A később kiadott Power of the Force Carbon Freezing Chamber
A modern Star Wars figurák története bővelkedik az olyan esetekben, amikor egy elkészített játék nem úgy és nem akkor kerül a vásárlók elé, ahogyan azt eredetileg tervezték. Persze sok olyan eset is volt, amikor valamilyen okból egyáltalán nem adták ki a cuccot, de az is előfordult, hogy egy tetszhalott, látszólag teljesen elkaszált terv végül félig-meddig megvalósult. Ma egy ilyen sztoriról, a Power of the Jedi sorozatban megjelent Carbon Freezing Chamber-ről lesz szó.
A Carbon Freezing Chamber playset 2001-ben jelent meg a Power of the Jedi sorozat Fan Channel exkluzív darabjaként. Bár csak kis példányszámban gyártották le, azért hozzá lehetett jutni, de ma sem számít egy túl gyakori darabnak. Felmerülhet a kérdés, hogy ha megjelent mégis mit keres ebben a rovatban? Nos, azért válogattam be, mert ez a nagyszerű szett, voltaképpen csak a szerencsének köszönheti a megjelenését.
A Carbon Freezing Chamber-t ugyanis eredetileg nem a Power of the Jedi sorozatban tervezték megjelentetni. Sokkal korábban, még a Power of the Force érában született az ötlet, a Kenner tervezőitől. A többi POTF playset-hez képest, akartak valami nagyobb, impozánsabb cuccot is kiadni, ami 1997-ben, amikor még csúcson volt a vonal egyáltalán nem tűnt hülyeségnek. A prototípus el is készült és az 1998-as Toy Fair-en nagy sikert is aratott, ahol a viszonteladók is megcsodálhatták. Ez nem is csoda, hiszen nagy volt és játék szempontból is jól hasznosítható lett volna, a csomó csinos részletével és jól működő funkciójával. A cucc viszont csak nem akart megjelenni és az utolsó, Kenner által fémjelzett, megkurtított POTF szériában, az 1999-esben sem került a boltokba. A Star Wars játékok készítésének feladata ekkor átkerült a Kenner-től, a Hasbro-hoz, mivel utóbbi, jó pár évvel korábban felvásárolta a Tonka csoportot, ami a Kenner-t is birtokolta. A Hasbro 1997-től kezdve fokozatosan leépítette a Kenner állományát, majd 2000-ben teljesen be is olvaszotta magába, a céget, az általa birtokolt jogokkal, köztük a Star Wars játékok készítési jogaival együtt. 1999-ben jelentek meg utoljára a Kenner keze alól kikerülő Star Wars figurák, de már ezeknek a csomagolását is a Hasbro logó díszítette. 1999-ben végül az Episode I-hez készült figurákat, már teljesen a Hasbro csinálta. A korábban megkezdett, majd félbehagyott Kenner projekteket átvették, de lényegében nem foglalkoztak velük. Betették a fiókba és sok közülük sohasem valósulhatott meg. A Carbon Freezing Chamber viszont szerencsére nem ilyen volt.
Azt hozzá kell tenni, hogy a rajongók sem voltak nyugodtak. Sokan látták a 98-as Toy Fair-en a készletet és sokan bizony meg is szerették volna vásárolni. Ekkoriban, az internet hajnalán többen ennek hangot is adtak. Ám ez a gyakorlatban nem sokat jelentett volna (és ma sem jelent) ha az Episode I játékok nem okoztak volna jó nagy csalódást a Hasbro vezetőségének. Az Episode I – a mai értékeink szerint – egy elképesztő mennyiségben értékesített játékvonal volt, ám a teljesítménye jócskán elmaradt a várakozásoktól. Sajnálatos módon a legyártott készletet a várakozásokhoz lőtték be, így ez volt minden idők leginkább túlgyártott vonala. Az első hulláma még úgy, ahogy oké volt, de a második már nagyon nem teljesített megfelelően, így a Hasbro marketingesei úgy gondolták, hogy egy kicsit vissza kell térni a kaptafához, hogy kitöltsék az Episode II játékok kiadásáig keletkező űrt. Eredetileg ugyanis az Episode I játékokat egészen az AOTC kezdetéig nyomatni akarták. Az átmeneti, az eredeti trilógia karaktereihez is visszanyúló Power of the Jedi, mind a külsőségeiben, mind a beltartalomban egyfajta visszatérés volt a Power of the Force sorozat második etapjához. Mivel ennyire rövid idő alatt nem lehet csodákat csinálni, ezért a Power of the Jedi vonal karakterei alapvetően három forrásból tevődtek össze. Először is, mindazt, amit az Episode I harmadik és további hullámaiba terveztek, átsorolták a Power of the Jedi-be (Az eredetileg Commtech-esre tervezett figurákról már én is megemlékeztem), másrészt persze terveztek néhány új figurát is…de a harmadik és igen nagyszámú forrás mindaz a megörökölt állomány volt, amit még a Kenner tervezett meg a Power of the Force éra végére. Sok mindent változtatás nélkül vettek át, de volt amit egy kicsit átterveztek, de arra is volt példa, hogy szinte egy az egyben újra kiadtak egy POTF vonalban már megjelent karaktert. A Power of the Jedi mindenesetre jól sült el, a rajongók jól fogadták és voltaképpen ma is pozitív ennek a szériának az általános megítélése.
