Electronic Power FX X-Wing és Tie Fighter
A Power of the Force sorozatba tervezett kiadatlan Power FX cuccokról korábban már csináltam nektek egy cikket, ám a Power FX alsorozatban nem csak ezek a kisméretű diorámás Star Wars készletek jelentek meg, hanem bizony egy járgány is. Az Electronic Power FX X-Wing Fighter egy jól sikerült, sokat nyújtó játékjárgány volt, ám az ára miatt kevésbé terjedt el, mint a korábbi kiadású változat. Ugyanakkor nem ez volt az egyetlen járgány, amit ebben a vonalban ki akartak adni, sőt eredetileg az X-Wing is teljesen máshogy festett volna. Nézzük meg, milyen is lett volna az Electronic Power FX X-Wing és a Tie Fighter.
(MÁJUS 14.-ÉN ÚJRA FIGURAFESZT RENGETEK RÉGI JÁTÉKKAL, A RÉSZLETEKÉRT KATTINTS A LINKRE)
A Power of the Force sorozatban megjelent játékjárgányok kezdetben, szinte kivétel nélkül a korábbi vintage változatokon alapultak. Kaptak némi festés frissítést…voltak apró változtatások (pl. kiszerelték a Tie Fighter-ből az elektronikát), de alapvetően a 70-es, 80-as évekbeli alapokon nyugodtak. Viszont ahogy haladt előre a Power of the Force szekere, úgy egyre inkább szükségét érezték a Kenner szakemberei, hogy új, a korábbiaktól eltérő járgányokat is tervezzenek. Az első ilyen a Shadows of the Empire vonalban megjelent Outrider volt, de hamarosan követte őt a T-16 Skyhopper és az Expanded Universe-es járgányok is. Körülbelül 1996-ban merült fel az a gondolat, hogy a sikerrel forgalmazott „alap” Star Wars járgányok is kaphatnának egy frissítést, így újra pénzt lehetne keresni a már meglévő járműalapokból.
Na de mivel lehetne frissíteni az 1995-ben megjelent, jól ismert és bevált Star Wars járgányokat? Nos, a Kenner mérnökei ekkoriban dolgoztak a Power FX cuccokon, amelyben a figurákat 1-1 kisebb, elektronikus funkciókkal ellátott (hangkibocsájtás, világítás) dioráma darabbal kívánták a forgalomba hozni. Úgy gondolták, hogy ugyanezt a technikát lehetne alkalmazni a járgányoknál is, noha ezzel volt egy kis bökkenő.
A vintage járgányok egy része, például az X-Wing vagy a Tie Fighter ugyanis már 1978-ban is kaptak elektronikus funkciókat. Mindkét járgány hangot adott ki gombnyomásra, illetve voltak rajtuk kis led-ek, amelyek világították. A Power of the Force járgányok ezeken alapultak és bár a Tie Fighter-ből az újrafelhasználáskor kiszerelték az elektronikát, az X-Wing-ből nem, így az 1996-ban még forgalomban lévő X-Wing eleve rendelkezett elektronikus funkciókkal. Ezért alaposan át kellett gondolni, hogy milyen pluszt tudnak ajánlani a vásárlóknak, ami miatt majd újra meg fogják venni a felfrissített modelleket.
A Kenner alkotói két prototípust kreáltak vélhetően valamikor 1996 végén, egy X-Wing-et és egy Tie Fighter-t. Mind a kettő a „sima” Power of the Force-os cuccon alapult, aminek ugye megvoltak a vintage gyökerei. A plusz funkcióknál elsősorban megint a festés frissítésében, illetve egy bővebb képességekkel bíró elektronikus modulban gondolkodtak. Az elektronikát úgy képzelték el, hogy terveztek egy plusz fogókart a járművek aljára, amelyen vezérlő gombok voltak. Ezzel lehetett volna irányítani a fény, illetve hanghatásokat. Az új modul nem csak „pittyogni” tudott, hanem konkrét hangokat és mondatokat játszott le a filmből, egészpontosan 12 félét. Ezen kívül stand-ként is funkcionált volna.
