Legends of the Dark Knight
A következő állomás a Batman figurák történetében az 1996-ban elkezdett Legends of the Dark Knight sorozat volt, ami tekinthető valamelyest a Legends of Batman folytatásának vagy újragondolásának, ám mégis gyökeresen eltér attól mind küllemben, mind minőségben.
A Legends of the Dark Knight egy képregénysorozat volt, amelyet a DC 1989-ben indított el, hogy mégjobban meglovagolja a Batman film körüli felhajtást. Akkoriban ez volt a harmadik, havonta megjelenő Batman füzet. A sorozat folytatta a Miller féle Year One szellemiségét és gyakran felnőttebb, érettebb témákkal foglalkozott, mint a többi Batman képregény. Mondhatjuk, hogy a brutalitás megjelenítése sem állt távol tőle. A sztorik nem illeszkedtek a többihez, rendszerint öt füzet adott ki egy teljes történetet, amely teljesen független volt a többi korabeli Batman történettől és egymással is csak ritkán álltak összefüggésben. A sorozat többnyire Batman korai éveire fókuszál és megjelenik benne Alfred illetve több más szuperhős is, de a Dick Grayson féle Robin csak később. A sorozat sikeres volt és egészen 2007-ig folytatták, majd 2012-ben újra felélesztették.
A Legends of Batman viszonylagos sikere után a Kenner elhatározta, hogy beindít még egy hasonló koncepciójú Batman játékvonalat. Ezt szintén egy képregényes illeszkedésű szériának szánták és adta magát a Legends of the Dark Knight sorozat, ami szintén nagyjából önálló, a fősodortól eltérő Batman történeteket tartalmazott. A képregény egészen egyedi vizuális megoldásai is vonzhatták a Kenner szakembereit, mert így a figurákban is teljesen új, egyedi dolgokat lehetett alkotni. A tervezéssel meg sem várták a Legends of Batman teljes kifutását és már 1995-ben nekiláttak az új széria megalkotásának. Látható, hogy a Kenner a Batman brand teljes spektrumát le akarta fogni a saját játékaival, legyen szó a filmes, animációs filmes, képregényes vagy épp a mindentől független figurákról. Ezt a sorozatot kezdettől egy kisebb és inkább a gyűjtőket megcélzó szériának tervezték, évente csak pár figura kiadásával, tehát mondhatjuk, hogy a Kenner sem egy fősodorbéli játéknak szánta ezt a vonalat. Ezt egyébként kihangsúlyozza a csomagoláson egy Premium Collector Series felirat is. Pontosan emiatt, ez sokkal kisebb számban került a boltokba és a nemzetközi forgalmazása is szűkebb volt. Ennek ellenére egy sikeres játékvonalról beszélünk, ami hozta azokat a paramétereket, amelyeket elvártak tőle. Persze azért reklámozták és a katalógusokba is bekerült, úgyhogy nem volt annyira exkluzív, hogy a vásárlók ne is tudjanak róla.
Maguk a figurák nagyobbak, mint a szokásos Kenner Batman cuccok. Legalább 7 inch-es méretűek, de ez karakterenként némiképp változó. Éppen ezért, semmit nem használtak fel a korábbi Batman játékokból, minden elemük teljesen új volt. A játékok masszív, tömör anyagból vannak és a kidolgozottságuk is aprólékos. Mondhatjuk, hogy tényleg prémium minőségű az egész. A festésük is teljesen jó és most csak néhány esetben használtak igazán elvadult színeket. A testalkatuk eléggé képregényes, de ez ugye nem is meglepő. Túlzóan szikárak, izmosak, hosszúkásak a karakterek, de persze főként Batman és Robin. Ez a szikárság némelyik figuránál zavaró, némelyiknél nem. Kicsit a Total Justice vonal ugrik be róluk, de ugye méretileg ezek nagyobbak ezért csak a jellegükben van némi hasonlóság.
Az egész vonalnak amúgy van némi szoborszerű beütése, látszik, hogy ezeket nem igazán játékra, hanem inkább a polcokra tervezték. Azért a figurák mozgathatósága maradt a jól bevált 5 pontos, de van olyan figura is, aminek a karja pl. nem előre, hanem oldalra mozog vagy éppen könyöknél kapott plusz mozgathatósági pontokat is. A kiegészítők is rendben vannak, most nem esett a Kenner túlzásokba és pont annyit adtak mindenből, amennyi szükséges. Általában minden figurához egy nagyobb „öltözék” vagy páncél járt esetleg még 1-2 fegyver, de semmi kisebb alkatrész. A kiegészítők minősége is nagyon jó és szerencsére a rugós rakétakilövőket is kivételesen elfelejtették. A karakterszelekció némiképpen változatosabb képet mutat, de azért most is a Batman figurák voltak túlsúlyban, noha nem akkora arányban, mint a többi vonalnál.
A figurák csomagolása is teljesen eltér a korábbiaktól. Természetesen ezt a méretbeli növekedés miatt egy valamivel nagyobb kartonon és bliszterben hozták forgalomba. A bliszter (és benne a figura) olyan nagy, hogy majdnem az egész kartont elfoglalja. A bliszerben van egy nagy Batman jel dombornyomás. A karton sötét színű, a tetején egy hangulatos Legends of the Dark Knight logóval és egy képregényes Batman fejjel. Alul a bliszterre felvitt matricán látszik a figura teljes valójában illetve itt kapott helyet egy hangsúlyos Premium Collector Series felirat is, ami a széria extra mivoltát próbálta hangsúlyozni. A karton hátulján, egy nagy képen látszik az adott karakter, alatta pedig a karakterhez tartozó sztori van leírva. A felső részen magának a játékvonalnak olvashatjuk a pár mondatos megfejtését. A karton jobb oldalán egy pár nagy képből álló checklisten csodálhatjuk meg a többi kiadott figurát. Azt kell, hogy mondjam, ez a csomagolás abszolút rendben van és bizonyosan felkelti az ember érdeklődését.
Ezek a játékok kisebb számban kerültek a boltok polcaira, egyes részei pedig csak interneten voltak megrendelhetőek. Ez az internet kezdetén még elég nagy szó lehetett. Eleve egy kicsit drágább játékvonal volt és elsődlegesen a gyűjtőket célozta meg, de azért manapság sem kell érte vagyonokat fizetni. Néhány karakter a magasabb kereslet miatt magasabb gyűjtői árat ért el, de összességében ez sem egy drága sorozat. Úgy általánosságban talán keresettebbek és megbecsültebbek is ezek a figurák, de azért bőven találni belőlük bontatlan példányokat olcsón is. Az internet exkluzívok sem igazán ritkábbak vagy drágábbak manapság, mint a basic figurák, inkább a karakterek mentén oszlik meg az áreltérés.
Az biztos, hogy olyan tömegben nem voltak hazánkban elérhetőek, mint mondjuk a Batman Forever figurák, de mivel nem egy alkalommal találkoztam már velük, ezért én úgy gondolom, valamilyen számban itthon is megvásárolhatóak lehettek. Ha esetleg emlékszik rájuk valaki, akkor kommentben szóljon.
A Kenner 1996-tól kezdve 1998-ig összesen négy kisebb hullámban adta ki ezeket a figurákat, de minden évben csak pár darabot. Így összesen 19 figura és 1 jármű tartozik a Legends of the Dark Knight sorozatba. Ezek közül 3 Internet Exkluzív volt, amelyet a boltokban nem is lehetett megvásárolni.
És akkor most a szokásos módon, lássuk őket részletesen….
- hullám – 1996
Bane – Ez a figura kemény, mint a koporsószög. Egy nagy melák állat és teljesen jól hozza a képregényes Bane, minden külső jegyét. Az izmai túlzóan nagyok, de ez itt természetesnek hat. Jók a sebhelyek, a fej és a festés is. Az egyetlen gondom csak vele a rogyasztott terpesz alapállás, de végülis még ez is elviselhető. Kiegészítőnek a kezére húzható piros fegyvert és csöveket kapott.
Batman (Assault Gauntlet) – Egy piros, fekete, sárga, nagyon szikár Batman, aminek a hátán természetesen egy levehető köpeny van. Kiegészítőnek két sárga karmot kapott, amelyet a kesztyűin található vájatokba lehetett illeszteni. Nem a legszebb figura, de azért elmegy.
Batman (Neural claw) – Egy nagyon vékony, metálkék-fekete festésű Batman, aminek a hátán egy nagy piros denevérszárny található. A szárny végein nagy piros karmok vannak, amelyek kicsit ilyen szörny jellegűek. Más kiegészítőt nem is kapott.
Batman (Spline Cape) – Bronzszínű Batman, amelynek a szárnyai pengeszerűek. A kezére ezüst karmokat (vagy kardokat?) lehetett pattintani. Kifejezetten érdekes darab, azt nem mondom, hogy tetszik, de érdekesnek érdekes.
Robin (Dive Claw) – Ebből a figurából kétféle is forgalomba került. A hajukban van eltérés, barna illetve fekete hajjal is kapható volt. Ez egy kissé vadabb küllemű Robin, ami meglehetősen izmos és piros- zöld festése van. A hátán egy nagy sárkányszerű szárny található az arca meg hát eléggé vicsorgós. A kezére pattintható fekete fegyvert kapott kiegészítőnek.
Scarecrow – Talán az egyik legjobban sikerült figura ebből a sorozatból. Madárijesztő itt tényleg elég félelmetesre sikerült, nagy hosszú karokkal és vigyorgó arccal. De minden részlete szerintem jól sikerült. A vállából kilógó karók olyanná teszik mintha ténylegesen egy felakasztott madárijesztő oldott volna kereket. Kiegészítőnek egy bazinagy kaszát kapott, ami szintén csillagos ötös.
Jármű
Skywing Street Bike – Jellegében nagyon hasonlít a Legends of Batman Skybat járművéhez, de ez nem repülő, hanem egy utcai motor. Elég ódon kinézete van, kicsit engem egy vízköpőre emlékeztet, és az elején látható denevérfej olyan, mintha egy faltörő kos lenne. Egy ezüst Batman figurát is adtak mellé, amit csak ezzel lehetett megszerezni.
- hullám – 1997
Batman (Bat Attack) – Egy lila fehér Batman, amely mellé egy meglehetősen érdekes páncélruhát adtak. A figurára rárakva egy egész félelmetes denevérfeje lesz a hősünknek illetve a denevérszárny is egy kicsit horroros jellegű. Felöltöztetve egészen impozáns figura.
Batman (Glacier Shield) – Egy jeges Batman, ami kék alapon fehér színű festéssel rendelkezik. A nagy, kicsit kristályszerű palást mellett kapott még két fehér szúró vágó fegyvert, ami leginkább egy bárdra hasonlít.
Catwoman – Egy karcsúvágású lila Macskanő figura, ami a vékonysága ellenére egészen jól kidolgozott, bár a feje egy kicsit túl hosszúkás lett. Egy lila ostort kapott kiegészítőnek illetve egy olyan barna exoskeletont, ami egy párducra hasonlít. Persze ez egy ilyen harci páncél és van két hosszú karja is.
Joker – Trükkös egy figura ez. Első látásra egy elhízott és totál karakteridegen Joker, aminek se a feje se a testalkata nincs rendben. De biztos volt ilyen képregényes megjelenése is… Ugyanakkor ez a felsőtest levehető róla és akkor előbukkan a vékony Joker, aki egy időzített bombát szorongat. Érdekes koncepció annyi szent, nem igazán értem….de érdekes. A felsőtest egyébként elvileg egy robot test, ami megnöveli Joker fizikai erejét a történet szerint. Oké… Kiegészítőnek egy pokoli vigyorral ellátott törpeszerű valamit kapott.
- hullám – 1998
Batman (Underwater Assault) – Batman itt egy tengeri álcaruha festést kapott, tehát különféle kékes színekben pompázik. Nem szeretem az ilyen összevissza színű figurákat, de ennek a kék „márványos” festése nagyon szépre sikerült. Egy vízalatti siklójárgányt kapott kiegészítőnek, amit a hátára lehet rakni, illetve a kezébe egy kampószerű fegyvert lehet helyezni.
Man-Bat – Egyes részleteiben ez a figura nagyon frankó, de az arányai nem tetszenek. A keze és a szárnyai hatalmasak és ez rendben is van, de a feje ezekhez képest egészen kicsi. Viszont biztos ez is valamelyik képregényes külsőhöz illeszkedett. A figura kidolgozása szép, bár egy kicsit túl szálkás az én ízlésemnek. Kiegészítőt nem kapott.
Penguin – Pingvinnek ez viszonylag egy semmitmondóbb megjelenése, bár jóval kidolgozottabb, mint a korábbi verziók. Itt az emberibb arca látszik és kevésbé a szörnyszerű. A ruhája szépen kidolgozott és a teste is pont jól aránytalan. Kiegészítőnek természetesen egy esernyőt kapott.
Robin (Jungle Rage) – Egy zöld páncélos, kicsit lovagias megjelenésű Robin, ami gigantikus vállpáncéllal és hosszú sáska lábakkal rendelkezik. A történet szerint a Gotham Arborétum esőerdős részén bandázott így a karakter. Kiegészítőnek a kezére húzható kardot és egy másik hosszú, nagy fegyvert kapott illetve egy maszkot, ami egészen jól néz ki. A palástja viszont valami borzalmas.
- hullám -1998
Batgirl – Ez egy kicsit elszálltabb Batgirl, mert olyan szörnyszerű denevérszárnyakat kapott, ami szerintem egy icipicit karakteridegen, de ettől függetlenül azért nem rossz figura. Tűrhető a kidolgozottsága, nem vették szerencsére túl izmosra, úgyhogy jól néz ki, noha a fej egy picit bambára sikerült. Kiegészítőnek egy érdekes batarangot adtak mellé.
Batman (Lava Fury) – Ez egy piros színű, ezüstpáncélos Batman, ami voltaképpen tűzálló ruhában van. A nagy ezüst szárnyai elnyelik a hőenergiát és a csövön keresztül az ágyújába juttatja, amivel Batman tüzet tud lőni. Persze nem a valóságban, csak a történet szerint. Az én ízlésemnek kicsit csiricsáré és az ágyúja is túl nagy, de azért elmegy.
Internet exkluzív- Ugye ezek nem kerültek az üzletekbe.
Batman (Dark Knight Detective) – Az igazi, hagyományos, külsejű Batman, némiképp szoborszerű beállításban. Érdekes, hogy pont egy ilyen sima Batman volt az exkluzív, de hát a többihez képest elhiszem, hogy volt gyűjtői kereslet egy „normális” Batman-re. Hatalmas szárnyai vannak, amelyek igazán tekintélyt parancsolóan magasodnak a figura fölé. Kiegészítőnek egy batarangot kapott. Kétféle változatban létezik....teljesen feketében és a hagyományosabb szürke-kékben. A két figura között csak színbeli eltérések vannak.
Batman (Shatterblade) – A Spline Cape Batman átfestett változata.
Clayface – Na ez a figura brutális. Eléggé horroros beütése van és engem már-már a Spawn figurákra emlékeztet. Nagyon aprólékos a kidolgozottsága és nem olyan sematikus, mint a korábbi Clayfacek, amelyek szimpla agyagemberként ábrázolták a karaktert. Jó nyilván azok a figurák animációs filmen alapultak, tehát nem is fair az összevetés. A figurának több vicsorgó arca is van és mindegyik egészen jól sikerült. A kezei is hatalmasak és szintén elég brutálisan néznek ki. Kiegészítőt nem kapott, de nem is volt rá szüksége. Ez egy tényleg baromi jó figura, bár a gyerekemnek nem biztos, hogy megvenném. Magamnak viszont nagyon szívesen.
Összességében a Legends of the Dark Knight játékvonal sokkal színvonalasabb hatást kelt, mint a többi korabeli Batman játékvonal. Bár vannak gyengébb pontjai, de a szebb kidolgozottság, a horroros beütés és a félig meddig exkluzív kiadás miatt mindenképpen a jobb Batman sorozatok közé sorolnám. Talán az sem véletlen, hogy a gyűjtők is jobban szokták kedvelni egy kicsit, mint a többi másodvonalbeli, korabeli játékvonalat.
Hamarosan sajnos elérünk a cikksorozattal egy olyan történelmi pillanathoz.....amelyet nagyon nem vártam....
Köszönöm, hogy elolvastad.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.