A Carbon Freezing Chamber kiadása végülis nem volt egy egyszerű feladat. A Kenner még úgy tervezte, hogy a playset általános terjesztésű lesz, tehát bármelyik boltban hozzá lehet majd jutni. A Hasbro viszont az Episode I-es cuccok fiaskója után kétszer is meggondolta, hogy magas gyártási költségű cuccokat általános terjesztésben forgalmazzon. Ebben a playset-ben van anyag…sok a részlet és viszonylag sok alkatrészből tevődik össze. A mérete is nagy, illetve figura is járt mellé, úgyhogy semmiképpen nem volt egy olcsó cucc, ami nyilván az eladási árat is magasra taksálta. A szett ikonikus jelenethez köthető, ám a gyerekek számára nem ez volt a legkívánatosabb játékterep, így a projekt sikeressége és megtérülése egyáltalán nem volt egyértelmű. Ezért végül csak kisebb mennyiségben gyártották le, amit csak úgynevezett fan club exkluzívként lehetett megszerezni.
Bár a Hasbro-nak megvoltak a Kenner munkaanyagai és a prototípus is, bizonyos részleteket azért átterveztek. Bár a fő funkció, miszerint a vászonszerű anyaggal bevont karbonit-tömbbe helyezve, bármelyik figurát „karbonizálni” lehet megmaradt. A nyitható ajtók és a kihajtható irányítópult úgyszintén. Apró részleteket, illetve a playset tetején található fegyvert viszont áttervezték. Ez utóbbi az egész játék legnegatívabb pontja, hiszen egy bumfordi, rugós kilövővel ellátott ágyúról beszélünk, ami abszolút kilóg az összképből. A szetthez járt egy Bespin Guard figura, amit eredetileg szintén a Power of the Force szériához terveztek, de ez már látszik a szerkezetén és a külső megjelenésén is. Annak idején viszont nem ezt a figurát, hanem egy Carbonite Han Solo-t adtak volna a szetthez. Először a single card-os Carbonite Han Solo-t használták volna fel újra, a tömbje nélkül, majd inkább a Jabba’s Palace 3D dioráma mellé adott Carbonite Han volt a szerencsés. A Hasbro végülis ezt megváltoztatta és egy viszonylag semleges Bespin Guard mellett tették le a voksukat, ami szerintem egyébként nem volt egy túl jó választás, hiszen ez a karakter nem igazán kötődik magához a kamrához. Egyébként a POTJ kiadás csomagolásképén is (csupa POTF2-es figura és a dobozban fellelhető Bespin Guard mellett) egy single card-os Carbonite Han látszik, ami miatt elképzelhető, hogy a csomagoláskép is jóval korábban keletkezett, mint a kiadás. Lando-ból és Leia-ból ugyanis, jelent meg a Power of the Jedi sorozatban olyan figura, ami sokkal inkább illett volna ehhez a playsethez, mint a képen szereplők.
Összefoglalva….a Power of the Jedi sorozatban kiadott Carbon Freezing Chamber egy jól sikerült, egyedi playset volt, amelynél kacskaringós út vezetett a megvalósulásig. Bár végül nem általános terjesztésben jelent meg, de egy jó ötleteken alapuló, érdekes játék volt, ami egyben bizonyítja azt is, hogy a Power of the Force érában is tudtak ütős játékokat tervezni.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.