Ma egy újabb klasszikusnak mondható Lego témával, a western-el, más néven wild west-el fogok foglalkozni.
Az előző Castle részeket ITT, ITT és ITT OLVASHATOD
A Pirates történetét pedig ITT és ITT
A Western téma bizonyos szempontból egy kicsit más, mint a castle és a pirates, amivel korábban foglalkoztam. Rövidebb ideig tartott, nagyon egyedi volt és valamivel kevésbé van beágyazva a Lego történelmének szövetébe. Úgy is fogalmazhatunk, hogy egy kicsit kevesebb kapcsolódási pontja van a múlt és a jelen készleteihez, témáihoz, mint a klasszikus Pirates és Castle dolgoknak (de azért persze akad ilyen). De ettől még egy remek, klasszikus téma, ami sokatok gyerekkori kedvence volt.
Azt említettem a múltkori cikkben, hogy vannak azért tradicionális témák a gyerekjátékok területén. Ilyenek a lovagi témák, kalózok, űrhajók és természetesen a cowboy-ok is. A cowboyos vagy vadnyugati téma sokkal régebben jelen van a Lego életében, mint azt gondolnánk. Ugyanis, ha erre a tematikára gondolunk, általában csak a 90-es évek végén kiadott western téma ugrik be, pedig sokkal régebb óta jelen vannak a tipikus vadnyugati elemek a Lego életében.
Még egy kicsit ki kell, térnünk a Lego fegyverekkel kapcsolatos álláspontjára, ugyanis ez alapvetően kihatott a mai témánkra. Ugye az ismeretes, hogy a Lego mindig nagyon ellene volt az erőszakos, fegyverzettel ellátott játékok kiadásának és nagyon sokáig nem is készítettek például harci járműveket ábrázoló készleteket illetve más fegyvereket sem. Aztán ebből az elvből fokozatosan leadtak az évek során, először csak lovagi szúró-vágó fegyvereket, majd antik fegyvereket is megengedtek maguknak. Modern fegyvereket viszont továbbra sem. Sokan kérdezték már, hogy maga a Western sorozat miért nem előbb készült el. Miért csak a Castle, a Space és a Pirates ment a 80-as évektől, amikor a western is egy kézenfekvő téma lett volna. Ez teljesen így van és a válasz a modern fegyverekben rejlik. A Western stílusú fegyverek ugyanis túlságosan hasonlítanak napjaink fegyvereire, emiatt a Lego sokáig jegelte a témát és csak egy-egy fegyverek nélküli vadnyugati dolgot adott ki. Egy teljes western téma pedig rendes vadnyugati fegyverek nélkül elképzelhetetlen lett volna. A Pirates-ben viszont, már elég sok ágyú és antik flinta napvilágot látott ezért a 90-es évek közepére lényegében ez a fegyvertilalmi érv elpárolgott, úgyhogy mindegy volt már, hogy adnak-e ki rendes puskákat is vagy nem. Ráadásul a 90-es évek közepére kb. minden játék erőszakosabb volt már, mint a Lego. Emiatt bizonyos értelemben, versenyhátrányban is volt a cég a többi gyártóval szemben. A 90-es évek végétől kezdve aztán főleg a Star Wars témának köszönhetően, nagyjából megnyílt a szabad út a harci gépek előtt is, bár azért a Lego manapság is odafigyel arra, hogy ne a fegyvereken legyen a fő hangsúly.
Amint azt feljebb említettem a Lego már egészen hamar merített a vadnyugati témakörből, noha ez sosem volt egy elsődleges ihletforrási terület. Az első western jellegű készlet egy 89 darabos model maker készlet volt 1964-ben, ami a 805 3 Little Indians nevet viselte. Ez egy 89 darabból álló kis bliszteres/ kartonos csomag volt, amelyből 3 indián figurát lehetett megépíteni.
