A kiadatlan Vader's Funeral playset
Természetesen a Star Wars figuratörténelem „krémjének” számító vonalak is bővelkednek az olyan esetekben, amikor egy-egy figura vagy egyéb termék nem juthatott el a boltok polcaira. Ez némely esetben nem is volt akkora baj, ám voltak olyan cuccok is, amelyek különlegességük okán mindenképpen érdekes színfoltjai lettek volna a több ezer figurát számláló Star Wars történelemnek. Ma egy különleges szettről lesz szó, amihez hasonló soha nem jelent meg az évtizedek során és a hányattatott sorsa azt is megmutatja, hogy a Hasbro még a legtermékenyebb időszakában se adott ki mindent….még akkor se ha alapvetően egy unikumnak számító cuccról lett volna szó. A mai érdekesség rovatban így a Saga Collection, majd a Legacy sorozatba tervezett Vader’s Funeral Pyre szettről lesz szó.
Darth Vader elhamvasztása a Jedi Visszatér végének egyik szomorkás, ám mégis tiszteletteljes jelenete. Luke a páncéljával együtt egy máglyára fekteti Anakin-t, majd egy fáklyával meggyújtja azt, megadva ezzel a végtisztességet a jó útra tért édesapjának. Ugyanakkor figura szempontból nem ez a leginkább látványos része a Jedi Visszatér-nek, úgyhogy annyira talán nem is meglepő, hogy egészen 2006-ig szóba se került a jelenet playset vagy egyéb formában való megjelentetése. A 2000-es évek második felében viszont elképesztő mennyiségű Star Wars figura készült, közte egy csomó olyan karakterrel, illetve egyéb cuccal, amit addig a pontig még soha nem adtak ki játék formában, így szóba került Vader temetésének a megvalósítása playset-ként.
Első alkalommal 2006-ban került szóba a készlet. A 2006-os Comic Con-os Hasbro prezentáció egy olyan diával kezdődött, amelyen a Saga Collection 2007 januárjában megjelenő, az ígéretek szerint, minden eddiginél ütősebb hullámát vezették fel. A kockákon tényleg különleges látszottak, amelyekről korábban még soha nem készültek 3,75”-es figurák (a Jawák kivételével). Itt tűnt fel először a Vader’s funeral szett ötlete, ráadásul egy másik temetési jelenet, a Qui-Gon Jinn Funeral Pyre kíséretében.
A dolog érdekessége, hogy hiába vezették ezt ilyen szépen elő, a képeken szereplő cuccok egyáltalán nem úgy és nem akkor valósultak meg ahogyan azt beharangozták. Először is a Saga Collection sorozat megszűnt 2006 végén. Helyét a 30.évfordulós széria vette át, amit egyébként a prezentáció végén szintén bemutattak. Így ez az utolsó, minden eddiginél jobb Saga Collection hullám már nem jelenhetett meg. A tagjait úgymond szétdobták a többi vonal között, így a kockákon látható cuccok többsége azért mégiscsak megjelenhetett, de valamivel később. Yarna és Willrow Hood a Legacy sorozatban 2008-ban illetve 2009-ben került kiadásra.
A Jawa kettes pakk, lényegében áttervezett formában a Clone Wars sorozat 2009-es szériájában jelent csak meg.
Nem tudni, hogy a „Crispy” Beru és Owen figurát mennyire gondolták komolyan, mindenesetre ez hivatalos formában soha nem jelent meg, bár szerintem teljesen érthető okokból. Custom formában ugyanakkor népszerű és egyben groteszk téma, így viszonylag sokszor szokott szembe jönni viccesnek szánt facebook posztokban azóta is.
A Qui-Gon Jinn’s Funeral Pyre készletről viszont soha többé nem lehetett hallani, úgyhogy esélyes, hogy úgy, ahogy volt, törölték a projektet. Ez egyébként lehet, hogy izgalmasabb lett volna, hiszen több figurát lehetett volna a csomagba pakolni, bár az Episode I-es karakterek többsége ekkoriban nem volt túl népszerű.
A Vader’s Funeral projekt ugyanakkor visszatért, bár ez is csak sokkal később…. a tervet nem törölték, ugyanakkor a Hasbro illetékesei egyáltalán nem voltak biztosak abban, hogy egyrészt a kereskedők, másrészt a közönség részéről, milyen igény lenne, erre a viszonylag nagy, drága, ámbár nem túl tipikus playsetre. Így próba jelleggel, a 2009-es Comic Con-ra előálltak egy működő prototípussal.
Nos, a Vader’s Funeral Pyre prototípus kétségkívül a Hasbro 2009-es SDCC-re kihelyezett kiállítóterének központi darabja volt. A nagyméretű, fekete dobozban bemutatott készlet egy máglyára helyezett lángoló Vader-t, magát a máglyát és egy a kezében fáklyát tartó fekete ruhás Luke figurát tartalmazott. A cucc fény és hanghatásokat tudott kibocsájtani, a lángok villogtak, illetve gombnyomásra egy rossz dízelmotor hangjára emlékeztető tűzropogás-hangot játszott le. Kétségtelenül jól nézett ki, ugyanakkor nekem inkább olyannak tűnik, mintha egy ügyes custom-os diorámája lenne, nem pedig egy gyári készlet.
Az alkotók maguk se voltak biztosak a sikerben. A képek tanúsága szerint a szettre egy cetlit helyeztek el, amin arra bíztatták a látogatókat, hogy mondják el a véleményüket a készlettel kapcsolatosan. Azt sajnos nem tudjuk, hogy a látogatók milyen véleményeket mondtak róla, de az internet népe mindenesetre lelkes volt… bizakodóan fogadták a kikerülő képeket.
Ugyan a cucc a 2009-es Comic Con-on volt látható, de a forgalmazás megkezdésének legkorábbi időpontjának 2011-et kommunikáltak. Vélhetően exkluzívnak szánták és hasonló dobozban jelent volna meg, mint a 2009-es SDCC exkluzív Disturbance in the Force pakk (nyilván a 2011-es dizájn elemekkel, bár 2011-ben már a Legacy sorozat se futott).
A Vader’s Funeral Pyre csomag ugyanakkor azóta sem jelent meg. A későbbiekben nem volt már szó a kiadásáról, így vélhetően a kereskedők részéről nem volt elegendő érdeklődés rá. Lehet, hogy egyik áruházlánc se akarta bevállalni exkluzívnak, az ilyen drágább csomagok pedig ekkoriban elég nagy százalékban ilyen formában jelentek meg. Akkoriban egy hasonló csomag kb. 20-30 dollárba került, így azon is el kellett gondolkodni, hogy megérte volna-e egyáltalán anyagilag a szett piacra dobása.
A Vader temetését megjelenítő 3,75”-es playset így soha nem jelenhetett meg, de érdemes elgondolkodni, egyáltalán fontos lenne-e a kiadása, lenne-e rá valós és fizetőképes kereslet illetve a téma érzékenysége miatt (azért mégiscsak egy hamvasztásról van szó) belefér-e ez a játékfigurák dimenziójába. Bár ennek már akkoriban is elsősorban a gyűjtők lettek volna a célközönsége, de azért bolti terjesztésben mégiscsak a játékosztályokon kapott volna ez is helyet. Kommentben várom a ti véleményeteket is.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.