A mai szkennelés rovatban rendhagyó módon nem egy Lego katalógus vagy insert fog szerepelni…hanem valami egészen más. Pár hónappal ezelőtt az egyik katalógusos csomagomban volt egy nagyon rossz állapotú Lego építőkönyv, azaz Ideas Book, amit gyakorlatilag azóta csak kerülgettem. Elsősorban a katalógusokat és az inserteket gyűjtöm, az ilyen építőkönyvekre nem vagyok ráállva, ezért nem is igazán tudtam, hogy mihez kezdjek vele. Túl rossz állapotú, hogy eladjam, ugyanakkor megtartani se volt kedvem, hogy esetleg írjak róla. A szkennelésre pedig azért tartottam alkalmatlannak, mert biztos vagyok benne, hogy ezek az Ideas Book-ok egy csomó helyen fellelhetőek a neten, akár jobb minőségben is, mint amit én tudok produkálni....pláne hogy ez foltos, gyűrött és kihullanak belőle a lapok. Aztán végülis meggondoltam magam… miért ne beszélhetnénk egy kicsit ezekről a könyvekről is, hiszen régebben az alternatív építési módok ugyanúgy hozzátartoztak a Lego életérzéshez, mint a standard, gyári készletek. Ezen kívül biztos vagyok benne, hogy van olyan olvasóm, aki ezer éve nem látott ilyet vagy tán még sosem, úgyhogy beküzdöttem az 50 oldalt és így ti is megcsodálhatjátok….mert azért lássuk be, van mit….
Először is egy kicsit beszélni kell arról, hogy mi is ez a kiadvány. Az Ideas Book, egy hivatalos Lego füzet volt, amit 1960-tól kezdve, rendszertelen időközönként adtak ki és alternatív építési útmutatókat, illetve ötleteket tartalmazott. Ezeket az addig kiadott készletek elemeiből lehetett felépíteni, így a Lego adott egy kis plusz segítséget a meglévő kockaállomány többrétű felhasználásához (bár azért akkoriban a gyerekek megoldották ezt maguktól is). 1960 és 1980 között összesen hét Ideas Book jelent meg, volt, amikor évente, de ezek közül kettő kizárólag Train tematikájú volt. 1980-tól aztán nagyjából ráálltak az éves, kétéves kiadási rendszerességre és leválasztották a Technic-et, ami az egyedi elemei miatt önálló kiadványokat kapott. Train témájúból is jelent meg egy újabb, de az Ideas Book-ok műfajának nagyjából 1991-ben vége szakadt. Ugyanakkor ez az év csak a füzetes jellegű kiadványok végét jelentette, hiszen hasonló témájú könyvek, jó minőségben és kemény kötésben még napjainkban is meg szoktak jelenni, gyakran exkluzív Lego elemeket tartalmazva. A műfaj így nem halt ki…de kétségtelen tény, hogy akkoriban ezeket a relatíve filléres kiadványokat sokkal többen megvásárolták. Az alternatív építési módokhoz még egy apró megjegyzés…mert tudom, hogy sokan azonnal erre gondolnak, ha ez szóba kerül: Igen, régen minden készlet úgy volt megtervezve, hogy több dolgot is meg lehessen építeni belőle és igen a gyerekek az ömlesztettből maguk is többet kreatívkodtak, de ez voltaképpen ma is így van. Ma is lehet Basic csomagokat kapni, ma is van olyan Lego vonal, amiből többféle dolgot lehet építeni és ma is kreatívkodhat(ná)nak a gyerekek az ömlesztettből….csak egy kicsit megváltoztak a vásárlói igények, a gyerekek és manapság inkább a licenszelt témák mennek (kb pont úgy ahogyan egykor pl. a Pirates ment)
A kiadvány maga 50 oldalas, 1987-ben jelent meg és nem túlzás azt állítani, hogy elképesztően szép képek vannak benne. Minden fő téma kapott legalább négy oldalt, amiben egyedi, kisméretű készletek építési útmutatóját láthatjuk. Ezek nagyjából 5-12 mozzanatból összerakható cuccok, de ennek ellenére vannak közöttük egészen ötletes és mutatós darabok is. Vannak itt Basic járgányok, Town tűzoltó és rendőrautó, markoló, Castle szekér illetve őrhely is. A Space szegmens az, aminél konkrétan a nyálam is majdnem kicsordult, pedig semmi velőtrázó újdonság nincs a lapokon, de mégis az összes cucc nagyon jól néz ki. Az egyes fejezetek között hatalmas, kétlapos képek láthatóak, ami az egész füzet legerősebb része. Órákig el lehet nézegetni őket, mert olyan erős diorámák, egyedi cuccok és berendezett jelenetek láthatóak rajtuk. Sajnos az itt látható nagyobb, egyedi cuccokhoz a könyv nem tartalmazza az összerakási útmutatót, amelyeket így bajos lenne megépíteni, de persze ez sem lehetetlen. Az igaz, hogy ha azok is benne lennének, akkor nem férne el ez a sok minden 50 oldalra. Ami viszont szerintem hiányosság -és talán az egyetlen, ami ezt az Ideas Book-ot jellemzi-, az a felhasználandó elemek felsorolásának hiánya…könnyebb lenne beazonosítani az egyes speciálisabb alkatrészeket, ha lenne mindegyik összerakási után egy gyors, képes felsorolás. Persze ezt egy kis munkával azért meg lehet oldani. Összefoglalva a 250 Lego Ideas Book egy remek kis kiegészítő könyv…némelyik készlethez egészen kedvet kaptam. Az egésznek van egy utánozhatatlan vintage bája és szerintem mind a gyerekek, mind pedig az egyes témákra specializálódott gyűjtők találhatnak benne érdekes cuccokat….még így 33 év után is.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.