Az előző részben bemutattam a Lego Western téma tényleges történetét, a mai részben pedig az utózöngéivel fogok foglalkozni. Az a helyzet, hogy maga a téma ténylegesen véget is ért 1997-ben és a Lego csak nagyon minimálisan nyúlt azóta csak ehhez a témakörhöz, és amikor mégis….akkor az is csak nagyon lazán kapcsolódik a „klasszikus” western vonalhoz.
A Pirates témakörnél már említettem, hogy a 2000-es évek elején újra kiadtak változatlan formában pár klasszikus és jól sikerült szettet a Castle, Pirates és Western témákból. A Western szettek közül hármat is újra megjelentettek 2002-ben és voltaképpen a három legsikeresebbet. Így A 6762 Fort Legoredo , a 6763 Rapid River Village és a 6764 Sherrif’s Lock Up újra megszerezhető volt. A számozásuk és a csomagolás viszont megváltozott. Érdekes, hogy a korábbi szetteknél nem volt a dobozon rajta a western logó (az csak a katalógusban meg a posztereken látszott) csak a szokásos Lego System felirat, de ezeken az újrakiadásokon mégis szerepel. A szettek természetesen most is remekül sikerültek és voltaképpen ez volt a klasszikus Western utolsó megjelenési formája.
A 2002-es évben még egy érdekesség is napvilágot látott. A billundi Legolandben ugyanis be lehetett szerezni exkluzív Lego-s képkereteket mindenféle témában. Ilyenből készült Western tematikájú is és egész pofásnak tűnik.
Ez után hosszú évekig ténylegesen csend volt a vadnyugati Legók háza táján. 2004-ben 424471-es számmal be lehetett szerezni egy cowboy-os minifigurát. Ez a patch and pin „sorozatban” jelent meg és valamiféle ajándék vagy újsághoz adott cucc lehetett. Nem találtam meg pontosan, hogy mihez adták, de Western Cowboy with guns néven futott.
Valamennyire hasonló módon 2009-ben is merítettek a Western témából, amikor is az Oklahoma City Lego Store megnyitásakor egy Cowboy-os exkluzív szett volt beszerezhető. Ez egy 300 db-os limitált széria volt csupán. Ennek a készletnek száma sincs és nyilván elég ritkának számít, bár ez szerintem nem változtat azon a tényen, hogy tök bénán fest.
2010-ben aztán – tényleg nagyon érintőlegesen – egy kicsit több „Western jellegű” dolog jelent meg, mivel ekkoriban adták ki a Toy Story filmhez kapcsolódó Lego készleteket és ennek az egyik főszereplője Woody ugye egy cowboy. Következésképpen megjelent egy pár minimálisan western jegyeket magán hordozó készlet is. Ezeket természetesen nem tekintem a western szerves részének, de minimálisan azért kapcsolódnak a témához, úgyhogy meg kell őket említeni. Persze nem minden Toy Story kapcsolódik ide, csak azok, amiben Woody vagy a Cowboy lány szerepel. Ez összesen 4 szett.
A 30072 Woody’s Camp Out egy egyszerű kis polybages cucc, amiben egy Woody minifigurát és pár táborozós kelléket találunk. Az elemek közül a kígyó és a serpenyő is feltűnt korábban a Western készletekben.
A 7594 Woody’s Roundup emlékeztethet minket leginkább a Western érára, hiszen a felépítése erősen hasonlít a Sherrif’s Lock Up készletre. Ez persze egy jóval összetettebb készlet, 502 elemből áll és 3 minifigurát tartalmaz. Van egy nagyobb, emeletes főépület, egy börtöncella és egy bánya bejárat is. A figurákat leszámítva ez egy sima mezei Western készletnek is tökéletesen elmenne.
