A ToyBiz DC Comics Superheroes figurái
Folytatom a megkezdett sorozatomat, amelyben a Batman figurák történetét mutatom be. A következő állomásunk némiképpen kakukktojás, mert nem adtak ki ezen a címen egyetlen Batman figurát sem, viszont mivel nagy részben Batman ellenfeleket tartalmazott és mert szorosan kapcsolódik az előző részünkhöz ezért mindenképpen külön részben szerettem volna tárgyalni.
Az előző részeket itt olvashatod:
1. rész A kezdetek és a Mego szuperhős figurái
A mai epizódban a Toybiz 1989-ben kiadott DC Comics Superheroes játékvonaláról lesz szó.
Valahol ott hagytuk abba, hogy a Toybiz egy tűrhető sikerű, de igen rövidke figura sorozatot bocsájtott ki az 1989-es Batman mozifilmhez és annak kiegészítéseként hamarosan egy újabb DC karaktereken alapuló játékvonallal jelent meg. Nos, ehhez két dolog is hozzájárult. Egyrészt látták, hogy a Batman játékok relatíve sikeresek lettek és kialakult valamelyest egy „Batman őrület” tehát egy felfokozottabb érdeklődés a karakter irányába. Ezt a Toybiz mindenképpen ki akarta használni. Másrészt a Batman movie játékvonalba nem tudtak túl sokféle karaktert megvalósítani. Mindössze három figurát adtak ki, mert a film nem bővelkedett túlságosan az egyéb kiadható DC karaktekben. Ezért egy másik vonalban, gyakorlatilag a Batman The Movie játékok 2. hulláma helyett, eladhatóbb, népszerűbb, ismertebb DC karaktereket is figura formába akartak önteni. Mivel Batman figura már volt a sima, movie vonalban, ezért ebben most nem adtak ki újat, ellenben Batman ellenfelei és képregényes cimborái nagy számban képviseltették magukat. Ezért a 89 végén megjelent, DC Comics Superheroes vonalat végülis a Batman játékvonalak közé sorolom.
A DC Comics Superheroes figuráknál is a Super Powershez nyúltak vissza. De olyannyira úgymond pofátlanul, hogy ugyan a sculpt némiképpen eltér, de a festés, a méret, a színhasználat és az egész jellege egy az egyben a Kenner Super Powers figurákat idézi. Avatatlan szem nagyon könnyen össze tudja keverni ezeket a figurákat és manapság is rendszeres, hogy pl. az ebayen Super Powersként hirdetnek ilyen figurákat, vagy fordítva.
A figurák ugyanúgy 4” –es méretűek, mint korábban. A minőségük és festésük megfelelő, ám bizonyos pontokon kevésbé jó technikai megoldásokat használtak, mint a Super Powers-nél. Például a lábak valamint a hát csavarjai és csavarhelyei sokkal csúnyábban vannak megoldva. A Super Powers akció mozdulatait nem másolták le teljesen, így ha ezen figurák lábát összenyomjuk akkor nem történik semmi. Viszont majdnem mindegyik figura azért kapott valamilyen egyedi, speciális képességet. A képességek gombjai és mechanizmusai jellemzően elég csúnyán néznek ki a figurákon.
Kiegészítőből most is csak 1-1 darabot találunk a pakkokban. Ezek némelyike teljesen felesleges. A csomagolás nagyon hasonló a Batman the Movie vonaléhoz, de ez érthető valamelyest. Nyilván nem akarták teljesen újratervezni a design-t. A karton most is aranyszínű és a tetején egy kissé régiesnek ható DC Comics Superheroes logó látható. A karton bal oldalán egy egészen jó, képregényes hatású rajzolt grafika látható a karakterekről, de ezt is mintha egy kicsit a régebbi képregényekből mintázták volna. A karton jobb oldalán van a bliszer a figurával. A karton hátoldala is teljesen ugyanolyan szerkezetű, mint a Batman the Movie játékoknál. Bal oldalt három kisebb kép látható a kiadott karakterekről, amit felfoghatunk akár checklistnek is. A középső részen egy fotó látható az adott figuráról, alul pedig egy újságcikk szerű filecard látható. Ez utóbbira még mindig azt tudom mondani, hogy szerintem remekül sikerült.
Összesen tizenkét figurát adtak ki, három hullámban. Először 1989 végén három karaktert majd a következő év elején négyet és végül valamivel később még ötöt . A Batman The Movie figurákhoz hasonlóan itt is többféle verzió létezik némelyik figurából, tehát összesen 18 féle figura gyűjthető össze ebből a vonalból. Batman mellett Jokert és Bobot sem adták ki újra, ilyen köntösben, tehát mind a 13 karakter teljesen új volt, a Toybiz szempontjából. Érdekes, hogy járművet és playsetet itt most egyáltalán nem adtak ki, valószínüleg úgy gondolták, hogy a Batman the Movie-ban kiadott több járgány egyelőre elég lesz, aztán majd később ehhez is hoznak ki. Kiegészítő terméknek egyetlen, kissé csúnyácska collector case-t adtak ki.
A játékok fogadtatása nem volt rossz, bár az igazán nagy játékgyárak termékeihez nem tudtak felnőni, azért elkaristolt a játékvonal. Manapság a gyűjtők egészen kedvelik ezeket a figurákat, meglehetősen sokan gyűjtik is őket. Az áruk mostanság azért nem túl magas és igen sok eladó példány van belőlük. Nagyon sok maradt fenn felőlük bontatlan formában.
