Ebben a cikksorozatban azokat a játékvonalakat fogom górcső alá venni, amelyek széles körben ismertebbek. Az Indiana Jones vagy a Police Academy figurákat kevesebben ismerik, de vannak olyan játékvonalak, amelyeket egyszerűen nem sorolhattam be a Kevésbé ismert játékvonalak tematikájába. Az első három részt a Kenner Jurassic Park játékainak szentelem.
1990-ben a Universal Studios megvásárolta Michael Crichton Jurassic Park című novellájának filmkészítési jogait. A filmadaptációt Steven Spielberg készíthette el, Sam Neil, Laura Dern és Jeff Goldblum főszereplésével. A filmet 1993-ban mutatták be és minden elfogultság nélkül állítható, hogy az év legnagyobb mozis dobása volt. Kevés olyan filmet láttam életemben, aminél tényleg leesett az állam a moziban, de ez a film olyan volt. Természetesen masszív reklámkampány előzte meg a film bemutatását, amelyet a rendszerváltás után már mi is élvezhettünk. Többek között ilyen gyöngyszemek is születtek a témában:
A film óriási siker lett, de ez lehet, hogy túlságosan enyhe szó. Elképesztő mennyiségű nézőt vonzott a film és a pénztáraknál is durván jól teljesített. Jó magam a Kőbánya moziban láttam még 8 évesen és nagyon tetszett a film, volt lutra albumom is meg minden ami kell. Persze mondhatjuk, hogy pont jó időben is készült el a film hiszen a 80-as évek végén, 90-es évek elején óriási dínó mánia volt, főként a gyerekek körében. Ennek a divathullámnak a csúcspontját jelentette ez a film.
Lett volna egy JP animációs sorozat is, amelybe szintén óriási energiát fektettek volna, ám Spielbergnek vétójoga volt, amit fel is használt, így ez nem készülhetett el. A legmodernebb animációs technikákat használták volna és a története közvetlenül az első film után játszódott volna. A concept artok azért fennmaradtak.
Később persze videójátékok azért készültek a témában. (Azért ezt a Game Boyost teszem be, mert ez az egyik legzseniálisabb játékzene amit valaha hallottam :) )
Természetesen – mint minden 80-as, 90-es évekbeli blockbusternél – készült a filmhez játékvonal is, amelyet a Kenner gyárthatott. Mivel a film nagy dobásnak ígérkezett, ezért a Kenner elég sok játékot szándékozott a piacra dobni, amelyeket alapos reklámkampánnyal támogattak meg.
Már az első szériában is többféle játékot készítettek. Először is 4 inches figurákat az emberi karakterekből, amelyek a megszokott Kenner recept szerint öt ponton voltak mozgathatóak. Ezekhez a figurákhoz adtak ki arányos méretű járműveket és playsetet is. Aztán pedig különféle méretű dinoszauruszokat. Ezek méretben és tudásban is többfélék voltak. Volt közöttük elektronikusan működő, hangokat kiadó változat, más kunsztokat tudó változat és sima alap dínók is. A dínók nem voltak teljesen arányosak az emberi karakterekkel, a reális méretüket a játszhatóság és a gyártási költségek fékentartása miatt is lecsökkentették. Ezeken kívül egy die cast sorozatot is készítettek, amelyben kisebb, 2 inches dínó figurákat adtak ki párban csomagolva, pakkonként 2 gyűjtői kártyával.
A sima figurák 4 inches méretben készültek, masszív, erős Star Wars figura szerű műanyagból voltak és számos , bonyolultabb kiegészítőt adtak melléjük. A festésük remek volt és időtálló, ám a részletességük hagyott némi kívánnivalót maga után. A legnagyobb gond az volt velük, hogy szinte egyáltalán nem hasonlítottak a filmbéli megjelenésükre. Ez leginkább Dennis Nedry-nél szembetűnő. Továbbá sokkal heroisztikusabbnak, vagányabbnak próbálták előadni a karaktereket. A kiegészítők változatosak voltak, de nem mindig illettek a karakterekhez. A minőségük teljesen rendben volt, ezek is masszív, időtálló darabok, ám nem túl részletesen kidolgozottak. Majdnem minden karakter mellé csomagoltak egy kisebb, kvázi „bébi” dinoszauruszt. Ez is színvonalas ötlet volt és sokat dobott a figurán. Elsőre mindössze öt emberi karaktert készítettek el. A figurák hátán nem voltak lyukak, így a hátizsákokat rendesen a vállukra kellett akasztani.
