A múlt héten a DC Superheroes vonalat futottuk át és most következzen a párja a Justice League America. Ugyan méretben és jellegben a kettő eltér egymástól, ám mégis sok közös van bennük. A Hasbro nem elégedett meg csupán a 7 inch-es DC Superheroes vonallal, hanem azzal párhuzamosan, de ugyanúgy a Total Justice-ból kiindulva létrehozta a JLA-t, amely a sok újrahasznosítás és a spórolás miatt leginkább egy töltelék vonalként értelmezhető.
A Total Justice nem volt éppen a Kenner egyik sikertörténete, ám hosszú idő után az első össz-DC karakterekből álló játékvonal volt. Ráadásul leginkább a felnőtt gyűjtőket célozta meg nem a gyerekeket, így 1998-ra mindenképpen megérett a folytatás ötlete. A Hasbro abszolút a Kenner Total Justice dolgaiból indult ki, olyannyira, hogy a JLA vonal fele gyakoratilag Total Justice újrahasznosítás lett, de olyan is előfordult, hogy az annak idején kiadatlan TJ figurát végül mégiscsak kiadták a JLA vonalban. Az amúgy is teljesen telített szuperhősös figura piacon ez az új vonal nem bizonyult túl jó ötletnek, pláne, hogy a JLA-val egy időben futott a DC Superheroes is, így totál kavar lehetett a boltokban. Így végül mindkettő viszonylag hamar beadta a kulcsot különösebb sikerek nélkül, de az kétségtelen, hogy a kettő közül a JLA volt a valamivel elterjedtebb.
Bár nem sokkal a játékvonal kifutása után megjelent a Justice League rajzfilmsorozat, az azonos karaktereken kívül ezeknek a játékoknak ahhoz nincs kötődése. Viszont az 1996-ban indult azonos című képregénysorozatból sokat merített ez a játékvonal főleg a karakterek külső megjelenését illetően.
A figurák mérete maradt az általános 5”-es méret. Öt ponton mozgathatóak, de némelyik karakter kapott plusz mozgatási pontokat is. A kidolgozottságuk teljesen hasonló a Total Justice figurákhoz. A karakterek nagyon eltúlzottan izmosak, statikusak illetve szoborszerűek, amit csak erősít a melléjük adott JLA figure stand és a kivágható háttérkép. A festésük szép és jó minőségű, viszont kiegészítőket egyáltalán nem, vagy csak alig kaptak, ami ezeknél a gyűjtőknek szánt figuráknál már-már megszokott volt. A festésük teljesen jó minőségű és tömör, jó anyagból voltak ezért nem hajlamosan sem a törésre sem a lötyögésre. Minőségbeli problémák nem jellemzőek rájuk.
A karakterszelekció most egészen változatosra sikerült, bár azért természetesen most is többségben vannak a hősök. A 37 kiadott figurából 5 a Batman, 6 a Superman, a többi pedig szinte mind 1-1 Justice League tag. Negatív, gonosz karaktert single card-os figuraként nem is adtak ki és ez is azt mutatja, hogy leginkább a gyűjtők voltak a célközönség nem pedig a gyerekek, hiszen a játszáshoz ugye két oldalra lenne szükség. A mindössze 2 kiadott gonoszt csak egy 5-ös pakkban lehetett megszerezni.
A csomagolás némiképp megújult, de azért sokat merítettek a Total Justice játékok csomagolásából. Egy szokásos nagyobb méretű, téglalap alakú, kartonon, szögletes bliszterbe csomagolva érkeztek a figurák. A kartonon egy borús, viharos égbolt képe látszik a tetején pedig egy elég nagy JLA logó. Alá azért kiírták a játékvonal teljes nevét is. A karakterek neveit a bliszterre ragasztott matricán lehet látni. A karton hátoldalán a DC Superheroes csomagolásokhoz kicsit hasonló megoldásban egy kivágható rész látszik, amelyet itt JLA Gallery-nek neveztek el. A kivágott képet a stand hátsó részére lehetett rögzíteni és így ez egyfajta hátteret ad a karakternek. Végülis ötletes megoldás és úgy látom, a múlt héten ezt rosszul is írtam a DC Superheroes vonalnál, ahol a kivágott részt ugyanígy lehetett felhasználni.
