A milliónyi Star Wars merch termék mára a mindennapi életünk részévé vált. Megszoktuk, hogy a kedvenc szereplőink állandó jelleggel feltűnnek a joghurtoktól kezdve, a kukoricakonzerven át a köntösökig mindenhol. Amikor ez, mint zavaró tényező felmerül, én általában azt szoktam mondani…nem volt ez másként régen sem, hiszen ez a fajta terméktársítás már a legelső Star Wars film kiadásának pillanatában elindult, sőt maga George Lucas volt az úttőrője a mindenen átgázoló terméktársításnak. Persze nincs ez másként a játékok világában sem, hiszen ha úgy vesszük maga a játék is egy kapcsolódó, merch termék, ami a hozzá kapcsolódó filmet/sorozatot/képregényt is hirdeti.
A játékoknál általában csak akkor hallok/olvasok megjegyzéseket egy cucc létjogosultságát illetően, ha az a játék csak érintőlegesen, profitmaximalizálási célzattal tud kapcsolatot felmutatni a Star Wars világával. Mindannyian láttunk már ilyeneket... gondoljunk csak a Star Wars-os Monopoly-ra, a semmire sem hasonlító fejfújható X-Wing úszógumira, vagy a Star Wars-os Angry Birds cuccokra. A kisautók is tipikusan ilyenek….ha manapság betérünk egy játékboltba vagy egy hipermarketbe, akkor azonnal láthatjuk a Hot Wheels display állványait, ahol általában mindig jelen van valamilyen Star Wars-al kapcsolatos kocsi is…. létezik a karakterek által ihletett fantázia autó, a Starships sorozatban a hagyományos Star Wars járgányokat lehet megvenni és bizony van olyan cucc is, amiben a normál, hétköznapi kiskocsinak csak a festése és a csomagolása kapcsolható a Star Wars világához. Én is foglalkoztam már ilyenekkel, például a Hot Wheels Pop Culture Series Bounty Hunter sorozatával, ami pontosan ilyen volt. Általában ezeket a kocsikat szokták a legjobban ekézni. Sokszor olvastam már, hogy ezek feleslegesek, hogy csak a profit hajhászás miatt nyomták rá, hogy Star Wars és persze, sokan a Disney kezét vélték felfedezni a dologban. Pedig természetesen, se a hagyományosnak mondható autók Star Wars témájú felhasználása, se a Star Wars járgány ihletésű kocsik története sem mostanában kezdődött….. mindkettőnek volt előképe és ma az ilyen „vintage” Star Wars kocsikról lesz szó.
Akár hiszitek, akár nem a hagyományos kocsik Star Wars-os felhasználása egy idős magával a franchiseal. A Kenner ugyanis, már a legelső Star Wars-os játékok tervezésekor számolt autókkal is, amelyet belsős Kenner jegyzetek is bizonyítanak. A megjelenésig sem kellett sokat várni, hiszen a saját autós brand-jük, az SSP égisze alatt már 1977 végén megjelent két Star Wars-os festésű furgon.
Az SSP nem volt egy új keletű dolog. A név a Super Sonic Power megnevezés rövidítése volt és a márkát 1970-től vezették be a piacra. Nyilvánvalóan a fénykorukat élő kisautógyártók ellenében hozták létre, ám a Kenner kocsijainak 1:24-es méretaránya volt, így köznapi nyelven nem Matchbox hanem Bburago méretű cuccaik voltak. Számos izomautót, furgont, motort és dragstert adtak ki, amelyekben lendkerekes, felhúzós mechanizmus volt, így egy „felhúzómadzag” (bocs nem tudom mi a hivatalos neve) segítségével mozgásra lehetett bírni őket. A verdák kezdetben teljesen műanyagból voltak, majd később már felhasználtak hozzájuk fémet, illetve krómozást is. Volt, amelyiknek szikrát tudott hányni a kereke és volt, amelyiket ütközős játékra terveztek, így voltak lehulló alkatrészeik, amolyan proto Crash Dummies jelleggel. Színvonalas cuccok voltak, de nem vehették fel a versenyt a kor nagy gyártóival, így aztán 1979-ben befejezték a gyártásukat.
Ám a márka beszántása előtt másfél évvel, még kiadtak két Star Wars-os festésű furgont, amelyek aztán elég népszerűek lettek. A furgonok új tervezésűek voltak, tehát nem valamelyik korábbi cuccot hasznosították újra. Ugyanakkor természetesen – hasonlóan a mai pl Hot Wheels Real Riders furgonokhoz – az alapot más, nem Star Wars-os festésű modellhez is felhasználták. Ezek is kaptak felhúzó mechanizmust, amivel mozgatni lehetett őket, sőt hang és fényhatást is képesek voltak kiadni, ráadásul elem használata nélkül. Két féle dizájnban adták ki őket, a sötét természetesen Darth Vader ihletésű, a fehér pedig a pozitív szereplők festését kapta. Eredetileg a fehér nem így nézett volna ki, a tervezéskor még egy Millenium Falcon-os ábrával számoltak, ám ezt később megváltoztatták.
A termék tehát nem volt rossz, a márka nem volt ismeretlen, de azért a Kenner még egy TV reklámmal is megtámogatta a népszerűsítésüket. A két furgont egyben és külön-külön is meg lehetett venni, de nem voltak éppenséggel olcsóak….egy ilyen furgon másfélszer annyiba került, mint egy 3,75”-es figurákhoz való Landspeeder. A csomagolásuk egy egészen igényes, ablakos doboz volt, ami teljesen illeszkedett a többi vintage Star Wars termék megjelenéséhez. Ma is impozánsan fest.