A csomagolás is teljesen rendben volt, jó minőségű kartonon, jó minőségű bliszterben foglaltak helyet a figurák. A háttérgrafika főként a Jurassic Park logóból állt, a karakterekről nem láthatunk képet vagy rajzot. A figurák és az egész karton háttere egy stilizált dzsungel kép pirosasba hajló alapszínnel. Ennek érdekessége, hogy az első kiadott figuráknál a bliszter háttérszíne még nem ilyen dzsungeles volt, eredetileg sima fekete háttér volt itt látható, de ezt hamar megváltoztatták. A pakkban még helyet kapott egy gyűjtői kártya is, amire én megmondom őszintén nem is emlékeztem.
A karton hátulján egy több képből álló checklistet találunk, amelyen a kiadott karakterek többségét láthatjuk, néhány dínóval egyetemben. A felső részen egy pár képből álló használati útmutatót is láthatunk, a felszerelések használatáról.
Alan Grant – Ez a figura megidézi ugyan a főszereplőt, ám a kidolgozottsága nem túl jó. Túlságosan izmosra sikerült Viszont egy egészen jó Pteranodont adtak mellé, illetve egy ilyen hálós befogó szerkezetet, meg egy hátizsákot.
Dennis Nedry – Szegény figura még csak nyomokban sem hasonlít a kövér, köpenyes Nedry-re. Az rendben van, hogy ő a gonosz karakter, de hogy ezt miért kellett egy teljesen karakteridegen napszemüveggel és pisztolytáskával hangsúlyozni, azt nem értem. Kiegészítőnek egy kicsi Dilophosaurust és egy vízkilövős fegyvert kapott (olyat mint az Eco Warriors-os G.I.Joe-k)
Ellie Settler- Ez a figura volt meg nekem gyerekkoromban. A meglehetősen lapaj lányfigura egészen tűrhető. Valamennyire megidézi a karaktert. A rádiós hátizsák és a nagy méretű, rugós horogkilövő már kevésbé. Viszont a bébi triceratops cuki.
Tim Murphy – Talán ez a figura sikerült a legkevésbé. A kissrácot százszor vagányabbnak csinálták meg mint a filmben, ráadásul az a piros madzagos valami is tök béna amit adtak mellé. A bébi brontosaurus normál esetben hatszor akkora lenne , mint Tim, de ebbe bele se menjünk. Önmagában nézve a dínó rendben van. Ezeken kívül egy kis ketrecet kapott.
Robert Muldoon – A filmben ő volt a fővadász. A figura alapjáraton rendben is van, bár egy kalapot elbírt volna , hogy jobban hasonlítson. A bébi T-Rex egészen jól néz ki és a rugós bazooka kilövő is elmegy.
A járművek
A JP járművek megfelelő minőségűek voltak és masszív felépítés illetve tűrhető kidolgozottság jellemezte őket. A járgányok többsége a filmből ismerős lehetett. Nem tudtak túl sok extra funkciót, de nem is volt rájuk szükség. A csomagolásuk viszont elég bénácskára sikerült. A dobozon egy rajzolt grafikát láthatunk, amelyben egy jelenetben láthatjuk az adott járművet, viszont a rajzok nem sikerültek túl jól. A járművekhez nem járt pilóta figura.
Jungle Explorer – A filmből jól ismert zöld járgány. Mondjuk arra nem emlékszem, hogy a filmben lett volna a hátsó részén egy rakétakilövő, de mindegy….mondjuk úgy, hogy megpróbálták felbodni a járművet.
