A méret nem minden…nyugtatják magukat azok, akiknek szüksége van erre, ugyanakkor az életünknek számos olyan területe létezik, amelynél az emberek valamiből mindig nagyobbra és nagyobbra vágynak. Bizonyos szempontból a Transformers-ek világa is ilyen…valahogy ez az a játékkategória, amiben a nagy is mindig lehetne egy kicsit nagyobb, úgyhogy már akkor elhatároztam, hogy egyszer top 10-es listát csinálok a legnagyobb Transformers-ekről, amikor a legnagyobb G.I.Joe járgányokkal foglalkoztam. A Transformers-ek területén ugyanakkor engem leginkább a G1-es időszak érdekel, úgyhogy nem meglepő módon a mai cikkben is ennek az időszaknak koncentrálok majd a legnagyobb példányaira. Természetesen a G1-es korszak óta nagyon sok idő eltelt és nyilván azóta számos nagyobb, szebb, kidolgozottabb darabbal gyarapodott a Transformers-ek sora, így elég valószínű, hogy ami a 80-as években nagynak hatott, az ma egy modern darabokat is felvonultató hasonló listára már fel sem kerülhetne. Valószínűleg a G1-es vonalat behatóan ismerőknek nem fog túl sok újat mondani a lista, hiszen a legnagyobb darabok többsége közismert, de a Transformers-ben kevésbé járatosoknak azért talán érdekes lehet. Következzen hát a tíz legnagyobb G1-es Transformers.
A Transformers játékoknak általában két, eltérő méretű alakja van…egy robot mód és egy altmód, ezért a listám is két, külön felsorolásból fog állni. Ugyanakkor a G1-es vonalban ettől a formulától azért jó pár esetben eltértek…vannak combiner-ek, bázisok, Action Master-ek és Pretender-ek is illetve, számos olyan robot, aminek nem csak egy altmódja van, így fel kellett állítanom egy szempontrendszert, hogy mi az, amit figyelembe veszek a számolásnál és mi az, amit nem. A robot listán így csak a tényleges robot alakok szerepelhettek, tehát ha mondjuk egy kisebb robothoz, adtak egy nagy kiegészítő járgányt, ami nem része a robotnak, akkor azt nem vettem számításba. A Pretender-eket diszkvalifikáltam a versenyből, mert ott a robotok egy nagyobb darabokból álló héjba helyezhetőek és ettől lesznek nagyobbak, de ezek a héjak általában nem átalakíthatóak és nem részei a robotoknak. Egyébként az se befolyásolta volna érdemben a sorrendet, ha beleszámolom őket is. Az altmódoknál pedig úgy állt elő a lista, hogy mindig a legnagyobb kiterjedésű alakot vettem számításba, tehát ha mondjuk egy robotnak van kamion és bázis alakja is, akkor a nagyobb, bázis alak méreteivel számoltam. Ennek köszönhetően az altmód listán többségben vannak a bázissá alakítható szereplők, hiszen ezek általában széthajtogathatóak, így a három irányú kiterjedésük nyilván nagyobb, mint mondjuk egy repülő alaknak.
A lista elkészítése nem volt éppen egy fáklyásmenet és leginkább a pontos adatok hiánya miatt. Ezért is tologattam, most már 3. éve… A neten gyári, tehát a Hasbro által hitelesített adatok nincsenek és máshol is jó esetben csak a robotok magassága van fent, a pontos méretösszeshasonlításhoz pedig ugye jó esetben három adatra lenne szükség. Így eltartott egy darabig, mire a kb. 60 nagyobb Transformers méret adatait összebogarásztam, különféle oldalakról és fórumokból, ráadásul sokszor futottam bele eltérő, néha egymásnak ellentmondó adatokba is. Ugye nekem nyilvánvalóan nincs meg minden G1-es úgyhogy az, hogy saját magam mérjem le őket eleve kizárt volt. A robot módoknál nem is találtam meg mindenhez a 3 dimenziót, úgyhogy a listát csak a magasság és a szélesség adatok szorzatából tudtam előállítani. Ahol mégis találtam három adatot, ott általában a két legnagyobbal dolgoztam, ami nyilván okoz egy-két helyezettnél kisebb torzulásokat, de ezeket egyedi elbírálás alapján igyekeztem korrigálni (például, ha valamelyik a nagyobb hosszú vékony alkatrészétől lett nagy, akkor inkább a másik két adatával számoltam, mert reálisabb képet ad). Az altmódok listájánál nagyjából tudtam három adattal dolgozni, így ott a három szám szorzata alapján állítottam fel a listát. Ez az adat határozta meg a sorrendet, tehát, hogy mekkora térfogatú (cm3) tároló szükséges minimálisan a Transformers pontos bezárásához. Persze ez megint sok esetben csalóka és torzulásokat okozhat, hiszen, ha egy vékony, hosszú cuccnak az egyik irányba mondjuk van egy nagyon széles szárnya, akkor a szorzat alapján nagyobbra fog kijönni, mint egy amúgy magasabb, de vaskosabb cucc. Ezeket is igyekeztem igazságosan figyelembe venni.