Ugyanebben az évben jött ki a párja, a 806 Cowboy and Pony is, amelyben egy (fegyver nélküli) lovas cowboy figurát lehetett megépíteni. Ez a model maker sorozat egyébként évekig sikeresen ment és a kezdetleges űrrakétától kezdve a kamionon át a raktárig elég sokféle kisebb készletet tartalmazott. Az első időkben a Samsonite cég neve is szerepelt a pakkokon, de ez nem azt jelentette, hogy ezek a készletek valamiféle exkluzívak lettek volna. A Lego és a Samsonite 1961-ben írt alá egy megállapodást, miszerint a Samsonite licensz alapján gyárthatja és az Észak-Amerikai piacon terjesztheti a Lego játékokat. Ennek köszönhetően az Észak-Amerikai Lego kínálat néha kicsit más volt ebben az időben és ez a két szett is így látott napvilágot. A megállapodás egyébként 1972-ben véget ért, de pl. a kanadai piacon egészen 1988-ig a Samsonite volt a Lego forgalmazója. Ezekből én arra következtetek, hogy noha ez a két készlet nem volt exkluzív, valószínűleg mégis csak Észak-Amerikában lehetett hozzájuk jutni.
A következő lépés az 1241 Piece Basic szett nevű készlet volt, 1971-ben. Ez szintén Samsonite termék volt, sőt exkluzív is, mert csak az amerikai JC Penney áruházakban lehetett megvásárolni. Amint azt a neve is mutatja, ez egy 1241 darab alap kockából álló basic szett volt, amelyből bármint meg lehetett építeni, viszont a csomagolás képén egy vadnyugati város szerepelt Lego kockákból.
1975-ben aztán Európa is kapott végre egy vadnyugati készletet, mert a 365 Wild West –et végre Európa szerte forgalmazták. A 602 elemből és 8 minifigurából álló készletből egy vadnyugati városkát lehetett felépíteni, annak összes szokásos elemével. Szekerek, lovak, Bank, Sheriff iroda, Szalon és Wells Fargo épület is helyet kapott. Ugye ebben még nagyon régi típusú lovak illetve arc és kar nélküli minifigurák kaptak helyet.
Ez a készlet eléggé sikeres lehetett (gondoljunk csak bele ez az időszak azért még a western filmek aranykorának számított), mert a következő 1976-os évben is még három vadnyugati szettet a piacra dobtak.
A 210 (amerikában 198) Cowboys egy igen pici, mindössze 39 darabos kis készlet volt, amelyből két mosolygós cowboy figurát lehetett összeépíteni. Érdekes, hogy az egyik figurának, az oldalán lógó fegyvert szándékosan csak nagyon stilizált módon jelenítették meg, gyakorlatilag fel sem ismerhető, hogy az fegyver akarna lenni. Egyébként ez a készlet az úgynevezett maxifig-es szettek közé tartozik. Ezt a minifigura típust 1974- 82 között használta a Lego és itt minden figurát több, hagyományos kockából kellett felépíteni.
A 617 Cowboys szett pedig 42 darabból állt és egy lovon ülő illetve egy korláton ülő (bocs lehet, hogy nem korlátnak hívják, de nem tudom, hogy hívják a ló „parkolóhelyét”) cowboyt lehetett belőle összerakni.
A harmadik készlet egy 95 darabos postakocsi volt, amely a 697 Stage Coach nevet viselte.
1977-ben kiadtak még egy maxifig-es készletet, a 215 Red Indians nevűt, amelyben egy indián családot lehetett összerakni. Ez is egyértelműen vadnyugati téma és a 93 eleméből 4 figurát illetve egy kenut lehetett összerakni.
Ezek után a vadnyugati téma hosszú évekre álomba szenderült. A 80-es évekbeli részletesség esetén csak akkor lett volna értelme vadnyugati készletek kiadásának, ha a minifigurákhoz készítenek fegyvereket is, ezt pedig ekkor még nem vállalta be a Lego. De nem volt egy klasszikus indiános, sőt még egy kósza cowboy kalapos tehénpásztor készletük sem volt a 90-es évek közepéig, tehát a tematika fegyvermentes részéből sem merítettek majd 19 évig.
