Ebben a cikksorozatban azokat a játékvonalakat fogom górcső alá venni, amelyek széles körben ismertebbek. Az Indiana Jones vagy a Police Academy figurákat kevesebben ismerik, de vannak olyan játékvonalak, amelyeket egyszerűen nem sorolhattam be a Kevésbé ismert játékvonalak tematikájába. Az első három részt a Kenner Jurassic Park játékainak szentelem.
Úgyhogy folytatom a Jurassic Park játékokat bemutató cikk sorozatomat.... A mai részben a Kenner második Jurassic Park-os dobását a Lost World: Jurassic Park játékokat nézem át egy kicsit.
Az előző részben az első filmhez készült Kenner játékokat vizsgálgattam. Azt a cikket ITT OLVASHATOD
A rendkívül sikeres Jurassic Park című filmnek 1997-ben mutatták be az Elveszett világ: Jurassic Park című folytatását, amelyet szintén Steven Spielberg rendezett. A film valamivel nagyobb költségvetésből készülhetett el, mint az első rész és legalább akkora durranásnak szánták mint az előző filmet. Viszont másodszorra egy poén sem üt akkorát, így azt megállapíthatjuk, hogy ez a film már kevésbé sikerült átütő erejűre. Sajnos az előző részben megismert főszereplők közül elég kevesen jelentek meg ebben az epizódban. A főszereplő itt gyakorlatilag Malcolm (Jeff Goldblum) és sem Grant professzor (Sam Neil) sem Ellie Settler (Laura Dern) nem tűnik fel a filmben. Új szereplőként érkezett Sarah Harding ( Julianne Moore) és Nick Van Owen (Vince Vaughn). Az én megítélésem szerint a történet sem sikerült túl jóra. Míg az első rész kellemes elegye az akciónak, az ismeretterjesztésnek és a kalandfilmnek ez a második leginkább csak a kaland részben vitézkedik. De végülis attól függetlenül még ez is egy teljesen nézhető, vállalható produktum volt. Összességében anyagilag viszont sikeres volt, bár az előző film bevételeinek csak két harmadát tudta behozni. (de az még mindig elképesztő nyereséget jelent.) Ez az anyagi sikeresség aztán megágyazott a további folytatásoknak is, amelyek a mai napig készülnek. A filmnek amúgy egy 250 millió dolláros marketingkampánnyal ágyaztak meg és több mint 70 partnerrel működtek együtt. Többek között a Mercedes-el és a JVC-vel.
Természetesen ehhez a filmhez is készült minden, amit csak elvárhatunk egy blockbustertől. A játékok mellett, többféle arcade játékgép, flippergép és konzol játék is készült hozzá.
Az akciófigurákat most is Kenner készíthette el (amely ugye már a Hasbro része volt) és hasonló mennyiségű, minőségű, jellegű játékot igyekeztek a piacra dobni, mint az előző alkalommal. Az akciófigura piac viszont a 90-es évek végére már nagyon túltelített volt és a videójátékok kezdték komolyan visszaszorítani ezt a játékszegmenst a játékok piacán belül. Mindenesetre a Hasbro hatalmas reményekkel tekintett a játékvonalra. Bár az előző JP játékok sikeresek voltak, de a Hasbro mégsem volt maradéktalanul elégedett, ugyanis azokat a számokat azért nem hozta a játékvonal, amire a fejesek számítottak. Sőt....elöljáróban annyit el is mondok, hogy a JP volt az a játékvonal, ami soha nem hozta azokat a számokat, amiket a vezetők vártak tőle.
A Lost World játékokkal nagyjából párhuzamosan készítettek egy harmadik JP játékvonalat is 1997-ben. Ez volt a Chaos Effect, de arról majd a következő cikkben beszélek bővebben.
A játékok minősége, jellege, felépítése és kiegészítőik száma is hasonló volt, mint az előző JP játékoknál. Sőt, olyannyira hasonlítanak, hogy csak bontott állapotban nehéz is lenne megmondani ( persze a jelzéseket nem nézve), hogy melyik JP vonalban adták ki az adott cuccot. Igaziból nem fejlesztettek semmit, a Kenner megmaradt a szokásos bevált módszerénél. Talán egy kicsit többféle pakkot adtak ki, de összességében körülbelül ugyanannyi játék készült ehhez a filmhez is , mint az előzőhöz.
