Azt tudhatjátok rólam, hogy kifejezetten imádom a játékreklámokat illetve minden olyan ehhez kapcsolódó cuccot (katalógusok, matricák stb. ) aminek a célja, a játékok népszerűsítése volt. Ezek közül is a személyes kedvenceim a G.I.Joe-khoz köthető dolgok, ami szerintem mindigis, kifejezetten erős, jól elkészített reklámokkal és egyéb reklámanyagokkal büszkélkedhetett. Mivel ezt a területet ennyire kedvelem, ezért gyakran újra szoktam nézni az ilyen videokat és már régebben is feltűnt, hogy bizony a képernyőn látható dolgok nagyon sok helyen eltértek, a ténylegesen megvásárolható cuccoktól. A mai cikk éppen ezért egy kis válogatás lesz… tíz olyan Joe reklámot hoztam nektek, amiben olyan dolgok láthatóak, amelyek másként néztek ki, mint a kézbe vehető játékok.
Na de miként lehetséges az, hogy mást látunk a reklámban, mint amit meg lehetett venni? Nos, amint arról korábban már párszor beszéltünk, a kulcs a párhuzamos munkában keresendő…A G.I.Joe vonal fénykorában az egyes munkafolyamatokat nem egymás után, egymásra épülve, hanem gyakorlatilag párhuzamosan végezték az egyes csapatok, hogy minden dolog lehetőleg egyszerre álljon készen. Így az egyes figurák, járgányok, kartonok, filecardok általában egymástól valamennyire függetlenül készültek el. Ez azt is eredményezte, hogy nem mindig készült el minden időben és sok esetben a reklámok ennek a lenyomatát is hordozzák. A reklámok / katalógusok egyébként általában jóval a játékok boltba kerülése előtt elkészültek. Előbbiekért a 80-as években a Griffin-Bacal reklámügynökség felelt, akik egyébként ezen a területen remek munkát végeztek, csak sajnos egy idő után egy kicsit túl nagy befolyásra tettek szert a Joe vonalat illetően.
Az adott évi játékszezon mindig a ToyFair-el indul februárban és így volt ez már a 80-as években is. Ekkor dől el, hogy a nagykereskedők miből mennyit kérnek, mi tetszik nekik és mi nem, ezért a gyártók jellemzően ehhez időzítik a termékfejlesztést is. Sok esetben itt még nem a végleges termékekkel találkozhatott a közönség, hiszen nem mindig volt egyértelmű, hogy az adott cucc tetszeni fog-e a befolyásos kereskedőknek. Éppen ezért a gyártók itt sokszor prototípusokat állítanak ki. Ugyanakkor ekkorra már készen kell lennie a reklámanyagoknak, hiszen a standokon ezeket szintén megmutatták a közönségnek és a katalógusokba is kellettek fotók a termékekről, úgyhogy ezekbe nagyon sok esetben szintén nem a végleges cuccok kerültek be, hanem ilyen-olyan prototípusok. Ezek viszont néha úgy néztek ki, mint a végleges cucc, néha pedig nem, de volt olyan eset is, amikor csak kisebb festési eltéréseket lehetett kiszúrni. A reklám készítés, illetve a reklámfotózás viszont már akkor sem volt olcsó…ezért egy csomó mindent meghagytak / felhasználtak ezekből az anyagokból, a végleges, úgymond „lakosságnak szánt” reklámanyagokba is. A párhuzamos termékfejlesztés a reklámok esetében egyébként legtöbbször a sofőrrel rendelkező járművekkel kapcsolatos anyagokban érhető tetten. Ugyanis ezekben az esetekben a járgányt és a járgányhoz járó sofőr figurát, nem ugyanaz a csapat készítette, így amikor eljött a reklámfotózás / videózás ideje, a termékek sokszor nem azonos készültségi szinten álltak. Ez okozza azt az anomáliát is, amikor egy katalógusban úgy látszik egy járgány, hogy nincs benne sofőr, pedig kéne, hogy legyen, vagy más sofőrrel fotózták, mint amivel végül meg lehetett szerezni.
