TX-130 Saber-class Republic Fighter Tank
A mai Star Wars játékjárműves cikkemben a TX-130 Saber-class Republic Fighter Tank kerül terítékre, amely ugyan egy kevésbé ismert géptípus a Star Wars világában, de mivel az ismertségéhez mérten egészen sok játék készült belőle és nagyon pofás, ötletes jármű ezért mindenképpen foglalkozni akartam vele ebben a sorozatban.
A TX-130 Saber-class Republic Fighter Tank a köztársasági klónhadsereg egy kevésbé általánosan használt géptípusa volt. Egy repulzor hajtóművekkel meghajtott lebegő tank, ami gyors, mozgékony és mivel némi pajzzsal is el van látva ezért meglehetősen hasznos eleme a köztársasági haderőnek. Tűzerő szempontjából nem a legerősebb, hiszen „csak” két ágyúval és egy forgatható kisebb lézertoronnyal van ellátva, de a mozgékonyságával és a jó fordulékonyságával párosítva sokszor hatékonyabb megoldás volt, mint a nagyobb lépegetők. Ráadásul csak három személyes legénység irányította. A Rothana cég gyártotta a köztársaság részére, ugyanaz a gyár, ami az AT-TE lépegetőket és a Gunship-eket is szállította a részükre. A géptípus több fontos ütközetben is részt vett a klónháború idején, többek között Seleucami ostrománál is bevetették. A háború után a Birodalom tovább használta a már legyártott példányokat, sőt még a lázadók is bevetettek pár zsákmányolt példányt.
A TX-130 Tank gyakorlatilag egy Expanded Universe jármű, noha azóta már kanonizálva lett. A kánonnak számító mozgóképes alkotásokban, tehát filmekben és animációs filmekben mindenesetre soha nem volt látható. Debütálása a 2002-es Boba Fett Crossfire című ifjúsági novellában történt, majd említés szintjén megjelent az Episode III könyv változatában is. Ez után gyakorlatilag csak számítógépes játékokban, képregényekben és könyvekben találkozhattunk vele, többek között a nagysikerű Battlefront II játékban is. Úgyhogy mondható, hogy ez a járgány a Star Wars világában egy kifejezetten keveset használt, a széles közönség által kevésbé ismert típus. Ugyanakkor a számos játék kiadása és a számítógépes játékokban való feltűnése miatt, az ezeket kedvelő rajongók számára nem ismeretlen.
A játékgyártók ugyanis egy csomó alkalommal hozzányúltak. Ebben leginkább a Hasbro járt az élen, akik mintegy öt alkalommal adták ki a 3,75”-es akciófigurákhoz arányos méretben. Az ismertségéhez mérve, ez egy elég magas szám, hiszen az előző részekben láthattuk, hogy ennél jóval ismertebb gépekből is csak sokkal kevesebb kiadás született az évek során. Ebben szerintem szerepet játszott a jármű játék szempontból optimális mérete is. Lego készletek és die cast cuccok is készültek belőle, úgyhogy összességében kijelenthető, az ismertségéhez képest ez egy kifejezetten sokszor használt géptípus volt és leginkább 2008-2012 között élete a „fénykorát”.
