Az előző cikkben 1993 végén hagytuk abba, egy olyan év után, amit bizonyos szempontból lehet a hagyományos, klasszikus Lego Castle utolsó igazán jó évének tekinteni. Persze a történet még korántsem ért véget. Következzen ma a második rész, amiben az 1994-2002 közötti időszakot vizsgáljuk meg Castle szempontból.
Az előző cikket ITT OLVASHATOD
De először is egy kis kitekintés. Az említett időszak ugyanis pont egybeesik a Lego történetének talán legválságosabb időszakával, ami egy hosszabb, folyamatosan mélyülő folyamat volt és ami azt eredményezte, hogy a cég nagyon nehéz helyzetbe került a 2000-es évek elejére. Ez a válság több komponensből állt össze.
- A klasszikus Lego témák kezdtek egyre kevésbé jól teljesíteni, emiatt folyamatosan modernizálni próbálták őket, ami nem mindig sült el jól.
- Az új bevezetett témák nem mindegyike volt kifizetődő pénzügyi szempontból
- Ugyan a 90-es évek közepéig ugrásszerű növekedés volt tapasztalható a bevételek területén, ám azok hektikusan, csak az év bizonyos részeiben jelentkeztek. Nem volt a cég bevétele folyamatos és kiegyensúlyozott. De ennek ellenére azért egyetlen európai cégként bekerültek a világ tíz legnagyobb játékgyártója közé
- A Lego számtalan kiegészítő terméket is gyártott, ruhákat, órákat és egyéb játékokat (társasok, Galidor, Jack Stone) és ezek nagyon nem teljesítettek jól. Mindent maguk gyártottak és nem csak a „nevet adták el”, emiatt ez folyamatosan emelkedő veszteségeket eredményezett a magas gyártási és marketing költségek miatt.
- A Lego gyártás még mindig Dániában folyt. A precíz, jó minőségű játékok gyártása magas költséggel járt és a munkaerő is drága volt Dániában. Emiatt folyamatosan hátrányban voltak a Kínában gyártó versenytársakhoz képest. Csak a 2000-es évek közepétől kezdték a gyártást olyan helyekre vinni, ahol olcsóbb a munkaerő.
- Egyre több olyan speciális elemet gyártottak, amelyet csak 1-1 készletben használtak fel. Ez is növelte a gyártási költségeket.
- A Lego-nak rengeteg, mintegy 7750 alkalmazottja volt, ami ugyan manapság a duplája, de ez akkor nagyon soknak számított. Ráadásul ezek többsége Dániában dolgozott, jó magas fizetéssel. (ma úgy a duplája, hogy a nagy részük Magyarországon, Kínában Csehországban, Mexikóban és egyéb helyeken dolgozik)
- A Lego folyamatosan próbált lépést tartani a gyerekek változó igényeivel. Ám nem vonhatták ki teljesen magukat az általános trendek alól amelyek az egész játékipart sújtották. Ugyanis a videójátékok már a 80-as évek közepétől kezdve egyre nagyobb szeletet hasítottak ki a hagyományos játékok tortájából. Ez a trend a 90-es évek közepén-végén már nagyon erősen jelentkezett és szinte minden játékgyártó érezte a hatását.
- A Lego-nak voltak elvei, amelyek bizonyos szempontból hátráltatták a fejlődésben. Például, hogy nem csináltak tankokat és egyéb kifejezetten harci jellegű játékokat. A 90-es években az ilyen jellegű játékok nagyon népszerűek voltak, ezért a Lego sokszor jámbornak ható készletei nem mindig tűntek érdekesnek a kor gyermekei számára.
- A Lego a 90-es évek végén még egyáltalán nem volt az a menő, kult játék, ami manapság. Mondhatjuk azt is, hogy szinte csak egy klasszikus játék volt a sok közül. Akkoriban már egy kicsit régiesnek is tűnt annak ellenére, hogy a Lego folyamatosan próbált a témáival lépést tartani a trendekkel. A kult státuszba emelkedéshez viszont a filmekhez/sorozatokhoz készített készletek később nagyon sokat hozzátettek. Ezek viszont csak a 90-es évek legvégén kezdtek megjelenni és igazán csak olyan 2003-tól éreztették a hatásukat.
Mindezen tényezők együttes hatása azt eredményezte, hogy a Lego 2003-ra napi 1 millió dolláros veszteséget termelt és csődközeli állapotba került. A cég konszolidációjáról majd a következő cikkben ejtek pár szót.
1994-ben, amint azt láthattátok a múlt héten kirakott Lego katalógusomból, ( ITT NÉZHETED MEG ) elképesztően sok és érdekes készlet jelent meg a Lego palettáján. A Castle területen 93-ban elég sok jó szettet kiadtak és ezek forgalmazása még 94-ben is folyt, úgyhogy nem volt szükséges túl sok új dolog megjelentetése. Akkoriban a Lego még nem pörgetett félévente több tucat új készletet.... úgyhogy az 1994-es esztendőben csak három új Castle készlet került kiadásra, de ezek közül kettő csak nagyon picike volt. Egyedül a 1906 Majisto’s Tower volt egy kicsit nagyobb, 195 darabos. Mindhárom készlet folytatta a megkezdett Dragon Knights vonalat, de nem mondanám őket igazán kiemelkedőnek. A Dragon Knights témát a következő év elején ki is vezették, de egyes új DK elemeket később felhasználtak más szetteknél is.
A 95-ös év elején még kiadtak egy utolsó, egészen picike Dragon Knights szettet, de a Castle témát megint kicsit újraszervezték. Az új csapat a Royal Knights nevet kapta és egy kicsit visszanyúltak a hagyományosabb Castle megjelenéshez. Érdekes, hogy ezekben a készletekben jelent meg először koronával ellátott király minifigura és csontváz.
Az év során összesen öt ilyen készletet jelentettek meg köztük természesen hintót ( 6044 King’s Carriage), kisebb épületet ( 6036 Skeleton Surprise) és persze egy nagyobbacska várat is ( 6090 Royal Knight’s Castle). Ez utóbbi 764 darabból állt és 11 remek minifigurát tartalmazott, köztük szellemet, csontvázat és persze a királyt. A király figura némiképp fapadosabb verziója a King’s Carriage készletben is megszerezhető volt.
1996-ban megint egy kisebb készletszámú év következett. Mindössze négy új szettel jelentkeztek, de ezek közül csak egy nagyon kicsit hajó volt a Royal Knight’s csapatba tartozó.
Létrehoztak megint egy új altémát a Dark Forestet, amely olyan volt mintha a korábbi Forestmen és a Wolfpack dolgokat gyúrták volna egybe. Ez a csapat is erdei banditákból állt és számos korábban már használt elemet tartalmaztak. Ez a felélesztése a Forestman témának nem volt sikeres és olyan mintha még maga a Lego sem hitt volna a téma életképességében, ugyanis például az európai katalógusokba egyáltalán nem tették bele. Persze azért meg lehetett őket venni Európában is de jóval kevesebb helyen, mint a többi Castle készletet. Három ilyen témájú szettet adtak ki és nem is folytatták tovább a vonalat, így gyakorlatiag a Dark Forest a legkevesebb készlettel rendelkező Lego Castle altéma. A 6024 Bandit Ambush egy kisebb terepdarabos készlet,
a 6046 Hemlock Stronghold egy 216 darabos megfigyelőállás
a 6079 Dark Forest Fortress pedig a rablók erődje. Ez 464 elemből állt és az erődön kívül egy kisebb szekeret is tartalmazott. Észrevehető, hogy a Lego azért ekkor egy kicsit kevesebb figyelmet fordított a Castle témára. Ez nem is csoda, hiszen ment a Pirates és ekkor jelentek meg a Western témájú készletek is.
Ezek ellenére, 1997-ben megint igyekeztek felpörgetni a témát. Tíz teljesen új készlet jelent meg és megint próbáltak egy kicsit modernizálni. Megjelent egy új altéma, a Fright Knights, ami újfent visszahozta a fantasy-sabb elemeket a Lego Castle életébe és mondhatjuk, hogy jóval erőteljesebben, mint korábban a Dragon Knights. A Fright Knights egy olyan csapat, amelyet nem egy király, hanem Basil a denevér lord irányít. Kicsit horrorosabb jellegű brigád, akik félelmetes épületekkel, boszorkányokkal és sárkányokkal rendelkeznek. Eddig ennyire nyíltan félelmetesebbnek szánt csapat még nem volt és ez mutatja, hogy a Lego igyekezett a gyerekek megnövekedett ingerküszöbével lépést tartani. Cakkos, hegyesebb elemek, fekete színhasználat és denevéres pajzsok jellemzik őket. Persze az új küllem miatt rengeteg új elem jelent meg a készletekben. Denevérszárnyak, lánc, kristálygömb illetve persze egy fekete sárkány is. Nekem ez a nyíltan horroros vonal amúgy nagyon bejön, de nekem a későbbi Monster Fighters szettek is tetszenek :)
Mind a tíz 97-ben kiadott Castle készlet, Fright Knights témájú volt. Volt köztük persze katapultos kisebb szekér (6027 Bat Lord’s Catapult)
és nagyobb, sárkány vontatású fogolyszállító szekér is ( 6047 Traitor Transport)
de az igazán érdekesek a kevésbé hagyományos dolgok voltak. Például egy sárkányos léghajó, amit egy boszorkány vezet ( 6037 Witch Windship)
illetve egy épület, amiben aztán van minden a repülő boszorkánytól , a sárkányon át a csontvázig. (6087 Witch’s Magic Manor)
Az igazán aprítós viszont a már szokásos kastélyos készlet volt ( 6097 Night Lord’s Castle), ami itt egy jó magas toronnyal van ellátva. A készlet egész megjelenése nagyon tetszik, 601 elemből és 8 minifigurából áll, de persze ehhez is adtak fekete sárkányt is. Ez a legmagasabb Lego Castle vár a Castle történetében, a denevéres zászlót pedig csak ebben a szettben lehetett megszerezni.
Az altémát folytatták a következő évben is, de már csak korlátozott mértékben. Mindössze öt nagyon kicsi szett látott napvilágot és ezek többsége is Polybag-es kiszerelésű volt. A Lego ekkoriban már kezdett komolyabban bajban lenni, így mindenféle egyéb terjesztési módokat is kipróbáltak. Például kiadtak a Shell számára kicsi, zacskós promóciós készleteket, amelyeket a benzinkutakon lehetett beszerezni. A kiadott öt Fright Knights szettből három ilyen terjesztésű volt.
Ezen kívül több, régebbi, kisméretű készletet újra kiadtak Polybag-es formában, például a 2889 Treasure Cart-ot is. Ezeket szintén egy cég számára, a japán Kabaya Sweets-nek csinálták. Négy ilyen újra kiadott készlet született.
Az 1998-as év volt a hagyományos, klasszikus Castle téma végső pillanata. Ekkor ért véget az 1984 óta tartó egyedülálló időszak és következett valami teljesen más....sajnos nem feltétlenül pozitív dolgok. A Castle témát ugyanis teljesen megreformálták és az egész színterét a XVI.századi japánba helyezték át, így a lovagok és épületek ázsiai, azon belül is japán jellegűek lettek. Ezt a vonalat Ninjának szokták hívni, de szamurájok és egyéb japán harcosok is megtalálhatóak benne. Ez a vonal is Castle-nek számít, mert az elemek, épületek, figurák Castle jellegűek, de a készletek általános megjelenése teljesen japános. A csomagolás viszont változatlan maradt, tehát ugyanúgy Lego System felirattal és a korábbihoz hasonló képekkel kerültek kiadásra ezek a készletek is. A figurák festése viszont megváltozott illetve számos új elemet vezettek be, köztük a japán jellegű sisakokat, páncélokat és szúró-vágó fegyvereket is. Ezeket a mai napig néha újra felhasználják. A Lego Castle Ninja téma a mai Ninjago egyenesági felmenőjének számít.