Azt még hozzá kell tenni elöljáróban, hogy ha annak idején megjelentetik a G1 Unicron-t, ami sajnos, csak a prototípus fázisig jutott, akkor kicsit másként nézne ki a lista. Bár pontos adatokat nem találtam a prototípusok méretéről, de egy összehasonlító kép alapján Fortress Maximus azért nagyobb volt, úgyhogy Unicron nem szerezte volna meg az első helyet, legalábbis a robot mód listán biztosan nem.
Jöjjenek akkor a legnagyobb robot módok
- Ultra Magnus 26*19 cm - 1986
Ultra Magnus az egyik legnagyobb „nomál dobozos” G1 cucc volt, ami megjelent, tehát ami nem eleve óriásinak készült… nem bázis vagy mondjuk combiner. A robot több alakkal is rendelkezik, az altomódja egy trélerszerű szállítókamion, aminek a vontatmány részét le lehet csatolni. A kamion részből átalakítható egy kisebb fehér robot, a vontatmányból pedig egy nagyobb, így a méreteknél végül ezzel a résszel számoltam. A magasságát a vállánál található „gerendák” dobják meg egy kicsit, így éppen csak, de felkerült a listára.
- Abominus 26*20 cm - 1987
Őszintén szólva nem is gondoltam volna, hogy Abominus a második legnagyobb combiner, mert első látásra egyáltalán nem tűnik kiemelkedően nagynak. Ugyanakkor magasabb, mint Bruticus és vastagabb, mint Superion, már, ha hihetek a neten fellelt adatoknak. A többi combiner-hez hasonlóan öt kisebb robotból lehet összeépíteni, Cutthroat-ból, Hun-Gurr-ból, Sinnertwin-ből, Rippersnapper-ből és Blot-ból. Sajnos mivel combiner, így nincs altmódja, úgyhogy csak a robot alak felsorolásban szerepelhetett.
- Metroplex 30*22 cm - 1986
Metroplex méreteit egy kicsit nehéz volt belőnöm, mert abszolút ellentmondásos méret adatokat találtam csak hozzá, így a más robotokhoz, „szemre” jónak tűnő adatot fogadtam el helyesnek. A képregényben és a rajzfilmekben elvileg ő az egyik legnagyobb Autobot, de a pontos méretei a különböző megjelenésekben sokszor változtak. A játékváltozat méretei egy picit szolídabbak, mint ahogy mondjuk a rajzfilmekben láthattuk, így a robot formája „csak” 30 centi magas, ugyanakkor a város, illetve a guruló erőd formája is igen tekintélyes méretű. Ha mindegyik robothoz találtam volna három adatot, akkor valószínűleg előrébb végzett volna, mert a 3. dimenziója is elég vaskos.
- Predaking 28*24 cm - 1986
Predaking a combiner-ek királya. A legnagyobb olyan G1-es Transformers, amit több, kisebb robotból lehet összeépíteni. Az ő esetében ez öt kisebb álcát, Divebomb-ot, Headstrong-ot, Rampage-et, Razorclaw-t és Tantrum-ot takarja, az ő egyesülésükből jön létre a nagyobb és erősebb Predaking. A narancssárga, kifejezetten tömzsi óriásrobot méretét egy kissé befolyásolja a hátán lévő szárnyak állása is, de elvileg ez a szélességi adat, amivel számoltam, a minimum szélességnek felel meg. Sajnos mivel combiner, így nincs altmódja, úgyhogy csak a robot alak felsorolásban szerepelhetett.