A járgányt első alkalommal 2009-ben adta ki a Hasbro a Clone Wars sorozatban. Nyilvánvalóan minden eleme teljesen új volt és a 3,75”-es figurákhoz képest egészen arányosan sikerült megvalósítani. Itt ugye nem igazán kellett filmes megjelenéshez igazodnia a külső megjelenésnek, de a maga fehér-bordó festésével és arányaival teljesen jól hozta a számítógépen játékokban illetve képregényekben látható TX-130-ast. A torony elforgatható és az ágyúk is természetesen állíthatóak. Ez utóbbi rugós kilövőként is szolgál. A kabinfedél is felnyitható illetve a pilótafülke paneljeit is fel lehet nyitni oldalirányban. A gép ezen kívül egészen jól forgó kerekeket és egy szintén felnyitható fegyvertároló rekeszt kapott, de sajnos pilótát, azt nem. Igaz, ehhez a géphez bármelyik klón figura megteszi sofőrnek. A csomagolás a szokásos „piros”, 2009-es Clone Wars dizájnt kapta. Az egészen jól megrajzolt képen a tank a geonózisi csata közben lett ábrázolva, noha a filmbéli csatában nem is láthattuk. A kép egy kicsit sötétebb színben, viseltesebben mutatja a gépet és ez picit félrevezető is lehetett, hiszen a csomagban egy patyolat tiszta gép van lövésnyomok vagy kopások nélkül. Ebben a TCW sorozatban adtak egy karton diorámát is a járművek mellé, így ez is kapott egyet. Ez egy kissé túlságosan rajzolt stílusban szintén a geonózisi csatát mutatja.
2010-ben a „kék” Clone Wars sorozatban a Hasbro kiadta az előző Republic Fighter Tank átfestett változatát is. A gép funkcionalitásában teljesen megegyezik a 2009-es kiadással, ám a bézs-bordó színkombináció helyett itt egy egészen pofás világosszürke-kék festést kapott. Ez a külső a típus némelyik videojátékos megjelenéséhez illeszkedik, ugyanakkor teljesen beleillik a klónhadsereg dizájnjába. Sőt....nekem még egy kicsit jobban is tetszik ebben a színben, mint a bordóban. A dobozkép hasonló stílusú, mint a korábbi, de mégis más szögből, más színben van ábrázolva a jármű. Itt már a piros dobozdizájnt felváltotta a kék, és a jobb felső sarokban is másik klónfej látható. Ehhez a kiadáshoz már nem járt karton dioráma és szintén nem kapott pilótát sem.
2011 Augusztusában érkezett a következő kiadás, ami érdekes módon egy távirányítós változat volt. A távirányítós járművek hagyománya egészen a vintage éráig nyúlik vissza, ám 2011-ben egy ilyen járgány kiadása nem volt éppen nyerő ötlet. Ugyanis az előző évben kiadtak egy távirányítós Hailfire Droid-ot, ami elég rosszul teljesített a boltokban, úgyhogy sejthette volna a Hasbro, hogy ez sem fogja hozni, az elvárt számokat. Ez a kiadás is elég drága volt az előző járművekhez képest ugyanakkor külsőleg nem volt vele semmi probléma. Teljesen új kialakítású járgány volt, ami színeiben az első TCW kiadást idézte meg a maga fehér-bordó festésével. A pilótafülke felnyitható és be lehet ültetni a géphez járó pilótát, egy Clone Trooper-t. Érdekes módon nem kettő, hanem hat mozgatható ágyút kapott és mindegyik rugós kilövőként is funkcionál. Szerintem ez a fegyverzetnövelés teljesen felesleges volt, mert vizuálisan semmit sem adott hozzá a tank megjelenéséhez. A gépet egy pisztolyszerű távirányítóval lehet vezérelni, amibe két kisebb, a tankba pedig négy nagyobb elemet kell helyezni. Ez egy elektromotort irányít, ami a középső fő kereket hajtja meg. Ezen kívül a gép alján négy további segédkerék is helyet kapott. Ezek együttesen meglehetősen nagy sebességet és mozgékonyságot eredményeznek, úgyhogy ez egy eléggé gyors cucc, de viszonylag könnyen irányítható. Az egész egy egészen szép ablakos dobozban került kiadásra, ami a kékes színű Clone Wars dizájnt kapta. Nem volt ez egy rossz gép, de a magas kezdőár miatt a gyűjtők többsége megvárta, amíg a boltok kiárusítják, így csak hosszú idő alatt, nehézkesen tudtak a kereskedők megszabadulni a készleteiktől. Éppen ezért nem ez számít a legsikeresebb Republic Fighter Tank kiadásnak.
