Folytatom a Star Wars Creature-ök áttekintését egy következő hármas fogattal. Ugyan a legjobb, legnépszerűbb lényeket az első két részben már ellőttem, de azért még van egy jópár olyan creature és egyéb entitás, amely érdemes arra, hogy áttekintsük a róluk készült játékfigurákat.
Max Rebo Band
A Max Rebo Band a Star Wars világának egy könnyed, de ugyanakkor mégis nagyon vagány pontja. Jabba palotájának zenekara a Jedi Visszatérben volt csak látható, ám a tagok feltűntek még különféle könyvekben és részben a Clone Wars-ban is. A klasszikus értelemben nem illenének ide, mert nem egy nagy creature pack-ként adták ki őket, viszont mivel a fő zenekari tagokat mindig csak valamilyen extra csomagban lehetett megszerezni, ezért ide soroltam be őket is. No meg végülis mindegyikük „Creature” csak nem egy Rancor vagy Dewback méretű.
A megvalósításuk ziccerét a Kenner sem hagyta ki természetesen. 1983-ban egy abban a korban is egyedinek számító pakkban dobták piacra, a három alaptagot a hangszereikkel. A három alaptag Max Rebo a falánk Ortolan „zongorista”, Sy Snootles a csókos szájú palowick énekesnő és Droopy Mccool a kitonak fúvós voltak. Ez a három zenész volt a pakkban, egy szép ablakos dobozban a kiegészítőikkel. Sy egy méretben passzoló mikrofont kapott, Droopy a fúvós hangszerét, Max pedig egy teljesen jó zongorát (vagy orgonát, vagy nem is tudom minek kéne hívni). Ezen kívül a pakk még egy kisebb mikrofonállványt is tartalmazott. A figurák zseniálisak. Egyszerűen nem lehet róluk rosszat mondani. Igaz, hogy nem is túl bonyolult kinézetű karakterekről van szó, de a megvalósításuk szinte tökéletes. Egyedül talán Max kicsit felemás színe és az elszíneződésre való hajlama az, amit megváltoztatnék rajtuk, de ez azért elviselhető negatívum. Remélem, hamarosan videót is tudok róluk csinálni, mert már csak egy tag hiányzik a gyűjteményemből.
Mivel a vintage verzió nagyon sikeres volt, ezért természetesen a POTF2 érában is újra kiadták a srácokat, de némi változtatással. Ugye közben megjelent a Jedi Visszatér Special Edition változata, amelyben a Max Rebo Band-et egy kissé felturbózták. A három eredeti tag mellé érkezett egy új énekes (Joh Jowza), pár hangszeres kiegészítő zenész és három táncos is a jelenetbe, úgyhogy ekkor már nem lehetett egyben kiadni az egész zenekart. A Kenner ezért kettes és hármas pakkokban bocsájtotta piacra a Max Rebo Band tagjait, jellemzően 1 régi tagot 1 újjal összecsomagolva. Ezen kívül a táncosokat egy külön Cinema Scene 3-as pakkban lehetett megszerezni, úgyhogy összesen 3 db 2-es pakk és 1db 3-as pakk került a boltokba.
Max Rebo Doda Bodonawieedo –val volt egy csomagban. Ez egy teljesen jó kis csomag, Max totál rendben van, a kidolgozása erősen hasonlít a vintage verzióra, ám a színe sokkal filmhűbb lett. A zongora kidolgozása is egy kicsit részletesebb lett és a festése is szebb.
Doda Bodonawieedo, a rodiai fúvós is teljesen oké figura, ő mondjuk, túl sokat nem látszik a filmben, tehát nehéz megítélni, hogy mennyire hasonlít rá a figura változata. A kidolgozottsága azért abszolút jó és a hozzá adott fúvós hangszer is megfelelő. A három közül ez a legjobb csomag.
Sy Snootles Joh Yowzával volt egybecsomagolva, aki ugye egy Yuzumm énekes és csak a Special Editionben került be a jelenetbe. Nos be kell valljam én Lapti Nek párti vagyok. Nem kedvelem sem az új dalt, sem Joh Yowzát, aki eléggé kilóg ebből a palota környezetből. Épp ezért számomra kilóg a figura is a többi közül. Az oké, hogy egy cgi karakterhez kellett igazodni, de erről a figuráról, a kidolgozottsága alapján senki meg nem mondaná, hogy Kenner Star Wars figura. Egyszerűen csúnya, kár is ezt tovább ragozni.
