Legends of Batman
Az előző epizódban az első egész estés Batman animációs filmhez készült játékvonallal, a Mask of Phantasm-al foglalkoztunk (ITT OLVASHATOD). Mivel a korábbi filmes és a Batman Animated-hez készült figurák is eléggé sikeresek voltak, ezért a Kenner az addig üsd a vasat, amíg meleg ősi elve alapján úgy döntött, hogy még egy – az eddigiektől gyökeresen eltérő – játékvonalat is beröffent. Ez lett a Legends of Batman sorozat, ami bizonyos szempontból az egyik legérdekesebb Batman játékvonal, de ugyanakkor legalább annyira érthetetlen és szörnyű is.
Ez a sorozat alapvetően nem kapcsolódik semmilyen mozgóképes Batman produktumhoz. Félig meddig a fantázia szülte a karakterek külső megjelenését, viszont némelyik figura valamelyik úgynevezett Elseworlds-ös Batman történet szereplőin alapul.
Az Elseworlds a DC Comics egy olyan alcsoportja 1989-óta, amelyben a történetek nem részei a DC kánonjának, azoktól teljesen függetlenül léteznek. Ez azt is jelenti, hogy az írók teljesen szabadon bánhatnak a karakterekkel, eredettörténetekkel és akár a saját megszokott környezetükből, idejükből is totálisan kiragadhatják a szereplőket. Így áthelyezték például Batman történetét a viktoriánus korba vagy éppen az amerikai polgárháború idejébe. Tudom, hogy sokan szeretik, ezeket a történeteket ezért visszafogom a véleményemet és maradjunk annyiban, hogy én sosem szerettem, ha a kedvenc karaktereimet gyökeresen eltérő időbe vagy környezetbe helyezték. Sem a Marvelnél sem a DC-nél. Úgyhogy teljesen idegen tőlem ez a képregényes szemléletmód. (sokan most biztos felciccentek de hát ez van, egyszerűen nem szeretem, ha a kedvelt hőseimet öncélúan, sokszor hatásvadász módon kicsavarják, vagy egy tök idegen világba repítik. Én azt szeretem, ha a megszokott koordináta rendszerükön belül olvashatok róluk izgalmas történeteket. Úgyhogy nekem nem jön be hogy „legyen Batman egy 76 éves terebesi zöldséges a XVII.századi Kunmadarason, vagy hogy Vasember 2348-ban egy portugál karaoke énekes a futurisztikus Miamiban”. Ez van.)
A Hasbro és a Kenner nagyon nyeregben érezhette magát ebben az időben. A boltokban jól fogytak a Batman Animated figurák és hamarosan készült az újabb, immáron harmadik Batman film, amihez szintén ők készíthették a játékokat. Ezért úgy gondolták beleférhet, még egy az eddigiektől minden szempontból eltérő Batman-es játékvonal kiadása. Azt sajnos nem találtam meg, hogy ez a remek ötlet, kinek a fejéből pattant ki.... a DC akarta, vagy a Kenner, nem tudom, de igazából mindegy is.
A játékokat 1994-ben dobták a piacra. Ez egy teljes, minden szempontból önálló és minden eddigitől eltérő játékvonal volt. Nem használtak fel a korábbi Batman cuccokból semmit….se sculptokat, se kiegészítőket, se témákat. Minden figura és jármű új külsővel bír és természetesen a csomagolást is gyökeresen megváltoztatták. A figurák 5”-es méretűek voltak és ugyanúgy 5 ponton mozogtak, mint a korábbiak, ám a testfelépítésük teljesen más volt. Más az izomzatuk jellege, a végtagjaik állása és hossza is. A kidolgozottságuk valamivel jobb, mint az animated figuráknak. Masszív tömör anyagból vannak ezek is és jó minőségű festést kaptak. Viszont a kitekertebb testhelyzetek miatt, némelyik figura úgy néz ki, mintha eleve a saját bootleg változata lenne. Némelyikük tudott egy-egy úgynevezett action move-ot, aminél valamilyen gombnyomásra vagy behatásra egy adott mozdulatot hajt végre a figura. Ezek hasonlóak, mint amiket a korábbi Batman figuráknál láthattunk. Jellemzően nagyobb kiegészítőket kaptak. A karakterek szelekciójánál természetesen most is a Batman változatok voltak túlsúlyban.
A karton tetején egy új, hangsúlyos, rajzolt logó látható, ami jó nagy betűkkel hívja fel magára a figyelmet. Mellette egészen kis méretben van csak kiírva a karakter neve, viszont ide csomagoltak egy gyűjthető DC kártyát is az adott karakterről. Ez mondjuk jó ötlet volt és némelyik egészen pofásan néz ki.