Két hullámban összesen 37 figurát adtak ki, 1998 és 1999 folyamán. Nem került kiadásra sem jármű, sem playset, sem exkluzív cucc, ami azért mindenképpen meglepő az előző vonalak ismeretében. De végülis a Total Justice-nál sem adtak ki ilyesmit. Négy darab 5-ös pakk viszont kiadásra került a sima single card-os figurák mellett. A csomagok javarészt újrakiadásokat vagy a single card-os figurák módosított változatait tartalmazták, a két negatív karakter kivételével. Négy darab nagyméretű figura is napvilágot látott, de ezek eléggé kis számban kerültek csak a boltokba.
A JLA figurák nem túl ritkák. Mivel nem voltak annyira népszerűek ezért meglehetősen sok maradt fenn belőlük bontatlan formában. Manapság is relatíve olcsón 2-5000 Ft között nagy számban meg lehet őket találni, főleg bontatlanul az aukciós portálokon. Magyar előfordulásukról nincs információm, de elvileg ezt a világ minden táján forgalmazták, úgyhogy eljuthattak hazánkba is. Én ezekben az években nem figyeltem az ilyesmit, úgyhogy nem is meglepő, hogy nem emlékszem rájuk. A gyűjtők körében nem szokott igazán népszerű lenni ez a vonal, de azért láttam már olyan embereket akik, több más DC vonal mellett ezt is gyűjtötték.
És akkor most nézzük őket részletesen
- hullám – 1998 vége
Aquaman – A Total Justice-ban és a DC Superheroes vonalban felhasznált Aquaman, feketére festett páncélban, felszerelések nélkül. Csak az új JLA figure standet kapta maga mellé illetve hát ugye kampós a keze.
Batman (Caped Crusader) – Ez elvileg egy teljesen új Batman figura, ami elképesztően eltúlzott izomzattal és fura testtartással rendelkezik. A rogyasztás még hagyján, de a combján olyan izmok is látszanak, amelyek nem is léteznek az emberi testben. A feje sem sikerült igazán jól. Kiegészítőnek csak a köpenyét kapta plusz a standet persze.
Batman (Dark Knight) – Teljesen megegyezik az előző Caped Crusader figurával, csak éppen teljesen fekete.
Flash – A Total Justice Flash sötétebb piros átfestése, a páncélok nélkül. Ő stílszerűen piros standet kapott maga mellé, ami önmagában nem is néz ki rosszul.
Green Arrow – A Total Justice Green Arrow a maga módján elég csúnyácska színekkel bírt, így nem is csoda hogy ezt itt átfestették. Sötétzöld-barna kombinációt kapott, ami kétségtelenül jobb választás volt. Ez kivételesen kapott kiegészítőt is még pedig az eredeti íját barna színben. De ez megintcsak érthető, hiszen a figura karja eleve íjtartós pozícióban van tehát bután is nézett volna ki, ha nem adják mellé a fegyvert.
Green Lantern – Az eleve elég csúnya Total Justice Green Lantern átfestett változata. Azért annyira nem erőltették meg magukat, mert csak a zöld részek lettek más árnyalatúak.
Huntress – Az egészen jól sikerült Total Justice Huntress átfestett változata. Ami az eredeti figurán sötétkék volt, itt fekete lett, amitől az egész egy fokkal még jobban néz ki. A lila árnyalata is egy egészen picit más lett. Ő is megtarthatta az egyik fegyverét, mégpedig a kézi nyílpuskát.
Impulse – Impulse Barry Allen unokája, akit ezidáig nem csináltak meg akciófiguraként. Igazából ez a figura nagyon nem szép, de ez annyira nem is szokatlan ebben a vonalban. A teste ennek is túlzottan izmos, de a leginkább problémás rész a lábtartása. Egyszerűen ezt nem lehet szép lábállásba állítani és azon is csodálkoznék, ha egyáltalán stand-en megállna normálisan. Kiegészítőt nem kapott.
Martian Manhunter – A Total Justice sorozat 5. kiadatlan hullámában már tervként létezett egy Martian Manhunter figura. Ezt a tervet a Hasbro leporolta és a figurát változatlan formában megcsinálta. Kissé túl izmos, de azért részletes testtel és egy tűrhető, kék, felpattintható köpennyel rendelkezik.