2012-ben a Hasbro a Movie sorozatában kiadott még egy átfestést a 2009-es TCW Republic Fighter Tank-ból, ám most a bordó helyett, a bézs-zöld színkombináció mellett tették le a voksukat. Ez a színezés elvileg a régebbi Star Wars Battlefront II játékban látható külsejét mutatja a tanknak és szerintem meglepően jól működik. Funkcionalitásában ez is megegyezik a 2009-es kiadással és úgyszintén nem kapott sofőrt. Itt megint egy merőben új dobozképet használtak, amiben csatában ábrázolták a gépet és még Yoda mester is látszódik rajta. A doboz az ekkoriban szokásos Maul fejes Movie dizájn volt.
2013-ben a Movie Heroes sorozat keretein belül a Hasbro kihozott egy merőben új Republic Fighter Tank-ot is. Ebben a sorozatban több ún. Class-II osztályba sorolt járművet jelentettek meg, amelyek a korábbi változataiknál jóval kisebbek voltak. Ez nem volt egy igazán jó megoldás, ráadásul egy kicsit más műanyagot is használtak, amitől az egésznek egy kicsit gagyibb hatása lett. Ez egy teljesen új kialakítású járgány volt, noha a színvilága szinte teljesen megegyezett az első Clone Wars-os kiadáséval. Az arányosság ugyanakkor nagyon leromlott a méretcsökkentés következtében, ugyan ebbe is bele lehet ültetni két figurát, de azok mégis góliátoknak tűnnek a jármű mellé állítva. Az ágyúkat itt is lehetett mozgatni, kapott ugyanúgy két kilövőt és nyitható volt a kabintető, de a pilótafülke már csak úgy, ha az egész egy darabból megformázott torony elemet felemeljük. Ez szintén nem volt egy túl szép megoldás.
A Die cast gyártók viszont nem nagyon lelkesedtek a Saber Tank-ért. Se a Micro machines, se a Hot Wheels nem adott ki belőle játékot, viszont 2008-ban a Titanium sorozatban megjelent belőle két egészen szép példány. A 3”-es méretű tank minden külső jellemzőt hoz, amit csak kell, sőt ez a darab kifejezetten realisztikusra is sikerült. Az alapszíne ennek is szürkés, némi bordóval megspékelve, de az UV zöld csíkok helyett itt sárgát használtak. Az egész gép kopottas, fémes hatású és van rajta némi koszolás is, amitől az egész egy harcokat megjárt járműnek tűnik. Ettől lesz egészen realisztikus. Egyedül csak a torony forgatható, de kapott ez is egy display standet, amelyen a tank különösen jól mutat, mivel az egy terepdarabot formáz.
2009-ben kiadtak ugyanebből egy átfestett változatot is, amiben az egész gép jóval sötétebb festést kapott. Ez nekem személy szerint kevésbé tetszik, mert itt már nem finom koszolás látszik, hanem szinte teljesen feketével festették le a közöket. A bordó se néz ki annyira jól ebben az árnyalatban. A festésen kívül minden másban megegyezik az előző kiadással.
2010-ben a Hasbro a Transformers Crossovers sorozatban is megjelentetett egy Republic Fighter Tank-ot, aminek a robot módja egy meglehetősen tömzsi Clone Gunner volt. A tank mód egészen csinosra sikerült….minden arányos, egyben van és a picit sötétebb barnás színhasználat is teljesen jól állt neki. Két mozgatható ágyúval rendelkezik, ami önmagában rugós kilövőként is funkcionál, robot módban pedig ezek a figura fegyverei. A robot mód ugyanakkor nagyon nem csinos, a fejét kivéve abszolút nem idézi meg a Clone Gunner karakterét, robotnak pedig teljesen átlagosan néz ki. A legnagyobb baj mégis az vele, hogy a test abszolút nem alkot egy egységet a teljesen eltérő küllemmel bíró fejjel. Nem ez volt a legjobban sikerült Crossovers kiadás az biztos.
