A múltkori Jurassic Park-os cikksorozat után most egy másik, hosszabb terjedelmű cikksorozat következik, amelyben a Batman (és a karakterhez kapcsolódó egyéb DC) figurák történetét fogom bemutatni nektek. Ahogyan azt már megszokhattátok, nagyjából játékvonalakra bontva, időrendben fognak egymás után következni a részek. A mai első részben a szolid kezdeteket és a Mego szuperhősös figuráit fogom átfutni.
Batman debütálása ugye 1939-ben történt a Detective Comics 27. számában. Itt indult útjára az egyik legalapabb képregényhős, akit valaha is alkottak. Napjainkig milliók rajonganak érte és folyamatosan szerepel a karakter filmekben, animációs sorozatokban és persze a képregények hasábjain. Az is teljesen megszokott manapság, hogy szinte mindig lehet Batman-es akciófigurákat vásárolni, de ugye ennek a sikertörténetnek is el kellett indulnia valahol. Lássuk, hogy kezdődött.
Batman és társai elég hamar megjelentek a kor játékiparának radarján. Ugye a 40-es években még nem beszélhetünk valódi akciófigurákról, hiszen ezt a játékkategóriát igazából a Hasbro és a G.I.Joe teremtette meg 1964-ben. De persze előtte is voltak olyan játékok, amelyek valamennyire hasonlítottak a mai akciófigurákhoz. Ezek többnyire fából vagy fémből készültek, esetleg ólomkatona jellegűek voltak. A kereskedelem és azon belül a játékkereskedelem, akkoriban még nem egészen úgy működött mint manapság. Nem volt ennyire kifejlődve ez az ipar, így az első Batman játékok is a vásárokban, búcsúkban jelentek meg, mint nyeremények vagy egyszerű pár centes vásárfiák. Nem hiszem, hogy ekkoriban jogdíjfizetés és hasonlók léteztek volna, úgyhogy ezek leginkább egyedi, kisiparosok által készített kis játékok voltak.
Az első valódi Batman akciófigurákig egészen a 60-as évek közepéig kellett várni. A Louis Marx Toys jelentette meg az első, mozgatható Batman figurát. A Marx Toys egy kisebb játékgyár volt, amely vonatokat, figurákat és sok már apró játékot készített. Leginkább az 50-es években voltak a csúcson. A kiadott Batman figura 4”-es volt és már kapott is mindenféle kiegészítőket. Ez a darab manapság rendkívül értékes. A gyűjtők egyik szent gráljának számít és érdekes, hogy a méretével messze megelőzte a korát.
A következő fejezet 1967-ben következett, amikoris az Ideal Toys a Captain Action nevű, amúgy elég sikeres 12”-es figura sorozatában kiadott több olyan accessory packot, amelyek segítségével az alap figurát Batman-né, Superman-né vagy Robin-ná lehetett átalakítani. Úgyhogy ezek nem valódi, teljes értékű figurák voltak, csak jelmezek.
Ugye a hatvanas években volt a képregényeknek egy elég erős felfutása. Rengeteg új karakter jelent meg pl. a Marvelnél és ez kihatással volt a Batman képregényekre is. Másrészről ekkor indult útjára a klasszikus Batman TV sorozat is, ami eléggé népszerű volt akkoriban, így innentől kezdve indult meg komolyabban a Batman játékok gyártása.
Ekkor már például a japán gyártók is felfedezték maguknak a karaktert. Ez egy 1966-os Nomura gyártmányú Batman „robot”.
Aztán 70-es évek elején két gyártó is erősebben ráfeküdt a Batman vonalra. Az Azrak Hamway nevű cég mindenféle Batman-es játékot készített, ám figurákat csak elvétve, mert annak a jogai a Mego-nál landoltak. Az Azrak Hamway cuccok közül a mi szempontunkból most csak az ejtőernyős Batman figurák az érdekesek, de ezeken kívül biciklis Batmant és rengeteg hasonló dolgot adtak ki. Mondanom sem kell, hogy ezek manapság elképesztő pénzeket érnek.
A Mego 1973-ban indította el az első szuperhősös játékvonalát a World’s Greatest Superheroes sorozatot. A Mego cégről lesz még szó a későbbiekben, több cikkben is. A 70-es években a Star Wars figurák megjelenéséig ők voltak az egyik legmenőbb játékgyártó. Eredetileg Lucas is nekik ajánlotta fel a SW figurák készítési jogait, de szerencsére nem éltek a lehetőséggel. Nos a Mego egy olyan furcsa helyzetet tudott teremteni, amikoris, egyszerre szerezték meg mind a DC mind a Marvel figurák játékkészítési jogait, így előállt, az a ma már eléggé elképzelhetetlen állapot, hogy a két külön világ karakterei egy játékvonalon belül kaptak helyet. Többféle méretben is adtak ki figurákat. A korábban az Action Jackson figuráiknál már alkalmazott 8”-es, továbbá 4"-es és 12”-es méretben is. A figurák tehát, nagy méretűek voltak és a testük egészen kidolgozott volt, ám nem igazán egyedi... Gumiszerű, üreges műanyagból voltak és sok ponton lehetett őket mozgatni.