Bush Devil Tracker – Ez egy másik a filmből jól ismert terepjáró. ezt is megbolondították egy rugós rakétakilövővel.
Capture copter – Mondjuk úgy, hogy egészen vagány, jól sikerült jármű ez. A hálós dínó befogó hálót egy gombbal lehetett vezérelni.
Playset
Command Compound – Jó minőségű, ötletes, nagyobb méretű playset volt ez. Elektronikus működésű volt és számos rejtett kunsztot tudott. Igazán jó darab.
Dínók – Természetesen a dínók voltak a játékvonal fő erősségei, többféle méretű, kidolgozottságú és funkciójú dínót is kiadtak, de egytől egyig remekül néznek ki.
Electronic
Tyrannosaurus – Jó kis morgás hangokat tudott gombnyomásra kiadni.
Dino Screams – Végtag mozgatásra kinyitották a szájukat.
Dilophosaurus
Velociraptor
Dino Strike – végtag összenyomásra valamilyen mozdulatot tudtak végezni ( pl szárnycsapás vagy fejmozgás)
Velociraptor
Pteranodon
Dimetrodon
Coelophisys
Dilophosaurus
Deluxe Dinók – Nagyobb méretű dínók. A börüket egy kis darabban le lehetett venni és így „sérülés” látszott rajtuk. Ezen kívül még egy mozdulatot tudtak csinálni.
Stegosaurus
Young T-Rex
Triceratops
- Széria
Mivel a játékvonal elég sikeres volt, ezért nem sokkal később kiadták a játékok második hullámát. Többféle, újabb dínókat és még több emberi karaktert adtak ki azonos minőségben, mint az első szériában. Egyes karaktereket több, új kinézettel is megcsináltak, illetve új, a filmben nem látható karaktereket is bevezettek. A figurák, járművek és dínók minősége, csomagolása, jellege megegyezett az első szériás játékokéval.
Figurák – Immáron több „Sub team-be” sorolták a karaktereket. A Sub team neve természetesen a csomagoláson is megjelenik.
Alan Grant (Aerial net trap) – Az előző Grant módosított testű változata
Alan Grant (Bola launcher) – Egy teljesen új testű Grant egy furcsa ormótlan kiegészítővel.
Tim Murphy – Ez a figura nem lett jobb. Ez egy átfestett változat.
Ian Malcolm – Végülis maga a figura egészen tűrhetőre sikerült, de a felszerelések meglehetősen karakteridegenek.
Ellie Settler – Átfestett változat. A kiegészítők ugyanazok de a dínó új.
Robert Muldoon – Újratervezett vadász. Egészen jól sikerült a figura feje.
Dennis Nedry - Más test, más fej de a figura nem lett jobb. Ez sem hasonlít minimálisan sem a filmben szereplő Dennisre.
Evil Raiders – Nekem az a gyanúm, hogy ezek a karakterek a rajzfilmben szerepeltek volna
Skimmer – Nem rossz figura, de nem szerepelt a filmben.
Dr. Snare – Egy kicsit trafikos hatású a figura és a mellé adott dínó is furcsán néz ki
Dino Trackers
Harpoon Harrison – Semmi extra. Egy normál, izmos emberi karakter egy bébi bronthosaurussal
Sgt. T-Rex Turner – A kalapos feje enem rossz, de a többi elég semmilyen. A kiegészítők se túl jók.
Jaws Jackson - ő kicsit ilyen töltelék karakternek tűnik
Járművek
Strike Cycle - Egy egészen jó kis motor, külön tetszik a dínó koponya rajta.
Jungle Explorer – Átfestett változat
Jungle Runner – Egy egész jó kis felderítőjármű
Bush Devil Tracker – Az előző Jeep átfestett változata
Capture Cruiser - Egy daruval és befogóhálóval ellátott, új dzsip.
Dínók
Dino Screams
Baryonyx
Gallimimus
Dino Strike
Dilophosaurus
Lycaenops
Pachycephalosaurus
Tanystropheus
Velociraptor
Deluxe
Young T-Rex
Quetzalcoatlus
Carnotaurus
Utahraptor
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.