A mai epizódban esélyes, hogy egy tényleg nagyon kevéssé ismert játékvonalat fogok nektek bemutatni, ám a karakterek tuti, hogy senki számára sem lesznek ismeretlenek. A mai témánk a Remco Universal Monsters.
Universal Monstersnek, a Universal stúdió által a 20-as évektől a 60-as évekig bezárólag készített horrorfilmek fontosabb „szörny” szereplőit nevezzük. Ezek gyakorlatilag a legklasszikusabb horrorfilm szereplők, amelyek léteznek. Maguk a filmek mai szemmel már kissé viccesnek hatnak ( elnézést kérek a téma esetleges szakértőitől, magam is horror kedvelő vagyok, de azért nem szakértő) , de az kétségtelen tény, hogy a remekül kinéző karakterek erősen beépültek a popkultúra minden területére. Filmek…sorozatok….Adams Family…..Munsters…játékok….Lego Monster Fighters….és ugye manapság is próbálkoznak valami filmes univerzumba összefogni ezeket. A klasszikusnak mondható Universal Monsters karakterek a következők: Phantom of the Opera, Hunchback of Notre Dame, Frankenstein, The Mummy, Dracula, The Invisible Man, Bride of Frankenstein, Wolf Man és a Creature of the Black Lagoon.
Ugyan a filmeket nem láttam, de én nagyon kedvelem ezeket a karaktereket, mert egyediek, jól néznek ki és félelmetesek. Ja és pólón is remekül mutatnak.
Érdekes módon, hiába horror karakterekről van szó, a játékgyártók is hamar elkezdtek ráröppenni a karakterekre. Némelyik persze hivatalos megállapodás nélkül és ugye ezeket a karaktereket elég könnyű „plagizálni”, úgyhogy elég sok gyártó kezdett a 70-es években szörnyes figura sorozatokba. Többek között az Azrak Hamway és a Mego is sikeresen forgalmazott Universal Monsters karaktereken alapuló figurákat, de más kisebb gyártók is elkészítették a maguk szörnyeit. A 70-es években amúgy is volt ezeknek a karaktereknek egyfajta felfutása, úgyhogy a belőlük készült játékok sem voltak sikertelenek.
A Remco egy bőven másodvonalas amerikai játékgyártó volt és a produktumai sem hagytak túl mély nyomot a játékipar történetében. Elég vékony határvonal választotta el a játékaik kinézetét és minőségét a bootlegek mezsgyéjétől. Ráadásul eléggé a trendeket másoló cégről volt szó és akkor még finoman fogalmaztam. Amikor a Mego gyártotta a szuperhősös figurákat, akkor ők is hasonlót adtak ki, amikor jött a G.I Joe, a Remco legalább 4 féle hasonló játékkal válaszolt ( pl. Commando Force, US Forces), a Transformerekre a Zybots volt a válasz és így tovább. Koppintós egy brigád volt na...nincs mit ezen szépíteni. Nos, a Remco cég 1971-ben csődközelbe került és megvette őket egy nagyobb játékgyártó az Azrak Hamway 1974-ben. Az Azrak, más néven AHI 1973-ban jelentette meg a Worlds Famous Super Monsters játékvonalát, amely a Universal Monster karaktereken alapult. Erre válaszolt a Mego a Mad Monsters 8”-es figuráival.
A Remco nem olvadt bele teljesen az AHI-ba, önálló leányvállalatként tevékenykedett és saját játékokat jelentethetett meg. Így történhetett az meg, hogy 1979-ben továbbvihették az AHI által már megkezdett horror figurás vonalat, mégpedig immáron rendesen, Universal Monsters néven.
Ezeket a játékokat 1979-81 között adták ki és három különböző típusuk létezik. A 8” –es figurák, a 3,75”-es Mini monsters széria és az ún. hand puppetek. A 8”-es figurák jellege teljesen megegyezik a Mego szuperhősös és szörnyes figuráival. Mindhárom játéktípus rendelkezett a sötétben világító festéssel (de nem minden karakter).A figurák festése fakóbb, de ugyanúgy vászon ruhákkal lehetett őket felöltöztetni. Más kiegészítőt nem kaptak. Hasonlóan a Mego figuráihoz, ezek is tudtak 1-1 „Action move”-ot csinálni. A Mego csomagolásához nagyon hasonló ablakos dobozban lehetett őket megvásárolni, amelyen egy egészen jó, nagy méretű karaktergrafika látható.
A mini monsterek felépítése megegyezik a Mego 3,75”-es szuperhősös figuráinak felépítésével (de lehetne mondani akár a Vintage Star Wars figurákat is). Öt ponton voltak mozgathatóak és nem túl erős a kidolgozottságuk. Állítólag a minőségük sem volt éppen a legjobb. Kiegészítőket nem kaptak, viszont egy meglehetősen egyedi küllemű bliszteres kartonos csomagolásban hozták őket forgalomba. Igaziból ez nagyon jól sikerült, ez talán a játékvonal egyetlen igazi erőssége. Egy nagyméretű filmes karakterkép uralja a kartont és ez valahogy kölcsönöz az egésznek egy régies, klasszikus és kicsit félelmetes megjelenést. A használt betűtípusok is régiesnek és „horrorosnak” hatnak. A karton hátulján egy fekete-fehér képes checklist látható.
A hand puppetek egyfajta kiegészítő termékként kerültek forgalomba. Ezek gyakorlatilag kézre húzható bábok, amelyeket valamilyen tároló alkalmatosságban (pl koporsó) csomagoltak a kartonra. Van némi vásári gagyi jellege ezeknek a „figuráknak”, ám itt is az egész pakk olyan félelmetes, régies kisugárzással bír, ami miatt azért nem néznek ki rosszul. Mind a három játéktípus egyes tagjai rendelkeztek sötétben fluoreszkáló festéssel, ami egészen félelmetes külsőt kölcsönözhetett nekik a lekapcsolt villanyok mellett.
