Türürürüpp csitt csitt…..
A mai cikkben egy tényleg kevéssé ismert játékvonallal fogok foglalkozni, noha maga az alap szerintem senki számára nem ismeretlen. A mai részben a Playmates cég által gyártott Addams Family figurákról lesz szó.
Az Addams Family egy érdekes madár….groteszk szatíra, ugyanakkor vígjáték is… horror elemeket is tartalmaz, ugyanakkor egyáltalán nem félelmetes.A karakterek a maguk módján kedvelhetőek, de belengi az egészet egy furcsa légkör. A családot Charles Addams amerikai rajzfilmes találta ki, aki vicces illusztrációként rajzolta meg őket először 1938-ban. A család az amerikai „tökéletes” családmodell elé tartott görbe tükröt és szatírikus, fekete humorával hamar nagy népszerűségre tett szert. 1964-ben egy élőszereplős TV sorozatot készítettek a karakterekből és nagyjából ezzel indult el az Addams Family kultusza. Ez a sorozat két évadot és 64 epizódot élt meg, de 1977-ben az eredeti szereplőkkel még készítettek egy TV filmet is.
Animációs film is készült a sorozatból. Ezt a Hanna-Barbera készítette, 1973-ban sugározták és érdekessége, hogy Pugsleynak az akkor még gyakorlatilag alig ismert gyerekszínész Jodie Foster adta a hangját. Ez nem volt túl sikeres próbálkozás, mindössze 16 epizódot élt meg a sorozat. Ez nekem amúgy tetszik, kicsit olyan volt mint a Wacky Races.
Az ezt követő években Addams-ék a feledés homályába vesztek… egészen 1991-ig, amikoris Barry Sonnenfeld rendezésében a Paramount egy egészen emlékezetes vígjátékot készített a franchiseból. A film elkészítése eléggé döcögős volt, de a bemutató után óriási sikert ért el. A 25 milliós büdzsére 191 millió dollárt hozott vissza, ami minden várakozást felülmúlt. Noha én nem vagyok egy nagy vígjáték fan (kb. sose nézek), de ez a filmet még én is nagyon kedvelem. Jók a színészek, jók a poénok és az egészet belengi a groteszk fekete hangulat. A film sikere megnyitotta az utat a folytatás, egy későbbi élőszereplős sorozat és persze egy animációs sorozat előtt is.
Ez utóbbit szintén a Hanna-Barbera készítette 1992-ben és két évadot élt meg. Érdekessége, hogy Gomez hangját az a John Astin adta, aki a 60-as években Gomezt alakította a sorozatban (Lehet tippelni, hogy John Astin-nek ki volt a fogadott fia). Az animációs sorozat korlátozott sikereket ért csak el, viszont készült hozzá egy rövid, de bizonyos tekintetben tűrhető játékvonal a Playmates jóvoltából. Ez a rajzfilm amúgy szerintem nem teljesen ismeretlen, én láttam belőle gyerekkoromban jó pár részt a külföldi csatornákon.
A Playmates egy hong-kong-i játékgyártó, ami a 80-es évek második felében robbant be a köztudatba (később lesz még róluk szó). Leginkább a Tini nindzsa teknőcök figuráikról híresek a mai napig. A TMNT figurák sikere után több hasonló játékvonalat is életre hívtak, amelyek viszont nem igazán tudták megismételni a tekik sikereit. 1992-ben megszerezték az Addams Family animációs sorozat játékkészítési jogait, így hamarosan ebből is egy kisebb figura sorozattal jelentkeztek.
Azt minden gyártónál meg lehet figyelni, hogy általában megmaradnak a bevált módszereknél. A Playmates is így tett, úgyhogy szinte minden korabeli figurájuknál megtartották a TMNT figuráknál használt szerkezetet. A figurák 5” méretűek voltak és 5 ponton lehetett őket mozgatni. Érdekes, hogy ezek a figurák képesek voltak 1-1 akciómozdulatra is, tehát gombnyomásra vagy egyéb behatásra, egy bizonyos mozdulatot hajtottak végre. Tömör, fényes felületű, erős műanyagból voltak, amely kevéssé volt hajlamos a törésre vagy a lazulásra. Ugyanakkor a kidolgozottságuk nem túl részletes, viszont mivel animált karakterekről készültek, ezért ez nem is jelent komoly problémát. Az anyaghasználat és a viszonylag felületes kidolgozottság miatt viszont van ezeknek a figuráknak némi gagyi „Happy meal” hangulata, legalábbis szerintem. A figurákhoz 1-2 egészen normálisan kidolgozott jó minőségű kiegészítőt adtak, ami a sorozat jellege miatt leginkább vicces volt, nem pedig hasznos. Játék szempontjából legalábbis túl sok mindent nem lehetett velük kezdeni. Továbbá majdnem minden figura mellé járt egy egyedi, kis méretű thing figura is. (Egyébként ha úgy vesszük nem ezek voltak az első Addams Family figurák. Korábban kedvenc gagyigyárosunk a Remco készített a karakterekből bábfigurákat, de ezeket azért én nem sorolnám be figurának)
A figurák csomagolása is valamelyest megidézte a TMNT csomagolását. Hasonló alakú kartonon, hasonló bliszterben érzektek a figurák. A karton felső részén az animációs sorozat kvázi logóját láthatjuk, jó nagy méretben. A baloldalon pedig a karakter nevét és az akciómozdulat leírását. A karton hátoldalát felül egy rajzfilmes családi kép foglalja el, alatta pedig egy kis checklist látható. Ezen érdekes módon azok a figurák is láthatóak, amelyeket később nem adtak ki. Az alsó részen pedig egy filecard látható, aminek itt nagyon ötletesen family portrait a neve.