Természetesen az alábbi tíz ilyen eset csak kiragadott példa… én megnéztem kb. az összes Youtube-on fellelhető Joe reklámot és igazából sokkal több ilyen eltérés is látszik, de próbáltam a legérdekesebbeket összegyűjteni. Sajnos a Youtube-on látható Joe reklámok sokszor nagyon rossz minőségűek, de azért van egy pár, amit a 3DJoes a Griffin-Bacal ügynökség „Master” VHS-eiről digitalizált, így azok sokkal jobban láthatóak. Igyekeztem többet berakni azokból, hogy az eltérések jobban látszódjanak. Lássuk hát…
A furcsa fejű Spirit – 1984
Ez egy kombinált reklám volt, amiben járgányt és figurákat is reklámoztak egyszerre. A járgányok és figurák többsége nagyjából rendben van, de van egy jelenet, amikor Spirit-re az akkor „új” indián karakterre közelít a kamera. Itt bizony látszik, hogy szegény Spirit-el valami nagyon nincs rendben. Meglehetősen vicces, már-már félelmetes arca van, de közelebbről megnézve a figura alkotóelemeinek egy része szintén nem stimmel. Mások a karok, más a fej, ronda a szegecselés, a test is kissé egyszerűnek tűnik. Ezen kívül a test és Freedom festése is jelentő eltérést mutat a véglegeshez képest. Ez egy tipikus kézzel összehegesztett prototípusnak tűnik.
„Zorro” Dusty , Xamot és Tomax prototípusok – 1985
Egy is egy hasonló figurás-járműves reklám volt és itt is a figurákkal van elsősorban probléma. A közeli felvételeken látszik, hogy Xamot és Tomax bizony itt még prototípus fázisban voltak. Teljesen más a fejük és a Cobra logó is csak hevenyészve lett kézzel felfestve a testükre. A testvérpár prototípusai egyébként katalógusokba is bekerültek, bár abban nem vagyok biztos, hogy ugyanazok a prototípusok, mint amik a reklámban szerepeltek. Közelebbről megnézve a többi figura szereplő sincs rendben. Dusty olyan, mintha Zorro-nak öltözött volna, de a Dusty- Quick Kick- Lady Jaye csoportkép is inkább az ötvös cirkusz bevonulására hasonlít, nem egy G.I.Joe támadásra. Ezek a figurák bizony nem igazán hasonlítottak a végleges termékekre….szerencsére.
Egyszerű Strato Viper - 1986
Eltérő figura látszik a legendás Cobra repülő, a Raven reklámjában is, de sajnos jóval kevésbé kivehetően. A repcsit teljesen részletesen bemutatták a képeken, de a pilótát, Strato Vipert gyakorlatilag alig lehet látni. Az utolsó képen viszont látszik egy kicsit… bár a minőség miatt sajnos nem teljesen jól és bizony ez a figura is jelentős eltérést mutat a véglegeshez képest, főleg ami a fejét és a felsőtestét illeti.
Sgt. Slaughter - 1986
Sgt. Slaughter a Triple T Tank járgányával egy meglehetősen hangsúlyos reklámot kapott, hiszen ebben az időben Sgt. Slaughter volt a Joe egyik reklámarca. Természetesen itt nem lehetett megtenni, hogy nem mutatják a figurát, úgyhogy a közeli felvételeken jól látszik, hogy itt is prototípust használtak. Ráadásul nem is rosszat, hiszen ez is eléggé hasonlít Hentes őrmesterre, de azért a végleges változat már teljesen más fejet kapott. Egyébként a karja is más, ez a darab jóval nagyobb bicókat kapott, mint a végleges.
