1985-ben lezárult a vintage Star Wars figurák korszaka….a két váltóvonal a Droids és az Ewoks következett, amelyek nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, ezért hamar elhaltak. Véget ért a Marvel által készített Star Wars képregény is és a Lucasfilms nem is tervezte a közeljövőben bővíteni az univerzumot. Úgy tűnt a Star Wars korszaka végérvényesen lezárult. A fanok, akiket az elmúlt években elárasztottak a különféle merch cuccokkal (legalább annyira, mint manapság), hirtelen azzal szembesültek, hogy a Star Wars kikopott a boltokból és nem is jelentek meg sem új figurák sem más termékek. Csendes évek következtek, amelyben a mai agyunkkal szinte felfoghatatlan módon szinte semmilyen Star Wars produktum nem látott napvilágot (csak szerepjáték, társasjáték és ilyesmik). A Zahn féle regényekre, a Dark Horse képregényekre és a Star Wars divat újjáéledésére még éveket kellett várni, de ebben a csendes időszakban is volt egy masszív gyűjtői réteg, akik itthon és külföldön is nagyon aktívan életben tartották a Star Wars lángját. Idősebb gyűjtőtársaim minden bizonnyal sokat tudnának mesélni erről az időszakról, amikor itthon is ment a csere-bere, klubélet volt és a Star Wars-t szigorúan csak a három film világa jelentette (nagyon sokan vissza is sírják ezt az időszakot….nos én nyilvánvalóan nem). A 90-es évek elejére újra kialakult az igény a különféle Star Wars termékek, például a játékfigurák iránt is. A Kenner persze bármikor szívesen gyártott volna újabb játékokat, ám ezt nyilván csak a Lucasfilms engedélyével tehették volna, ők pedig egyelőre nem terveztek ilyesmit. A helyzetet a Star Wars regények változtatták meg, amelyek valahogy visszahozták a Star Wars-ot a köztudatba és elmélyítették a történetet. Ebben az új helyzetben már Lucas-ék is kezdtek megenyhülni az újabb játékok gyártása felé és a Kenner hamarosan el is készíthette az új Power of the Force figurák prototípusait, amelyeket bemutattak a soron következő Toy Fair-en, ám végül csak 1995-ben kerültek a boltokba. Az első „újkori” Star Wars figurákat, ezért nem ők, hanem egy sokkal kisebb cég „követte el”.
1993-ban a Justoys nevű, kisebb játékgyártó cég engedélyt kapott, hogy az általuk gyártott „Bend-ems” figurák soraiban készítsenek egy Star Wars-os sorozatot is. A Bend-ems nem volt egy új dolog, hiszen korábban már jó pár más cég pl. az Azrak Hamway és a Mego is gyártott ilyeneket. Ám ebben az időszakban ez a Justoys elég sokféle karakterből (Disney, képregényes stb.) készített ilyen figurákat. Először is szögezzük le, hogy a „Bendems” az nem igazi akciófigura. Az akciófigura alapvető feltétele ugyanis az „akció”, ami minden esetben a mozgatási ponton való mozgathatóságot jelenti. A Bendems figuráknak nincsenek ilyen hagyományos mozgatási pontjaik. Ezen kívül hagyományos akciófigurát nem is csinálhatott volna a Justoys hiszen az a jog még mindig a Kenneré volt.
A bend-ems figurák igazából tömör, mozgatási pontokkal nem rendelkező, gumiszerű nehéz anyagból megformázott figurák, amelyeknek a kidolgozása ugyan tűrhető, ám maximum csak messziről néznek ki jól. Mozgatási pontjuk nincs, de ennek ellenére a végtagjaik mégis mozgathatóak, pózolhatóak, hiszen ez a gumiszerű anyag valamennyire rugalmas, hajlítható. Ugye ez elég egyértelmű mert maga az a név, hogy bend-ems is a bendable vagyis a hajlítható szóból származik. Külön kiegészítőket soha nem adtak hozzájuk, ha volt is az adott figurának mondjuk fegyvere az minden esetben egybe volt öntve a kézzel. A festésük, a színeik rendben voltak és végülis hasonlítottak is az adott karakterre, ám főleg a fejük felületes kidolgozása néha egészen vicces eredményt hozott. A méretük olyan kb. 5 inch lehet és mivel egy tömör gumidarabról beszélünk ezért a strapabíróságukkal nincsen probléma.