A 90-es évek közepén a Lego eléggé a csúcson volt, de minimálisan már kezdett (a korábban már taglalt okok miatt) leszálló ágba kerülni. A hagyományos tematikáikat (Castle, Space, City) folyamatosan modernizálták és igyekeztek újabb és újabb sikeres témákat kreálni. Miután a Pirates és a Castle kezdett kicsit önismétlődővé válni, elkezdtek újabb olyan klasszikus kulturális területek után kutatni, amelyeket még nem aknáztak ki Lego szempontból. Ebből fakadóan kézenfekvő választásnak tűnt egy önálló vadnyugati téma életre hívása is.
A Western témát elsősorban az észak-amerikai piac igényeire szabták és az előzetes tervek szerint ott is kellett (volna) nagyot alakítania. Európát ugyanis fixen jól fogta a Lego, a bővülés és az újabb sikerek kulcsa az észak-amerikai piacban rejlett. A Western téma számos újdonságot hozott a Lego életébe. A fentebb már említett modernebb külsejű fegyverek (puskák, ágyúk, revolverek) mellett számos új minifigura, elem, vonat, indián és lovas tartozék is ekkor jelent meg. Ezek jó részét később is felhasználták más témájú készleteknél.
A castle-hez és a pirates-hez hasonlóan ebben a témában is vannak frakciók. Az első év készleteiben a banditák állnak szemben a katonasággal. A második évben ezekhez csatlakoztak az indiánok. A banditáknak saját neveik vannak és lényegében majdnem mindegyik készlethez ugyanazokat a rosszfiúkat adták.(Black Bart, Flatwood Thompson stb.) A Western készletek a vadnyugati élet minden tipikus szegletéből merítettek, a harci jellegű elemek mellett néha polgári épületek (bank, bolt) is megtalálhatóak voltak.
Az első széria 1996-ban került kiadásra. Európában 1996 augusztusában Amerikában ugyan ezen év szeptemberben. Mindössze 6 készletből állt, mégpedig 1 kicsi, 3 normál és 1 nagy méretű készletből. Ahogyan az már ekkoriban megszokott volt, ehhez a témához is erős marketingkampány készült, amely TV reklámokban, poszterekben és 1-2 kapcsolódó termékben (pl hangoskönyv) is jelentkezett.
A 6712 Sheriff’s Showdown egy picike, 28 elemből és 2 figurából álló kis készlet volt. Egy marcona banditát és egy sheriffet tartalmaz illetve pár tipikus tereptárgyat. Itt jelent meg az a hordó elem, amely akkora méretű, hogy el tud benne bújni egy minifigura is. Ekkor jelent meg továbbá a dinamitos elem is, amelyet később számos más témájú készletben is használtak.
A 6716 Covered wagon (máshol Weapons Wagon) egy tipikus vadnyugati szállító szekér, amely egy ágyút vontat. A logóból látszik, hogy a hadsereg szekere és 1 katona minifigurát adtak mellé. Mindössze 59 elemből áll, de egészen pofásan néz ki.
A 6755 Sheriff’s Lock Up egy tipikus kisvárosi rabszöktetést mutat be, amelyben a sheriff irodája melletti börtönből éppen megszökteti az egyik bandita a másikat. 176 elemből áll és 4 minifigurát, köztük 2 banditát tartalmaz. A kis méret ellenére számos érdekességet tartalmaz. Az irodán belül a sheriffnek van egy íróasztala és egy széf is továbbá a börtöncella oldalfala lerobbantható. A zöld ajtós széf és a kártyapaklis elem is megtalálható a készletben és ezek ebben az évben jelentek meg először, ráadásul csak a western témában használták őket.