Steel – Egy robotszerű szürke figura, aminek a kidolgozása egészen jól sikerült. A festése ugye nagyjából egy színű tehát ettől nem kell sokat várni, de mondhatjuk, hogy összességében normálisan néz ki és mentes a nagy túlzásoktól. Egy átlagos akciófigurának mondanám. Kiegészítőnek egy fémkalapácsot és egy piros felpattintható palástot kapott. Ez utóbbi nem igazán megy a figurához és meglehetősen sematikus.
Superboy – Ez egy új figura, ami nem azonos a DC-s Superheroes vonalban kiadott Superboy-al. Az egész figura elképesztően suta, a maga rogyasztott terpeszével és a bicikli kormány fogó kéztartásával. Az izmai is túl erősek lettek továbbá a teste alakja sem tetszik. Kiegészítőt ez sem kapott.
Superman – Elvileg ez egy teljesen új figura, nem újrahasznosítás. Ez egy feszítős, hiperizmos Superman, ami kissé rogyasztott testtartásban van és egy szokásos felpattintható műanyag palásttal rendelkezik. A feje még egészen tűrhető, de a többi része nekem túlságosan He-Man-es.
Superman Blue- Nem azonos a DC Superheroes vonalban kiadott kék Superman-el. A kinézete viszont nagyon hasonló, noha ez egy tömzsibb, kevésbé szikár alkatú darab. Ha már választani kéne, akkor nekem a DC Superheroes vonal kék Superman-je jobban tetszik.
Superman Red – Ez a darab, noha nagyon hasonlít a DC Superheroes négyes pakkban kiadott piros Superman figurához, sem a mérete, sem a kidolgozása nem azonos azzal. Ez kivételesen egy teljesen új darab, ami sokkal, erősebb izomzattal és rogyasztott terpeszállással operál. A sculpt szerintem azonos a kék-fehér darabéval. Kiegészítőnek hozzá is csak egy piros stand-et adtak.
Womder Woman – Ez egy új figura ám a megjelenése kicsit a régi Super Powers figurákat idézi. Teljesen más a részletessége és a felépítése, mint a többi darabnak, úgyhogy én azt gondoltam, hogy ez valami újrahasznosítás volt, de nem találtam meg, hogy miből csinálhatták. A parókaszerű hajától eltekintve teljesen rendben van. Egy az övére pattintható ostort kapott kiegészítőnek, ami másra igazából nem is jó, mert összetekert állapotban van, így a kezében nem is mutatna jól. Persze nem is lehet a kezébe tenni, hiszen a figura kezei ökölbe szorítva láthatóak.
Zauriel – Ez egy egészen normálisan sikerült, új figura. A kidolgozása egészen jó, a felépítése nem túl izmos és a festése is impozáns. A tangaszerű arany ruhája viszont azért érdekes…de biztosan a képregényben is így nyomta. A szárnyai valamelyest mozgathatóak és egészen jól sikerültek. Kiegészítőnek egy egészen csinos lángpallost kapott.
- hullám – 1999
Atom – Ez egy viszonylag még visszafogottabb darab a sorozatban. Kicsit kevésbé izmos, mint a többi és a lába is normálisan áll. A két színű matt festése is rendben van. Kiegészítőt viszont ez a karakter sem kapott.
Batman (Black) A Total Justice Batman sötét színű újrafestése. Viszont nem adták mellé a rárakható páncéldarabokat, csak a köpenyt és azt is fekete színben.
Batman (Blue) – Teljesen ugyanaz, mint az előző figura csak itt a fekete részeket világoskékre festették. Mivel az eredeti Total Justice kiadásnál ezek sötétkékek voltak ezért ez is módosított. Felszerelést ez sem kapott.
Plastic Man – Esküszöm ez a figura sikerült a legjobban az egész vonalból. A feje és a karjai nyújtott állapotban látszanak és gumiszerű anyagból vannak így pózoltatható. Ez egy jó megvalósítás….de sajnos a láb már nem ennyire ötletes. Ez is startállásban látszik és nagyon izmos. De ettől függetlenül ez legalább kinéz valahogy és ötletes a megvalósítása.