A Lost world játékok csomagolása viszont megváltozott. No nem az alapfelépítése, hiszen az standardnek tekinthető. Ugyanúgy egy jó minőségű kartonon, jó minőségű bliszterben voltak láthatóak a figurák. A dínók pedig vagy hasonló csomagolásban, vagy külön dobozban voltak kaphatóak. A csomagolás alapszíne neon zöld lett, ami nem mondhatnám, hogy túlságosan ízléses, de hát a 90-es években vagyunk.... A karton felső részén egy Lost World logo és a karakter neve látszik, mégpedig elég nagy méretben. A háttérgrafikát most egy veszélyesen néző T-Rex képe jelenti. A karton hátsó része nagyon hasonló az előző film kartonjaihoz. Egy képes checklistet illetve egy nagyobb képet láthatunk a karakterünkről.
A figurák ugyanúgy 5 pontos mozgathatóságúak. Ugyanúgy rugós kilövős fegyvereket, kis dínót és ráakasztható hátizsákokat csomagoltak melléjük. Érdekesség, hogy egyes figurákból többféle változat is kapható volt, ám szinte csak a fejükben (vagy hajukban) térnek el egymástól. A dinoszauruszok hasonló kategóriákra oszlottak, mint az első film játékainál. A minőségük nagyon jóra sikerült, szép a festésük és egy csomó kunsztot tudnak, bár eléggé hasonlóakat, mint az első film dínói. Ráadásul szinte teljesen ugyanazokat a dínókat adták ki most is , mint az első rész játékvonalában. A járművek szintén jó minőségűek. Jól néznek ki, szép a festésük és összességében is nagyon ötletesek. Egészen jó kis funkciókat pakoltak beléjük.
A film és a játékok fogadtatása sem volt makulátlan. Ugyan mindkettő hozta a kötelezőt, de a készítők reményeit nem váltották be. A játékok esetében azt is ki lehet jelenteni, hogy ezekre valamivel kisebb volt a kereslet, mint az első rész játékaira. Ráadásul elég sokat gyártottak belőlük, így manapság sem nehéz bontatlan példányt találni belőlük. A JP játékoknak is megvan a maga gyűjtői köre. Talán nem annyira gyűjtött terület, mint a Star Wars vagy a G.I.Joe, de azért ismertek és keresettek ezek a cuccok is. A játékok nem számítanak ritkának és különösebben drágának sem, így ha játékos kedvű felnőttként szívesen beszereznél belőlük párat, a nemzetközi aukciós portálkon elég könnyen menni fog. Ráadásul nem is kell annyira a zsebedbe nyúlnod érte. Persze ezek között is vannak drágább, ritkább cuccok, de a többségük könnyen beszerezhető.
És akkor most lássuk, milyen játékokat adtak ki ebben a játékvonalban. Itt is két hullámban adták ki a cuccokat 1996 végén és 1997-ben.
1. hullám
Figurák
Dieter Stark - Egy meglehetősen sima kis G.I.Joe szerű kommandós figura.
Eddie Carr - Ez elég erősen hajaz az első széria Grant figuráira. Szerintem alkatrészeket is újra felhasználtak.
Ian Malcolm (kétféle változat, hosszú és rövidebb hajjal) - Ez a figura bármelyik módon elég hülyén néz ki. Bár a fej hasonlít Goldblumra, de a testalkat nem igazán. Ez a csóka nem volt egy akcióhős alkat.
Nick Van Owen (kétféle változat, sapkás fejjel és anélkül) - Maga a figura semmi extra, de az vicces hogy egy átfestett G.I.Joe Scoop kamerát adtak mellé. (legalábbis nagyon hasonlit rá)
Peter Ludlow - A kiegészitői és a dínója egész jól néz ki.
Roland Tembo (kétféle változat, hajjal és anélkül) - A figura maga egészen jó és a dinója is rendben van de az a fegyver elég otromba.
