Az első (kiadatlan) levehető sisakos Snowtrooper
Bármennyire is hihetetlenül hangzik, de a 90-es évek, azaz a Power of the Force időszak rendkívül innovatív korszak volt a Star Wars figurák történelmében, annak ellenére, hogy manapság eléggé felemás a megítélése. Az igaz, hogy ez az innováció az 1995-2000 között megjelent több mint 200 figura, tucatnyi jármű és playset esetében nem mindig tetten érhető, viszont ebben az időszakban született egy csomó olyan ötlet is, ami nagyon sok szempontból előre lendítette a figurák fejlődését. Ezen ötletek egy tetemes része akkor, nem is valósulhatott meg, de voltak köztük olyanok is, amelyekből később a Hasbro azért építkezhetett. A mai érdekesség is egy ilyen figura lesz, mégpedig az első, levehető sisakos Snowtrooper, ami végül ebben a formában sosem került kiadásra, de a Hasbro részben felhasználta.
A 90-es évek második felében a Kenner-nél elképesztő mennyiségű ötlet látott napvilágot, hogy mivel lehetne feldobni, fejleszteni a Star Wars figurákat. Egy pár ilyen dologról már beszéltem nektek korábban, ilyenek voltak a „kukkolós” figurák, a Power Spark járgányok és a világító arcú Chewbacca is. Persze ezek némelyike egyáltalán nem mondható jó ötletnek, de a lényeg, hogy folyamatosan próbálkoztak és ontották magukból a játék prototípusokat. Kis túlzással élve a Power of the Force időszakban a Kenner annyi mindent talált ki, hogy szinte csak a fele került a gyártásba, pedig így is rengeteg dolog megjelent az éra szűk 5 éve alatt. A Tonka csoportot és benne a Kenner-t már a 90-es évek elején megvásárolta a Hasbro, de egészen 98-ig a Kenner gyakorlatilag teljesen önállóan dolgozhatott a saját vonalain. A Hasbro 1997-től kezdve viszont fokozatosan leépítette a Kenner állományát, majd 2000-ben teljesen be is olvaszotta magába a céget, az általa birtokolt jogokkal, köztük a Star Wars játékok készítési jogaival együtt. 1999-ben jelentek meg utoljára a Kenner keze alól kikerülő Star Wars figurák, de már ezeknek a csomagolását is a Hasbro logó díszítette. 1999-ben végül az Episode I-hez készült figurákat, már teljesen a Hasbro csinálhatta. A korábban megkezdett, majd félbehagyott Kenner projekteket átvették, de pár kivételes esetet kivéve lényegében nem nagyon foglalkoztak velük. Betették a fiókba és sok közülük sohasem valósulhatott meg. Ugyanakkor mégis voltak olyan esetek, amikor nagyonis jól jöttek nekik a már kész figuratervek. Ez volt például a Power of the Jedi vonal esetében is, amiben egy csomó, eredetileg a Power of the Force vonalba szánt figurát végül a Hasbro adott ki. Persze az ilyen projektek felmelegítésében biztosan szerepe volt annak is, hogy a Kenner alkalmazottak egy része a Hasbro-nál folytathatta a munkát, így ők tudták jól, hogy szükség esetén mihez lehet nyúlni.
A mai cucc is egy ilyen félig-meddig felmelegített dolog lesz… legalábbis részben. Az alábbi, levehető sisakos Snowtrooper prototípus egy volt Kenner sculptor Cincinnati-ben található raktárából került elő pár évvel ezelőtt. A fickó (akinek a nevét sajnos nem tudom) a 90-es évek végén dolgozott a Kenner-nél és főként a Power of the Force vonalba tartozó Star Wars figurákon foglalatoskodott. Állítása szerint ezt a Snowtrooper-t valamikor a 90-es évek végén tervezte egy soha ki nem adott 3-as pakkhoz (vélhetően egy Cinema scene pakk lehetett, amiből nem is jelent meg Hoth-os) és csak pár darab uretánból készült hardcopy-t csináltak belőle. Ezek egy része valószínűleg megsemmisítésre került (de nem mind, ahogyan azt majd látni fogjuk), de egyet ő azért eltett magának. Ezt a prototípust aztán az előkerülés után, eladta egy ilyen relikviákkal foglalkozó cégnek.