Sy is több szinttel rosszabbra sikerült, mint a vintage változat, mert itt már a CGI Sy-hoz kellett igazodni nem pedig az eredeti, jól kidolgozott és „élethű” bábhoz. Emiatt a színe, a testalkata és az arca is megváltozott egy kicsit, és szerintem nem előnyére. A figura szoknyája is jóval gagyibb hatású, mint a vintage-nek. Kiegészítőnek Sy itt is egy mikrofonállványt kapott, Joh pedig egy furcsa baltaszerű hangszert, ami azért is érdekes, mert a filmben semmi ilyesmi nem volt a kezében. Szóval ez a pakk bármennyire is jól hangzik papíron, nem sikerült túl jól.
A harmadik csomagban természetesen Droopy McCool volt az egyik figura, a másik pedig Barquin D’an, aki egy bith fúvós. Ugye ez a lény ugyanabból a fajból való, mint a Cantina Band tagjai az Episode IV-ben. A Barquin figura nagyonis jól néz ki, elégségesen kidolgozott és hozza a bith faji sajátosságokat. Egy fúvós hangszert kapott kiegészítőnek, amelyet a filmben is lehetett látni ugye.
Droopy viszont már nem sikerült ennyire jól. Próbáltak részleteket, élesebb kidolgozottságot vinni a karakterbe, de az az igazság, hogy ez a kosztüm a filmben sem volt túl aprólékos. Emiatt a plusz részletek…. a gyűrődések, a körmök, a festés….azt eredményezik, hogy ez a figura sokkal kevésbé hasonlít a filmben látott karakterre, mint a vintage változat. Alapvetően nem egy rossz darab, de azért a barna festékkel spórolhattak volna. Kiegészítőnek persze a fúvós hangszerét kapta.
A Cinema Scene pakkok között kiadtak egy Jabba Dancers fantázianevű csomagot is, amelyben a Special Edition zenekaros jelenetében látható három táncost szerezhettük meg figuraként. Mivel ők azért nem szerves részei a Max Rebo Band-nek ezért őket most csak itt érdekességként megemlítettem.
2004-ben újabb, idáig nélkülözött tagot adott ki a Hasbro mégpedig Rappertunie-t a békaszerű Shawda Ubb hamonikást a Special Editionből. Ez egy abszolút remek figura, amely a hangszerén ül, akárcsak a filmben. Remekül kidolgozott darab és a hangszere is zseniális.
2007-ben a 30th annivesary sorozatban, Wallmart exkluzívként kiadtak két újabb csomagot a témában. A Jabba Musicians csomag tartalmazta a klasszikus Max Rebo Band zenészeit, a Jabbas Palace Entertainers pedig a táncosokat. A Musicians csomagban így Max Rebo, Sy, Droopy, Doda és Barquin volt megszerezhető. Az Entertainers csomagban pedig Joh, Rappertunie és a három táncos lány. Minden figura a korábbi POTF2-es kiadás átfestett változata volt, kivéve Rappertunie-t, aminél ugye a Saga figurát használták. A tulajdonságaik így megegyeznek a korábban tárgyalt figurákéval. A festésük is csak 1-2 árnyalattal tér el az eredetitől, de néhány esetben próbáltak több részletet és árnyékoltást felvinni az adott karakterre. Igazából remek csomag mindkettő. A dobozok háttere gyakorlatilag egy egy karton dioráma, ami Jabba Palotáját mutatja nekünk. A két pakk diorámája összeilleszthető.
Meg kell még említenem, hogy a Special Edition zenekari jelenetében látszik még egy pár kiegészítő karakter, akikből készítettek figurát. Az egyikük Umpass Stay a klatooniai dobos, a másik pedig Ak-Rev a weequay gongos. Umpasst 2007-ben a 30th Annivesary collection keretein belül adták ki egy szép nagy üstdobbal.
Ak-Rev-et pedig 2008-ban a Legacy Collection-ben ugyanazzal a dobbal, mint amivel korábban Umpass-t. Ez a figura egyébként szerintem nem sikerült túl jól.
Sajnos Black Series, Vintage Collection és egyéb vonalakban nem használták még fel a Max Rebo Band karaktereit, úgyhogy (tudtommal) ez az összes 3,75”-es figura megjelenésük. Talán majd az új Sail Barge környékén meglepnek minket pár új zenekari figurával is.