- Sky Lynx 23*30 cm - 1986
Sky Lynx-nél egy kicsit bajban voltam, hiszen az ő esetében két, nagyméretű robotból áll össze egy annál is nagyobb altmód. Van egy „madár” robot, ami leginkább egy Archaeopteryx-re hasonlít és van egy négylábú, elvileg hiúz robot. A két robotot külön-külön is át lehet alakítani űrsiklóvá illetve egy szállító platformmá. A kettőt összerakva pedig kapunk egy négylábú, szárnyas, sárkányszerű kombinált jó ég tudja mit…ami egyébként nyilván van annyira nagy, hogy az altmód listán is szerepeljen. Én a robot módnál a madár alakot vettem számításba, mert az a nagyobb, ugyanakkor egy kicsit csalós is, mert a farok, illetve a szárnyak állásától nagyban függ a mérete. A magassága 23 centi a szélessége 30, ami mellé ennél találtam hosszúság adatot is, ami maximum 39 centiméter, tehát ekkorára lehet kinyújtani. Ez viszont csak a hosszú faroknak és a nyaknak köszönhető, úgyhogy itt sportszerűtlen lett volna, ha ez alapján számolok.
- Omega Supreme 35 * 21 – 1985
Omega Supreme volt az első, igazán gigantikus Transformers robot a sorban. A körpályás bázissá alakítható Autobot karakter alapvetően bázisként igazán nagy, de azért a robot módja se kicsi. Ugyanakkor az igaz, hogy a méreteit alapvetően a hátára szerelhető „út” darabok dobják meg, mert bőven a feje fölé magasodnak. Ezekből általában nem szokták mindet rápakolni, ugyanakkor, ha valaki akarja, rá lehet, úgyhogy ezzel együtt vettem figyelembe a méreteit. Ezek nélkül „csak” 30 centi magas lenne, ha mindet rápakolod akkor 35.
- Overlord 34,5 * 23 cm - 1991
Overlord bizony nagyon sok magyar gyerek számára is első számú vágyálom volt, hiszen egyrészt nálunk is lehetett kapni, másrészt ez volt a fődíj akkoriban, a képregényekben is reklámozott Hasbro nyereményjátékon. Ha minden igaz őt Amerikában nem adták ki, csak Európában meg Japánban, úgyhogy errefelé könnyebb a beszerzése, mint a tengerentúlon. A méretei csodálatosak, hiszen mind a robot, mind pedig a bázis módja a legnagyobbak közé tartozik.
- Scorponok 35*30 cm -1987
Scorponok egy abszolút közönségkedvenc, gigantikus méretekkel bíró lila-zöld álca. A három alakkal bíró robot, minden része hatalmas, de a robot mód szélessége azért függ egy kicsit a karok állásától. Az adat, amivel számoltam elvileg leeresztett karral lett mérve, de hát így is majdnem olyan széles, mint amilyen vastag. Egy jó nagy köpcös skorpió. Létezik ugye egy fekete színű japán változat is belőle, a Black Zarak, de az elvileg csak a színében és pár kiegészítőben tér el ettől, így külön nem láttam értelmét feltenni a listára.
