Power of the Jedi: Jedi Crusades
A Star Wars Celebration-ökön, Comic Con-okon vagy más nemzetközi hírű rendezvényeken, a bulin, a jelmezeseken és a színvonalas standokon kívül rendszeresen szoktak tartani különféle előadásokat, amelyeken a nagyérdemű olyan infókat is megtudhat, amelyek még sehol máshol nem hangzottak el. A mai érdekesség is egy ilyen előadáson került szóba, mégpedig a 2005 Áprilisában, tartott Star Wars Celebration III-on. Úgy tűnik, hogy a Power of the Jedi sorozatnak is terveztek egy önálló alvonalat hasonlóan a Power of the Force-ban már bevált formulához, ám erről a szériáról csak nagyon kevés információ maradt fenn. Amit tudunk, azt megpróbálom nektek összefoglalni, de mivel se 2005 előtt, se 2005 után sehol nem volt többet szó erről, ezért a rendelkezésre álló infók és főleg a képek…elég szegényesek. Azért nézzük meg, hogy mit lehet tudni a sohasem volt Jedi Crusades sorozatról.
A 2005-ös Celebration azért is volt egyedülálló, mert a kiadatlan játékokról szóló panelt itt kivételesen nem Gus Lopez vagy Ron Salvatore tartotta, hanem Vic Wertz, aki szintén elképesztő infókkal és cuccokkal rendelkezik a Star Wars játékokat illetően, de ő sokkal kevesebbet szokott szerepelni, mint a többiek. Wertz szintén írt a Star Wars figurákról könyvet, szintén publikált a Star Wars insider magazinba és rengeteg érdekes irattal, illetve rajzzal rendelkezik, de ezeket sokkal ritkábban szokta mutogatni, úgyhogy az előadása mindenképpen kuriózum volt. A közönség aztán nem is csalódott… a szokásos „alap” kiadatlan dolgok (Rocket Firing Boba fett, Gargan, Ewoks és Droid kiadatlanok) mellett ugyanis nem kevesebb, mint 8 olyan témakörről volt még szó, amiről se előtte, se utána nem jelentek meg infók, tehát ezekről kb. csak Wertznek vannak anyagai. Ilyen volt például a vintage R1-es droid is, ami annó már szerepelt a vintage Star Wars érdekességek sorozatomban. Sajnos vannak olyan prototípus és különlegesség gyűjtők, akik kb. csak egymás között osztják meg az infókat, így a nagyközönség az ilyenekről, csak nagyon ritkán tud tudomást szerezni. Rendszerint csak akkor, ha felbukkan egy eladó rajz vagy egy belsős iratcsokor az ebayen vagy valamelyik specifikus csoportban. Wertz is eléggé ilyen, úgyhogy csak az előadáson mutatott dolgaiból tudtam kiindulni. Az előadás ugyanakkor 2005-ben volt, amikor még nem volt mindenkinek Full HD kamerás mobil a zsebében, úgyhogy sajnos a fennmaradt felvételek se a legjobb minőségűek.
Na de mi látszódott az előadáson? Nos, a panel időrendi sorrendben lett előadva, úgyhogy Vic a vintage korszak kiadatlan cuccaitól indulva jutott el egészen a 2000-es Power of the Jedi szériáig. Az utolsó hat dia így teljes egészében a Power of the Jedi vonal, Jedi Crusades alvonalára koncentrált, ami szinte teljes egészében újdonságként hatott. Azt korábban már említettem nektek egy videóban, hogy a Power of the Jedi egy átmeneti, úgymond kitöltő sorozat volt, amit azért hoztak létre, hogy kitöltsék az Episode I és az Episode II figurák kiadása közötti űrt a boltokban. Ennek megfelelően fogták az Episode I-ből és a Power of the Force-ból „kicsúszó” ott nem kiadott figurákat és beletették ebbe az új vonalba. Azonban ez a két halmaz önmagában még nem lett volna elég, szükség volt új figurákra is és a Hasbro szerette volna, ha azok nem csak az Episode I és a régi trilógia karakterei köré épülnek. Na de ha az új film még nem volt kész, sorozat nem volt és a régi filmekből már eleget építkeztek, akkor mihez lehet nyúlni? Nos…igen…a képregényekhez, amelyek a Dark Horse kiadó jóvoltából a 90-es évek közepe óta igencsak pörögtek. Ebben az időben debütált egy új sorozat a Jedi Quest, ami Anakin padawanként átélt kalandjaira fókuszált. Nagyon úgy tűnik, hogy a Jedi Crusades fantázianevű figurasorozat félig-meddig a Jedi Quest karakterekre fókuszált volna. Ugyanakkor a Power of the Jedi sorozat fejlesztése hamarabb zajlott, minthogy a Jedi Quest képregény megjelent volna, úgyhogy a tervek azért sok ponton el is tértek a képregényes dolgoktól.