A fényhatásokat a koncepciós modelleken vélhetően csak amolyan tessék-lássék módon tervezték meg. Az X-Wing-nél kettő, zseblámpa szerű plusz modult építettek a járműtestre, ami rendkívül ronda volt. A Tie-Fighter-nél pedig a vintage korszakból már ismert áttetsző rudaknak kellett volna felerősítenie a beépített led-ek fényét. Egyik megoldás sem volt túl acélos, legalábbis a 90-es évek második felében már nem volt az. A festésben is próbáltak változtatni. Már a vintage időszakban is elsütötték egyszer a sima X-Wing plusz matricákkal feldobott „Battle Damaged” változatát, ezért itt is egy hasonló, harci sérülésekkel tarkított festést találtak ki. A Tie Fighter-nél ugyanakkor ez nem működött igazán jól, mert azon nem mutatnak túl jól ezek a plusz matricák.
A Power FX járműveket kezdettől fogva úgy tervezték, hogy az alap járműveknél drágábbak lesznek. A koncepciós modellek bemutatása után a Kenner döntéshozói viszont, egyszerűen nem találták ezeket a cuccokat (újra) eladhatónak, ezért az elégedetlenségüket fejezték ki. Nem tetszett nekik a tömzsi, ormótlan markolat, amit a gépek aljára raktak és az sem, hogy megint a vintage alapot használták fel. Ezen kívül úgy gondolták, hogy a vintage időszakban elektronikus funkciókkal kiadott majd a POTF sorozatban attól mentesített Tie Fighter nem lesz megint eladható önmagában attól, hogy az elektronikát „visszarakják” bele. Ezért ezt a járművet teljesen törölték is a projektből.
Az X-Wing-et meghagyták, viszont teljesen át kellett tervezni. Először is kellett csinálni egy nagyobb, filmhűbb járműtestet, ami gyakorlatilag egy teljesen új járművet eredményezett. Az elektronikát be kellett rakni a járműtestbe, a fogantyú maradhatott, de csak tartó funkciót szántak neki és úgy csinálták meg, hogy be lehessen hajtani. A beépített R2 figurát meghagyták, de megfejelték azt egy beépített Luke figurával is. Ezen kívül természetesen egy rugós kilövőt is belepaszíroztak, így a végeredmény már egy teljesen új jármű képét mutatta.
A Toy Fair katalógusba bekerülő prototípus viszont még egy köztes állapotot mutatott. Látható, hogy itt már az új járműtest van, de még a fogantyúban van az elektronika és a vezérlőgombok. Ebből arra következtethetünk, hogy a modul járműtestbe helyezése egy kicsivel későbbi ötlet lehetett. Ezen kívül a festés is egy kicsit sötétebb, ezüstösebb, amin a végleges verzióban azért sokat finomítottak.
A teljes áttervezés miatt a Power FX jármű projekt majdnem egy teljes évet csúszott. Eredetileg ezt a többi Power FX cuccal egy időben 1997-ben akarták a boltokba küldeni, de az újrakezdés miatt ez átcsúszott 1998-ra. A végeredmény viszont egészen jó lett, az új, nagyobb méretű járműtesttel, a 12 filmből származó hanggal és a plusz fényekkel már meg tudták indokolni, hogy miért is kérnek el 50 dollárt a játékért, miközben a korábbi „sima” csak 30-ba került. Ennek ellenére ez a gép se lett átütő siker, valószínűleg pont a magasabb ára miatt.
A Tie Fighter törlése miatt viszont nem kár, ezt nem tudták volna úgy áttervezni, hogy újszerűnek hasson. Ráadásul ekkor még bőven jelen voltak a piacon a korábban kiadott X-Wing és Tie Fighter játékok szóval mindenképpen újítani kellett.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.