A bliszterben jobb oldalt, vagy középen látható a figura, bal oldalt pedig a jellemzően bumfordi kiegészítők foglalnak helyet. A karton hátoldalán a korábbiaktól eléggé eltérő checklistet láthatunk, amelyen a kiadott figurákról készült képet használtak fel. A baloldalon persze most is látható egy kisebb használati utasítás a kiegészítők használatához.
A játékvonal egészen jól teljesített, bár számomra egy kicsit érthetetlen, hogy hogyan. A gyerekeknek lehet, hogy tetszettek a furcsa, a megszokottól eltérő figurák és a néha erős, figyelemfelkeltő festés. 1994-től kezdve több hullámban, egészen 1997-ig nyomták ki a figurákat. Összesen 2 db 12”-es, 1 db 15”-es, 2 db two-pack, 21 single card és 4 deluxe figura, valamint 3 jármű látott napvilágot. Ezen kívül a Legends of Batman kapott egy al-vonalat is, amelyet Warner exclusive-nak hívnak, de mivel ezek minimum a csomagolásukban gyökeresen eltérnek a sima Legends figuráktól ezért ezeket majd egy másik cikkben fogom tárgyalni. Elég sok van azokból is.
A Legends játékokat világszerte, nagy számban reklámozták és terjesztették. Itt indult meg igazán az a folyamat, amikoris az üzletekben folyamatosan rengeteg, eltérő játékvonalba tartozó Batman figura volt kapható. Ez egy irtózatos túltermelés volt és rendesen erodálta is a Batman játékok nimbuszát. A Legends játékok egyébként hazánkban is kaphatóak voltak, sőt még promózták is őket. Emlékszünk ugye Pataki Atis produkciójára a Három kívánságban?
A Legends of Batman nem éppen a legmegbecsültebb Batman játék a gyűjtők szemszögéből. Sőt, talán az egyik legkevésbé megbecsültnek számít. Rengeteg maradt fenn belőlük bontatlanul, mert elképesztően túlgyártották a szériát, ráadásul olcsóak is voltak. Így manapság sem okoz gondot ezekből egy-egy bontatlan példány beszerzése, ráadásul sokszor nevetségesen olcsón lehet hozzájuk jutni. A hatalmas kínálat ellenére, nem túl keresett a gyűjtők számára. És ezen én egyáltalán nem csodálkozom. Az biztos, hogy én egy ember kivételével, még soha nem hallottam senkitől, hogy ezeket a játékokat, akár csak egy kicsit is kedvelné.
És akkor most lássuk a cuccokat….de kicsit olyan ez most, mint amikor a fogamat fúrják
- hullám -1994
Batman (Crusader) – Ez egy kissé túlizmosított, szürkéskék Batman, ami talán az egyik legsnasszabb figura az összes közül. Kiegészítőnek, egy rakétás kilövőt kapott. Az action move-nak egy ütés mozdulatot tudott elvégezni.
Batman (Cyborg) – Egy igazán kicsavart testalkatú, kék pizsamás Batman, ami hát mondjuk úgy, hogy nem a kedvencem. Neki action move-ja nem volt, viszont a szeme világított. Kiegészítőnek egy rugós kilövőt kapott ő is. Ilyen figurával itthon is elég sokszor találkoztam már.
Batman (Dark Rider)- Egy derék, lovas Batman, amit dobozban és nem kartonon árusítottak. A ló egészen oké, fekete és félelmetes viszont Batman, hát elég furán néz ki. Gondolom ez valami vadnyugati jellegű Elseworld képregényen alapuló figura. Kiegészítőnek egy aranyszínű kardot kapott, amivel le tud sújtani az akció mozdulatával.
Batman (Future)- Zöldes színű, futurisztikus küllemű Batman, ami még egész tűrhetőnek tűnik. Egy a hátára csatolható power winget kapott kiegészítőnek. A power wing szárnyai mozgathatóak voltak.
Batman (Knightquest) – Nem meglepő módon a Knightquest című történetben szereplő Batmant valósították meg. Igen erős, piros-arany-fekete színekben pompázik és erősen robotszerű. A szárnyak levehetőek róla és ezen kívül még egy kilövőt kis kapott.
Batman (Power Guardian) – No, elnézést, ha ezzel bárkit is megbántok, de ez egy igazán hitvány figura. Szörnyűséges a karja, amelyet vállban nem lehet mozgatni, tehát fixen vívó pózban áll. Biztosan ez is valamelyik Elseworlds képregényen alapul, de ez valami borzasztó. A terpesz, a kartartás, az izomzat és a festés együttesen egy igazi kinai piacos figura benyomását keltik. Az action move-ja természetesen egy kardozó mozdulat és kiegészítőnek kardot, tőrt és egy pajzsot kapott.
Catwoman – Ez egy kicsit a 40-es évekbeli Macskanőre emlékeztet. Nem olyan rossz, de azért jónak se mondanám. Kiegészítőnek egy hálót és mászófelszerelést kapott, továbbá természetesen egy ostort.
