Akciófigurák általában háromféle forrásból szoktak keletkezni. Népszerű filmek szereplőit szokták figuraként megcsinálni… rajzfilmekkel kombinálva szokták kiadni őket (néha persze előbb volt a figura, mint a rajzfilm) vagy pedig a népszerű képregények, könyvek szereplőit adták ki ilyen játék formában. Ez a három kategória szinte teljesen le is fedi a többszáz játékvonal, több ezer figuráját, de léteznek egyedi esetek is, amikor az ihletforrás teljesen más volt. Ma egy ilyen figura kategóriáról lesz szó…a népszerű színészekről, énekesekről, sportolókról és egyéb celebritásokról készült játékfigurákról.
Érdekes, hogy a celebritásokról készült figurák szinte egy idősek az akciófigura történelemmel. Már a hetvenes évek elején is jelentek meg ilyen darabok és az utána következő évtizedekben is meglepően sok játékgyártó döntött úgy, hogy megpróbálkozik egy-egy ismert ember nevével játékokat eladni. Persze néha maguk a hírességek próbáltak meg plusz pénzt keresni ezzel a módszerrel, de a dolog azért nem mindig működött. Nem csoda, hogy sokan megpróbálták ilyen formában is pénzre váltani az ismertségüket, hiszen például a filmek esetében, a hagyományos merch cuccok mellett (póló, bögre, ágynemű stb.) a hetvenes években már egyre nagyobb hangsúlyt kaptak a játékok is. Nyilván a celebek is megpróbálkoztak az ilyesmivel. Ezekben az esetekben egyébként nem arról van szó, hogy mondjuk Harrison Ford, egy híres színész és az általa alakított Han Solo-ból figura készült… hanem ilyenkor a figurák a celebek saját vagy a művésznevén jelentek meg. Manapság ez már elég általános dolog, szinte minden énekes vagy egyéb celebritás esetében találkozhatunk ilyen gyűjtői figurákkal, de én most a „vintage” darabokkal, tehát a 70-es, 80-as, 90-es években megjelent cuccokkal fogok foglalkozni.
Mr. T – Galoob, 1984
Mr.T azaz Lawrance Tureaud kétségtelenül a 80-as évek egyik legfurcsább celebritása volt, hiszen csak pár filmben és TV műsorban lehetett találkozni vele, de mégis mindenki tudta, hogy ki az a Mr. T. Az egykori katonából lett testőr, olyan hírességek testi épségére vigyázott annak idején, mint Michael Jackson vagy Diana Ross, de dolgozott kaszkadőrként is. Később a Rocky III hozta meg neki az áttörést, amiben Clubber Lang-et, Rocky egyik ellenfelét alakította. Ezután kipróbálta magát pankrátorként és több TV műsorban, illetve a Szupercsapat című sorozatban is emlékezeteset alakított. 1983-ban készítettek róla egy animációs sorozatot is, amiben voltaképpen magát alakította mintegy három évadon keresztül. Ez egy tipikus szombat reggeli rajzfilm volt, ami egészen sikeres lett, úgyhogy ennek kapcsán a Galoob 1984-ben kiadott belőle két figurát. A 12”-es figurák közül az egyik még beszélni is tudott. Ezekhez kiadtak accessory pack-okat is, amivel például tűzoltót faraghattunk szegény Mr.T-ből. Mivel a Galoob csinálta a Szupercsapat játékokat is, ezért természetesen az A-Team sorozat keretein belül is jelent meg Mr.T figura, de az ugye B.A.Barracus néven futott. Ha lenne egy ilyen figurám, nem csodálkoznék, ha néha betörné az ajtót…
Vanilla ice – THQ, 1991
Vanilla Ice egy nagyon tipikus egy slágeres előadó volt a 90-es évek legelején. Az Ice Ice Baby című korszakos slágere egy rövid időre feltette őt a hírességek térképére, mint kb. az első fehér bőrű rappert a történelemben. A gyorsan jött sikert igyekezett is megfelelően kiaknázni, ami a filmszerepek mellett azt is jelentette, hogy a merchandising területén is igyekezett valamit gurítani. Ennek a keretein belül, a THQ nevű játékgyártó által, 1991-ben megjelenhetett egy Vanilla Ice játékvonal, amelyben három 12”-es méretű figurát lehetett megszerezni. Ezeknek lényegében csak a ruházatuk volt különböző és összességében se tűntek valami minőségi játéknak, de ettől függetlenül simán forgalmazták őket az amerikai játékboltok. Elég sokat gyártottak belőlük, de a kereslet nem vágta ki a biztosítékot, úgyhogy manapság is rengeteg bontatlan példánnyal lehet találkozni az aukciós portálokon.