1993-ban három hullámban adták ki ezeket a Star Wars bendemseket és a következő két évben nagy számban jelen voltak a boltokban. Meglepően sok karakter van belőlük, mintegy 20 féle figura látott napvilágot, amelyeket single cardosként forgalmaztak, ám kaphatóak voltak belőlük úgynevezett gift setek is, amelyekben 4-10 figurát lehetett egybecsomagolva beszerezni egy ablakos dobozban. Bizonyos csomagokban illetve a single card-os pakkok egy részében ajándékként helyet kapott 1-1 SW karakteres gyűjthető kártya, amelyet a Topps gyártott. Maguk a csomagolások nem nevezhetőek éppen ízlésesnek, de ugyanakkor hamisítatlan 90-es évek eleji hangulatot árasztanak.
Érdekes módon a piac annyira ki volt éhezve az új Star Wars termékekre, hogy voltaképpen teljesen mindegy volt, hogy milyen lett a figura. Elképesztő mennyiséget eladtak belőlük és a hatalmas bevétel megnyitotta a Justoys előtt az utat, hogy további franchise-okat is bend-ems formába öntsenek. Így később szuperhősös és pankrációs figurákat is kiadtak, úgyhogy a márka elterjedt az egész világon. Így vagy úgy, de a gyűjtők akkoriban beszerezték ezeket a figurákat, de persze nagyon sokan nem is voltak velük elégedettek. Ugyanakkor azt legalább mindenki értékelte, hogy egyáltalán lehet valami új terméket kapni. Később persze nagyjából normalizálódott a helyzet, a Power of the Force figurák megjelenése után és a Bend-ems-nek lecsökkent a népszerűsége, így elfoglalta a méltó helyét a vicces Star Wars különlegességek között. A mai gyűjtők között is megvan a maga közönsége és mivel rengeteg maradt fenn belőlük mind bontott, mind bontatlan formában, ráadásul jó állapotban ezért az áruk is meglehetősen baráti. Persze itt is karaktere válogatja az árat, de azt azért nem lehet mondani, hogy a kereslet kiverné a biztosítékot. Valamilyen mértékben egyébként hazánkban is hozzájuk lehetett jutni, én nem találkoztam velük, de tudom, hogy megjelentek az itthoni boltokban is.
A Bendems figurák összességében nagyon viccesek. Némelyik karakter elképesztően gagyin fest, de valahogy az „aranyosan gagyi” módon. Valamelyik egészen tűrhetően néz ki, míg más karakterek egyenesen félelmetesek.
- hullám
C3PO – Két féle verzióban is kiadták C3PO-t…az egyiknek arany a másiknak ezüstös színű volt a lába. Maga a figura borzalmasan fest, de azért valamennyire megidézi C3PO-t. Mindenesetre az arca nagyon begyógyult.
Chewbacca – Talán a legviccesebb karakter mindegyik közül. Ez a mosolygós vámpír ábrázat valami eszméletlen.
Lord Darth Vader – A Vaderrel végülis komoly baj nincs, bár a gumicső szerű karok és a kissé nyomott trapéz fej picit lerontja.
Luke Skywalker – Ez az arc mindenkire hasonlít csak szegény Mark Hamill-re nem. Szörnyűségesen nyomottra sikerült és a kókadt fénykardal együtt annyira gagyi bootleg hatása van, hogy az hihetetlen. Ezzel találkoztam már itthon is.
Princess Leia – Enyhén fogalmazva Leia fejét sem sikerült túl jól eltalálni. Többet kár is elemezni.
R2-D2 – R2-nak még jól is állhatott volna ez a formátum, de sajnos a feje elég aránytalan lett és a kacska lábak se néznek ki túl jól.
Stormtrooper – A Stormtrooper még a maga módján egészen rendben van. Látszik, hogy a vintage figura alapján csinálták, legalábbis a fejét azt tuti. Mondjuk ez az ölelő póz akkoris vicces.
