Nem annyira régen volt az utolsó ilyen jellegű újságos válogatásom és nézzétek el nekem az önismétlést, de ingyen hónap van az Arcanum archívumban, úgyhogy ilyenkor pörgetni kell. Amúgy is folyamatosan kutatom a játékok régi nyomait, de ilyenkor teljesen el tud kapni a gépszíj és napokig csak régi újságokban túrok. Ma is sikerült 13+1 érdekes újságcikket találnom, túlnyomó részt Lego témakörben.

A Szegedi Napló 1992-ben egy rövid ajánlót tett közzé a közelgő helyi Lego Show-ról. A rendezvény kalózos tematikájú volt, de ez szerintem leginkább nagy, épített kalóz figurákat jelenthetett.
A Lego Hungária a 90-es évek elején kezdte el szervezni a saját viszonteladói hálózatát (a többi gyártóhoz hasonlóan). Ezeket ekkor partner boltoknak hívták és ők sokszor, sokféle újságban is hirdették magukat, általában egy kis képes reklámmal egybekötve. Ez éppen egy 1992-es Népszabadságban jelent meg, de maga a hirdetési formátum egy sablon volt, tehát más városokban más cégek szinte teljesen ugyanilyen reklámmal voltak jelen, csak a cégnév és az éppen ajánlott készletek változtak. A 6397-nek azért elég szép ára volt…
A Reform újság egy csomószor foglalkozott a számítógépes játékok illetve a konzolok témakörével. 1992 novemberében a Nintendo és Mario voltak a porondon.
Ez úton is szeretném üzenni az 1993. Április 22.-én a Családi Napló nevű újságban megjelent Hagyományvesztés című cikk szerzőjének….hogy nem volt igaza….nem felejtettük el az akkori játékokat…nagyon nem…és sosem fogjuk
93-ban a Kurír egy rövid cikkben számolt be arról, hogy a népszerű „Elektor Kalandor” nevű TV műsor Mario bajnokai elutazhattak a párizsi Eurodisneybe…kissé marketing szagú a cikk, de bakker mekkora szám volt akkoriban az Eurodisney….csomó nyereményjátékkal lehetett (volna) oda utazást nyerni.
94 karácsonya előtt a Zalai hírlap is szokás szerint áttekintette a játékhelyzetet. A jól sikerült képen főleg Duplo-k látszanak, de azért kikacsint egy monorail a sarokból…(Vajon régebbi a kép vagy még valahogy volt egy a boltban?)
A Kurír 96 Decemberében megint szükségét érezte, hogy írjon egy kicsit a Lego-ról. Egy Technic tengeralattjáróval illusztrálták a teljesen promó ízű írást.
Az Új magyarország nevű újságban egy csomószor lehetett Lego-t nyerni mindenféle nyereményjátékokban. A felhívások mellé általában egy kis promó is belefért….itt éppen a Castle-t reklámozták.
A játékhamisítás sajnos egy idős a játékiparral…és a 90-es években bizony már hozzánk is eljutottak a kínai ipar „csodálatos” másolatai. A kínai kamu Power of the Force Star Wars figurákra mindenki emlékszik, de bizony voltak itt KO Batman cuccok is szép számmal, amivel leginkább az akkor virágkorukat élő kínai piacokon lehetett találkozni. A gyártók, jogtulajdonosok és a hivatalos forgalmazók persze mindig küzdöttek a jelenség ellen és 1997-ben a Népszabadság is beszámolt a végtelen szélmalomharc egyik állomásáról.
A legutóbbi válogatásban említettem, hogy a Hasbro Magyarország annak ellenére, hogy a 90-es évek első felében uralta a magyar játékpiacot, csak 1997-ben tudott először nyereséget elérni. Erre annó Gyuri bácsi is tett utalást az interjús sorozatban és a Hasbro Europe nem is igazán örült ennek (pedig mennyi Joe-t, Jurassic Park figurát meg társast eladtak…). Az első nyereséges évről a világgazdaság is beszámolt.
A Magyar Nemzet 98 karácsonya előtt majdnem egy teljes oldalt és több cikket is szentelt a játékhelyzetnek. Szó volt itt a logikai játékokról, Playmobil-ról és a Lego megújulásáról is. Az illusztrációnak berakott kép is egészen jól sikerült.
A jó múltkor, amikor a Bionicle videót csináltam valaki említette, hogy a Lego-nak akkor volt némi problémája a maori kultúrkör használata és a nevek miatt. Nos, utánakerestem és valóban….volt némi balhé…de ez szerencsére nem vetette vissza a Bionicle térhódítását.
Meglepő, de a Skála még nagyjából elketyegett a 2000-es évek elején, sőt erősen reklámoztak is a napilapokban. Ezekben a reklámokban ritkán fordult elő képpel is mutatott játék, de 2000-ben az egyik Népszabadságban megjelent, egész oldalas Skála reklámban kapott egy kis helyet egy Toybiz-es Pókember figura. Ez viszonylag ritka eset volt, mert a képregényeken kívül nem nagyon reklámozták nálunk ezeket a szuperhősös figurákat.
2001-ben aztán már egészen más szelek fújtak a játékpiacon…Mondjuk úgy, hogy ekkor már végbe ment egy generációváltás. Volt már Lego Star Wars, volt már Harry Potter és alaposan bepörgött a Bionicle. A Népszabadság szokás szerint a 2001-es karácsonyi szezonban is írt egy kis áttekintőt.
Remélem tetszett ez az újabb kis válogatás!
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
crusaderman 2020.03.26. 21:26:55
-Szűcs Gyula- · http://nerdblog.blog.hu/ 2020.03.30. 06:42:39
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal