Az Addams Family után adta magát a dolog, hogy egy másik, hasonlóan groteszk horror jellegű vígjátékhoz készült figura vonallal folytassam a sorozatot, úgyhogy a mai részben a Kenner Beetlejuice figurái lesznek terítéken.
Az éppencsak Hollywoodba betörő zseniális rendező Tim Burton, a Batman mozifilm írása közben lehetőséget kapott arra, hogy a vászonra vigye második mozifilmjét, a Beetlejuice-t 1988-ban. Ez egy igen érdekes film, én nem mondom, hogy túlzottan a rajongója lennék (bár a zenéjét bírom), de kétség sem férhet hozzá, hogy egyedi alkotás. A főszereplő Michael Keaton volt és a 15 millió dolláros elkészítési költségre teljesen meglepő módon 73-at hozott vissza, ami óriási sikernek számított akkoriban. A film képi világa meglehetősen elborult, groteszk, de ugyanakkor mégis vígjáték elemeket tartalmaz. Ekkoriban alakult ki Tim Burton-nek ez a horrorból táplálkozó, de mégis abszurd vígjátékba hajló egyedi stílusa, amit a mai napig nem tudott teljesen elengedni.
A film sikerének hatására folytatást is terveztek, de abból végül nem lett semmi. Viszont 1989-ben készült belőle egy egészen sikeres rajzfilmsorozat is. A Beetlejuice Animated szintén meglepően sikeres lett, 4 évadban összesen 94 epizódot élt meg és egészen 1991 végéig sugározták. Ez a rajzfilmsorozat nálunk is nézhető volt, ugyanakkor nem emlékszem már rá, hogy melyik csatornán ment (HBO? TV3?) . Noha nem tartozott ez sem a kedvenceim közé, azért egészen sok részt láttam belőle és nem is volt rossz akkoriban. Bár nekem az intrója jobban tetszett mindig, mint maga a sorozat.
A Beetlejuice-nak nem volt kifejezetten folytatása, vagy utóélete, de az Addams Family-hez hasonlóan ez a karakter is kult státuszba emelkedett és beleégett a popkultúrába. Szinte mindenki találkozott már a filmmel, vagy a sorozattal valamilyen formában, sőt még a Lego is csinált a karakterrel egy kis Dimensions készletet.
A Star Wars figurákkal indult el az a folyamat a 80-as évek elején, hogy minden épkézlábnak tűnő film vagy TV sorozat elkészítése előtt / közben már egy-egy játékgyártóval is megállapodtak a stúdiók a játékkészítési jogokról. Korábban egy filmhez, vagy sorozathoz csak évekkel később, az esetleges sikerek után készültek csak játékok, de a 80-as évektől kezdve már a filmek, sorozatok bemutatója előtt, vagy közvetlenül a bemutatáskor adták ki a kapcsolódó figurákat és egyéb játékokat. Ez a folyamat a 90-es évek közepén tetőzött igazán és az a helyzet, hogy nem is mindig jött be a dolog. Számos esetben olyan filmekhez illetve sorozatokhoz is készültek így (néha erősen gyenge minőségű) játékok, amelyek megbuktak és ez sokszor átragadt a játékok keresletére is. Ez sokszor erős kiesést okozott a játékgyártóknak. Bizonyos szempontból a Kenner volt az egyik legjobb példa erre a folyamatra. Ők a Star Wars sikere után számos esetben tettek úgymond a rossz lóra a filmekhez vagy TV sorozatokhoz készült játékokkal.
A Beetlejuice című film jogai is a Kenner-nél landoltak, akik a Szellemirtók figuráinak sikerei után nyitottak voltak további, hasonlóan érdekes karakterekkel bíró filmekből készült figurákra. A játékvonal alapvetően a film karaktereiből készült, ám terveztek figurákat kiadni az animációs sorozathoz is. Végül az a projekt kútba esett a filmes vonal sikertelensége miatt. A Beetlejuice figurák végül 1989-ben jelentek meg, 5 inchesek voltak és a Kenner szokásaihoz híven 5 ponton voltak mozgathatók. A jellegük és a külső megjelenésük leginkább a Szellemirtók figurákat idézte meg. A figurák kidolgozottsága alapból nem volt valami jó, bár végülis a filmhez passzolt. A legnagyobb problémát viszont az jelentette, hogy a film nem bővelkedett túlságosan a játékformába önthető karakterekben, ezért a Kenner rögtönzött is néha. Emiatt a pár alapfigurán kívül kiadott többi figura nem igazán szerepelt sem a filmben sem az animációs sorozatban, következésképp a gyerekek nem is igazán ismerték őket. A játékok festése jó minőségű volt, nem hajlamosak a lazulásra és a törésekre sem. Természetesen a figurák mindegyikéhez járt valami hozzá illő kiegészítő, aminek az anyagára sem lehet panasz, a kidolgozottságuk viszont nem volt valami fényes. Az én szememnek amúgy, ezek a figurák kissé ízléstelenek, de voltaképpen ilyen volt a film is, úgyhogy ezt nem lehet hibaként felróni a készítőknek. Viszont minden figura tudott valami érdekes kunsztot és ez a része egészen jól sikerült a figuráknak. Ötletesen oldották meg, hogy minden karakter egy relatíve hozzá illő különlegességet tudott végrehajtani, bár ez leginkább a fej levételben mutatkozott meg. Erről bővebben majd lentebb.