A figurákat 1992 végén, egy hullámban adták ki, viszont voltak olyan karakterek, amelyeket csak később terveztek megjelentetni. Playsetek vagy járművek nem készültek hozzájuk és figurából is csak hat került az üzletekbe. Nem terjeszthették őket túl széles körben, mert manapság sem túl gyakran fordulnak elő. Hazánkban szerintem egyáltalán nem lehetett kapni őket, de szerintem Európában se túl sok helyen. A játékvonal egyébként nem ütött túl nagyot és mivel a rajzfilm sem volt túl népszerű, ezért hamar törölték. Még az előtt, hogy minden karaktert kiadtak volna.
Nem kifejezetten népszerű gyűjtési terület. Maradtak fenn belőlük bontatlan példányok bőven, ám nem szokott belőlük túl sok eladó darab mozogni. Viszont nem szoktak túl olcsóak lenni.
És akkor nézzük a figurákat részletesen
Gomez – Az Addams-ek családfőjét a rajzfilmben, szerintem egy kicsit túl is karikírozták. Ennél egy picit jobban sikerült a figura, mert valamelyest tompítottak a tojáslabda alakú fejen. Kiegészítőnek egy páncélt és egy vívótőrt kapott. A figura lábát összenyomva a karjával tud hadonászni, ami vívómozdulatra hasonlít, ha a kezébe rakják a tőrt. Mellé nem járt thing figura, de a páncélján ott van a kéz motívum, jelzés értékkel.
Uncle Fester – Abszolút jól sikerült megcsinálni a figurát. A karakter rajzfilmes megjelenését teljesen jól hozza. Kiegészítőnek stílszerűen egy dinamit köteget kapott, ezen kívül mellé járt egy thing, ami itt egy régivágású detonátort készül lenyomni. Az akciómozdulata annyiból áll, hogy a fejét be tudja húzni. Ez oké….ez a figura viszonylag rendben van
Mortitia – Vékony, nőies figura. Ugyanúgy néz ki, mint ahogyan a rajzfilmben. Ez mondjuk nem annyira jó, mint ahogyan a filmben kinézett, de azért elmegy. Az ő akciómozdulatát nem teljesen értem, de a karját kell meghúzni és akkor csinál valamit (remélem, nem az ujját kell meghúzni…). Kiegészítőt nem kapott, csak egy thing-et, amit talán egy szívet? szorongat.
Granny – Hát nem ez a legszebb figura, amit valaha láttam, de hát istenem, így nézett ki a rajzfilmben is. Kiegészítőnek egy üstöt és egy pálcát kapott, amely végén ott van a thing figura. A figura hátán lévő gomb lenyomásával a keze keverő mozdulatot tesz, tehát ha a kezébe teszed a pálcát és alá az üstöt, akkor képes kevergetni benne a cuccot. Briliáns…
Lurch – Egészen jól sikerült levenni a karakter jellemzőit. A hátán lévő gomb megnyomásával a száját nyitogatja. Kiegészítőnek egy sövényvágó ollót kapott, ami hát végülis illik hozzá. A mellé adott thing itt egy akasztó kötelet szorongat.
Pugsley – Egyértelműen ő a leggyengébb a felhozatalból és ő hasonlít legkevésbé a filmes megjelenésére. De mondjuk a rajzfilmes karaktert se találták el igazán. Egy láncot szorongató kő-thinget és egy mocsárszerű valamit kapott kiegészítőnek, amire rá lehet állítani a figurát.
És a kiadatlan figurák
Wednesday – Hát megértem, hogy őt végül nem adták ki. Ugye a rajzfilmben is eléggé rosszul ábrázolták ezt a sokak által nagyon kedvelt karaktert. Nem sok kép maradt fenn róla, de a hátlap checklistjén szerepelt.
Cousin – Na, mondjuk ez a figura vicces lett volna. Cousin Itt aki ugye tetőtől talpig hajba van burkolózva és csicsergő hangon beszél meglehetősen nagy figura potenciállal rendelkezett volna, de nyilván nem lehetett túl olcsó az előállítása. Szerintem ezért törölhették. Mindenesetre igazi kuriózum lett volna.
Thing – Egy nagyméretű Thing figuráról is találtam képet, de hogy ez milyen formában került volna megvalósításra azt nem tudom. Lehet, hogy mail in offer lett volna vagy ilyesmi, de nem találtam róla semmi adatot.
Az Addams Family figurák nem váltották meg a világot és nem is lehet azt mondani, hogy túlságosan jól sikerültek volna. Manapság sem tartoznak a népszerű gyűjtési célok közé. A remek karakterek talán egy kicsit többet érdemeltek volna, viszont az, hogy ezek a figurák a rajzfilmhez készültek, egyúttal meg is kötötték az alkotók kezét. Mindenesetre apró pozitív színfoltjai azért ennek a szériának is vannak. És akkor a végére egy videó….ami az én kedvenc Addams Family termékemet mutatja be…
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.