Sarah Harding - Ezt egész jól sikerült eltalálni. Valamennyire még hasonlit is Julianne Moore-ra.
Kisebb dínók - Ezek kartonon, bliszerben voltak csomagolva. Szokásosan jó minőségüek voltak. Mindegyik egy mozgatási trükköt tudott.
Pachycephalosaurus
"Trike" Triceratops
T-Rex Junior
Velociraptor "Cyclops Raptor"
Velociraptor
Microverse - Ezek az előző széria die cast cuccaihoz hasonlóak. Kis méretű járgányok meg dínók csomagjai egy méterben passzoló Playsettel. Micro Machines vagy HW jellegű cucc.
Dinosaur Assortment
Vehicle Assortment
T-Rex Micro Playset
Kisebb járművek figurával
Glider Pack with Ian Malcolm - Ez a Malcolm itt sem lett jobb. A Glider meglehetősen alap modell, de nem is lehet túl sokat kihozni egy sárkányrepülőből.
Második hullám
Figurák
Ajay - Egész tűrhető figura, sok felszereléssel és a kis dinója is okés.
Eddie Carr (Master Mechanic) - Az első szériás Eddie fej másik testel. Elég csúnyácska szegény.
Nick Van Owen (Tracking specialist) - Ez egy teljesen más figura mint az első szériás kiadásban. Mások a felszerelések is és véleményem szerint ez pofásabb.
Deluxe dínók
Pteranodon - Egy nagyobb méretű Pteranodon. Nem ugyanaz mint az első JP szériában. Természetesen tud csapkodni a szárnyával.
Dino Strike - Hasonlóan az első JP játékokhoz, itt is kiadtak egy Dino Strike sorozatot. Viszont ezek talán nagyobbak egy kicsit és dobozban, nem pedig kartonon kerültek forgalomba. Ezeken is voltak eltávolitható bőrdarabok illetve valamilyen támadó kunsztot tudtak csinálni.
Carnotaurus
Stegosaurus
Trasher T-Rex
Pachycephalosaurus
Kisebb dinók
Dilophosaurus
Baronyx
Ornithosuchus
Elektronikus dínók - Ezek nagyobb méretű elemmel működő dínók voltak, amelyek valamilyen hangot tudtak kiadni illetve egy támadó kunsztot is ehetett velük csinálni.
Bull T-Rex
Chasmasaurus
Spinosaurus
Parasaurolophus
Velociraptor
Exkluzív pakkok - ezeket ugye nem lehetett akárhol megvásárolni, csak bizonyos üzletekben.
Dino Tracker Adventure Set
Young T-Rex
Utahraptor
Távirányítós dínók - távirányitóval (drótos) működő mozgó dinók. Sétáltak, hangot adtak ki és nagyobb méretűek voltak.
Stegosaurus
Triceratops
Kisebb járművek figurával
DART with Roland Tembo - Egész jó kis járgány. A Tembo figura más mint a kártyán kiadottak.
Dino Snare Dirtbike with Carter . Ötletes motor egy olyan figurával, amelyből nem volt önálló kártyás verzió.
High Hide with Nick Van Owen - Ez egy kis csapdás playset, ami hát nem egy túl impozáns valami. A figurája sem az, bár a Nick figura ebben az esetben is egyedi.
Járművek
Net Trapper - Egy jó kis dzsip dínó csapdával és kitolható anyósüléssel.
Humwee - Egy teljesen oké Humwee egy ilyen áramos, dínó fogó toldalékkal.
Ground Tracker - Egy igazán ötletes, szinvonalas dzsip , ami világít, le tud repülni a motorház tető és fegyverzete is van.
Kiegészítő termékek
Dino Damage Medical Center - Egy egészen frankó playset sérült Stegosaurussal.
Mobile Command Center - A játékvonal szerintem legsikerültebb pontja. Elképesztően jól néz ki ez a playset. Legalábbis nekem ez a járgány bejön.
Dino Tracking Gear Set
T-Rex Tranq Gun
Összességében ez a játékvonal sem volt egy rossz eresztés. De azért sokkal kevésbé fogja meg az ember elméjét, mint az első részhez készített játékok.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.