A Lego az évek során több alkalommal is adott ki készleteket a Repubic Fighter Tank-ból. Első alkalommal 2008-ban jött ki, a mintegy 592 alkatrészből felépülő 7679 Republic Fighter Tank szett. A gép elég nagyméretű, 23*20 cm-es és meglehetősen részletes. Arányaiban és színében leginkább az első Hasbro kiadású tankot idézi meg. A torony rész ugyanakkor egy kicsit túlságosan csúcsos, piramisszerű, ami miatt ez a kiadás egy kicsit más hatást kelt, mint az összes többi normálméretű kiadása a járgánynak. A test és a talp rész egészen jól aránylik egymáshoz és méretileg talán a minifigurákhoz is jobban idomul, mint a későbbi kiadás. A torony és az ágyúk mozgathatóak, a talpakból pedig 1-1 rakétakilövőt lehet felnyitni. A gép alján kerekek vannak, amelyek elősegítik a játékot i, mert egészen jól gurulnak. Összesen két minifigurát adtak hozzá egy Clone Trooper-t és egy Clone Commander-t, amelyek közül ezt a Clone Commander-t csak ebben a szettben lehetett megszerezni. Érdekes, hogy a 7679-es készlet elvileg nem volt limitált kiadás, ám mégis rendkívül rövid ideig lehetett csak megvásárolni. Angliában csak a Tesco-ban lehetett hozzájutni, Amerikában pedig Target exkluzívként jelent meg, illetve a Lego oldaláról lehetett megrendelni, de mindössze négy hónap alatt ki is futott az összes belőle.
A következő kiadásig egészen 2017-ig kellett várni. A 75182 Republic Fighter Tank ugyanakkor sokkal kisebb mérettel és elemszámmal bírt, mint az elődje. Ez 305 alkatrészből épült fel és csak 7*12*17 cm-es paraméterekkel rendelkezik. A gép alakja jóval laposabb, mint a 7679-es készletnek, ugyanakkor arányaiban szerintem kevésbé sikerült jól, legalábbis a talp rész semmiképpen sem aránylik jól a torony részhez, illetve a figurákhoz képest is lehetne nagyobb az egész. A pilótafülke persze felnyitható és természetesen ennél is mozgathatóak az ágyúk. Összesen négy figurát adtak hozzá, egy Aayla Securát, ami igencsak jól sikerült és egyedi volt ebben a készletben, két Battle Droid-ot és egy Clone Trooper Gunner-t, ami szintén csak ebben a készletben volt megszerezhető. A 75182 Republic Fighter Tank nekem is megvan, bár engem nagyon nem győzött meg. Aki még esetleg nem látta, mindenképpen nézze meg a róla készült videómat, bár a véleményem egy egészen kicsit csillapodott azóta (akkor eléggé lehúztam).
A 75213-as készlet a 2018-as Lego Star Wars adventi naptár volt, amelynek a negyedik napi ajándéka egy egészen stilizált Republic Fighter Tank volt. Ez a 21 alkatrészből felépíthető kis jármű, a véleményem szerint az A-Wing-től kezdve bármire hasonlít, csak egy TX-130-as Saber Tankra nem. Nem ez a legjobban sikerült adventi kis járgány az biztos.
A TX-130 Saber Tank nem éppen a legismertebb járgánya a Star Wars világának, ám a számos belőle készült játék és a videojáték szereplések miatt a rajongók számára mégis kedvelt típus. Nem olyan karakteres, mint egy szép nagy lépegető vagy mutatós, mint egy szép vadászgép, ugyanakkor mégis jól mutathat egy Clone Wars témájú polcon vagy diorámában. Mivel a rendelkezésre álló játékok többségét 2012-ig adták ki, ezért akár érdemes lenne a gyártóknak újból előszedni.
Köszönöm, hogy elolvastátok!
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.