Joker – Én szinte minden régi Joker figurát kedvelek, de ezt valamiért nem…. Túl széles a terpesze, nem tetszik a kéztartása és a feje se az igazi. A kiegészítőnek adott pisztoly és a mozgatható fogsor még oké, ezek teljesen illenek a karakterhez. A gyűjthető kártyára viszont nem túl jó képet választottak. Kicsit visszataszító ez a kiadás.
Nightwing – Egy szintén jó szálkásra megformázott figura ez is. Nightwing elég fapadosra sikerült, mert kiegészítőnek is csak egy kilövőt kapott és akció mozdulata pedig egyáltalán nincs. Maga a figura is fakó, jellegtelen.
Járművek
Batcycle – Erősen emlékeztethet minket ez a cucc, az animated vonal Batcycle-jére, de a kettő csak elveiben azonos. Ez is hátrahúzós módon működött és rögzítve volt rá a Batman figura.
Batmobile – No ha van olyan része ennek az egész játékvonalnak, amire azt lehet mondani, hogy jól sikerült akkor az ez a Batmobile. Abszolút dögös, Kicsit emlékeztet a későbbi filmes Batmobile-ra. Ezüstszínű és elnyújtott alakja van, kissé talán túlzó módon, de ez belefér. Az elejéről rakétát lehetett kilőni.
- hullám – 1995
Batman (Knightsend) – Ha már volt Knightquest Batman, akkor úgy illik, hogy a Knightsend-est is megcsinálják. Itt kék színű a palást és szürke illetve arany színű a figura. A testtartása neki is elég érdekes. Kiegészítőnek egy korong (légi torpedó) kilövő fegyvert kapott.
Batman (Samurai) – Mit lehet ehhez hozzáfűzni? Batman egy szamuráj jellegű páncélban. Itt is borzasztó ez a rogyasztott testtartás. Én nem hiszem, hogy ilyen lábállásban ez a figura bárhol is jól megállna. Kiegészítőnek egy nagy kardot kapott és egy denevér formájú valamit, amit a hátára lehetett tenni. (Ez elvileg nem fegyver, hanem zászló, vagy ilyesmi)
Batman (Viking) – Egy sima szürke Batman, aminek a feje egy kicsit Viking sisakra emlékeztet. Egy nagy bronzszínű palástot, egy kétélű bárdot és egy pajzsot kapott kiegészítőnek.
Riddler – Bizonyos szempontból ez a Riddler jobb, mint az eddigi összes többi. Nem annyira erős zöld az alapszíne, mint a korábbi Riddler-eknek és a feje is egész normális. A testtartása mondjuk neki se az igazi. Egy nagyobb méretű kérdőjel kilövőt kapott kiegészítőnek.
Batman (Dark Warrior) – Ez is egy futurisztikus hatású, sötétebb Batman és a feje még nem is rossz. A bordó alapszínnel sincs bajom, de a furcsa alakú pajzs és a mégfurcsább buzogány valahogy lerontják az egészet.
Batman (Long Bow) – Középkori, kicsit a Zöld íjászra vagy Robin Hood-ra hajazó Batman. Zöld színű köpennyel és zöldes árnyalatú testtel rendelkezik. A kiegészítője egy hatalmas íj, egy nyílvesszőtartó illetve egy kard, amit a köpenye belsejébe lehet tűzni. A figura karjai tüzelő pózban vannak, ami nem könnyíti meg a játékot vele, és így ez egy kicsit hülyén is néz ki, de maga a figura azért rendben van.
Robin (Crusader) – Így a második hullámban, már belefért egy Robin kiadása is. Ez szintén egy középkori jellegű, nyílpuskával, köpennyel és sisakkal ellátott figura.
Deluxe figurák
Batman (Desert Knight) – Nem nagyon értem, hogy ez mitől deluxe figura, de mindegy. A korábbi szériákban a deluxe az valami nagyobb kiegészítőt jelentett. Ezzel szemben itt egy olyan vasöklű Batmant kapunk, ami mellé mindenféle normál méretű szúró-vágó fegyvert adtak csupán. Igaz ezeknek fémes hatású festése van. Úgy tűnik ebben a szériában csak a fémes festés volt a „deluxe” tényező.
Batman (Flightpak) – A szokásos denevér alakú jet packal ellátott Batman kiadás. Viszont itt a figura teljesen kék színű, szintén fémes hatású festést kapott. Ez még nem is rossz.
Batman (Silver Knight) – Szintén fémes hatású ezüst színű, lovagi Batman, ami mellé páncélt és középkori fegyvereket adtak. A figura hátán van egy gomb, amit ha lenyomunk, le tud sújtani a fegyverével.