A 7597 Western Train Chase egy tipikus vadnyugati vonatszerelvényt ábrázol. Egy gőzmozdonyból és három különböző küllemű kocsiból áll. 584 elemből és 3 figurából épül fel. Abszolút nem rossz cucc ez sem és maga a vasút lehetne akár sima western is, noha ez már egy kicsit rajzfilmesebb jellegű, mint az előző. Sajnos a klasszikus western vonalban nem jelent meg nagyobb vonatot ábrázoló készlet és ez annó hiányzott is a teljeskörű western élményhez.
A negyedik westernes Toy Story készlet egy kisebbeknek szánt Duplo készlet volt, mégpedig az 5657 Jesse’s Round Up nevű. Ez kapcsolódik talán a leglazábban a hagyományos westernhez.
A 2010-es évben még két western jellegű minifigura is napvilágot látott. Az első minifigura szériában ugyanis egy egészen jól kinéző cowboy és egy indián (Tribal hunter) figura is megszerezhető volt. Mind a kettő modernebb külsővel bír és a fegyvereiken kívül nincs más azonos részük a 90-es évek westernjével, de nyilván egyértelműen kapcsolódnak a témakörhöz.
2011-ben további egy 2012-ben pedig újabb kettő western jellegű minifigura látott napvilágot. A Tribal chief a harmadik, a Bandit a hatodik, a Cowgirl pedig a nyolcadik minifigura széria része volt.
2013-ban aztán egy rövid időre újra felvirradt a Western hajnala, még ha egy kicsit más formában is. A Lone Ranger egy nagy költségvetésű Disney western film volt, amelyet Gore Verbinski álmodott a vászonra. A film egy klasszikus vadnyugati karakteren alapul, ami a már a 30-as évek óta jelen van az amerikai köztudatban. Először rádiójáték formában jelent meg, később képregény, tv sorozat és animációs sorozat is készült a Lone Ranger néven. A leginkább sikeres része a történetnek az 50-es évekbeli TV sorozat és az ehhez kapcsolódó filmek voltak. A Lone ranger minden vadnyugati sztereotípiát felvonultatott…a marcona texas rangertől kezdve az indián sidekicken át a poros kisvárosig volt benne minden. Ennek a sorozatnak a szellemiségéhez nyúltak vissza a 2013-as film alkotói is, ám hiába a nagy költségvetés és az óriási reklámkampány, a film végül csúnyán elhasalt. A 250 millió dolláros költségvetésre, plusz ki tudja mekkora marketingköltségekre, mindössze csak 260 millió dollárt hozott vissza, ráadásul a közönségnek és a kritikusoknak se tetszett különösebben a film.
A filmhez készültek Lego szettek is és mivel ez egy klasszikus western film ezért egyértelmű, hogy erősen western-es jellegű készletek születtek. Számszerint 5 normál méretű, 2 polybages és egy mini készlet került kiadásra a 2013-as év során. Ha valaki engem kérdez szerintem egészen jók lettek ezek a cuccok, abszolút megidézik a korábbi Western dolgokat is, ám a téma nem vonhatta ki magát a film általános rossz teljesítménye alól és így a Lego téma is bukás lett. Ráadásul ez 2013-ra már a sokadik olyan film mellé kiadott Lego téma volt, ami nem teljesített túl jól. (lásd Prince of Persia)
A 30260 Lone Ranger’s Pump Car egy kis 24 darabos polybages készlet volt, amit bizonyos boltokban a vásárlás mellé osztogattak illetve újságmellékletként is beszerezhető volt. A csomag a Lone Ranger minifiguráját és egy klasszikus kis hajtányt tartalmaz.
A másik polybages készlet a 30261 Tonto’s Campfire volt. Tonto a Ranger indián cimborája volt, akit a filmben Johhny Depp keltett életre. A csomag 20 elemből állt és a Tonto figura mellett csak pár pici tábortűz alkatrészt tartalmazott.