A figurák éke viszont mindenképpen a számos, minőségi vászonból készült ruha volt, amelyekkel eléggé babaszerű módon, de tökéletesen fel lehetett öltöztetni a karaktereket. Ettől lettek leginkább megkülönböztethetőek a figurák. Más kiegészítőt nem is adtak a figurák mellé. A fejek is cserélhetőek voltak és természetesen a ruhákat is lehetett váltogatni, ha éppen úgy esett. Később a figurák mellé playsetet és nagy méretű járműveket is kiadtak. A Mego figuráknak számos változata létezik. Maguk a figurák minimálisan, de változtak az évek során, ahogyan a csomagolás is. (Szinte minden figurából létezik legalább 3 féle csomagolású változat) Nemzetözi változatok is készültek belőlük, hasonlóan a későbbi Star Wars és G.I.Joe figurákhoz. A nemzetközi változatokkal a mai cikkben nem fogok foglalkozni, mert az túlságosan terjedelmessé tenné az amúgy sem rövid cikket. :) A kiadott figurákat, gyakorlatilag a játékvonal végéig folyamatosan, minden évben újra kiadták és forgalmazták. Így előfordul az az érdekes helyzet, hogy mondjuk egy Batman figuránál létezik 73-as, 74-es és 78-as gyártmány is ugyanabból a típusból. A Mego figuráknak, főleg Amerikában óriási kultusza és gyűjtői köre van. Némelyik figurának csillagászati ára van, de erről bővebben majd a Legértékesebb Mego figurák című cikkemben olvashattok. És akkor innentől nézzük, hogy évente mi történt.
Először, még 1972-ben, kísérleti jelleggel, 4 karaktert készítettek el….Batmant, Supermant, Robint és Aquamant. Ezeket egy teljesen lezárt, szép grafikákkal ellátott kartondobozban rakták ki a boltokba. A játék nagyon sikeres lett, nagyon jól fogytak, ám a boltosok arra panaszkodtak, hogy a teljesen lezárt dobozban a gyerekek nem látják a figurákat, ezért széttrancsírozzák azokat a boltokban. A Mego meghallgatta a javaslatokat és hamar váltottak az „ablakos” dobozokra. 1973-ban már ezt használták.
Batman
Superman
Robin
Aquaman
1973-ban aztán elindították teljes gőzzel a World's Greatest Super Heroes vonalat. A korábbi figurákat új, ablakos dobozokban küldték immáron a boltokba és elkezdték tervezni a további karaktereket is. Batmanből illetve Robinból létezik fix és levehető maszkos változat is.
Batman
Superman
Robin
Aquaman
1974-ben megjelentek az alternatív öltözetű figurák. Ez volt a Secret Identity sorozat, amelyben Bruce Wayne, Dick Grayson és Clark Kent volt "polgári" ruhában is megvásárolható. De továbi számos, új karakter jelent meg, többféle témában. Én most csak a DC-re koncentrálok így a Marvel és egyéb (pl Tarzan, Conan, Western stb. ) figurákat most nem fogom felsorolni. A Mego figuráinak óriási sikere volt, így a cég a hatodik helyre lépett fel a játékgyártók rangsorában és nem álltak messze az ötödik hely megszerzésétől sem. Csak aztán jött a Star Wars… de erről bővebben majd a Mego története című cikkemben olvashattok. Ugyanebben az évben az SS Kresge and Co (később K-Mart) áruház kérésére a figurákat kiadták a ma már hagyományosnak tekinthető, cardos-bliszteres csomagolásban is. A cég felakasztva, akasztós tárolókon szerette volna kitenni a figurákat az üzleteikben és erre a dobozos kiszerelés nem volt alkalmas. A Mego meghallgatta a kérést és a cégnek innentől kezdve, ilyen exkluzív csomagolású figurákat szállított. Ezek az úgynevezett "Kresge Card" változatok, amelyek az egyik legértékesebb darabjai az egész játékvonalnak.