A figurák csomagolása véleményem szerint kissé visszataszítóra sikerült. Egy csíkos vagy UV zöld hátlapon, bliszterben foglaltak helyet a figurák. A bal felső sarokban a film nagyobbacska logója látszik a jobb felső részen pedig egy elég nagy rajz található az adott karakterről. Ezek a képek szerintem elég kellemetlenek. A jobb alsó részre még odafért egy kép a figura kunsztjának a működéséről is. A karton hátsó részén természetesen egy checklistet találunk, mégpedig magukról a figurákról készült képekkel.
Két hullámban összesen 12 figura, 1 nagy méretű baba, 2 jármű, 1 kisebb playset és 1 nagyobb kiegészítő játék került forgalomba. Nem váltották meg a világot, ugyan a Kenner-nél még az elején reménykedtek a jó fogadtatásban, de a játékvonal elég népszerűtlen volt, hiába reklámozták őket rendesen. Úgyhogy a Beetlejuice figurák elég hamar megbuktak és ez magával rántotta a még csak tervek és prototípus szintjén létező Beetlejuice animated vonalat is. Abból állítólag egy karakter, Jaques Lalean prototípusa volt még csak készen. Úgyhog 1989 végén be is fejeződött a játékok gyártása.
Ezek a játékok nem is kerültek széles körű terjesztésbe, így szinte csak amerikában lehetett őket megvenni. Magyarországra szinte egészen biztos, hogy nem jutottak el, de Európa más részen se nagyon lehetett velük találkozni. Manapság sem egy sláger gyűjtési téma. Általában csak a horror figurák és/vagy Burton rajongói szokták keresni ezeket a játékokat. A figuráknak nincs túl magas értékük. Fennmaradt belőlük egy csomó bontatlanul is, így bontatlanul sem jelent gondot a beszerzésük és akár pár ezer forintért bárki megveheti őket a nemzetközi aukciós portálon.
És akkor most nézzük meg őket részetesen
- hullám 1989 eleje
Adam Maitland – Ugye ő volt a film főszereplője és Alec Baldwin alakította. A figura maga nem igazán hasonlít a filmben látott Adamre és önmagában szemlélve sem egy nagy élmény. Viszont az egy érdekes funkció, hogy le lehet venni a figura fejét és a kezébe lehet adni. Továbbá van még egy ijesztő maszkja és egy kígyó, amit a kezébe lehet adni.
Beetlejuice (Shis Kebab) – Egy meglehetősen visszataszító küllemű Beetlejuice figura, amin lyukak vannak, és mindenféle dolgot lehet rajta átszúrni. Ezen kívül a fejét is le lehet szedni és alatta egy kisebb szem szerű fej látható.
Beetlejuice (Showtime) – A körhintafejű Beetlejuice biztos, hogy szerepelt a filmben és ezt egészen tűrhetően figura formába is öntötték. A feje ennek is levehető, illetve egy gombbal nyújtogatható és a levehető fej alatt ott van egy másik, kisebb ijesztő fej is… ezen kívül egy formázható Beetlejuice fejű kígyót is adtak hozzá.
Beetlejuice (Spin head) – Egy egyszerűbb, normálisabb küllemű Beetlejuice figura. Ennek is levehető a feje illetve egy gombbal forgatni is lehet azt. A levehető fej alatt itt is egy mini fej látható. Kapott kiegészítőnek egy gumiból készült Beetlejuice fejű rákot, ami szintén elég gusztustalan.
Harry the Haunted – Ez a karakter is szerepelt a filmben, bár csak a zsugorodott fejű megjelenésére emlékszem. Egy viszonylag sima vadászruhás karakter, akinek egy nyílvesszővel át van lőve a feje. Persze ez a fej levehető és alatta ott van egy összezsugorodott fej is, ahogyan a filmben volt látható. Kapott egy puskát és egy Beetlejuice fejű pókot kiegészítőnek.
Otho the Obnoxious – A filmben szereplő Otho Fenlock figura változata. Ez a figura még hasonlít is rá valamennyire. Mondanom sem kell, hogy az ő feje is levehető volt és alatta egy nyúlt, torzult fej látható. Kiegészítőnek csak egy négylábú, féregszerű Beetlejuice-t kapott.