A 79106 Cavalry Builder Set gyakorlatilag egy 69 darabos accessory pack volt, amiben egy ágyú, egy ló, egy cölöpös fedezék és 4 minifigura volt megszerezhető. A lone ranger figura mellett a másik három sima lovas katona volt.
A 79107 Commanche Camp egy 161 darabos klasszikus indián sátras készlet, amelyben 3 minifigurát köztük a Rangert és Tontot is meg lehetett szerezni. A sátor mellett egy kis kenut és egy sziklás részt is tartalmazott.
A 79108 Stagecoach Escape egy gyönyörű lovas hintót, vagy ha úgy tetszik postakocsit tartalmazott. Ez egy igazán klasszikus western készlet, ami 279 elemből áll és 5 minifigurát tartalmazott köztük Red Harringtont, Jesust és Barretet. Nekem ez a készlet nagyon tetszik, igazi western hangulata van.
A 79109 Colby City Showdown egy kicsit hasonlít a 6765 Gold City Junction készlethez. Ez is egy bankot illetve egy másik épületet tartalmaz, csak itt nem vegyesbolt, hanem sheriff iroda van. A szett 587 elemből áll és 5 minifigurát tartalmaz köztük persze a főhősöket és bankrablókat.
A 79110 Silver Mine Shootout készletből egy bányát lehet megépíteni és nekem ez eléggé bejön. Van itt bölénykoponyától kezdve bányakocsin át emelődaruig mindenféle érdekes rész. 644 elemből áll és 5 minifigura tartozik hozzá.
Végezetül pedig a 79111 Constitution Train Chase volt az utolsó és legnagyobb Lone Ranger készlet. A 699 elemből egy egészen jó kis vontatot lehetett összerakni, amit persze egy hagyományos gőzmozdony húz. Van hozzá egy ellipszis alakú sínpálya és egy víztározó is. A készlet 7 minifigurát tartalmazott köztük egy Danny Reid nevű gyerek karaktert is.
A Lone Ranger téma sajnos nem lett túl sikeres, de nem azért mert olyan rosszak lettek volna a készletek. Egyszerűen csak egy kevéssé sikerült, rossz időben elkészített filmhez tartoztak és ez rányomta a bélyegét az egészre. Sajnos a nem túl jó szereplés azt is jelentette, hogy a Lego nem számolt belátható időn belül bármilyen újabb western-es készlet kiadásával.
2014-ben a Lego Movie-ban is feltűntek minimálisan vadnyugati elemek, így két készletben, nagyon apró, a témánkhoz nagyon minimálisan kapcsolódó részeket véltem felfedezni. A 70800 Getaway Glider-ben egy olyan sárkányrepülőt lehet összerakni, amiben western jellegű elemek vannak, plusz jár hozzá egy lovas és egy sima robot cowboy.
A másik ilyen a 70812 Creative Ambush szett, amiben szintén egy western elemekből felépülő (Saloon tábla, rulettkerék és hasonlók) repülő a központi elem.
Ezek a készletek tényleg csak említés szintjén, a hajuknál fogva iderángatva kapcsolódnak csak a klasszikus westernhez.
A 2014-es évben a Lego Movie sorozatban megjelent gyűjthető minifigurák között is volt 4 western jellegű karakter, illetve volt egy 5002204 Western Emmet nevű polybag-es minifigura kiadás is.
Az azóta eltelt időben szinte semmi nem jelent meg, ami akár csak egy kicsit is westernhez hasonlít. 2015-ben a 13-as minifigura szériában még felbukkant egy Sheriff figura illetve a 18. szériában a Cowboy Custume Guy, de ez már csak tényleg egy nagyon gyenge utózönge.
A Western téma istenigazából rövid volt, ámbár emlékezetes. Nem biztos, hogy ha manapság újra készítenének ilyen témájú szetteket, akkor az, rentábilis lenne. De sokak számára ma a boldog gyerekkort jelentik ezek a készletek és mindenképpen fontos részei a Lego történelmének.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.