Yoda – Yoda is egészen oké lenne, de az arca valahogy idegennek hat. Valahogy nem szívesen ölelgetnénk meg ezt a Jedi mestert….
- hullám
Emperor – Itt is az arc a gázos, bár ugye a filmben se volt szegény egy adonisz.
Han Solo – Solo még egészen kidolgozottra sikerült. Az arca nem az igazi, de ez a figura még a jobbak közül való.
Obi Wan Kenobi – Szegény Obi, úgy fest, mint valami elcseszett hittérítő az aluljáróból. Itt is az arc a problémás, de a „gyere fiam, ülj le” kéztartás is vicces.
Wicket – No, hát Wicket konkrétan félelmetes lett. Mintha ez nem is az a karakter lenne…gyakorlatilag semennyire sem hasonlít ez a figura a cuki Ewok felderítőre. Horror Wicket…
- hullám
Admiral Ackbar – Kicsit pókhasú és kicsit túltolták az alkarján a pufibb részt de ezeket leszámítva egészen oké.
Bib Fortuna – Bib egy kicsit kancsalra sikerült és a lapát kezei se túl ízlésesek, de azért ezeket leszámítva rendben van.
Boba Fett – Szegény boba olyan pufi karokat és felsőtestet kapott, hogy olyan mintha páncél helyett mackófelsőben lenne. A konyhásnéni kar a kedvencem ennél.
Royal Guard – A Royal-al nincs különösebb probléma, a kialakítása részen filmhű. Egyedül az integető karpozíció vicces. Nekem ez az egy van meg, amit ajándékba kaptam.
Gamorrean Guard – Ennél nagyon látszik, hogy az eredeti vintage Gamorreant próbálták lemásolni. Ezt nagy vonalakban sikerült is, de a keze ennek is olyan, mintha éppen megadná magát egy behatolónak.
Lando Calrissian – A bájvigyor és a tábornoki öltözék totál jól sikerült. Egyedül a fej többi részét érintő enyhén alkoholista arcszerkezet a poénos. Kicsit olyan, mintha épp meg akarná ölelni Solo-t azzal, hogy „Gyere igyunk egyet”.
Tusken Raider – Maga a figura egészen jól sikerült, de a hittérítő kartartás nagyon vicces. Nemrég járt egy ilyen a kezeim között és tényleg, olyan mint aki épp áldást kér az úrtól.
X Wing Pilot Luke - Kicsit O lába van szegénynek és a sisak nélkül egy kicsit nehezen felismerhető, de azért elmegy.
Gift Setek
10-es pakk – Ez a jó emberes csomag 10 figurát és a hozzájuk tartozó kártyákat tartalmazza. Bib, Royal, Ackbar, Luke, Vader, Leia, Han, Stormtrooper, Chewie és R2 volt így egyben megszerezhető.
New Hope pakk – 4 figurát tartalmaz a csomag. Chewie, Luke, R2 és a Tusken volt a dobozban illetve egy Star Wars-os érme.
8-as pakk- Vader, Luke, Wicket, Stormtrooper, C3PO, R2, Leia és Palpatine volt ennél egybecsomagolva.
Emperor/ R2/ Luke/ Vader csomag
Kenobi/ Leia/ Han Solo/ C3PO csomag
Han/Yoda/Vader/ Lando pakk
Return of the Jedi pakk – Ez egy négyes pakk volt és Bib, Ackbar, Wicket és Boba volt együtt megszerezhető.
Stormtrooper/ Ackbar/ Vader/ Royal Guard/ Lando/ Chewbacca pakk
Stormtrooper/ R2/ C3PO/ Darth Vader csomag
Stormtrooper/ Wicket/ Yoda/ Chewbacca pakk
A Bendems figurák mai szemmel már inkább viccesek, mint kívánatos gyűjtenivalók, ám akkoriban egy erős igényt elégítettek ki, ami miatt széles körben elterjedtek. Ezzel ez a vonal is beírta magát a Star Wars figurák történelmébe.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.