A Lego nem kifejezetten favorizálta a Max Rebo Band-et az évek során. Nyilván a karakterek furcsa külseje miatt nehéz is lenne belőlük minifigurát gyártani, de azért egyszer legalább szerintem meg lehetett volna próbálni. Egyedül Max Rebo-ból létezik Lego változat, amelyet a 75020 Jabbas Sail Barge készletben lehetett megszerezni. Szerintem ez a figura nagyon cuki. Abszolút jól sikerült, de sajnos nagyon hiányoznak mellőle a társai, bár ők ugye a Sail Barge jelenetben nem is látszódtak. Remélem egyszer még kapunk egy bazinagy Jabba Palace készletet, amelyben minden Rebo tag megszerezhető lesz Lego formában is.
Imperial Probe Droid
A második mai választottam egy erős kakukktojás….hiszen nem is élőlény. Viszont mivel minden játékvonalban valamilyen extra, deluxe stb. pakkban került forgalomba … hasonlóképpen, mint a hagyományos creature-ök….ezért most némiképp csaló módon ebben a cikkben fogom az Imperial Probe Droidot is áttekinteni. A Probe droid vagy magyar nevén kutasz droid a Birodalom Visszavágban volt először látható és a kódolt hangja szerintem mindenkibe beleégett gyerekkorában. Azóta persze alapdarabja lett a Star Wars univerzumának és sok más helyen is feltűnt, például a Rebels sorozatban. Noha készült belőle jó pár játék változat, azt azért nem lehet mondani (legalábbis az előző cikkben taglalt lényekhez képest) hogy az évek során slágertéma lett volna. Én most csak a „hagyományos”, a Birodalom Visszavágban látott droid kiadásait fogom végigvenni, az egyéb (pl. az Episode I-ben látott) kutaszokat nem.
Természetesen először a Kenner adta ki a Probe Droidot a vintage Star Wars érában, de nem önállóan, hanem a Turret & Probot playset részeként 1980-ban. Ez a szett egy dioráma darabot tartalmaz, ami megidézi nekünk a hoth-i csata lázadó lövészárkait. Az egyik oldalán a filmben látott lövegtorony magasodik, a másik oldalra pedig odahelyezhető a kutasz droid a neki szánt állványra. Ez így egyben szerintem abszolút mutatós, noha maga a dioráma nem túl bonyolult. A droid viszont nagyon szép lett, szerintem senki meg nem mondaná róla, hogy majd 40 éve készítették. A kidolgozása is megfelelő, részletes és abszolút fel lehet ismerni, hogy mit is akar ábrázolni. Egyedül talán a kissé régies hatású matrica árulkodik a koráról. Sokmindent azért nem tud, de nem is kell neki. A feje forgatható és mind az öt lába mozgatható. Ezeken egyébként meg is tud állni, tehát nem kell csak az állványra szorítkoznunk. A lábak segítségével egészen változatos pózokba lehet beállítani. Remek figura és rajta van az elsődleges célpontjaim listáján.
A következő állomás 1997, amikoris a Power of the Force érában természetesen kiadtak a Probe droidból is egy újabb változatot. Ez ún. Deluxe figuraként látott napvilágot, tehát önállóan, rendes kartonon, bliszterben forgalmazták, akárcsak a szimpla figurákat. Ez a Probe Droid egy teljesen újratervezett darab, tehát nem használtak fel semmit a korábbi kiadásból. Ez meg is látszik rajta, mert szerintem ez a változat hasonlít a legkevésbé a filmben látott példányra. Először is a színe egy kicsit túl világos, másodszor pedig az „extra” funkciói nagyon kilógnak. A droid fejét fel lehetett húzni és akkor egy ágyú tűnt elő a testéből. Ezen kívül egy narancssárga rakétalövedéket is be lehet helyezni a fejébe, amit gombnyomásra kilő. Na, ez a lövedék nagyon nem kellett volna, szerintem ez nagyon elüt az összképtől. A figura továbbá az egyik kar megnyomására darabjaira esik, ez szimbolizálja a droid filmben látott felrobbanását. Persze ezeken kívül a fej is forgatható és a lábak is mozgathatóak. Összességében ez sem rossz darab, de az egész mezőnyt tekintve ő a leggyengébb.
A korábbi cikkben említettem, hogy a Hasbro-nak volt egy Unleashed nevű figura sorozata is a 2000-es évek elején, amelyben szoborszerű, kevésbé pozícionálható figurákat és figura pakkokat adtak ki. Nos, 2006-ban az Imperial Invasion fantázianevű csomagban kiadtak egy Probe Droid-ot is, ami egy jégcsapon pihen. Ezt nehéz összevetni a többi figurával, mert teljesen más koncepciójú ez a sorozat, úgyhogy a vizuális elemzést most kihagynám….ezt most csak így említés szintjén szúrtam ide.