Az első dián ugyanakkor rögtön két ismerős alakot láthatunk… Obi Wan-t „hegyi” ruházatban és egy félmeztelen Darth Maul-t pirosas végű szoknyában. Ha ismerős a dolog, az egyáltalán nem véletlen ugyanis ez a két karakter majdnem ugyanilyen formában megvalósulhatott, tehát manapság is meg lehet őket szerezni. Az Obi-t a sima basic POTJ sorban „Cold Weather Gear” néven, a Darth Maul-t pedig deluxe figuraként adták ki, egy gyakorló droid-al. Ennél ugyan elhagyták a pirosas színt a szoknyáról, de később ezt jónéhány figura esetében használták, például a Saga sorozatban is. A Mountain Gear Obi feltűnt egy pillanatra a Jedi Quest képregényben, de a kinézetén változtattak valamennyit, mire Cold Gear lett belőle, többek között a barna kabátot kékre cserélték. A Maul terv viszont (bár feltűnt a Jedi Quest-ben is) valószínűleg inkább a saját, 2000-ben megjelent Darth Maul képregényes kinézetén alapult.
A második dia sajnos csak elmosódva látszik, de azért el tudjuk olvasni, hogy mi a két karakter neve. Obi-Wan Kenobi Jedi Training és Anakin Skywalker Jedi Training. Obi Wan Jedi Training-es kinézete, ha minden igaz az Episode I-hez készült Concept Art-okon alapul, ehhez csináltak volna egy hasonló ruhájú, tini korú Anakin figurát is. Ez az Anakin viszont nagyon másként nézett volna ki, mint amit az Episode II-ben láthattunk, ezért valószínűleg a Lucasfilm hatására ezeket a figurákat megváltoztatták. Anakin helyett így Qui-Gon lett a mester és Obi Wan lett a padawan, úgyhogy felhasználták hozzájuk az Episode I sorozatban kiadott figurák fejeit. A megvalósult figurák teste viszont hasonlít a rajzokon látható elképzelésekhez. Ez a két figura, ha lehet így mondani, messziről bűzlik a Power of the Jedi vonalban. Látszólag semmihez sem kapcsolódtak, ezért gondoltam is, hogy volt valami sztori ezekkel kapcsolatosan.
A harmadik dia teljes egészében Anakin-ról szól. Az egyiken egy Obi Wan-éhoz hasonló „Mountain Gear”-ben látszik, a másikon pedig egy szamuráj-szerű páncél lett volna rajta. Ez utóbbi alneve Nar Shadda lett volna, ami a „csempészek holdjának” a hivatalos neve. Ez az égitest 1992-ben debütált a Dark Horse féle Star Wars képregényekben és sokat emlegették a Jedi Quest képregényekben is. Bár nem találtam olyan képkockát, ahol Anakin konkrétan páncélban szerepelt volna ebben a képregényben, de gyanítom, hogy ezt az ötletet is a Jedi Quest-hez kapcsolódóan kívánták bevezetni. A Mountain Gear kinézet, meg ahogy feljebb említettem látható volt a Jedi Quest-ben.