A képeken jól látszik, hogy a 7 ponton mozgatható, levehető sisakos Snowtrooper minden szempontból jócskán megelőzte a korát. Szebb és kidolgozottabb, mint a 90-es évek végének figurái, főleg, ami a fejét illeti. Az emberi arc rendkívül szép lett, a sebhelyeivel együtt engem leginkább Wolffe-ra emlékeztet, de az egész figuráról eszünkbe juthatnak a sokkal későbbi Galactic Marine figurák is. Korábban ugye már három esetben is adtak ki Snowtrooper figurákat, de egyik sem volt levehető sisakos, így a 90-es évek végén már jogosan jutott eszébe valakinek ez a ma már alapvető ötlet. Amint a képen látszik a sisak rész teljesen merev lett volna, tehát nem lett volna eltérő anyagú a sisak elején található, lelógó „vászon” rész. A figura testalkata és a lábtartása hasonló, mint a többi POTF2 figuránál, de a kiegészítők ugyanakkor jóval kidolgozottabbak, főleg, ami a hátizsákot és a szoknyát illeti. A szoknya kapott egy fegyvertartót is, amibe a POTF fegyvereknél jóval kisebb méretű E-11-est be lehetett csúsztatni. Az egész jellege a modernebb figurákat idézi meg nekünk és egyáltalán nem véletlen, hogy egy kicsit ismerős is.
Ezt a Snowtrooper figurát ugyanis jóval később és némiképp átdolgozva azért mégiscsak kiadta a Hasbro, mégpedig a Saga sorozat második felében, 2003-ban, Snowtrooper Commander néven. Érdekes, hogy kiadhatták volna akár a Power of the Jedi szériában is, de valamiért csak 2003-ban nyúltak ehhez a prototípushoz. Biztos, hogy ez volt a kiindulási alap, hiszen a hátizsák, a blaster, a 7 mozgatási pont (benne a forgó jobb könyök) és a szoknya is erről árulkodik. Ugyanakkor sajnálatos módon a levehető sisak koncepcióját elvetették, így a kiadott figura egy teljesen új sisakos fejet kapott, nem pedig ezt a remek sebhelyes, ember arcot. Ezt talán némiképp kompenzálandó, a Saga változathoz mellékeltek egy 5 részből összeállítható Tripod Cannon-t is, ami eredetileg nem szerepelt az elképzelésben. Ugyanakkor ez sem volt teljesen új konstrukció, mert csupán áttervezték kilövősre, a POTF Deluxe Snowtrooper hasonló ágyúját. Így összességében kijelenthető, hogy a 2003-as Saga Snowtrooper csupa- csupa Power of the Force alappal rendelkezik és lényegében ez is Kenner alapokon született.
Na de vajon miért változtatták meg a fejet? Nyilván spórolási okok is közrejátszottak, de talán nem csak az. Bár 2002-2003-ban már elég szép arcokat kaptak a figurák, de akkoriban még nem nagyon volt jellemző, hogy a „seregépítő” karakterek levehető sisakot kapjanak, így voltaképpen a döntéshozók csak önazonosak voltak. Az biztos, hogy az akkori klónok, Stormtrooper-ek és Tie Fighter Pilot-ok mezőnyéből ez a Snowtrooper erősen kilógott volna, ha levehető a sisakja. Azért én így sem gondolom egy rossz figurának, de az eredeti fejjel azért valljuk be, erősebb lett volna. Így, hogy ez a figura, sajnálatos módon csak áttervezve jelenhetett meg, az első levehető sisakos Snowtrooper figurára egészen 2006-ig kellett várni, amikor is a Saga Collection vintage jellegű alvonalában végül megvalósították ezt az ötletet. De ahhoz a figurához, ebből a prototípusból nem használtak fel semmit…sajnos a remek fejet sem.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.