2008-ban a Legacy Collection részeként kiadtak egy Hoth Recon Patrol nevű packot, amelynek szintén része volt egy Probe Droid. Ez a 97-es POTF2 droid átfestett változata volt, amelyet Han-nal, Chewie-val, K-3PO-val és R5-M2-vel csomagoltak egybe. Ez is egy ablakos dobozban került kiadásra, amelynek a háttere egy hoth-i tájkép. Ez mondjuk itt picit semmitmondóra sikeredett, de annyi baj legyen. A Probe pontosan ugyanazt tudja, amit a POTF2-es, ám mégis mérföldekkel jobban néz ki. Sötétebb a festése és kapott némi hódarás hatású festékfröcskölést is. A lövedék is sokkal jobban illik a képbe fekete színben. Remek kiadás.
Legutóbb 2017-ben nyúltak a témához, amikoris Darth Vader-rel egy csomagban jelent meg a droid a Last Jedi széria keretein belül. Ez egy pazar kiadás…tényleg nagyon jól sikerült. Teljesen új az egész sculpt és szerintem ez hasonlít a leginkább a filmben látott kutasz droidra. Enyhén fémesen fekete festést kapott, szép részletes a kidolgozottsága, jó helyen vannak a szemei és a karjai is egészen élethűek. Talán csak az antenna lehetne egy fokkal nagyobb. Persze ennek a figurának is forog a feje, jól mozgathatóak a lábai és ki is tud lőni egy lövedéket, de szerencsére az most nem a fejéből, hanem a testéből tör elő. Ráadásként egy egészen jó áttetsző kis állványt is adnak hozzá illetve a Vader figura is remek. Sajnos itthon csak aranyáron forgalmazták, kintről pedig _még_ nem akadt a horgomra, de ami késik, az nem múlik.
A Lego az évek során számos formában kiadott Probe Droid-okat, de sajnos kivétel nélkül csak egészen mini méretben. Ebből szerintem kivételesen lett volna értelme egy szép nagy építhető figurának is, de ez mostmár nem fog megvalósulni.
2007-ben jelent meg először Probe Droid a 7666 Hoth Rebel Base nevű 496 darabos készletben. Itt a hoth-i bázis több kisebb elemét lehetett összeépíteni, ami mellé kiegészítésként jól passzolt egy Probe Droid. 27 alkatrészből épül fel, de azt nem mondanám, hogy túl impozáns lenne. Valahogy szegénykém olyan összenyomott hatást kelt.
A következő állomás 2013 volt, amikoris szintén egy Hoth-os Lego készletben szerepelt a droid. A 75014 Battle of Hoth készlet szintén hasonló elvek mentén született, mint a Hoth Rebel Base. 368 darabjából két kisebb terepdarabot, egy snowspeedert és egy Probe Droidot lehet összeépíteni. Ez a Probe 25 alkatrészből áll, de picikét más volt, mint az előző. Nekem egy fokkal jobban is tetszik, de még mindig nem az igazi valahogy.
2015-től kezdve aztán jobban rámozdult a Lego a témára. Ebben az évben a 75097 Advent Calendar 20. napi ajándéka egy 10 darabos kis stilizált Probe Droid volt. Nem túl izmos, de hát az Advent Calendar-oknál nem is várok el komoly összetettséget.
2016-ban viszont két Probe Droid is forgalomba került. Az egyik egy polybag-es formátumú, újság mellé adott ajándék volt. Ez csak 21 alkatrészből állt, ám a hosszabb lábak miatt szerintem mégis egy kicsit jobban hozza a külső megjelenést, mint a korábbiak.
A másik még ennél is jobban sikerült. A 75138 Hoth Attack készlet részeként került forgalomba, amelyből megintcsak a hoth-i csata egyik terepdarabját és a lázadó bázis lövegtornyát lehetett megépíteni. A mindössze 193 darabos készlet része a 22 darabból felépülő Probe is, ami a döntöttebb kialakítása miatt szerintem jobban hasonlít a filmben látott droidra. Talán lehet azt mondani, hogy a Lego mezőnyből ez sikerült a legjobban.