Tizenegy ilyen ninja készletet adtak ki, ebből négy szintén polybag-es Kabaya Sweets promóciós volt. A készletek között természetesen mindenféle épület és jármű megtalálható volt. Volt kisebb, sárkányrepülős figura ( 3019 Ninpo Big Bat),
szamurájos kisebb épület ( 6045 Ninja Surprise),
szamuráj erőd ( 6083 Samurai Stronghold)
és három nagyobb épület is... A 6088 Robber’s Retreat,
a 6089 Stone Tower Bridge,
A legnagyobb épület pedig a 694 darabos 6093 Flying Ninja Fortress volt, amihez 9 minifigurát adtak. Ez egy japán palota szerűséget ábrázol és ehhez is adtak sárkányrepülős ninját.
A téma megváltoztatása viszont nem sülhetett el túl jól, mert ezt se nagyon eröltették a továbbiakban. A Lego általánosságban is kezdett egyre nagyobb bajban lenni és ez a Castle szetteket is érintette. Ugyan az 1999-es évben még megjelent 14 ilyen Ninjás készlet, de ebből nyolc csak megint kisebb, promóciós csomag volt. A Kabaya Sweets mellett most egy Új-Zélandi szupermarkettel is együttműködtek. A hat rendes, dobozos készlet közül megemlíteném a 3050 Sanghai Surprise-t, ami egy egész jól sikeült kis japán csónak,
a 3051 Blaze Attacket, ami egy lángokat lövellő hadigép.
Az év legnagyobb Castle készlete a 3053 Emperor’s Stronghold volt, ami mindössze 331 elemből állt. A Ninjás kitérőnek ezzel vége volt, megint reformálás következett és jó pár évre eltették a Ninja témájú készletek ötletét.
2000-ben új néven és újra a hagyományosabb vizeken mozogva jelent meg 19 új Castle készlet. A vonalat átnevezték Knights Kingdomra és merőben új küllemű lett a csomagolás is. A dobozra felkerült a Knights Kingdom felirat is a System helyett. A készletek képe is megváltozott, így immáron egy jóval akciódúsabb környezetben mutatták az összeépíthető objektumot. A tizenkilenc készlet elég magas szám, ám némiképp csalóka, mert öt megintcsak polybag-es megjelenés volt. A többi készlet viszont nagyon jól sikerült. Hagyományosabb megjelenésük volt, de azért egy sárkány így is belefért. Megintcsak két ellentétes oldalon álló csapatot hoztak létre. A Leo király által vezetett lovagok álltak szemben Cedric a bika által vezetett, kicsit barbáros jellegű banditákkal. Az útonállók most is a fekete erdőben éltek, akárcsak korábban a Dark Forest banditák. Ez volt az első Castle téma, amiben teljes királyi családot ábrázoltak. A király, Leonora királynő és a hercegnő Storm is megszerezhető volt, de van egy fiuk is Edward.
A lovagok jelképe az oroszlán volt, így a pajzsokon, zászlókon és egyéb elemeken is ez az állatka látható. A gonosz oldalon pedig egy bika volt a jelkép. Számos új figura elemet készítettek, de a kiegészítőik tekintetében is modernizáltak. Egy csomó új sisakot és páncélt is kiadtak. Az épületek felépítésében viszont egyszerűsítettek. Több és nagyobb faldarabból lehetett ezeket megépíteni, mint a korábbi Castle készleteket. A szettek közül mindenképpen meg kell említeni a 6095 Royal Joustot, ami hosszú idő után újra egy lovagi tornát ábrázolt.