Red Tornado – Külsőleg kicsit hasonlít a Martian Manhunter-re de persze nem azonos a sculptjuk. Ez is elég izmos, de még azért a jó ízlés határain belül. A lábtartása ennek sem az igazi, viszont a festése legalább szép. A felpattintható köpenye is relatíve jól sikerült.
Robin – A Total Justice Robin kissé világosabb árnyalatokra átfestett változata. Ez a darab egy új kiegészítőt is kapott, ami egy nagy barna harci bot volt. A köpenye pedig fekete helyett sárga színű lett.
Superman (Gold chestplate) – Nem azonos az alap Superman-el, más a kisdolgozása és a feje is. Ezen kívül ez egy aranyszínű páncélt kapott a felsőtestére, ami elvileg levehető. A fej kivételével a figura többi része a Man of Steel sorozat Cyber Link Chrome Chest Superman-jének átfestett változata volt.
5-ös pakkok / World’s Greatest DC Comics Super Heroes Collection
World’s Greatest DC Comics Super Heroes Collection I – Huntress, Green Lantern és a kék Superman változatlan formában került a dobozba. Flash scultpja megegyezik a sima verzióéval, ám itt ez egy ún. „hologram” Flash, ami annyit tesz, hogy itt áttetsző műanyagból volt a figura. Az ötödik karakter szintén hasonló, csak ez egy Hologram Batman volt. Mindegyik további csomagban megtalálhatóak voltak az ilyen basic figurákból előállított áttetsző anyaggal rendelkező „Hologram” változatok.
World’s Greatest DC Comics Super Heroes Collection II – Flash, Green Arrow és a Black Batman került ebbe a csomagba változatlan formában. A Green Lantern és a kék Superman viszont Hologramos, áttetsző variációban.
World’s Greatest DC Comics Super Heroes Collection III – Ez is egy 5-ös pakk, amelybem szintén 3 figura változatlan formában került újra kiadásra. A Zauriel, a Superman és a Martian Manhunter azonos a single card-os kiadással. Ezeken kívül egy sima öltönyös Lex Luthor-t és egy Joker figurát tartalmazott. A Joker és a Lex is egyedi darab és egészen jól néznek ki. Kiegészítőt sajnos csak Lex kapott, mégpedig egy pisztolyt, de nem vennék rá mérget, hogy ki is lehet venni a kezéből.
World’s Greatest DC Comics Super Heroes Collection IV. – Robin, Superboy és Impulse alap változata található meg ebben a csomagban, Aquaman és a Martian Manhunter pedig megkapta a Hologramos változatát.
Nagyméretű figurák
Aquaman – Gyakorlatilag a basic Aquaman, 12"-es felnagyított változata. A kidolgozottsága is maradt ugyanolyan és ennek csak a nadrágja vászon. Kissé ormótlan, bádogember külsővel rendelkezik.
Green Lantern – Egy jó kis feketepizsamás Green Lantern. Tetőtől talpig vászonruhába van bújtatva és ő kapott rendes kiegészítőket is, mégpedig egy lámpát illetve egy gépágyút. A maga módján egészen tűrhetően néz ki.
Flash – Flash is megkapta a maga tetőtől talpig vászonpizsamába bújtatott 12"-es változatát, de neki valahogy ez jól áll. Kifejezetten megidézi a régi Mego figurák jellegét. Kiegészítőt nem kapott.
Martian Manhunter – Ez a darab egészen érdekesen sikerült a maga gumi gatyájával. A test ugye itt nincs lefedve vászonnal tehát látszik a kidolgozottsága és ezen a téren nincs is vele gond. A köpeny, a gatya és a szíjak viszont nem állnak igazán jól rajta. Nagyon elütnek a figura többi részétől. Ez 8"-es méretű.
Superman blue – A kék színű Superman pizsamás változata. Ennek a figurának valahogy nem áll jól ez a vászonruhás formátum. Kifejezetten csúnyának találom. Ő is 8"-es.
A Justice League America figurák nem hagytak mély nyomot az akciófigurák történelmében. Mivel nem éppen a legjobb időben jöttek ki és nem is egyedüli össz-DC vonalként, ezért nem is túl meglepő, hogy nem váltották meg a világot.
A következő részben a két össz-DC kitérő után mostmár újra egy teljesen Batman vonallal folytatjuk.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.