A 6761 Bandit’s secret hide out folytatta a castle és a pirates hagyományait, miszerint mindig kell a pozitív és a negatív csapatnak is 1-1 főhadiszállás. Jelen esetben ez a banditák titkos búvóhelye, ami egy elhagyatott aranybányából lett kialakítva és szerintem nagyon jól sikerült. 250 elemből és 5 minifigurából áll és számos jól sikerült apró részletet tartalmaz. Itt jelent meg először a „Keep Out „ feliratú tábla, ami a cowboy kalapos skeleton fejjel a kedvenc részem az egész készletből. De ezen kívül egy Goldmine matricás tábla, lovas katona, nagy méretű hordó, kártyás elem, revolverek és dinamit is ékesítik a készletet. A készlet alapját jelentő 2359-es homokszínű köves, sziklás alaplapot csak ebben az egy készletben használták.
A 6765 Gold City Junction készlet megint csak egy kisvárosi terepdarabot mutat be nekünk. Itt egy bank és egy bolt a két központi épület, de ezen kívül egy lovas szekeret is össze lehet építeni a 350 darabos szettből. Lényegében a szett egy bankrablást ábrázol és a banképület egyik fala lerobbantható. A fal alján lévő nyílásba kell becsúsztatni a dinamitos elemet és ettől az egyik fal leomlik. 6 minifigura jár a készlethez és a banditák illetve a sheriff és a katona mellé most adtak egy polgári figurát is, mégpedig egy bankárt. Szerintem ez a készlet tök ötletes.
Ha van olyan pontja a westernnek, ami hasonló ékkő, mint a pirates esetében egy nagy kalózhajó vagy a castle esetében egy nagy várkastély…. akkor az itt a 6769 Fort Legoredo. Már a neve is tök ötletes, hogy benne van a Lego szó de ugyanakkor mégis vadnyugati hangzású. A készletből egy klasszikus vadnyugati katonai erődöt lehet megépíteni. 687 elemből áll és 10 minifigurát tartalmaz, 6 katonát, 3 banditát és 1 „sima” cowboyt. Ez tényleg a western készletek csúcsa és ikonikus darabja. Olyannyira, hogy a 2000-es évek elején (ahogyan múltkor a pirates-nél is volt ilyen) változatlan formában újra kiadták.
A téma második évében a banditák és a jófiúk harcáról áttették a hangsúlyt az indiánokra. Én úgy tudom, hogy a Lego minifigurák történetében ezek voltak az első minifigurák, amelynél az arcvonásokból egyértelműen átjött, hogy más rasszba tartozik a karakter, mint a korábbiak. (ugye voltak már korábban őslakos figurák a pirates-ben, de az arcfestésük ellenére teljesen ugyanolyan arcuk és színük volt, mint bármelyik másik karakternek) Most valamivel több készlet jelent meg, mint az első évben, ám elemszámban mégis kisebbek. 3 normál méretű, 4 kicsi, 1 speciális és 2 promóciós készlet látott napvilágot az 1997-es évben.
Az igen picúrka, kis promóciós szettek közül a 2845 Indian Chief a Shell holland promóciójában vett részt, de később minimális számban, Németországban is elérhető volt. A 2846 Indian Kayak pedig angol cégek reklám ajándéka volt.
A 6706 Frontier Patrol egy tipikus figurás csomag volt. 30 elemet tartalmaz csupán, ami 3 katonai minifigurát és 1 lovat jelent.
A 6709 Tribal Chief nyitotta meg igazából az indiános készletek sorát. 16 elemes kis figurás készlet, amiben egy díszesebb lovat és egy indián törzsfőnök figurát lehetett megszerezni. Ezeket az indiános figurákat és a mintás lovakat csak ezen, téma készleteiben használták fel. Nagyjából itt jelent meg először a kígyó elem is, amelyet azóta is igen sokszor használ a Lego a szettekben, különféle színekben.
A 6718 Raindace Ridge készletből, egy indián áldozati helyet lehet összerakni. 74 elemet és 2 minifigurát tartalmaz.
A 6746 Chief’s Tepee egy 134 darabos készlet, amelyből egy klasszikus indián sátrat és egy totemoszlopot lehet megépíteni. Három minifigurát és egy lovat adtak a készlethez.