Persze volt még egy kisebb épület (6094 Guarded treasure)
és egy ostomgépekből álló gonosz támadó alakulat is ( 6096 Bulls Attack).
Nyilván egy új kastélyra is szükség volt, így megjelent az 529 elemből és 8 minifigurából álló 6091 King Leo’s Castle is. Ebben volt megszerezhető a királyi család, de persze a gonosz Cedric is. Számos ritkább elemet is tartalmaz természetesen….üveg elemeket, zászlókat stb. Cedric gonosz erői viszont már nem kaptak saját kastélyt.
Az új vonal szintén nem hozta meg a várt sikert, így elég hamar el is kaszálták, ezért a 2001-es évben csak egy exkluzív, újrakiadott készlet a 10000 Guarded Inn jelent meg.
A Castle téma ezzel egy időre gyakorlatilag jobb létre szenderült. A 2002-es évben szintén exkluzívként újra kiadták a 6074 Black Falcon’s Fortress-t 10039-es számmal, de új Castle készlet már nem jelent meg.
Egy Castle jellegű érdekesség viszont igen. Ez volt a 3739 Blacksmith Shop, ami a Lego My own creation sorozatban jelent meg, de ez is csak exkluzívként. Ez egy középkori jellegű kovácsműhely, de azért szorosan nem köthető a Castle témához.
Hozzá kell tenni, hogy a 2001-től kezdődően megjelent Harry Potter készletek viszont erősen merítettek a Castle témából, de ez főleg csak az épületek felhasznált elemeiben mutatkozott meg. 2003-ban megint nem jelent meg új Castle készlet, ez volt a Lego konszolidálásának és átszervezésének az időszaka. De már tervezték az új Knights Kingdom készleteket és innen folytatjuk a következő, befejező részünkben. Abban az új Knights Kingdom készletektől kezdve a Castle II szetteken át el fogunk jutni egészen napjainkig.
Köszönöm, hogy elolvastad és ha tetszett lájkold, oszd meg illetve persze most is várom az észrevételeket, hozzászólásokat.
Tóth Balázs
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Anak 2018.04.14. 16:27:45
Tota12 · http://jatekokapolcrol.blog.hu/ 2018.04.14. 16:59:53
_z_ 2018.04.16. 09:03:17
Nekem bejött ez a szamurajos-ninjas vonal (bar az epületek szerintem eleg benak), tehettek volna masfele is ilyen kiteröket, mint pl. a vikinges (nekem ez is Castle), mashol is volt "varas-korszak" (arab vilag, india, kina).
Tudja valaki hogy az oroszlanos elem miert lett homokszinü, es nem szürke? Nagyon elüt az epületek többi reszetöl, szerintem borzaszto...
Kicsit felek a következö resztöl, mert amit 2004-2006-ban müveltek, az emberiseg elleni büntett...
(Ahogy ezt a sorozatot olvasom egyre jobban viszket a tenyerem... Van bontatlan dobozban 2db. 7946, 2db. 10223, meg 1db. 7189, befekteteskent, de ilyeneket olvasva egyre nehezebben allom meg, hogy ne essek nekik örjöngve :)! )
Tota12 · http://jatekokapolcrol.blog.hu/ 2018.04.16. 09:26:48
_z_ 2018.04.16. 09:30:59
Tota12 · http://jatekokapolcrol.blog.hu/ 2018.04.16. 09:34:05
_z_ 2018.04.16. 09:45:36
Ati D 2018.06.05. 14:51:17
Tota12 · http://jatekokapolcrol.blog.hu/ 2018.06.05. 17:00:09
-Szűcs Gyula- · http://nerdblog.blog.hu/ 2018.06.08. 21:32:16
-Szűcs Gyula- · http://nerdblog.blog.hu/ 2018.06.08. 21:36:08
:D
Viszont ezek az újfajta oroszlános lovagok nekem már semmit se mondanak, én csak a régieket ismertem...