Neighborhood Nasties – ez kvázi egy sub team volt, kicsit más csomagolással, mint az alapfigurák. Nem találtam meg, hogy ezek a karakterek szerepeltek-e valaha is bármelyik Beetlejuice termékben, mindenesetre nagyon úgy tűnik, hogy nem. Valószínűleg ezeket a Kenner fantáziája szülte csupán.
Hungry Hog – Ez egy elég gusztustalan kinézetű figura, aminek ha jól értem a fejét ki lehetett lőni. Kiegészítőnek egy csöves kukoricát kapott.
Old Buzzard – Egy csúnya öreg bácsit ábrázoló figura, ami szétnyitható volt és a beljeséből egy keselyű szerű madár tűnt elő. Kiegészítőnek egy gumicsirkét kapott. Bravó.
Street Rat – Egy punk szerű bűnöző karakter, akit át lehet alakítani egy nagy patkánnyá. Úgy sem lett szebb. Kiegészítőnek egy nagy szemgolyót kapott, ami teljesen funkciótlan.
Teacher Creature – Egy elég félelmetes öreg tanárnénit ábrázoló figura. A kezei felfelé kipattinthatóak voltak és ettől, illetve a palást megfordításától egy denevérszerű valamivé lehetett alakítani. Alapvetően ötletes, de azért nem kéne.
Beetlejuice 16” Doll – Egy nagyméretű, felhúzható beszélő Beetlejuice baba. Konkrétan olyan visszataszító, hogy félnék tőle, ha lenne egy ilyen a lakásban.
Járművek – Véleményem szerint totál felesleges volt járműveket kiadni ehhez a játékvonalhoz. Semmit nem tudtak hozzátenni az élményhez.
Creepy Cruiser – Ez egy eléggé Beetlejuice-os kinézetű kocsi, amelyhez hasonló megjelent az animációs sorozatban is. A kocsi hátsó részén van egy nyúlványos rész, amiben férgek lógnak ki…ez a rész forog és itt ki lehet reptetni egy figurát.
Phantom Flyer – Beetlejuice koponyás UV zöld motorja, ami mellé adtak egy saját alap kinézetű Beetlejuice figurát is. Ez hasonlít leginkább a karakter filmben látott általános megjelenéséhez. A motor szárnyai egyébként lehajthatóak voltak.
Playset
Vanishing Vault – Hát ez csak egy pici playset volt szóval semmi komolyra nem kell gondolni. Gyakorlatilag ez Beetlejuice koporsója, amibe ha beletesszük a figurát, azt amolyan bűvész doboz szerűen, el tudja tüntetni és ki tudja cserélni egy kisebb méretű, mini Beetlejuice figurára. Ez egészen ötletes cucc.
Kiegészítő játék
Gross Out Meter – Ez egy nagyobb kiegészítő társasjáték szerűség, amiben forgótárcsák vannak. A tárcsákon vicces tulajdonságok (pl totál bolond), vannak felírva, és ahol megáll az a tulajdonság jellemző arra, akinél forgatták. Jó nagy baromság ez, de még leírni is nehéz volt, hogy most ez mi a lófütty.
- hullám – 1989 vége
Beetlejuice (Exploding) – Ez egy érdekes figura és kicsit engem a Removeable Limbs C3PO-ra emlékeztet. A figura minden végtagja és feje is levehető, így okvázi szét lehet robbantani a figurát. Egészen ötletes. Egy Beetlejuice fejű narancssárga gumisárkányt adtak mellé, ami tök felesleges.
Beetlejuice (Shipwreck) – Egy mentőmellényes Beetlejuice figura, aminek ha a kezeit felemeled a hajából kígyók nyúlnak ki. Kiegészítőnek egy zöld, 3 beetlejuice fejjel ellátott valamit kapott.
A Beetlejuice figurák nem voltak túl sikeresek, de egy bizonyos szemüvegen keresztül nézve annyira nem is tűnnek rosszak. Viszont önmagában elhibázottnak tartom, hogy egy olyan filmhez készítettek játékokat, ami egyrészt nem feltétlenül a gyerekek kedvence volt, másrészt nem igazán alkalmas alapanyag a játékgyártáshoz. Ezen kívül maguk a játékok is elég visszataszítóra sikerültek, bár ez ugye a film sajátos külső jegyeiből fakadnak. Lehet, hogy ha várnak ezzel egy kicsit, amíg az animációs sorozat befut és annak a karaktereiből adtak volna ki figurákat, akkor az egész Beetlejuice vonal sokkal jobban sikerült volna. Így csak egy érdekes és kissé visszataszító, kevéssé ismert figura kuriózum, amit a horror rajongók, vagy a kifejezetten taszító figurák kedvelői gyűjtenek.
A következő ilyen jellegű cikkben mostmár neki akarok vesekedni a Szellemirtók figurák bemutatásának.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.