Járművek
Skybat – Kéremszépen ez egy sárkány alakú Batman repülő. Bele lehet ültetni a figurát és van rajta egy rakétakilövő is, illetve csattogtatni lehet a sárkány állkapcsát.
3.hullám -1996
Batman (Bucaneer) – New pirate special edition…..ezt aztán rá kellett írni. Ez a figura tudtommal a Leatherwing Batman sztorin alapul, amiben minden szereplő XVIII. századi kalóz. Bár a figura öltözéke egyáltalán nem emlékeztet kalózra, azért kapott egy kalózos jellegű kardot és egy buzogányt is kiegészítőnek. Én tényleg nem értem ezeket miért kellett megcsinálni. Ez borzasztó.
Batman (Gladiator) – Arany kék színekben pompázó díszes Batman, ami egy nagy kétélű bárdot kapott kiegészítőnek. Mondjuk, engem gladiátorra kevéssé emlékeztet, de biztos volt egy olyan képregénysztori , amiben így nézett ki.
Batman (Ultra Armor) – A Knightquest Batman átfestéséből hozták létre ezt a kissé vásári jellegű, Batmanre csak nehezen emlékeztető figurát. A crusader Batman kilövőjét kapta kiegészítőnek. Itt már azért ment az újrahasznosítás is.
Joker (Laughing Man) – Kalóz Joker…. A Leatherwing képregényből. A kalózkapitány jellegű öltözék meglehetősen idegen szerintem Joker karakterétől. A figura nem néz ki túl jól és a hozzá adott kilövő sem javít túl sokat a helyzeten. Talán nem is lepődik meg senki, ha elmondom, hogy akár már 1500 Ft-ért lehet ilyet bontatlanul venni a nemzetközi piacról.
Robin (First Mate) – Ez pedig egy kalóz jellegű Robin. Szintén kilövővel és egy kalózos jellegű karddal. Ez a figura még nem is vészes, bár inkább útonállóra vagy Zorróra emlékeztet, mint kalózra.
Deluxe figurák
Batman (Energy surge) – Ez egy meglehetősen snassz ezüstös színű Batman figura. Itt is magának a figurának van fémes festése. Kiegészítőnek egy nagyobb rugós kilövőt kapott, amit itt sonic sun blasternek kereszteltek el. Ettől mondjuk nem lett kívánatosabb.
2-packok
Egyptian Batman vs. Egyptian Catwoman – Fáraó jellegű Macskanő és szintén egyiptomi jellegű páncélban tündöklő Batman. Most komolyan mit lehet erre mondani? Batman egy fejdíszt és egy denevérjeles pálcát kapott, míg Macskanő egy macskakaromban végződő pálcát és egy macskás jellegű fejdíszt.
Pirate Batman vs. Pirate Two Face – Na ha az előző szégyen volt, akkor ez a gyalázat. Egy szintén merevkarú, Zorró jellegű Batman és egy szerencsétlen kalózzá változtatott Kétarc akinek egy gigantikus svájcibicskát raktak a keze helyére. Talán nem véletlen, hogy a pakkból nagyon sok maradt fenn bontatlanul és az áruk rendkívül alacsony.
Nagy méretű figurák
15” Batman (Ultimate Knightquest) – A Knightquest Batman óriási, 15”-es változata. Csak a karjai mozgathatóak. Nehezen tudom megítélni az óriás figurák világát, mert nekem mindegyik gagyi hatású, kopogós gólemnek tűnik, de talán ez még nem is olyan vészes. A dobozon olvashatóak a figura „kunsztjai”, amelyek közül kiemelném az „agressive crime fighting pose” kiírást. Szóval így kell állni ha agresszíven akartok harcolni a bűn ellen.
12” Batman vs. Catwoman – Ez egy kettes pakk, ami két 12”-es méretű nagy figurát tartalmaz. A külső megjelenésük egészen hagyományos, kicsit a Mego figuráit idézik fel. A maga dimenziójában nincs ezzel semmi gond, csak fura hogy 96-ban még mindig kötelezőnek érezték a gyártók, hogy ilyen méretben is kiadjanak 1-1- figurát.
Összességében ezt a játékvonalat teljesen feleslegesnek látom. Ugyan vannak nem annyira rossz pontjai is, de teljességében szemlélve ez egy elég gagyi széria. Ugyan annak idején rendesen fogytak ezek a játékok, de ezt inkább az olcsóbb árnak és a figyelemfelkeltő külsőnek tudom be, nem pedig a nem túl jó figuráknak. A vonal mai negatív megítélése teljesen érthető és szerintem az egyik legkevésbé jól sikerült Batman játékvonal. A Legends-hez kapcsolódó exkluzív al-vonal talán egy fokkal jobban sikerült, ezért azt majd egy külön cikkben fogom tárgyalni.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.