- Trypticon 29*38 cm - 1986
Trypticon az álcák godzillája, egy abszolút lenyűgöző robot, akár a játék formáját, akár a rajzfilmes vagy a képregényes megjelenéseit nézzük. A robot módja egy gigantikus Tyrannosaurus szerű szörnyeteg, ami ráadásul önjáró, így a frászt hozhatjuk vele a háziállatainkra. A pontos magasságára több adatot is találtam, de kb. a 30 cm környéke lehet a valóság. A szélessége „csak” 15 cm, viszont a fejétől a farkáig 38 cm hosszú. A teste-farka neki viszont tömör, úgyhogy a fenti Sky Lynx-el ellentétben itt a hosszúság adattal számoltam, ezért előzte meg egy kicsit az amúgy magasabb és szemből nagyobb Scorponok-ot. (de ha lett volna 3 adatom a Scorponokhoz valószínűleg akkoris a Trypticon jött volna ki előrébb)
- Fortress Maximus 54,5*35 cm – 1987
Az első helyezett szerintem senkit se lep meg, hiszen sokszor, sok helyen leírták már, hogy a Fortress Maximus hivatalosan is a legnagyobb G1-es Transformers, amit 1984-92 között kiadtak. A Metroplex-hez hasonlóan ez is egy erőddé…gyakorlatilag várossá alakítható robot, ami a maga 54 cm-es magasságával tényleg egy szép megtermett darab. Bár az altmódja „csak” a második legnagyobb lett, de azért egy összesített listán ténylegesen megszerezné az első helyet. Azóta tudomásom szerint kiadtak belőle egy modern Titans Return szériás változatot, ami egy kicsivel még ennél is nagyobb.
És most jöjjenek a legnagyobb altmódok
- Powermaster Optimus Prime 17*39*20 cm - 1988
Bizony, magam sem gondoltam, de a derék Optimus fővezér második Powermaster-es kiadása simán felfért a listára. Természetesen a robot módja nem annyira nagy…és kamionként se olyan tekintélyes, de mivel a kamion platójából ki lehet alakítani egy bázist ezért az nyilvánvalóan sokkal nagyobb. Olyannyira, hogy nagyon erőteljesen kerestem, hátha valami mégiscsak egy picivel nagyobb volt az idők során, de a lista többi elemén kívül a többi cucc meg se közelitette az Optimus bázis három értékét. Persze ez egy kicsit csalóka, ahogyan minden bázis esetén. A középső rész egy platform, aminél van egy magasba nyúló építmény rész. Oldalt pedig két lövegtornyokkal tarkított közlekedő rámpa nyúlik ki. Járt mellé egy kisebb robot is, amit ebben az állapotában remekül lehetett használni hozzá.
- Sky Lynx 23*39*30 cm -1986
Sky Lynx két nagyobb robotját össze lehet építeni egy kombinált járművé, ami egy szárnyas, lábas farkas….valami, hosszú sárkány nyakkal… A cucc így elég erős méretekkel rendelkezik, de az adatok itt is erősen függenek a farok, a nyak, illetve a szárnyak állásától. Ha minden igaz ez az adat egy normál közép adatnak felel meg.
- Metroplex 22*32*42 cm -1986
Ahogyan azt fentebb említettem Metroplex-et „várossá” lehet átalakítani, de ez a gyakorlatban inkább egy erődszerű valamit jelent. A két kinyúló talprésze oldalirányban mozgatható és ez dobja meg igazán a szélességi értékeit. A cucc nagyon jól játszható, számos fegyver és két kisebb járgány is van hozzá így az egész egy igazi playset érzést ad.
- Thunderclash 36*35*30 cm – 1992
Thunderclash egy európai exkluzív darab, ami egyben a legnagyobb Turbomaster cucc is. A fentebbi Ultra Magnus-hoz, vagy Optimus-hoz hasonlóan ő is egy vontatmányos kamion, aminek a kamion részét egy kisebb robottá, a vontatmányát pedig egy jó magas bázissá lehet alakítani. Ez a bázis három lábon áll, tele van fegyverrel és elég magas, úgyhogy ez dobja meg a kiterjedését. A robot részt is kényelmesen fel lehet állítani a lőállásba. Kamionként talán jobban néz ki, de bázisként azért ez is nagyobb.
- Overlord 27,5*66*23 cm - 1991
Természetesen a szintén európai Overlord altmódja is egy giganagy bázis, mégpedig a jobbik fajtából való. Ez egy igen széles, playset szerű, középen egy kimagasodó platformmal rendelkező cucc, ami a két oldalán fegyverekkel, daruval és rámpákkal van ellátva. Baromi jó lett volna játszani egy ilyennel gyerekként. Overlord-nak egyébként a többi alakja se kutya, mert ugye a robot alakján kívül egy nagy repülő és egy tank is kialakítható belőle.