Bár a Star Wars-os SSP járgányok nem voltak sikertelenek a termékvonalat mégis megszüntették, így a Birodalom Visszavág és a Jedi Visszatér idején már nem készített a Kenner ilyesmit. Helyüket a Kenner saját die cast sorozata vette át, amelynek során a hagyományos Star Wars járgányokat adták ki nagyobb méretben és igen jó minőségben.
Ugyanakkor nem csak ezek a furgonok voltak az egyedüli Star Wars fantáziaautók, bár az MPC által gyártott járgányok inkább makettnek számítanak. Itt három, hasonlóan diszkós küllemű járművet adtak ki, amelyek ún. „Easy Kit”-ek voltak, tehát nagyon könnyű volt összerakni őket. 1:32-es méretarányuk volt, műanyagból készültek és a matricáik világítottak a sötétben. Bár ez a vonal is 1978-ban debütált, a forgalmazásuk bőven megélte a Birodalom Visszavág időszakát is, amit mutat a tény, hogy szerepeltek az ESB katalógusokban is. A hagyományos járműveket ábrázoló MPC Star Wars makettek viszont sokkal népszerűbbek voltak, úgyhogy a Jedi Visszatér idejére ezek a kocsik is kikoptak. Az MPC egyébként ugyanúgy a General Mills tulajdona volt, ahogyan a Kenner is, úgyhogy a Star Wars jogok úgymond házon belül maradtak. Az MPC-t, aztán 85-ben megvette az AMT-t is felvásárló ERTL die cast gyártó, így készülhettek később az AMT égisze alatt is Star Wars makettek.
1985-ben véget ért a vintage éra, de a Star Wars játékok készítésének jogai továbbra is a Kenner-nél maradtak. Ők pedig nem csináltak több Star Wars témájú kisautót és másoknak nem engedték át ezt a lehetőséget, így se a Matchbox, se a Corgi, se az ERTL nem tudott Star Wars témájú kocsikat kiadni. A Kenner-nek volt egy másik kisautós vonala is a Fast 111s, de annak a keretein belül nem adtak ki Star Wars kocsikat. A 90-es években aztán a Galoob által gyártott Micro Machines vonalban jelenhettek meg újra a kisméretű Star Wars járgányok, de újabb hagyományos autók akkor nem születtek, ezekre egészen a 2000-es évekbeli Hot Wheels autókig kellett várni.
Volt ugyanakkor egy másik autós termék, ami szintén a vintage éra szülötte volt, bár közvetlenül nem a Kenner gyártotta. A Duel at Death Star Racing Set-et a Fundimensions nevű kisebb brand követte el, amit a Lionel modellvasút gyártó kreált. A Lionel-nek szintén a General Mills volt a tulajdonosa ekkoriban, csakúgy, mint a Kenner-nek, így jogilag is rendben volt a dolog, bár érdekes módon, a játékon a 20th Century Fox szerepel gyártóként. A Lionel már korábban is gyártott mindenféle elektromos meghajtású versenypályákat, amiket Power Passers márkanév alatt futtatak.
A Star Wars-os verziójú Power Passers 1978-ban jelent meg és ez voltaképpen csak egy egyszerű, Star Wars-os átdolgozása volt a korábbi pályáknak. Egyszerűsítették a műanyagpályát, hogy olyan legyen, mint a Halálcsillag vájata, amin Luke keresztül megy. Űrhajós és a karaktereket ábrázoló karton inserteket tettek bele, de ugyanakkor teljesen egyedi slot car-okat adtak hozzá. Ami miatt ez utóbbi érdekes, az az, hogy itt jelentek meg először a történelem során, az olyan négy kerekű kisautók, amelyek kinézetükben megidézték a filmben látható űrhajókat, de kerekeken gurultak. Ezzel voltaképpen ez a két kis jármű, a mai Hot Wheels karakter és űrhajó ihletésű autók ősattya.
A pálya nem volt olcsó és nem is gyártottak belőle túl sokat, így nem érhetett el nagyobb sikereket. Ma is inkább érdekes és drága kuriózumnak mondanám, mint jó játéknak, bár az elektromos versenypályák szerelmesei biztos kedvelnék.
Amint láthattátok, a Star Wars ihletésű autók története régebbre nyúlik vissza, mint azt bárki gondolná. Ugyan a kezdeti darabok után hosszú évekig nem adtak ki ilyesmit, de mostani modellek azért rendelkeznek ősökkel. Lehet ezeket a darabokat szeretni vagy nem szeretni, de tény, hogy azért sokan kedvelik őket és ezek is valamelyest hozzájárulnak a Star Wars népszerűségéhez. Arról se feledkezzünk meg, hogy gyerekjátéknak teljesen megfelelnek és nem is annyira megfizethetetlenek, ami a szülők szemszögéből nézve egyáltalán nem egy utolsó szempont.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
geegee · http://eszakonelunk.blog.hu 2020.01.24. 02:17:39
Semmilyen kapcsolatuk nincs a filmekkel, röhej az egész.Volt olyan hülye, aki megvette bármiért is?Gondolom persze jól felárazott cuccok lehettek ezek.
Hanem én azt nem értem, hogy a Lego SW sorozat hogy hogy olyan későn jött csak ki, amikor?Holott már a legelső film után is erős volt a mörcsandájz vonal...