Ebben az új cikksorozatomban olyan játékvonalakat mutatok be nektek, amelyek némiképp kevesebb figyelmet kaptak annak idején és manapság is sokkal kevesebben gyűjtik őket, mint a fősodorba tartozó játékokat.
1.rész. Rendőrakadémia (KATT IDE ÉS MEGNYILIK)
2.rész. Double Dragon (KATT IDE ÉS MEGNYILIK)
3. rész MacGyver (KATT IDE ÉS MEGNYÍLIK)
4. rész Az Indiana Jones figurák (KATT IDE ÉS MEGNYÍLIK)
5. rész A Super Powers figurák
Hazánkban tudtommal ezek a játékok nem voltak elérhetőek, de mivel napjainkban igen népszerűek a DC cuccok ezért mindenképpen érdemes ezekről beszélni. Remek játékvonal lehetett volna, ha nem rontják el. Ennek ellenére számos gyűjtő gyűjti ezeket napjainkban.
A szuperhősös figurák fénykora a 70-es évekre vezethető vissza. A sikeres Mego cég ekkoriban gyártotta, a jellemzően nagyméretű, babaszerű szuperhősös figuráit, amelyek igen nagy sikerre tettek szert. A Mego viszont 1982-ben igen nagy bajba került és 1983-ban csődöt jelentett be, ezért az általuk birtokolt szuperhősös licenszek, úgymond felszabadultak. Ez jellemzően a sikeres DC comics és Marvel karaktereket jelentette.
1983-84-ben a Kenner a csúcson volt, jól teljestettek a Star Wars figurák, ám már az ellenfelek is nagyon komoly szeleteket hasítottak a játékiparból. A Hasbro G.I.Joe és a Mattel MOTU figurák mellett megjelentek már a Transformersek is (nem is beszélve a millió másik játékvonalról), így a Kennernek muszáj volt újabb sikeres licenszek után nézni. Teljesen logikus lépés volt hát, hogy beszálltak a Mego felszabadult licenszeiért folyó versenybe. A TV-ben is sikeresek voltak a DC karakterek. 1980-82 között a a Super Friends nevű animációs sorozat ment a TV-ben, 1984-től pedig a Super Friends: The Legendary Super Powers Show nevű folytatás. A Kenner leginkább ehhez a rajzfilmhez igazodott a kiadott karakterekkel. Mind a rajzfilm, mind a Kenner sokat merített Jose Luis Garcia Lopez munkáiból, aki egy spanyol képregényrajzoló és ő készítette a DC Comics Style Guide nevű kiadványt 1982-ben. Jellemzően az ő stílusa köszön vissza a hátlap grafikákon is.
A Marvel licenszeket a Mattel szerezte meg, a DC-t pedig a Kenner. Természetesen a Kenneren kívűl mások is próbálkoztak, de végül nekik sikerült. Érdekes, hogy a Mattel, egy időben a Kennerrel egy nagyon hasonló játékvonalat adott ki, mint a Super Powers. Az a Marvel Titkos Háború képregényén alapuló Secret Wars volt, ami később nem igazán lett sikeres, a rossznyelvek szerint azért, mert a Mattel csak a MOTU-ra koncentrált igazán.
A Kenner olyan figurákat készített a DC szuperhősökből, amihez értett….3,75 "-es, 7 ponton mozgatható, kissé sematikus figurákat, amelyek leginkább a klasszikus képregényes megjelenést mutatták. Strapabíró tömör anyagból voltak és a szerkezetük kivételesen nem hasonlított a Star Wars figurákra. A figurák mindegyike rendelkezett egy „extra mozdulat” képességével is, jellemzően valamelyik végtagot lehetett automatikusan mozgatni pl a lábak összenyomása segítségével. Kiegészítőt nagyon keveset adtak a figurákhoz, jellemzően maximum 1db-ot, de néha egyet sem. A hátlapok, dobozok kinézete mai szemmel kissé régies. A karakterekről egy képregényes jellegű grafika van a jobb oldalon, a bliszter pedig a bal oldalon. Fent egy szintén nagyon oldschoolnak ható Super Powers logó foglal helyet. A card hátoldalán egy kisebb, képes checklist (kisebb mint a Star Wars figuráknál, de ahhoz hasonló) és egy filecard látható, amelyen a karakter főbb jellemzőit taglalják. A figurák mellé egy mini képregényt is csomagoltak, az adott karakter főszereplésével. Ezeket direkt, ehhez a játékhoz készítették.
