A Power of the Jedi vonal kiadatlan 12"-es figurái
A Star Wars figurák történetében kezdettől fogva két „hagyományos” figuraméret volt jelen a 3,75” és a 12”. Amikor a Kenner 1977-78-ban elkezdte kiadni a Star Wars figurákat, még nem voltak benne teljesen biztosak, hogy az „új”, kis méret népszerű lesz-e a gyerekek körében, ezért a 3,75” mellett készítettek, nagyobb… az akciófigurák hőskorába (60-as évek) visszanyúló, körülbelül 12”-es méretű, babaszerű figurákat is. Ezek aztán sokkal kevésbé lettek népszerűek, mint a kisebb társaik, ezért nem is folytatták a kiadásukat a Birodalom Visszavághoz kapcsolódó játékok megjelenése után. A 90-es években viszont ki tudja miért….nosztalgiából, hagyománytiszteletből vagy csak a régivágású gyűjtőket megcélozván újra elkezdtek 12”-es Star Wars figurákat készíteni, ráadásul nem is keveset….1995-99 között mintegy 60 féle 12”-es méretű terméket dobtak a piacra a szimpla figuráktól kezdve, a többes pakkokon át egészen a Wampáig bezárólag. Ezek szintén nem voltak annyira keresettek, mint a kisméretű figurák, ám a méret továbbra sem halt ki….és mind az Episode I mind a következő Power of the Jedi vonalban számos ilyen méretű cucc is kiadásra került. A tervezett dolgok közül viszont nem mindegyik valósult meg….a hosszú bevezetés és történeti áttekintés után ma két ilyen kiadatlan, 12”-es POTJ figuráról lesz szó.
Az Episode I 12”-es cuccai finoman szólva sem hasítottak jól. A kisebb méretű figurák is csalódást okoztak a gyártónak, de a nagyobb méretű babaszerű figurák még kevésbé nyerték el a célközönség tetszését. Ebben szerepe volt a nem feltétlenül jó karakter szelekciónak és a meglehetősen bárgyú kidolgozásnak is. Az első hullámban mintegy 14 ilyen figurát dobtak a piacra, majd 2000-ben további 9-et adtak ki köztük olyan szörnyen sikerülteket is, mint az elektronikus Jar Jar vagy a leginkább egy gonosz horrorbabára hasonlító Anakin Skywalker. Az Episode I vonalat hamarosan törölték is, de mivel a vonal idő előtt befejeződött, ezért egy csomó mindent, ami már valamilyen szinten készen állt, igyekeztek átmenteni a következő, Power of the Jedi vonalba.
A Power of the Jedi vonalban még mindig adtak ki 12”-es figurákat, köztük néhány olyat is, amelyet újrahasznosítottak a korábbi POTF2-es cuccokból. Felmerült, hogy néhány Episode I-es 12”-est is kiadjanak újracsomagolva, Boss Nass-t, a Battle Droid-ot, Mace Windut…. és melléjük került volna az eredetileg az Episode I vonalba megtervezett Ody Mandrell is egy Pit Droid-al.
Ody Mandrell a film egyik podrace versenyzője volt. A filmbeli jelentősége marginális, ám mégis készítettek belőle akciófigurát, ráadásul egészen tűrhetőt. Az Episode I játékok 3. hullámába terveztek belőle egy 12”-es figurát is, ami nagyon szépen kidolgozott volt, ám idő hiányában ezt már nem tudták befejezni. Ugyanakkor több prototípus is készült belőle és a karakter képét beletették a kereskedők számára kiadott Power of the Jedi katalógusba. A képen látható, hogy Ody a másik három újrahasznosításra kijelölt Episode I-es figurával lett volna egy assortment-ben rendelhető. A kereskedők részéről viszont annyira gyenge érdeklődés mutatkozott a csomag iránt, hogy végül a Hasbro ezt az egész assortmentet kihagyta a boltokba kerülő Power of the Jedi játékok közül. Ody Mandrell-ből így csak prototípusok maradtak fenn. Az elméletileg létező festett példány sorsa nem ismert, de egy szépen kidolgozott fejmodellje azért fennmaradt.
Nem az Episode I 12”-esei maradtak ki egyedül a Power of the Jedi vonalból. Sajnálatos módon az egyedülálló szépségű 12”-es Probe Droid se valósulhatott meg. A Probe droid véleményem szerint az egyik legszebb és legvagányabb Star Wars droid, ami valaha napvilágot látott. Sokan hasonlóan vélekednek róla, mint én, ám ennek ellenére a figura gyártók mégis egy kicsit mostohán kezelték az évek során. A vintage érában egy playsetben adták ki, majd a POTF2-es sorban Deluxe figuraként, ami után egészen elképesztő módón 2017-ig kellett várni egy újabb megjelenésre.
Nos…ez alap esetben nem lett volna így. A Power of the Force éra végén a Kenner megtervezett egy egyedülálló szépségű, minden eddiginél részletesebb, 12”-es Probe Droid-ot, amit eredetileg a Power of the Force vonalban kívántak piacra dobni. A koncepciós modellt sztereolitográfiával állították elő, ami voltaképpen a mai 3D nyomtatás korábbi megfelelője. A modell műanyagból van, de mivel csak modell volt, így a lábai fixek. Természetesen a végleges változatnál mozgathatóak lettek volna a lábai és be lehetett volna tolni az antennákat. A Power of the Force vonalban már nem készültek el vele időben, de a Hasbro átvette a Kenner-től a koncepciót és a Power of the Jedi vonalban meg szerették volna jelentetni. Sajnálatos módon ez mégsem történhetett meg.
Valószínűleg a várhatóan túl magas gyártási költségek jelentették a projekt végét, amelyet a folyamatosan rosszul szereplő, azonos méretű termékek miatt nem mertek bevállalni, ezért a 12”-es Probe Droid soha nem kerülhetett a boltokba. Nagy kár érte… én nem szoktam siratni a 12”es méretű dolgokat, de ez a maga nemében egyedülálló darab lett volna. Hagyományos játékgyártó (tehát nem gyűjtői cuccokat előállító gyár) azóta sem adott ki ilyen méretű Probe-ot. Az elkövetkező években aztán még jelentek meg 12”-es Star Wars „babák” ám fokozatosan egyre kevesebb, majd egy időre el is tűnt a méret a Hasbro palettájáról. Az elmúlt években viszont újra készültek ilyen méretű termékek, ám azt nem lehet mondani, hogy a kereslet irántuk kivágná a biztosítékot….
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.