A legutóbbi Lego Probe Droid 2017-ben jelent meg a 75185-ös Tracker I készlet részeként. Ez a Tracker I a Lego Freemakerék kalandjai című animációs sorozatban szerepelt csupán, így nem egy közismert űrhajóról van szó, de a mellé adott 21 elemből felépülő droid azért senki számára nem lehet ismeretlen. Ez a droid hasonlít az előző kiadáshoz, de egy picit mégis eltér attól. Nem rossz darab ez sem.
Szerintem elférne Lego szintén is egy nagyobb, összetettebb Probe Droid a palettán.
Acklay
Az Acklay nem mondható egy kifejezetten tradícionális Star Wars szörnyetegnek. Az Episode II Attack of the Clones Star Wars filmben debütált az aréna jelenetben, ahol az Anakinékra ráeresztett három szörnyeteg közül, Acklay volt a sáskaszerű, hosszú fogas lény. Eléggé veszedelmesen nézett ki, a három közül talán ez volt a leginkább sikerült. Azóta sem tűnt fel (tudtommal) más Star Wars produktumban, de hát ugye ez még akár változhat is egyszer. Azt nem mondhatnám, hogy a kedvenc Creature-öm, de mindenesetre egész ötletes.
Acklay első kiadása 2002-ben jött ki a Saga sorozat keretein belül. Itt egy úgynevezett Beast csomagban adták ki, önálló termékként. Egy szép nagy kék dobozban került a boltokba és igazság szerint a szörnyeteg teljesen rendben van. Jó a festése, tökéletes a kidolgozása és meglehetősen tekintélyt parancsoló az egész. Talán csak a levehető hasdarab túlzás egy kicsit, ami mögül kiszedhető (vagy kiesik) egy beazonosíthatatlan gumiszerű szerv. Ez egy kicsit gusztustalan, de hát ez van….végülis ez is extra funkció. Ezen kívül minden lába mozgatható és az állkapcsát is lehet csattogtatni. Remek konstrukciójú „kis” állatka.
Az Arena Encounter Pack 2007-ben került kiadásra, a 30th Annivesary Collection TRU Exkluzív csomagjaként. A csomag összesen 6 karaktert tartalmazott és mindegyik egy korábbi kiadású figura újrafelhasználása. Az Acklay mellett, Anakin Skywalker, Obi-Wan Kenobi, Padme Amidala, Reek és Nexu volt így egyben megszerezhető. Mindegyik figura a 2002-es Saga sorozatban jött ki eredetileg, de itt kaptak egy átfestést. Azt nem mondhatnám, hogy ettől jobbak lettek a figurák, de mindenesetre látszanak a különbségek. Ettől függetlenül ez egy gyönyörű pakk, amely egy olyan ablakos dobozban került kiadásra, aminek fotós a háttere, ettől az egész kap egy mélységet és tényleg olyan egy kicsit mintha a geonózisi arénában lennénk mi is.
Sajnos Acklay-ből nem készült újabb figura verzió pedig szerintem simán megérett egy újabb kiadásra.
Lego szempontjából az Acklay érdekes egy madár. Rendes, boltban megvásárolható készletben nem hozták ki, de a Lego újság mellékleteként mégis beszerezhető volt 2016 óta. Az újság több országban is megjelent, tehát egészen sok helyen forgalomba került az állatka is. Ez egy kis polybag-es kiadás, amely 49 alkatrészből épül fel és túlzottan nem idézi meg nekünk a szörnyeteget, de legalább van. Értem, hogy csak egy magazin ajándékaként adták, de akkor legalább létezhetne belőle valami nagyobb is, mert pofás, saját kreációkból viszont nincs hiány az interneten.
A következő epizódot a Jabba kiadásoknak fogom szentelni
Köszönöm a figyelmet
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
steery 2018.07.04. 14:06:49
Tota12 · http://jatekokapolcrol.blog.hu/ 2018.07.04. 14:10:22
Tota12 · http://jatekokapolcrol.blog.hu/ 2018.07.04. 14:10:54
Anak 2018.07.04. 19:57:50
Egyébként meg Max Reebo-ra és bandájára már sohasem tudok úgy tekinteni, mint azelőtt, mielőtt láttam volna a Robot Chichen egyik epizódjában az ő történetét. Azóta is szakadok a röhögéstől, ha csak meglátom. Egyébként ha jól tudom, ő valójában nem a kezével orgonált, hanem a lábával, merthogy eredetileg csak 2 végtagja volt neki, a két lába. Aztán később a figuragyártók miatt lett 4 végtagja hivatalosan is.