World of Batman
Nos, 22 rész után még mindig csak 1999-ben járunk, ami azért elég kemény teljesítmény a Batman figurák sokszínűségét illetően. A Hasbro 99-ben az előző részekben említett vonalakon kívül kiadott egy egészen kicsi limitált szériájú Batman sorozatot is a Wallmart áruházlánc kifejezett kérésére. Ez volt a World of Batman, amely annak ellenére, hogy Wallmart exkluzívként csak ezekben a boltokban volt megvásárolható és mint ilyen azt sugallhatta, hogy valami különlegesről van szó…. inkább a spórolás csimborasszója volt.
A Kenner és a Hasbro is rengeteg esetben használtak fel újra, már kész figurákat, alkatrészeket és azokat vagy egy az egyben vagy átfestve újra kiadták. Arra viszont kevés alkalommal volt példa, hogy egy vonal teljes egészében újrahasznosított elemekből álljon. A World of Batman ilyen volt, a Hasbro előkapart egy csomó régi Kenner figurát és a „Wallmartnak jó lesz” alapon átfestve újra kiadták őket. Ezzel csak az a gond, hogy többségében elég régi darabokról volt szó és míg a 90-es évek elején ezek még jók voltak, de a 90-es évek legvégén már nem számítottak igazán szép daraboknak. Ez az időszak amúgy sem volt az akciófigura gyártás aranykora és az amúgyis túltelített, de keresletileg csökkenő piacra még egy ilyen spórolós vonalat bedobni, szerintem teljesen felesleges volt. Ráadásul a vonal nem csak a figurák tekintetében, hanem a csomagolásában is meglehetősen fapadosra sikerült. Felmerülhet a kérdés, hogy egyáltalán miért tárgyalom ezt külön cikkben, hiszen egyrészt elég kevés elemből áll ez a vonal, másrészt sokan a Mission Masters részének szokták tekinteni. Nos, én úgy ítéltem meg, hogy mivel mind a küllemben, mind a csomagolásban teljesen eltér a World of Batman a Mission Masterstől, ezért ez önálló vonal és mint ilyen megérdemli az önálló cikket.
A játékok jellegében, felépítésében nem lehet túl sok meglepetés, hiszen mindegyik újrahasznosított, ráadásul az egészen korai Kenner vonalakból mazsolázgattak (The Dark Knight Collection, Batman Returns), úgyhogy a vonalnak van egy erős retró feelingje. A színvilág és a kiegészítők is teljesen a 90-es évek legelejét idézik meg, ami bizonyos szempontból akár jó is lehet. De valahogy az egésznek van egy keserű, megúszós, bőrlehúzós szájíze, ami mellett nem tudok elmenni szó nélkül.
A figurák csomagolását kétféle szemüvegen keresztül nézhetjük. Ha feltételezzük, hogy a retró hatás elérése volt a cél, akkor végülis a meglehetősen egyszerű dizájn elmegy egynek. Ha pedig úgy nézzük, hogy ezt elvileg egy exkluzív, vevőcsalogató vonalnak szánták, akkor a dizájn túlságosan puritán. A kékes színű kartonon, egy nagyméretű bliszterben foglalnak helyet szokás szerint a figurák. A karton szinte sima egyszínű kék, ezt csak egy hegyes, vonalas minta töri meg valamennyire. A felső részen egy hatalmas Batman logó és a World of Batman felirat látható, de sem karakterkép, sem egyéb rajz nem látszik. A karakterek nevei – amelyek egy kivétellel nem egyeznek meg az alapjukként szolgáló figurák neveivel – a bliszteren, egy matricán olvashatóak. A sima single card-os figurák esetében a hátoldalon egy képes checklist látható a játékvonal összes elemével. Ezen kívül csak egy általános helyzetleírás olvasható Batmanről, ami szerintem elég felesleges és nincs is köze az adott karakterhez. A kettes pakk esetében a hátoldal képe más, egyrészt látszik egy hangsúlyos Wallmart logó, másrészt a checklist nem a World of Batman figurákat mutatja, hanem a többi korabeli Batman játékvonalból pár figurát. Úgyhogy ez a rész gyakorlatilag a többi vonal reklámfelületeként üzemelt.
Egyetlen hullámban, mindössze 6 single card-os figurát és 1 kettes pakkot adtak ki. Jármű, playset, nagy figura vagy bármi ilyesmi nem készült, de ez talán nem is meglepő. Mivel ez csak a Wallmart-ban volt kapható ezért ez a vonal nem terjedt el különösebben. Európában abszolút nem lehetett kapni, így tudtommal hazánkban sem. Elég sok maradt fenn belőlük bontatlanul is, úgyhogy viszonylag könnyen be lehet szerezni manapság is minden darabot az aukciós portálokon. Viszont mivel van egy retro feelingje az egésznek, a gyűjtők bizonyos mértékben kedvelik ezeket és az áruk sem olyan alacsony, mint a régi Batman figurák többségének. Leginkább persze a Joker keresett és ezért is kell a legtöbb pénzt fizetni.