A Remco Universal Monsters játékai nem túl jó minőségűek. Nem túl erős a kidolgozottságuk, sokszor rossz a festésük és nem túl strapabíróak. Akkoriban sem lehettek túl sikeresek, mert hamar abbahagyták a gyártásukat és manapság sincs belőlük túl sok. Viszont érdekes, félelmetes kisugárzásuk miatt szeretik őket a gyűjtők. Mivel nincs belőlük sok, kereslet viszont van rájuk (ezeket nem csak figura gyűjtők, hanem akár sima horror kedvelők is megvehetik) ezért elég komoly összegeket is megérnek. A pakkok jellege a mai játékgyártókat is megihlette, például a Funko cég a Reaction sorozatában küllemében nagyon hasonló figurákat adott ki 2016-ban. De a 8” –es figuráknak is léteznek mai, utángyártott változatai illetve a custom készítők is rendszeresen nyúlnak a témához.
Nem hiszem, hogy ezek a játékok valaha is bekerültek volna hazánkba és ma sem tudok arról, hogy valaki gyűjtené itthon ezeket. De ha esetleg mégis akkor tőle elnézést kérek.
És akkor most nézzük meg a játékokat közelebbről….
8 ”-es figurák
Creature from the Black Lagoon – Kifejezetten gyenge kidolgozású, csúnyácska figura. A ruha, ami megadja a lény mintázatát sem néz ki túl jól, olyan mintha nem is ehhez a figurához csinálták volna. Az arca és a kezei világítanak a sötétben.
Dracula – végül is fogjuk rá, hogy ez rendben van. Az arca egész félelmetes, bár egy kicsit kínai jellegű a szeme. A karakter felismerhető és megfelelő ruházatot kapott. Az arca és a kezei világítanak a sötétben.
Frankenstein – Ez annyira nem is rossz. Jók a ruhák és a feje is rendben van.
Phantom – A figura egész félelmetesre sikerült, ám nem hasonlít igazán jól a karakterre. Az arca lehetne jobb is, de a ruhája rendben van. Az arca és a kezei világítanak a sötétben.
Mummy – Én tisztában vagyok vele, hogy nehéz lehet egy Múmiából rendes figurát csinálni. De azért ez szerintem nem sikerült valami jól. Gyenge kidolgozottságú, nem túl mutatós figura, de legalább az arca világít a sötétben.
Wolfman – Bár a figura nem egy matyó hímzés, azért egyértelműen hasonlít a filmes farkasemberre. Mondjuk talán a barna mackóruhán lehetett volna valamit csiszolni, de összességében annyira nem gáz. Az arca egyes részei és a kezei világítanak a sötétben.
Monsterizer playset – A 8”-es figurákhoz is készítettek playsetet, ami gyakorlatilag a monsterizer gépet jelenti. Gondolom Frankensteint kell belefektetni. Igazából sok értelmét nem látom, de rendben van a cucc és nem túl gyakori. árammal működik, bekapcsolás esetén világít és zizeg.
Mini monsters
Nekem ez a széria sokkal jobban bejön, de nem a figurák, hanem leginkább a csomagolás miatt. A „sima” és a sötétben világítós változatok sculptja megegyezik, de a festés eltér.
Creature from the Black Lagoon – Nem egy bonyolult figura, de végülis teljesen megidézi a karaktert. Nincsen vele komolyabb probléma.
Creature from the Black Lagoon (sötétben világító változat)
Dracula – A feje nem sikerült túl jóra és a festése sem túl jó, de ezt leszámítva rendben van. Vinyl köpenye van, ami nagyon hasonlít a vintage Star Wars figurák korabeli köpenyeire.
Dracula (sötétben világító változat)
Frankenstein – A teste nem túl részletgazdag, de a feje rendben van és végülis ez a figura is jól megidézi a megjelenített karaktert.
Frankenstein (sötétben világító változat)
Mummy – Közel sem annyira gyenge, mint a 8"-es változat, de azért ez sem egy tökéletes figura.
Mummy (sötétben világító változat)
Phantom – Az arckifejezése elég kellemetlen szegénynek, olyan mintha éppen visszatartana valamit. Nagyon csúnya az arca, de a festése viszont tetszik. Egy vinyl köpeny járt hozzá.
Phantom (sötétben világító változat)
Wolfman – Na az ő feje nem sikerült túl jól. A teste még csak-csak, de ebben az esetben kivételesen a 8”-es figura jobban sikerült.
Wolfman (sötétben világító változat)
Monsteizer playset – Kisebb méretben is megcsinálták ezt a playsetet. Többféle színösszeállításban is létezik. Hát szerintem ez semmi extra.
Play case – A 3,75”-es figurákhoz kiadtak egy tárolódobozt kinézetű szétnyitható pakkot, ami egy karton diorámát rejtett belül. Volt benne koporsó, doboz és egy tűrhető festett háttér. Már így ránézésre is elég rossz minőségű.
Hand puppets
Mindegyik világít a sötétben
Creature from the Black Lagoon
Dracula
Frankenstein
Mummy
Make up kit – Kiegészítő termékként még egy arckifestőt készletet is kiadtak.
Összességében igaz az, hogy nem éppen egy világverő játékvonal a Remco Universal Monsters....viszont a remek csomagolás, a remek karakterek és az egész klasszikus horror jellege meg tudja fogni az ember gyűjtői énjét.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.