Michael Jackson – LJN, 1984
Noha sose voltam annyira oda érte, de kétségtelen tény, hogy Michael Jackson volt a 80-as 90-es évek egyik legnagyobb hatású előadóművésze. Ráadásul sose volt a pénz ellensége, úgyhogy egyáltalán nem meglepő módon belőle is készültek játékfigurák. Ő először az LJN céggel állapodott meg, akik 1984 során összesen négy figurát és 5 féle ruhacsomagot forgalmaztak a nevével. Ezek tipikus Michael Jackson-os kinézettel bírtak (nyilván volt Thriller-es is ) és úgy ahogy színvonalasak is voltak, úgyhogy manapság is egész keresettek. Természetesen később még sok alkalommal csináltak belőle figurát más cégek is, például az AB Toys, a Hot Toys és a Playmates is.
Kiss- Mego, 1978
A rockzenekarok közül elsőként szerintem a Kiss együttes ismerte fel, hogy micsoda pénzek rejlenek a merchandising- ban. A festett arcú srácok, a pólókon és egyéb alap cuccokon kívül, már a 70-es években is, mindenféle rajongói cuccal igyekeztek kiaknázni az egyedi kinézetükben rejlő óriási potenciált. Már akkor készült róluk kártya, flippergép, pohárkészlet és övcsat is, úgyhogy egyáltalán nem meglepő, hogy bizony játékfigurákra se mondtak nemet. Ezt a korszak egyik emblematikus játékgyártója a Mego adta ki, ami a 70-es évek végén, a szuperhős figurák mellett igen erősen ráállt a celebekről / tv-s személyiségekről készült figurák kiadására is. Az épp akkor aktuális négy tagról ( Ace, Gene, Paul, Peter) adtak ki, 12”-es méretű figurákat, amelyek szerintem egészen jól sikerültek, a rajongók számára is tetszetős ablakos dobozukban. Ezek nagyon keresettek voltak, úgyhogy manapság is egy vagyont érnek nem csak bontatlan, de akár bontott, komplett állapotban is. A későbbiek során persze még nagyon sok alkalommal készültek az együttesről még figurák, de az egészet ezek az első darabok alapozták meg.
Jerry Springer – Street Players, 1998
Jerry Springer neve szerintem mindenkinek ismerős lehet, még akkor is, ha egy amerikai televíziós műsorvezetőről van szó. A „balhés” talk show pápa 1991 és 2018 között vezette a műsorát, amelyben a kellemetlen szituációkba hozott vendégek, rendszerint összeverekedtek, de minimum hevesen veszekedtek. A méltán legendás Mónika Show is ezen a formátumon alapult. Nos, Jerry a 90-es évek közepére már egy mindenki által ismert celebritássá nőtte ki magát, úgyhogy ő is megkapta a maga figura változatát. A nem annyira ismert Street Players cég adott ki róla 12”-es figurát, ami mellé egy kihajtogatható háttér is járt, a legendás vörös téglás stúdióról.
Boy George – LJN, 1984
Boy George szintén a 80-as évek egyik nagy sztárja volt, így az ő karakteréből is logikusnak tűnhetett „baba” formátumú figurát gyártani. Ő szintén az LJN-el állapodott meg és szintén az 1984-es esztendőben adtak ki két figurát a nevével fémjelezve. Ezek véleményem szerint elég ízléstelenül néztek ki, de nem Boy Geroge, hanem a ronda megvalósításuk miatt. Sokkal kevésbé voltak keresettek, mint a Michael Jackson cuccok, úgyhogy több nem is készült belőlük.
Sonny and Cher – Mego, 1975
Amint említettem feljebb, a Mego a 70-es évek végén, a szuperhős figurák mellett igen erősen ráállt a celebekről / tv-s személyiségekről készült figurák kiadására is. Ennek keretein belül mindenféle énekesről, színészről és TV bemondóról csináltak figurákat, főleg a már meglévő, szuperhősös vonalhoz készült figuraalapjaik segítségével. Cher és Sonny Bono a 70-es években fontos hírességnek számítottak, akik gyakorlatilag a házasságukra építették fel az egész karrierjüket. A közös fellépéseik mellett volt közös TV műsoruk is, úgyhogy egy nagyon eladható párost alkottak. A Mego 1975-ben készített róluk figurákat, mégpedig egy a mai szemnek indokolatlanul bő vonalban. Összesen 7 különböző Cher és 1 Sonny figura jelent meg, amelyek mellé összesen 29 féle ruhacsomagot is a piacra dobtak. Gyakorlatilag Cher komplett ruhatárát felhalmozhatták otthon a rajongók, miniatűr formában. A vonal egészen sikeres volt, de mivel Cher és Sonny nem sokkal korábban elváltak, ezért a játékok kiadását se folytatták. Persze Cher-ből azért a későbbi évtizedekben még készült pár figura.