A 256 elemből álló, 6748 Boulder Cliff Canyon is egy indiános szett, mégpedig egy folyókanyarulat melletti kis indiántábort lehet belőle összeépíteni. Van itt egy ősi épületrom, egy nagy sátor, totemoszlop, kajak és egy folyókanyaros alaplap is, amelyet szintén csak a westernben használtak. 6 figura járt a készlethez, amely mindegyike indián.
Az év western csúcsa a 6766 Rapid River Village volt, amely egy 353 darabos, nagyobb indián tábor volt. Ugyanarra az alaplapra épült, mint a 6748 és a lényében a szerkezete is hasonló volt. Itt 2 nagyobb indián sátrat és egy nagyobb ősi épületet kapunk továbbá még egy kisebb tornyot is. 7 minifigura járt a készlethez és természetesen mindegyik indián volt.
Ezen kívül még egy mini cowboyos készlet is a boltokba került. A 21 darabos 6790 Bandit with gun polybagben és kis dobozban is elérhető volt.
A Western érát a 6799 Showdown Canyon speciális szett zárta le, amiben két kisebb, külön szettet csomagoltak egybe. A két készlet önmagában nem létezett korábban és csak ebben a pakkban lehetett hozzájuk jutni. Az egyik egy kisebb pénzszállító szekér széffel és sheriffel, a másik pedig a rájuk leselkedő két bandita a wheelgun-al. Bár ez a kis wheelgun nagyon hasonlít a 6790-eshez, láthatóan szín eltérések vannak az elemeknél.
A western téma ezzel véget ért. Kiadtak még egy 31 darabos accessory pack-ot a korábbi figurák kiegészítőivel, illetve két hangoskönyvet. de ez utóbbiakat csak német nyelven, úgyhogy ezek csak német nyelvterületen voltak elérhetőek.
Próbáltam utánajárni, hogy vajon egy ilyen klasszikus, sokak által kedvelt alaptémát miért szüntettek meg ilyen hamar, de mint mindig, ez most is több komponensből áll és kevés a nyilvános információ. A legfőbb oka a megszüntetésnek valószínűleg az volt, hogy az elsődleges célterületnek számító Észak-Amerikában a téma egyáltalán nem hozta azokat a számokat, amiket vártak tőle. Ugye azt említettem, hogy ekkor már picit kezdett leszállóágba is kerülni a Lego és a kor modern űrhajós, sci-fis, háborúzós játékai között egy olyan régi klasszikus téma, mint a western is avíttnak hathatott. Ezek is hozzájárultak a megszüntetéshez. Én egyébként azt vallom, hogy egy kicsit késve érkezett ez a téma. Ha pár évvel korábban dobják a piacra, akkor sokkal nagyobb sikereket ért volna el, persze akkor a Castle és a Pirates elől szívta volna el a levegőt elsődlegesen. Na de lényeg a lényeg….a western egy remek tematika volt és nem véletlenül keresettek ezek a szettek ma is a gyűjtők körében.
A második részben (ahogyan a Pirates-nél is tettem) a téma utóéletét fogom megvizsgálni. Köszönöm, hogy elolvastad. Kellemes pünkösdöt.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
_z_ 2018.05.20. 22:11:57
-Szűcs Gyula- · http://nerdblog.blog.hu/ 2018.05.21. 16:09:26
Elolvasom a kalózosat is gyorsan, az kimaradt legutóbb!
Anak 2018.05.21. 21:57:22
Hát nagyobbat nem is tévedhettek volna.
Az Adventurers sorozatról lesz ilyen áttekintés, az is egy jó pár évet felölelő korszak, bár nem annyira (el)ismert.
Tota12 · http://jatekokapolcrol.blog.hu/ 2018.05.21. 23:29:41
Anak 2018.05.22. 21:23:52
Persze te nem csak ezzel a szubkultúrával foglalkozol, de ezzel a Bűn és bűnhődés hasonlattal már úgy érzem nálad is rezeg a léc.