13+1 érdekes találat az Arcanum újságarchívumból
Régen volt már archívumos cikk és mivel az elmúlt időszakban rengeteg anyagot találtam, ezért most könnyűszerrel össze tudtam rakni nektek egy érdekes 13+1-es találat listát. Azt tudjátok, hogy én mindig keresgélem a régi játékok nyomait a különféle archívumokban és szerencsére azért sokszor találok is érdekes dolgokat. Az alábbi újságkivágások az Arcanum archívumból származnak.
Többször is beszéltünk már a Gi joe flagg point-okról. Még anno (ha jól emlékszem) az egyik kedves kommentelőm írta, hogy ő úgy emlékszik itthon is be lehetett váltani annak idején, a G.I.Joe-k hátoldalán található flagg pointokat Joe játékokra. A dologról Gyuri bácsit is megkérdeztem az interjú rovatban és ő úgy emlékezett a partnerek valamelyikénél lehettek ilyen akciók. Nos…úgy tűnik maga a Hasbro is csinált ilyet, bár a partnereken keresztül, sőt 1992 végén a Népszabadságban és a Népszavában is reklámozták az akciót. No…ez csak időszakos dolog volt, nem állandó jellegű, de mégiscsak flagg point beváltás volt.
Az akciót viszont úgy tűnik, hogy nem tudták 100%-osan végigvinni. Ugyanezekben az újságokban később a Hasbro Magyarország megjelentetett egy kvázi bocsánatkérő hirdetést is, amiben egy kerülő lehetőséget is felvázoltak.
A G.I.Joe kifejezés, a 90-es évek elején gyakorlatilag a játékkatona szinonimájaként volt használva. ezen kívül a „gonosz” nyugati játékok egyik olyan mintapéldája is volt, ami elnyomja a – cikkírók szerint – értelmesebb/ hasznosabb játékok lehetőségeit. Úgyhogy egyáltalán nem meglepő, hogy a szokásos sopánkodós cikkek egy részéhez illusztrációként is, a G.I.Joe játékokat használtak fel. Ebben a 93-as Népszabadság cikkben szegény Tunnel Rat-re és Recoil-ra hárult ez a feladat, ráadásul Tunnel Rat kapta meg Recoil táskáját.
A nyugati játékok árusítása a 90-es évek legelején egy egészen jó biznisz volt és sokan foglalkoztak is ilyesmivel. Ez az 1992 decemberi Kurír cikk az egyik ilyen sikeres vállalkozóról szól. Az illusztrációként használt képen a háttérben G.I.Joe és Barbie cuccok is látszódnak. Kivágtam külön is, hogy jobban látható legyen, de sajnos így is egy kicsit elmosódott. Az biztos, hogy nagy méretű járgányok látszanak.
A Hasbro 1995-ben is nagy erőkkel reklámozta a termékeit minden lehetséges helyen, többek között a napilapokban is. Ez a reklámcsík az éppen aktuális gyereknapi akciót hirdette, amiben Action Man figurákat, Sindy babákat és az Aladdin társast ajánlották a vásárlók figyelmébe.
A Mattel New Adventures of He Man vonala is megkapta a maga újságos promóját, bár a hír alapvetően a Mattel magyar leányvállalatának az alapításáról szól. Azért egy Barbie-s kép is belefért.
A 90-es évek eleje az akciófigurák mellett a dínós játékok térnyerésének időszaka is volt. Ebben óriási szerepe volt a Jurassic Park mozifilmnek, amihez a Kenner készített egészen jó akciófigurákat. Ez az 1993-as Kurír cikk viszont a dínó korszak lehetséges végén sopánkodik, bár a cikkírónak szerintem nem volt igaza. Ugyanakkor abban igen, hogy a G.I.Joe-t, a Tini Nindzsa Teknőcöket, a Barbie babát és a Batman illetve Superman figurákat is örökzöldnek nevezte.
A Batman filmeket Magyarországon egyre növekvő marketingtámogatás mellett mutatták be. Az első rész volt az első hazai példa egy film profi forgalmazására, a harmadik rész pedig már minden fronton megkapta a maga reklám támogatását. A Mindörökké Batman-hez a Kenner milliónyi akciófigurát is készített, amit itthon természetesen a Hasbro forgalmazott. A Hasbro, a Warner és az Intercom közös nyereményjátékot is csináltak, amiben Batman figurákat is lehetett nyerni. A játékot 1995-ben heteken keresztül hirdettek a Kurír-ban és több más napilapban is.
A 80-as évek végén a Matchbox cuccok nagyon sok újságban feltűntek és általában a kisautók szinonímájaként használva. A Pajtás magazinban viszont egy majdnem egész oldalas, kicsit promóízű cikk jelent meg arról, hogy gyakorlatilag a Matchbox (volt akkor) a világ legnagyobb autógyártója.
Amikor a Matchbox megalapította a magyar leányvállalatát, 1992-ben….feladtak egy hirdetést minden értelmesebb napilapban, hogy tudassák….ezentúl ők a kizárólagos forgalmazói a Matchbox termékeknek. Figyelem, itt az eredeti Matchbox….
Ez a kis kép egy 1991-es Lego bemutatót hirdetett a Népszavában. A két kisméretű képen Space és Pirates cuccok is látszódnak. Ha jól látom a Lego „lépegető” ami a képen látszik a 6940 Alien Moon Stalker, ami érdekes módon egy öt évvel korábbi készlet.
A Lego 1994-ben nagyon szeretett volna újabb célcsoportok felé is nyitni, a kisebb korú fiúkgyermekek mellett. Ezért több fronton is próbálták megtámogatni a „lányos” jellegű Lego témákat. Éppen ezért több újságban, például a Kurírban és a Szabad Földben is kisebb cikkek jelentek meg az új, kizárólag lányoknak készült Lego témáról, a Belville-ről.
Ez az 1993-as Kurír cikk az újonnan nyíló Álomvilág játékboltot reklámozta.
Ez a cikk pedig szintén a Kurírból van, 1994-ből és valószínűleg szintén egy fizetett írás. Ez a Radnóti Miklós utcai játékbolt páratlan kínálatát és jó árait dicséri. Egészen részletesen kifejti a dolgot és még a Crash Dummies figurákról is említést tesz, amire azért nem sok példa volt az újságokban.
Remélem tetszett az összeállítás, ha igen, nézzétek meg a régebbi epizódokat is.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.