Egy másfajta Motor Viper - 1987
A Stun járgány 1987-es reklámjában szintén prototípusok szerepelnek. A járgány is az, bár első látásra ez nagyon hasonlít a végleges cucchoz. Kb. csak a pilótafülke „metszésénél” és a zászlóknál lehet kiszúrni a dolgot. Ugyanakkor a Motor Viper-nél a reklám végén egyértelműen látszik a turpisság. Talán nem is véletlen, hogy csak pillanatokra látjuk elsuhanni a figurát. Két helyen viszont tisztán látszik, hogy teljesen más a figura feje, illetve a lába is. Na hát szó se róla, azért így se néz ki rosszul…és ez azért nem olyan gyökeresen nagy eltérés, mint az előzőeknél.
Sea Slugg / Ice Viper - 1987
Szintén hasonló dolog látható a Cobra Wolf és a Sea Ray reklámjában is. A járgányok nagyjából rendben vannak, de a végén amikor a figurák picit jobban látszódnak, feltűnő, hogy az Ice Viper, és a Sea Slug nem igazán hasonlít önmagára.
Furcsa katona a Mobile Command Center-ben - 1987
A szintén 87-es gigajárgány, a Mobile Command Center reklámban viszont nem a sofőr, hanem egy statiszta szerepet betöltő figura az, ami furcsának hat. Ez a szürke karakter, valószínűleg egy Sneak Peek prototípus, de mivel csak oldalról/ hátulról látszódik, ezért ezt nem lehet 100%-osan kijelenteni. A színe alapján Sneak Peek, de feje viszont egészen másként fest, főleg azért, mert ezen úgy tűnik, mintha levehető szemüveg lenne, míg a végleges figura ilyet nem kapott. Az egész fej, az egész sisak egy kicsit másnak néz ki, de ez esetben lehet, hogy csak az érzékcsalódás miatt látszik levehető vizornak. Egyébként egy Lifeline hátizsákkal igyekeztek feldobni.
Skidmark és Desert Fox prototípusok - 1988
A 88-as Desert Fox reklámban is nagy valószínűséggel prototípusok látszanak. A járgány ugyan egészen hasonlít a véglegesre, de azért van 1-2 részlet, ami így kép alapján némiképp nem stimmel (nekem a padlólemez és a hátsó rész furcsa picit) . Ráadásul a járgány antennája sem látszik. A végén látható Skidmark-nak pedig gyakorlatilag semmi köze a jármű mellé adott sofőrhöz. Más a láb, vékonyak a karok és olyan a fej, mintha levehető sisakos lenne.
Ferret a Kobra parancsnok / Nullifier furcsa vizorral - 1988
Az alábbi reklámot már ismerhetitek, hiszen ezt az anomáliát beválogattam egy korábbi érdekességes cikkbe is. A D.E.M.O.N. és AGP járművek reklámjában szintén nem stimmelnek a sofőrök, de itt olyan megoldást választottak, ami a korábban felsoroltaknál is takarékosabb. Valószínűleg Ferret még nem készült el a reklám forgatásának idejére, ezért a meglévő alkatrészekből összeraktak egy Cobra Commander v3 fejű figurát és lefestették Ferret-szerűre. Ez viszont egyáltalán nem hasonlít a valódi Ferret figurára, úgyhogy érthető módon a reklámban nem nagyon mutatják. Csak két pillanatban lehet kiszúrni. Az AGP sofőrjét Nullifiert szinte csak a reklám végén lehet látni rendesen, de ez a figura nagyjából rendben van kivéve talán a vizorját, ami eléggé más alakúnak tűnik.
Egy teljesen más Track Viper - 1989
A járgányok mellé adott viperákat úgy látszik, sose sikerült elkészíteni teljesen a reklámforgatás idejére, hiszen a HISS sofőr Track Viper-nél is egy mock up figurát használhattak. Sajnos ez a reklám nincs fent sehol jó minőségben, de az utolsó képen a HISS mellett egy fehérnek tűnő figura látszik, fekete csizmával és teljesen eltérő festési motívumokkal. A feje sajnos nem látszik jól, de az se tűnik pirosnak.
Ha tetszett...lájkoljatok :) Köszi a figyelmet
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.