Ha a Vintage Star Wars cuccokról van szó, általában kevés figyelem szokott irányulni az ún. Store Display-ekre, vagyis a boltokba kihelyezett, eladást segítő kiegészítőkre. A Star Wars figurák eladását már annak idején is igyekeztek mindenféle figyelemfelkeltő táblával, karton standee-vel, egyedi akasztós polcokkal segíteni, így az 1977-85-ig tartó időszakban rengeteg ilyen cucc keletkezett, amelyet a gyűjtők szintén előszeretettel keresnek. Ezeket az anyagokat vagy maga a gyártó vagy a forgalmazó készíttette, de az is előfordult, hogy 1-1 sikeresebb játékbolt, maga is csináltatott ilyen figyelemfelkeltő üzletberendezési tárgyakat. Ezekre annak idején nem igazán létezett szabvány vagy központi utasítás, így amit nem a Kenner maga helyezett ki, az rendszerint eléggé egyedi és ritka szokott lenni. Ráadásul a Star Wars játékokat számtalan országban forgalmazták és ahány ország, annyi forgalmazó volt, sőt, volt ahol saját gyártás is történt, így a lokális piacokon szintén egyedi display-ek készültek. A mai érdekességes cikkben egy pár ilyen egyedi diorámás display-t szeretnék nektek mutatni, mert ezek egy igen speciális rétegét képezik a vintage Star Wars cuccoknak.
A display-ek közül kiemelkednek az úgynevezett diorámás display-ek. Ezeknél rendszerint egy zárt, vitrinszerű térbe, bontott formába rendezik el a játékokat, amelyek így magukra irányítják a vásárlók figyelmét. A diorámáknál sokszor egyedi tereptárgyakkal, figyelemfelkeltő táblákkal és logókkal tarkítják a képet, amelyek feldobják a kompozícióba rendezett játékok képét. Ilyenek ma is készülnek és rendszerint maguk a gyártók csinálnak ilyeneket. A Lego és a Playmobil is szabványosított dioráma vitrineket használ, de régebben a Star Wars figurákból is léteztek ilyenek. A játékok általában pózokba vannak rendezve és oda vannak ragasztva a helyükre, hogy a szállítás vagy áthelyezés során ne hasaljanak el a lezárt vitrinben.
Amerikában a Kenner maga is csinált ilyen diorámás display-eket, de más országokban ezeket vagy a helyi forgalmazók, vagy maguk a játékboltosok is csináltattak. Egy ilyen egyedi olasz darabot már én is mutattam nektek évekkel ezelőtt, amit egyébként katalógus fotózásra is használtak. Nos, a többi európai piacon is készültek meglehetősen érdekes darabok, amelyek közül néhánynak a története is ismert. Ezekből most nézzünk meg néhányat.
Angliában a Palitoy nevű cég gyártotta és forgalmazta a Star Wars cuccokat a Kenner licensze alapján. Ráadásul az angol piac mellett a nyugat-európai piac egy részét is ők látták el, így nagyon is érdekeltek voltak abban, hogy a játékok sikeresek legyenek. Ennek érdekében rengeteg store display-t terveztek, amelyekkel megtöltötték a boltokat és ezek közül volt egy jó pár diorámás is. A diorámás display-eket a Palitoy érdekes módon nem maga készítette, erre alkalmazott egy teljesen külön céget, amelyet NJ Farmers Associates Ltd.-nek hívtak. Bár a neve alapján azt gondolnánk, hogy ez valami mezőgazdasági cég lehetett, igazából modell építésekkel foglalkoztak.
Az alábbi félgömb alakú display-t 1980-ban a Birodalom Visszavág premierjére építette az NJ. A londoni Leicester Square mozi előterébe helyezték ki és mintegy 23 figurát tartalmazott. Maga a display annyira szerintem nem impozáns ugyanakkor tartalmaz 1-2 igen érdekes részletet. Az egyik, hogy a Bespin Luke figurának a haja fehérre van festve. Mivel ez a figura akkor még nem jelent meg, ezért esélyes, hogy egy kézzel festett prototípust használtak a dioráma elkészítéséhez. A másik, kicsit érthetetlen dolog az Vader kardja, ugyanis itt a narancsos szín helyett egy soha nem látott fehér színű darabot használtak. Ezek a fénykardok festetlenek voltak, tehát magának a használt műanyagnak volt színe, így elég érthetetlen, hogy miért csináltak egy külön fehér fénykardot a már régóta gyártásban lévő narancs helyett. A legenda szerint a display a moziból egy londoni taxisofőrhöz került, majd több áttéten keresztül a Southeby-s árverezte el 2019-ben. Ekkor egy szintén angol gyűjtő vette meg, egy 5-10 000 font közötti összegért. Állítólag az NJ készített egy nagyon hasonlót a Jedi Visszatér premierjére is, ám az a példány még nem került elő.
