Ebben a rovatban már többször is szerepeltek olyan Joe-k, amelyeket a fejlesztés kezdeti időszakában még egyáltalán nem olyannak álmodtak meg, ahogyan később a boltok polcain láthattuk őket. A változtatások némely darabnál csekélyek voltak, ám bizonyos esetekben az alkotók, az egész karaktert érintő, gyökeres változtatásokat is végrehajtottak, a megvalósulás felé vezető rögös úton. Ezeket a kezdeti állapotokat általában ceruzával rajzolt concept art-okon, skicceken örökítették meg, amelyeket aztán tovább gondoltak, ha a feljebbvalóik láttak fantáziát a dologban. Persze számtalan esetben előfordult az is, hogy a lerajzolt ötlet végül semmilyen formában sem valósult meg, ilyeneket is mutattam már nektek egy csomószor. Ma három korai Joe concept art-ot hoztam nektek, amelyben lesz olyan is, ami kisebb változtatásokkal valósult meg és olyan is ami végül egyáltalán nem valósult meg. Nézzük hát a mai menüt.
Dusty & Sandstorm – A francia idegenlégiós
A 80-as évek legvégén az volt az egyik ukáz a játéktervezőknek, hogy a G.I.Joe csapatot nemzetközivé kell tenni, hogy a világ minden tájáról legyenek olyan pozitív karakterek, akikkel a gyerekek majd azonosulni tudnak. Ebben az időben a G.I.Joe nemzetközi szinten is dübörgött, úgyhogy értékesítési szempontból is jó ötletnek tűnt, hogy még jobban rágyúrjanak a „nemzetköziségre”. Ennek tükrében elkezdtek megalkotni egy csomó pozitív, nem-amerikai karaktert, ami azért is volt érdekes, mert korábban inkább csak a Cobra-k származtak idegen országokból. Ennek a projektnek lett az eredménye a „baráti” szovjet Red Star és Big Bear, az angol Big Ben, az ausztrál Skymate illetve később a kubai Snow Storm is. Az alábbi terv alapján viszont úgy tűnik, hogy eredetileg a szintén 1991-ben megjelent Dusty & Sandstorm is a része lett volna ennek a nemzetközi hullámnak. A karaktert ugyanis egy francia idegenlégiósnak tervezték meg, amelyet a későbbi coyote nélkül találtak ki. A képen látható, hogy teljesen egyértelműen Dusty-ról van szó, hiszen a kiadott figurán maradt a barettes fej, a csupasz kar, a V nyakú világos felső, a fegyver, sőt még a csizma is. Ugyanakkor a klottgatyát a későbbiekben áttervezték, csak úgy, mint a kést, ami lejjebb került és a hátán látható rádiót is elhagyták. A short-ért szerintem nagy kár, úgy gondolom, hogy nagyon menő lett volna és teljesen illett is volna egy sivatagi karakterhez, kár, hogy végül egy teljesen megszokott sivatagi terepmintás gatyára váltottak. Amint az a képen látszik, ennek a karakternek ekkor még nem is volt neve, ergo ezt abszolút nem Dusty-nak tervezték, hanem egy francia idegenlégiósnak. Jó kérdés, hogy a későbbiekben miért döntöttek úgy, hogy ez a figura inkább legyen a korábban már kétszer is elsütött Dusty egy újabb változata. Mondjuk az tény, hogy Dusty is sivatagi karakter volt, úgyhogy végülis, rá lehetett húzni ezt a kinézetet is, de sajnos így elhalt a francia idegenlégiós koncepció, ami szerintem pl. a rajzfilmben is érdekes lett volna.
Ammo Auto Tracker
Vannak olyan megtervezett és később elkaszált karakterek, amelyeknél ordít, hogy az alkotóknak volt egy jónak tűnő ötlete, de annak az egy dolognak aztán túlságosan alárendelték az egész megrajzolt koncepciót. Úgy is fogalmazhatnék, hogy erős túlzásokba estek. Ennél a karakternél az lehetett az alapötlet, hogy „tervezzünk egy lőszerekkel foglalkozó Joe-t”, de a rajzoló egy kicsit átesett a ló túloldalára. A figura vállán egy állvány foglalt volna helyet, amelyen egyrészt egy hatalmas lőszerpakoló kar kapott volna helyet, másrészt egy forgó ágyú, ami nyilván a betárazott lőszert hasznosította volna. Az állvány egy hatalmas, lőszerrel teli hevederrel csatlakozott volna a testhez, de a másik oldalon becsatlakozott egy másik fegyverbe is. A kezébe valami gránátot is rajzoltak, de az is lehet, hogy ez egy füstgránát akart lenni. Mindenesetre a túlzottan hangsúlyos „lőszeres” dolgokon kívül, a karakter többi része, meglehetősen sematikusra sikerült. Szerintem ez az ormótlan kar semmiképp se lett volna szerencsés, legalábbis a figura egyensúlyát biztosan negatívan befolyásolta volna. Őszintén nem csodálkozom rajta, hogy ezt a karaktert elkaszálták és gyakorlatilag semmit sem használtak fel belőle. Az egyetlen pont, ami egy kicsit ismerős lehet az a sisak, amihez hasonlót kapott a Sci-Fi v2.
Armadillo fegyverrel
A harmadik mai karakterünk szerintem mindenki számára ismerős lehet, hiszen Armadillo-t a rajzhoz képest szinte változatlan formában adták a Rolling Thunder jármű mellé 1988-ban. Pár apróságon persze csiszoltak, más lett az öve meg más lett a lába is, de a legnagyobb változtatást egyértelműen a fegyver elhagyása jelenti. A rajzon egy nagyon érdekes fegyverrel, valami szigonypuskára hasonlító, puskagránátvetővel ábrázolták, ami egy meglehetősen érdekes koncepció. Hasonló fegyvert csak Captain Grid Iron kapott 1990-ben, de az egyrészt négy rakétát hordozott, másrészt teljesen más alakja volt. A kép alapján nem egyértelmű, hogy a gránátot le lehetett volna-e venni a cső elejéről, vagy egybe formázták volna meg a fegyverrel. Ha levehetős lett volna, akkor bizony azt borítékolhatóan elhagyta volna a gyerekek többsége. A karakter kezén látszik még egy teljesen indokolatlan heveder is és az abszolút nem tiszta, hogy miért rajzolták oda, hiszen semmi nincs ott, amihez szegény használni tudná. Armadillo végül egyáltalán nem kapott fegyvert, valószínűleg egyszerűen csak lespórolták mellőle, pedig egy ekkora és ilyen drága járgány mellé azért befért volna még egy kiegészítő. A képen egyébként látszik, hogy a karakternek itt még nem volt neve, csak ráírták, hogy Rolling Thunder, ami azt mutatja nekünk, hogy kezdettől fogva őt tervezték a járgány sofőrjének. Amúgy a neve az sokáig nem is lett eldöntve ezért a képregényekben is -hibásan- Rumbler-nek nevezték, de a lehetséges munkanevek között sokáig a Sand Turtle és a Gila is esélyes volt. Végül az Armadillo mellett döntöttek, ami ugye Tatut jelent.
A concept art-ok természetesen egy volt Hasbro dolgozótól kerültek elő, ő pedig eladta őket egy popkult relikviákkal foglalkozó cégnek. A képek az ő oldalukról származnak.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.