Evel Knievel – Ideal Toys, 1972
Evel Knievel neve nem tudom, hogy mennyire ismert a hazai közönség számára, de a 70-es évek Amerikájában ő egy kb. mindenki által ismert motoros kaszkadőr volt, aki mindenféle ugratós mutatvánnyal szerzett hírnevet magának. A gyerekek is imádták, úgyhogy abszolút jó ötletnek tűnt játékokat is készíteni az ő karakteréből. Az Ideal Toys csapott le a lehetőségre, így 1972 és 77 között szinte folyamatosan adtak ki figurákat, illetve egyéb játékokat az Evel Knievel márkanév alatt. Voltak akciófigurák különféle ruházattal, járgányok, die cast cuccok és különféle ugratós playsetek is. Összesen mintegy 47 féle cuccot adtak ki, amelyek rendkívül népszerűek voltak, mind a gyűjtők, mind pedig a gyerekek körében. Manapság is sokan gyűjtik őket, hiszen Even Knievel-nek manapság is megvan a maga kultusza.
Shaquille O’Neal – Shaq Attaq, Kenner, 1993
Shaquille O’Neal a híres kosárlabdázó, 1992-ben robbant be a köztudatba, a kor egyik újnak számító NBA csapata, az Orlando Magic színeiben. Már az első évében ő kapta az év újonca díjat, majd gyakorlatilag a következő években a Magic arcaként funkcionált. Milliók kedvence lett és a hazai kosárkártya őrületnek köszönhetően nálunk is rengetegen megismerték. Shaq nem volt egy túl fifikás játékos, ugyanakkor elég hatékony volt, úgyhogy mindenképpen beírta magát a kosárlabda legendái közé. A játékon kívül, Shaq eléggé szeretett pénzt is keresni, úgyhogy a népszerűségét igyekezett minél jobban dollárokra váltani, gyakorlatilag bármilyen formában. Kipróbálta magát rapperként (jájj), színészként (a Steel című filmjét még ma se feledtem el sajnos) és videójátékokhoz (Shaq Fu) illetve cipőkhöz (Reebok) is a nevét adta. A cipőjét Shaq Attaq-nek hívták és gyakorlatilag ez lett Shaq márkaneve ebben az időszakban. Ilyen néven adott ki pólókat, VHS válogatás videót és bizony játékfigurákat is. Mivel a sportolók figura jogai a Starting Lineup sorozat miatt ebben az időszakban általában a Kenner-nél voltak, ezért a Shaq Attaq figurákat is ők készítették. Ezek gyakorlatilag mozgatási pontok nélküli, statikus, szoborszerű darabok voltak, amik nem is igazán voltak szépen kidolgozva. Összesen kilenc féle jelent meg belőlük 1993-során, de nem arattak túl nagy sikert.
Muhammad Ali – Mego, 1975
Lehet azon vitatkozni, hogy Muhammad Ali volt-e a valaha volt legnagyobb bokszoló, de az vitán felül áll, hogy a maga idejében olyan szupersztár státuszt ért el, hogy nem csak a sportrajongók, hanem gyakorlatilag mindenki más is ismerte a nevét. Nem csak sportoló volt, hanem egy popkultúrális jelenség, illetve, ha azt vesszük politikai aktivista is. Sokaknak példaképként is szolgálhatott, úgyhogy a Mego játékgyár, nem meglepő módon róla is készített játékfigurákat. Sőt…egy egész vonalat szenteltek neki, amelyben többféle 8”-es méretű Ali figurát (pl. Everlast kiegészítőkkel, köntössel, kesztyűkkel), ellenfél figurákat és egy boksz ringet is kiadtak, amiben mozgató pálcák segítségével lehetett harcolni a figurákkal. Az ellenfél karaktereket egyszerűen csak „Opponent-ként” azonosították, de a ring mellé adott ellenfél figura azért eléggé hasonlított George Foreman-re. Egy kifejezetten sikeres és nagy mennyiségben eladott vonal volt, manapság is gyakran felbukkannak az aukciós portálokon.
Természetesen a fenti lista csak a jéghegy csúcsa….rengeteg más celebről is készítettek figurákat, de ma ezeket találtam a legérdekesebbnek. Lehet, hogy egyszer még csinálok majd egy újabb listát a többiről is.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.