1990 januárjában a Charan eladta a ToyBiz leányvállalatot Isaac Perlmutternek, aki korábban a Coleco játékgyártó cég tulajdonosa volt. Perlmutter teljes átszervezésbe fogott és nem sokkal később beszállt a cégbe a Marvel-es Avi Arad is, ami után gyakorlatilag a Marvel házi játékgyárává vált a márka. A Batman játékok viszont nagyon hamar elkerültek a cégtől Perlmutter érkezése után. Ezt a játékvonalat még befejezhették, de a második hullám kiadásával párhuzamosan már készült egy teljesen új Batman játékvonal is. Öt év után ugyanis újra a Kenner-hez kerültek a jogok és ők készíthették el a következő dobást. Ezzel egy olyan hosszú és termékeny korszak indult el, amellyel még nagyon sok héten keresztül fogunk foglalkozni.
És most lássuk a figurákat részletesen
Első hullám – 1989 vége
Penguin – Szinte teljesen megegyezik a Super Powers-es Penguinnel. Mondhatjuk, hogy pofátlan nyúlás….de nyilván annyira meg eltér, amennyire szükséges. A fejet azért valamelyest átdolgozták. Egy kiegészítőt kapott, ami egy esernyő, amiből egy rakétát lehet kilőni. Négy féle változatban lehetett megszerezni. Létezik belőle, úgynevezett hosszú rakétás változat illetve nyilván egy rövid rakétás továbbá még a csokornyakkendő megléte az eltérés a verziók között.
Lex Luthor – Ez egy teljesen sima, átlagos, semmi extra figura. Na de a feje…hát milyen arcot vág már szegény? Kiegészítőnek egy kis táskát és egy újrafelhasznált Bob pisztolyt kapott. A hátán lévő gomb segítségével ütni tudott.
Riddler – Egészen tűrhetően sikerült, mondhatni semmi extra. Kiegészítőnek egy összegöngyölhető papírcsíkot kapott, amelyen Riddler féle rébuszok olvashatóak. Ha ezt összesodorjuk, akkor a figura kezébe lehet adni. Teljesen felesleges.
Második hullám - 1990 eleje
Robin – Neki a jobb kezét lehetett mozgatni a hátán található gomb segítségével. A figura rendesen megidézi Robin-t , de semmi extra. A köpenye vászonból van legalább. Nem mondanám egy szemrevaló darabnak. Kiegészítőnek egy újrahasznosított batarangot kapott.
Wonder Woman- A klasszikus megjelenését láthatjuk, ennek a jó öreg karakternek. A feje nem sikerült túl jól, de a többi az, úgy ahogy rendben van. Kiegészítőnek egy aranyszínű spárga szerű lasszót kapott. Ő is tudott akció mozdulatot, mégpedig ha a hátán lévő gombot lenyomtad, akkor lesújtott a jobb karjával.
Mr. Freeze – A sisak színétől függően kétféle változata létezik. A színtelen és a narancsszínű üveges változat. Kiegészítőt és akció mozdulatot nem kapott, de hideg hatására a páncél színe megváltozik.
Superman – Nagyon hasonlít a Super Powers féle Supermanre. Egy kriptonit gyűrűt adtak hozzá, ami mágneses volt, a figura mellkasához lehetett tapasztani. A köpenye jó minőségű vászonból van.
Harmadik hullám – 1990 közepe
Two Face – Szegénykém elég nevetségesre sikerült. Kiegészítőnek egy érmét kapott, amit ha a kezébe adsz akkor azt forgatni tudja. Ezt a mechanizmust egy felhúzó működteti , ami a figura oldalán található. Elég felesleges képesség.
Flash – Lényegében háromféle verzióban létezik. A normál, alap verziójú nem kapott kiegészítőt, viszont egy felhúzókar volt a derekán, ami felhúzás után a karjait mozgatta. Ebből létezik DC Comics Superheroes logós és Flash logós csomagolási variáns is, de a figura megegyezik bennük. A Flash logós csomagolásút, az 1990-es John Wesley Shipp főszereplésével kiadott Flash TV filmhez adták ki. Ennélfogva a DC Comics Superheroes logó kisebb rajta és a nagy Flash felirat a hangsúlyos. Ilyen csomagolásban aztán kiadtak egy másikfajta Flash figurát is a Flash with Turbo Platformot, amelyben egy mozgó (talán hátrahúzós?) gördeszka szerű valamire kellett a figurát ráállítani.
Aquaman – Szintén meglehetősen hasonlít a Super Powers Aquaman-re. Egy szigonyt és egy csikóhalat adtak hozzá kiegészítőnek. A hátán volt egy gomb, ami segítségével a lábát lehetett mozgatni. Két féle változata van, az egyiknek zöld a másiknak narancssárga a karja.
Hawkman – Valamivel magasabb, mint a többi figura. Egy gomb segítségével a szárnyát lehetett mozgatni. Egy buzogányt is adtak mellé. Egészen tűrhetően néz ki, de a hátán lévő mechanizmus eléggé fapadsra sikerült.
Green Lantern – Egészen tűrhető kis figura. Kiegészítőnek egy vizet spriccelő kis cuccot kapott illetve egy gyűrűt és egy lámpást természetesen.
A DC Comics Superheroes figuráknak léteznek nemzetközi változatai is, amelyek csak a csomagolás nyelvében és minimális dizájn elemekben térnek el. Ez például egy olasz verzió. Ezek nagyon ritkák.
Én úgy gondolom, hogy bár ez a játékvonal nem tartozik a legjobban sikerült DC játékok közé, azért mindenképpen vannak rejtett értékei, még akkor is ha szinte az egészet a Super Powers-ről koppintották.
A DC játékok jogai visszakerültek a Kennerhez, így a következő részben az 1991-es Kenner The Dark Knight Collection figurákról lesz szó.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.