Az első hullám 1984-ben került kiadásra, ez 12 figurát és 2 járművet tartalmazott. Kezdettől fogva figyeltek arra, hogy ne csak a fősodorba tartozó, legfontosabb karaktereket adják ki, hanem a kevésbé ismerteket is, viszont ez az első széria túlnyomó részt azért főszereplőket tartalmazott. Talán ezért is lehetett igazán sikeres. A játékvonal vesztét később pont ezek a mellékkarakterek jelentették. A piacra dobást erős marketingkampány kísérte, amelyben a figurák speciális mozdulatait is igyekeztek kidomborítani.
Az első hullám játékai:
Batman
Aquaman
Brainiac
The Flash (Barry Allen)
Green Lantern (Hal Jordan)
Hawkman
The Joker
Lex Luthor
The Penguin
Robin (Dick Grayson)
Superman
Wonder Woman
Batmobile
Super mobile
A második szériát 1985-ben adták ki és itt már túlnyomórészt a kevésbé ismert karaktereket. 10 figura + 1 mail in került kiadásra, illetve 2 jármű. Ez a második eresztés sokkal kevésbé lett sikeres, mint az első. Főként azért, mert a gyerekek nem igazán ismerték ezeket a karaktereket és nem is igazán tartották őket érdekesnek. Még a rendszeres DC olvasó gyerekek sem mozdultak rá egy Kalibak, vagy Red Tornado figurára, pedig a DC is megtámogatta a játékot egy 5 részes, rendes képregénnyel. Akadályt jelentett az is, hogy nagyon kevés kiegészítőt adtak a figurákhoz, ami rontotta a játékélményt. Nem voltak playsetek és kisebb kiegészítő pakkok sem (csak két ilyen volt mail in formban, de minimális kiegészítést jelentettek), pedig ezek ekkoriban már szinte minden játékvonalnál megtalálhatóak voltak. A kevésbé sikeres második hullám viszont még mindig olyan mennyiségben fogyott, hogy nem is volt kérdés a harmadik széria elkészítése.
A második széria játékai:
Darkseid
Desaad
Doctor Fate
Firestorm
Green Arrow
Kalibak
Mantis
Martian Manhunter
Parademon
Red Tornado
Steppenwolf Cardosan és Mail-in formában is kijött
Kalibak Boulder Bomber
Lex Soar 7
A harmadik szériát 1986-ban bocsájtották piacra. 10+1 figurát adtak ki, amiből a plusz egy természetesen egy mail-in volt. Túlnyomórészt megint ismeretlenebb karaktereket adtak ki, ami azt eredményezte, hogy az eladások méginkább megtorpantak. Viszont a járművek terén legalább belehúztak, már 4 darabot adtak ki, illetve egy nagy klasszikus playsetet a Hall of Justice-t. Sajnos a járművek egy része szintén nem igazán volt klasszikus, vagy ismertebb darab, így ezek sem fogytak valami rózsásan. Ezekhez a figurákhoz már nem járt mini képregény sem, ezt kispórolták belőlük.
Cyborg
Cyclotron
Golden Pharaoh
Mr.Freeze
Mr. Miracle
Orion
Plastic Man
Samurai
Shazam! (Captain Marvel)
Tyr
Clark Kent Mail in
Batcopter
Darkseid Destroyer
Delta Probe One
Justice Jogger
Hall of Justice playset
A játékok eladása nagyon nem ment jól, ezért a már egészen előrehaladott készültségi állapotban lévő negyedik szériát törölték. Ezen kívül az ötödik és hatodik szériára is voltak már terveik, úgyhogy ezeket is ki kellett dobni. Sokukról maradtak fenn anyagok és némelyik figura sokkal izgalmasabbnak tűnik, mint amelyeket a második és harmadik hullámban adtak ki, úgyhogy végülis kár érte.