A következő dia első képén több karakter is látszik, de sajnos szintén nem túl jól. Kétféle Jedi Pilóta van itt, de sajnos én nem találtam sehol egyetlen hasonló karaktert se. Lehet, hogy ennek is képregényes alapja lett volna, de az tuti, hogy nem a Jedi Quest-ből. Lehet, hogy ahhoz tervezték őket, de végül nem kerültek be. A másik képen viszont Rahstah látszik, aki az egyik gonosz karakter a Jedi Quest-ben. Egy kék páncélos, Wookie-ról van szó, aki a főgonosz Krayn csapatába tartozik, akik rabszolgákat gyűjtenek. Ezek az ötletek aztán nem valósultak meg később sem.
A következő képen két merőben eltérő gonosz karaktert látunk és az Amara Krayn feliratot. A Krayn nevű kék színű lény a Jedi Quest főgonosza volt, de nem igazán hasonlít egyik a képen szereplő karakterre sem. Lehetséges, hogy ezek a rajzok a képregények karaktereinek kezdeti állapotán alapulnak, ezért lehet a komoly eltérés. Azt hozzátenném, hogy ez a Krayn egy elég durván kinéző gonosz volt, szóval figuraként biztosan jól nézett volna ki, de nem adták ki később sem.
Az utolsó dián egy járgány, a Jedi Justice Fighter rajza látszik, amiről konkrétan semmit sem lehet tudni. Justice osztályú hajók szerepeltek később Star Wars művekben, de azok nem vadászok voltak és teljesen máshogy néztek ki. Valószínűleg ez a gép egy semmihez sem kapcsolódó, saját ötlet lehetett. Engem leginkább a Clone Wars sorozat Attack Dropship járművére emlékeztet.
Miért nem valósult meg ezeknek a terveknek a többsége? Nos egyrészt az idő, másrészt valószínűsíthetően a Lucasfilm miatt. Ezek a tervek 2000 elején készülhettek és a Power of the Jedi vonallal „csak” 2000-2001-ben terveztek, úgyhogy limitált volt a hosszúsága. 2002-ben meg jött a Saga sorozat, vagyis az Episode II mellé kiadott figurák, amihez értelemszerűen egy meglehetősen bő vonalat terveztek. A POTJ-vel egy lyukat akartak kitömni, nem az volt a lényeg, hogy egy nagyon bő vonalat tervezzenek, úgyhogy bizonyos szempontból a Hasbro a minimumra törekedett. Ezen kívül a karakterek ismertsége is korlátozott volt, hiszen hiába olvastak sokan pl. Jedi Quest képregényeket, de még mindig kevesebben, mint ahányan megvennének egy standard Luke figurát. A végső kenetet viszont szerintem a Lucasfilm adhatta fel, akiknek egy ilyen vonal semennyire se illeszkedhetett az akkori elképzeléseibe. Tudjuk egyrészt, hogy a Lucasfilmet semennyire se érdekelték a képregények, illetve a történések, amik azokban zajlottak. Nem gyakoroltak felette kreatív kontrollt és abszolút nem vették figyelembe őket pl. az új filmek készítésekor. Nekik megvolt a saját Obi Wan illetve Anakin képük az Episode II-höz, amihez a Jedi Quest-es karakterek – ha jól láttam – nem igazán illeszkedtek. Úgyhogy szerintem ezeket a figurákat ők nem engedélyezték, márpedig azt tudjuk, hogy a mai napig, minden egyes kiadott figurát engedélyeznie kell a Lucasfilmnek. Persze voltak korábban úgymond pozitív példák is, hiszen a Shadows of the Empire karaktereket kiadták a Power of the Force figuraszériában illetve kiadtak pár ismertebb Expanded Universe karaktert is. De mondjuk egy Thrawn ismertsége 1997-ben teljesen más kávéház volt, mint egy Krayn-é 2001-ben. Úgyhogy nem csoda, hogy a Jedi Crusades sorozat nagy része nem jutott tovább a rajzasztalnál…
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.