És akkor most nézzük meg ezeket a csodákat részletesen
Első és egyetlen hullám 1999
Radar Scope Batman – A Batman Returns Laser Batman átdolgozása. A steppelt minta vájataiba kapott egy lila csíkozást, amitől lesz egy kis abrosz beütése az egésznek. Ezen felül, ami az eredeti figurán fekete volt az most sötétszürke lett. A kiegészítő antennás lézer maradt, csak a színeket megcserélték rajta. A tányér így szürke a lövedék lila lett. Az átfestéstől véleményem szerint nem lett jobb a figura összhatása.
Hover Jet Batman – A Batman Returns Power Wing Batman átfestett változata, ami már önmagában is a TDK Power Wing Batman átfestése volt. Az eredetileg fekete, majd aranyszínű figurát itt egy egészen „érdekes” zöld árnyalattal festették meg, amihez a köpeny barna színű lett. A járgány változatlan formájú, de világosszürke alapon zöld árnyékolt festést kapott, ami egyébként nem is néz ki rosszul. Nem igazán értem, hogy miért pont ez a figura kapott újrázást.
Aqua Sled Batman – A Batman Returns Deep Dive Batman totális és teljes átfestése. Ebben az esetben eléggé meg is változott ettől a figura jellege és az is lehet, hogy nem negatív irányban. Nem tudom eldönteni…Eredetileg sárga-fekete volt a figura és egy fekete siklójárgány járt mellé. Az átfestésnél viszont sötétkék alapszínt kapott, piros palásttal és a kis járgány meg a páncéldarabok ezzel egészen jól harmonizáló szürke színt kaptak némi kék árnyékolással. Annyira nem is gáz.
Plasma Glow Joker – A The Dark Knight Collection Sky Escape Joker átfestése ugyanakkor a fej teljesen másnak tűnik, nem olyan régiesnek. Nem találtam meg, hogy az melyik figuráról származhat, úgyhogy elképzelhető, hogy ez az alkatrész új. Viszont ezen kívül a figura minden része maradt a régi, csak az alapvetően lilás színek helyett itt kapott egy pöttyös piros gatyát – ami nem idegen a karaktertől – illetve zöld mintázatú kék zakót. Erről a véleményem szerint a zöldes árnyékolást lehagyhatták volna, mert ez így sok még Jokernél is. A kiegészítők is megmaradtak, bár a copter kék-sárga helyett fekete-zöld lett. A Bang feliratú pisztoly viszont érdekes, mert a Knock Out Joker Pow feliratú pisztolyának módosított változatának tűnik. Hasonló, de másmilyen pisztolya volt még a Legends of Batman-es Jokernek is.
Quick Change Bruce Wayne – A Batman Returns Bruce Wayne átfestése, ugyanakkor a fejet itt is kicserélték egy modernebb darabra, ugyanúgy mint a Joker-nél. Ez elég feltűnő, mert az eredeti darabon eléggé Keaton-os vonásai voltak Bruce-nak, itt pedig olyan semmilyenek. Itt nem tököltek sokat a színekkel, maradt a figura ugyanúgy fekete, csak raktak rá némi kék plusz színt az eredeti fehér csíkos mintázat helyett. A páncél elemek fekete helyett ezüst színűek lettek.
Rapid Attack Robin – A Batman Returns Robin átfestett, újrafelhasznált változata. Az eredeti piros- zöld Robin szín helyett itt egy más árnyalatú pirossal festették meg az egész figurát. Csak a kesztyű maradt zöld az öve pedig fehér. A kiegészítő is maradt ugyanaz az ormótlan horog kilövő, csak most zöld színben.
Gotham City Adventures Batman & Knight Watch Batman Two Pack – Ez egy erősnek szánt kettes pakk, amiben két, nem annyira régi Batman figura átdolgozást lehetett egyben megszerezni. Az egyik a Gotham City Adventures Batman, amely a New Adventures vonalbeli, Detective Batman szürke-kék átfestése. Eredetileg ugye szürke-fekete volt. A Knightwatch Batman pedig a Total Justice Flight Armor Batman átfestése. Sötétszürke és fekete lett minden az eredeti világosszürke – kék kombinációból. Felszerelést egyik figura sem kapott, tehát a páncélt és a kilövőt itt nem tartalmazta a csomag. Ez egy teljesen felesleges kiadásnak tűnik, felszerelések nélkül pedig abszolút nem tűnik exkluzívnak, csak egy újabb tök sima Batman pakknak.
A World of Batman egy bizonyos szempontból felesleges, korlátozott terjesztésű, újabb bőrlehúzás volt a Hasbro részéről, ami semmiben sem járult hozzá, hogy a játékbrand elmozduljon a holtpontról, ahol a 90-es évek legvégén járt. A jövőhéten egy másik, hasonlóan felesleges kiegészítő vonalról lesz szó a Mission Mastersről, ami éveken keresztül, többféle Batman játékvonal újrahasznosításaiból állt.
Köszönöm, hogy elolvastad
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.