- Scorponok 23*59*33 cm - 1987
Scorponok fő altmódja természetesen egy giganagy skorpió… az ha minden igaz 21*45*26 cm-es, amivel szintén felkerült volna a listára, de csak kb. a 10. helyre. A City módja viszont nagyobb és felépítésében eléggé hasonlít az egyel fentebb kitárgyalt Overlord bázisra (vagy inkább az hasonlít erre). Itt is van egy központi platform, aminek az oldalai hosszan kiterjednek oldalra, majd rámpákban végződnek, van hozzá egy kisebb járgány, illetve itt is vannak mindkét oldalon kisebb funkciókat ellátó szerkezetek.
- Micromaster Rocket Base / Countdown 22*43*50 cm - 1989
Sokáig gondolkodtam rajta, hogy Countdown-t diszkvalifikáljam-e a versenyből, hiszen itt nem magát a robotot lehet bázissá alakítani, hanem egy rakétaszállító járművet, amit a kis robot csak vezet. Viszont, mivel fentebb a Thunderclash-nél is csak a platóból lehet a nagy bázist előállítani ezért végülis ez is felkerült a listára. A rakétaszállító járgány önmagában is nagy…. az is felkerült volna a méretei alapján, de széthajtogatva azért még inkább terjedelmes. A magasságát a rakéta, a szélességét a rámpák és a leágazások dobják meg.
- Omega Supreme 24*35*66 cm - 1985
Omega Supreme-et a hozzá adott „útelemek” segítségével egy oválpályás rakétabázissá lehet alakítani, aminek ugyanakkor csak egy kisebb központi épülete van, a többi rész gyakorlatilag csak egy pálya. A figurát ilyenkor egy tankká tudod átalakítani és ezt lehet közlekedtetni az oválpályán. Az egész kialakítása engem egy kicsit a Lego Monorail-re emlékeztet, persze nyilvánvalóan nincs közük egymáshoz. A pálya viszont durván megdobja a méreteket, ez repítette a harmadik helyre, ugyanakkor szerintem itt a méret nem társul túl jó játszhatósággal.
- Fortress Maximus 30*55*42 cm - 1987
Nem meglepő módon, a legnagyobb robotmóddal bíró Transformers-nek bizony az altmódja is hatalmas. Természetesen ő is „várossá” alakítható, ami az ő esetében is inkább egy nagy erődnek tűnik. A központi rész magas és természetesen platformszerű, de nála a kiterjedés nem oldalirányba nagy, hanem előrefelé. Természetesen itt is vannak rámpák, illetve fegyverek, amelyek tovább növelik az amúgy se kicsi alap méretet. Egy hangyányival maradt csak le itt is az első helyről, de egy összesített listát tuti megnyerne.
- Trypticon 28*58*44 cm - 1986
Trypticon-nak, az önjáró robotdinoszaurusznak szintén egy bázis az altmódja és mivel az alap jó nagy, ezért következésképp a széthajtogatott verziója is alaposan megtermett. A City mód felfelé, oldalra és előrefelé is terjedelmes, egyúttal hasonló felépítésű, mint a fentebb már kitárgyalt darabok. Az oldalsó lábak itt is kihajthatóak és a közepén ennek is egy rámpás platform foglal helyet. Kis járgány ugyancsak járt hozzá. Három dimenziós kiterjedésben ez a legnagyobb altmód, amit 1984-1992 között kreáltak.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
scherier 2022.03.29. 07:38:38
Anno a Transformers "lutra" albumba történő matrica gyűjtés eredményeként összegyűlt tasak címkékért lehetett nyerni Overlordot. Ami elég sovány a Sebesség lutra albumban nyerhető Renault Clio-val összehasonlítva. De olyan szempontból jó volt, hogy miután nem én lettem az Overlord nyertese, karácsonyi könyörgésre sikerült behúzni. Viszont a Clióval esélyem sem lett volna:))))
Sajnos több robotomat is megtámadta a harmadik Scorponok képen is látható "matricaspora", esetleg ha valaki tud rá orvosságot, örömmel fogadom.