Bruce Wayne / Dick Grayson
Clark Kent
Supergirl
Batgirl
Wonder Woman
Catwoman
Riddler
Green Arrow
Shazam
Mr.Myx
Joker
Penguin
Batmobile
Batcopter
Batcycle
Batcave
1975-ben megjelent egy kisebb al-vonal az ún. fist fighters. Ezt szintén egy viszonteladói reakció miatt fejlesztették ki. Sokan arra panaszkodtak ugyanis, hogy semmilyen "akció" jellegű mozdulatot nem lehet csinálni a figurákkal és a gyerekek szeretnének velük verekedni stb. ezért a Mego kifejlesztett egy mozgató mechanizmust, amelyet egy a derékon lévő gombbal lehetett irányítani. A lépés nem volt sikeres. Ezek a figurák kevésbé voltak keresettek, mint a korábbiak. Egy másik érdekes koncepciójú figura sorozatot is kihoztak. Ez volt a Bend n Flex sorozat amelyben 5 "-es méretű, tetszőlegesen beállítható, mozgatható, gumiszerű figurákat adtak ki. Ezek többsége ugyanúgy DC karaktereken alapult. (de elképesztően gagyin néznek ki)
FF Robin
FF Joker
FF Riddler
FF Batman
FF Superman - UK exkluzív
Bend Joker
Bend Shazam
Bend Riddler
Bend Penguin
Bend Super girl
Bend Batgirl
Bend Wonder Woman
Bend Catwoman
Bend Superman
Bend Batman
Bend Aquaman
1976-ban a korábban kiadott karakterekhez csatlakozott Isis, aki a Shazam rajzfilmben szerepelt. Ennek a karakternek egyedi csomagolása volt. Egy új mérettel is megpróbálkoztak, hogy minnél inkább kihasználják az éppen csúcson lévő népszerűségüket. A 3,75 "-es figuravonal neve Comic Action Heroes lett. Meglehetősen csúnyácska, kidolgozatlan figurák voltak ezek, de legalább már adtak hozzájuk kiegészítőket. Bár ezek a figurák rettenetesen olcsóak voltak, de mégsem lehet mondani hogy egyértelműen sikeresek lettek volna. Jól teljesítettek, de az értékesítésük volumene nem közelítette meg a 8"-es vonal mutatóit. A figurákat 1979-ig forgalmazták, de utána felfrissítették a vonalat és egészen 1982-ig árusították azokat.
CAH Superman
CAH Wonder Woman
CAH Batman
CAH Robin
CAH Shazam
CAH Joker
CAH Penguin
CAH Aquaman
CAH 3-pack
CAH Collapsing tower with invisible plane
CAH Batcopter
CAH Fortress of Solitude playset
CAH Batmobile
Isis
1977-ben megjelentek a nagyméretű, 12"-es Mego szuperhős figurák is. Ez a méret a Mego egyik hagyományos mérete volt, így logikusnak tűnt ebben a méretben is kiadni játékokat. Később néhányat közülük "mágneses" képességgel ellátva is kiadtak. Ezen kívül a 8"-es méretűeknél véglegesen áttértek a cardos - bliszteres csomagolásra. Immáron nem csak a Kresge üzletekben voltak így jelen a játékok. Ezen kívül megjelentek a Teen Titans figurák is. Ez volt az az év amikor a Mego elkezdett szépen lassan lefelé csúszni. Az, hogy nemet mondtak a Star Wars figurákra és túl sok új játékuk lett sikertelen, megtették a hatásukat. A szuperhősös vonalat ez kevésbé érintette, mert ezek egészen 1982-ig tűrhető eladásokat produkáltak.
12" Batman
12" Robin
12" Wonder Woman
12" Superman
12" Jor El
12" Lex Luthor
8" Teen Titans
8" Wonder Woman
1979-ben a Comic Action Heroes vonalat felfrissítették és átnevezték. Innentől 1982-ig Pocket Action Heroes-nak hívták a 3,75" inches figuravonalukat. A korábban már kiadott karaktereket újratervezték és újra kiadták. Ezen kívül számos új karaktert és járművet is kiadtak. Ennek a vonalnak kellett volna felvennie a versenyt az éppen csúcson lévő vintage Star Wars figurákkal. Nos ezt a küldetést kijelenthetjük, hogy nem tudta teljesíteni, de azért egészen a cég utolsó napjáig forgalmazták ezeket a játékokat is. Először piros majd fehér kártyán hozták őket a forgalomba, de létezik belőlük egy érdekes farmermintás kártyával ellátott változat is. Érdekesség, hogy bár a piros kártya grafikáján ott van Joker, Penguin és Shazam is...ilyen figuraként ezeket a karaktereket nem adták ki. Ezen kívül egy nyújtható, Strech Armstrong szerű figuravonalat is bevezettek, ami az Elastic nevet viselte.
PAH Batman
PAH Robin
PAH Superman
Elastic Batman / Superman
1980-ban megszűnt a 8 és 12" -es World's greatest figurák kiadása, innentől kezdve csak a Pocket Action Heroes vonal ment egészen 1982-ig.
PAH Wonder Woman
PAH Aquaman
PAH Zod
PAH Jor El
PAH Lex Luthor
Batmobile
Batcave playset
Bat shuttle
Robin shuttle
Programozható Bat Shuttle
1982-ben aztán a Mego cég csődöt jelentett. Nem bírták tovább a versenyt a náluk nagyobb és sikeresebb játékgyártókkal (Kenner, Hasbro, Mattel). Miután lehúzták a rolót a DC licenszek felszabadultak és végül a Kenner szerezte meg őket. Erről már volt szó a Super Powers figurákról szóló cikkemben, amelyet ITT OLVASHATTOK. A következő részben aztán majd ugrunk egy kicsit az időben.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2018.03.28. 10:16:40
mikor jön a következő rész?
hány részes lesz?
Tota12 · http://jatekokapolcrol.blog.hu/ 2018.03.28. 10:25:37
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2018.03.28. 14:55:57
na akkor majd vissza vissza térek!