Természetesen az NJ nem csak a mozikba csinált ilyen diorámákat, az alábbi példányt például a Derby-ben található Golden Gains Model Shop kapta, ám ez sajnos nem maradt meg érintetlenül az évtizedek során. Valószínű, hogy a 90-es években a búrát felnyitották és amikor a Power of the Force Star Wars figurák bejöttek, beleraktak egy pár ilyen figurát is kb. 1997-ben. A vintage cuccokat meg vélhetően egy kicsit összébb rakták, amitől az egész zsúfoltabb hatású lett. 2013-ban ezt is elárverezték a Vectis-nél, ám mivel nem maradt meg eredeti, felnyitatlan állapotában ezért csak 600 fontért kelt el.
A félgömbös vitrinekből természetesen létezik olyan is, ami a Jedi Visszatérhez készült játékokat promótálta. Ez a darab egy játékboltba készült, nem a moziba, de így is nagyon érdekes. Ez még csak 5 „új” azaz a Jedi Visszatérhez készült figurát vonultatott fel, Ackbar-t, Madine-t, a Royal Guard-ot, Bib Fortuna-t és Squid Head-et. A többi felhasznált cucc java inkább Birodalom Visszavág-os darab. Természetesen ez a display is egy angol gyűjtő tulajdonában van.
Az NJ a következő darabnál már eltért a „megszokott” félgömbös, búrás megoldástól. A hasáb alakú példány fa és plexi lemezekből lett összerakva, míg a belsejébe ténylegesen építettek egy szép Endor diorámát fűvel és emelkedőkkel. A belső rész hátoldalára egy a katalógusoknál és más displayeknél is használt Endoros képet tettek, míg az előtérben egy AT-ST-t, két Mini Rig-et, egy Speeder Bike-ot, egy Ewok Glider-t és összesen 23 figurát használtak fel. A display 1984 körül keletkezhetett, mert az egyik felhasznált járgány, az Endor Forest Ranger ekkor jelent meg. A megrendelő ebben az esetben a Middlesbrough-i Romer Parrish játékbolt volt, ami a környék legikonikusabb, 1933-óta üzemelő játékboltja volt. Sajnos az üzlet 1995-ben bezárt, de ezt a display-t végülis eladták egy gyűjtőnek. 2022-ben aztán a Vectis aukcióra bocsájtotta és egy szerencsés angol gyűjtő vitte haza, aki mintegy 15600 fontot fizetett érte, adóval együtt.
Az utolsó darab szintén 1984-es de ez már egy német példány. A német piacon a Parker volt a Star Wars figurák disztribútora, így ezt is vélhetően ők csináltatták. Ez nem egy zárt darab, hanem a cuccok egy műanyagból készült, sziklás terepet formázó alapra vannak rögzítve. A hátlapja egy teljesen általános Star Wars-os kép, ami a Millenium Falcon játékot illetve a Halálcsillagot ábrázolja és szándékosan nem látható rajta egyik Star Wars játékvonal logója sem. Ez ugyanis már a vintage éra „epilógus” időszaka volt, amikor a Return of the Jedi logós játékokat Európában felváltották az ún. Tri-logós darabok, így egyszerűbb volt egy teljesen általános Star Wars logót használni. A kompozícióban 15 figura és 3 ún. Mini rig járgány látható. Olyan kései darabok is, mint a Desert Sail Skiff vagy az Imperial Dignitary. Azt sajnos nem lehet tudni, hogy ezt a diorámát hol állították ki és hogy élte túl az elmúlt évtizedeket. Az se tiszta, hogy ebből a fajtából hányat csináltak (vélhetően többet), viszont az tény, hogy display kialakítási metódusa eléggé hasonlít a Kenner által a ToyFair-ekre készített displayekre.
Egyébként egy hasonló kis nyitott Star Wars figura bemutató itt nálunk is látható volt. Egy kedves olvasóm -Filmes Peti- annó mutatott egy pár fotót, amit annó az 1986-os BNV-n készítettek Budapesten. Ezeken látható két a némethez hasonló kompozíció, sőt az egyik esetében a háttérkép és a műanyag terep nekem azonosnak tűnik. A felhasznált figurák viszont mások. Ez alapján valószínűnek tartom, hogy ezt a bemutatót a német Star Wars forgalmazó hozta Budapestre.
Ezekből a fix diorámás display-ekből sajnos nagyon kevés maradt fenn az utókor számára. Az a kevés pedig, ami megvan, nyilván nagyon sokat ér, még akkor is, ha csak úgymond „sima” bontott figurákból készültek.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.