Terveztek egy kapcsolódó, másik „Deluxe” figuravonalat is megjelentetni. Ez lett volna a Power Plus, amelyben több, extra kiegészítőt hordozó figurákat adtak volna ki. Ezen kívül egy kifejezetten pre-school játékvonalon is gondolkodtak, tervek is készültek, de végül ez is eltűnt a süllyesztőben.
A kiadásra nem kerülő, de megtervezett alapkarakterek : Man Bat, El Dorado, Quadrex, Shockwave, Blue Devil, Silicone, Bizarro, Creeper, Metallo, Executioner, Super Girl, John Stewart, Kid Flash, Manhunter, Vigilante, Mister Mxyzptlk, Black Vulcan, Reverse Flash, Deathstroke, Obsidian, Black Racer, Atomikus Knight, Howitzer és 2 féle új Superman (Robot Superman és Kryptonite Superman).
A kiadásra nem kerülő Power Plus karakterek: Superman , a Batman , Firestorm , Cyborg , Rocketman , Wonder Twins, a Robin és egy Hawkman.
A kiadásra nem kerülő járművek, playsetek: All-Terrain Trapper , a Brainiac Brain Ship, a Cyborg Crawler (ez egy újratervezett Evil Cat Crawler), a Fist Fighter, a Jump Jet, a Snooper Scout, a Superman Glider, Plasticman Car, Jokermobile és a Tower of Darkness playset.
Feltételezések szerint ezeken kívül is terveztek meg még karaktereket, de ezt semmilyen bizonyíték nem támasztja alá. Ezek a következők: Catwoman, Blue Beetle, a Booster Gold, a Batgirl, a Solomon Grundy, a Swamp Thing, a Metron, a Lightray, a Power Girl, a Dream Girl és a Dawnstar. A Swamp Thingről nemrégiben megjelent egy prototypus, ám arról elvileg bebizonyosodott, hogy nem valódi. A Catwoman is érdekes. Van egy kép a prototípusáról, ám ez sem biztos, hogy valódi.
A Super Powers figurákból léteznek nemzetközi változatok is. A Kenner, hasonlóan, mint a Star Wars figuráknál megállapodott más, egzotikus országbéli játékgyárakkal , hogy a helyi piacra azok gyártsanak, vagy újracsomagoljanak Super Powers figurákat. Az együttműködő játékgyárak között sok ismerős céget találhatunk, akik a Star Wars vagy éppen a G.I.Joe figurák helyi kiadásait készítették.
Így a Super Powers játékokat Mexikóban a Lily Ledy, Európában a Palitoy, Argentínában a Cuick csoportba tartozó Pacipa/Play Ful cégek, Brazíliában az Estrela, Uruguayban pedig a Nibo készítették. Érdekes, hogy a kolumbiai piacra egy másik brazil cég a Guliver Juguetes adta ezeket a figurákat.
Ezen egzotikus változatokból léteznek természetesen egyedi karakterek, amelyeket amerikában nem adtak ki. Ezek jellemzően egy eredeti figurából lettek átfestve. Három ilyet találtam:
Argentín Riddler – Green Lanternből átfestve
Kolumbiai Captain Ray – Supermanből átfestve
Kolumbiai Abominable Snowman – Ez a legérdekesebb….egy Marvel Hulk figura átfestve, Captain Ray cardon, de a grafika a rossz oldalon van. Briliáns kiadás.
Összességében ez egy jól induló, reményteli játékvonal volt, ám a kissé elhibázott karakterválasztás miatt ,elhasalt, mielőtt még igazán kiteljesedhetett volna. A játékvonal egyes elemei ma komoly értéket képviselnek és nemsokára a legértékesebb című sorozatomban fogok is velük foglalkozni. A Super Powers játékok tapasztalatait és ötleteit kéőbb felhasználták a többi Batman játék elkészítésekor.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.