Ebben a sorozatban szeretném veletek megismertetni pár -véleményem szerint- óriási hatású ember történetét akik valamelyik általam kedvelt szegmensben (játékipar, képregények, videójátékok) nagyot alkottak. Sosem szabad elfelejteni hogy a játékok mögött amiket mi lezúztunk harc közben számos zseniális ember munkája, ötletei, tervei, idegkárosodásai voltak...és persze végtelen marketing értekezletek sora
1.rész
Bernard "Bernie" Loomis (1923-2006)
Gyermekkorában nem volt az a játszós alkat inkább a baseball kártyákért rajongott.
Harcolt a II.világháborúban, az amerikai légierő tagja volt és a Fülöp szigetek környékén teljesitett szolgálatot.
Az 50-es években Loomis számos játékgyártó képviselője volt. Az volt a dolga hogy az olyan viszonteladóknak mint a Sears vagy a Toys R us bemutassa és eladja a játékokat. Kvázi egy ügynök volt.
1960-ban a Mattel értékesitési osztályán kezdett dolgozni ahol olyan márkák népszerűsitésén dolgozott az elején mint pl. a Barbie. De ő dolgozta ki például a Chatty Cathy baba értékesitési és marketing stratégiáját is.
1968-ban elkezdett dolgozni az akkori Mattel főnök Elliot Handler autós ötletének a hot Wheels autóknak a marketing koncepcióján. Az ő ötlete szerint egy animációs sorozatot csináltak a játékokhoz így ez lett az első olyan eset amikor egy játékból csináltak TV-s tartalmat és nem pedig forditva. A fogadtatása a sorozatnak nem volt túl jó a Szövetségi Kommunikációs Bizottság például kijelentette hogy ez nem is sorozat és nem is szórakoztató hanem gyakorlatilag egy 30 perces Hot Wheels reklám. A sorozatot 71-ben beszüntették. A játékok azért sikeresek lettek.
Loomis ebben az időszakban különböző posztokon része volt a történelem egyik leginkább izgalmas és kreatív növekedési történetének. A Mattel volt az első 100 millió dolláros játékcég, majd az első 200 millió dolláros játékcég is. A hatvanas évek közepén a Mattel lett a legnagyobb játékcég a világon, és a hatvanas évek vége felé négyszer-ötször nagyobb cég volt mint az utána következő második.
Aztán a vezetésben véleménykülömbségek mutatkoztak, Bernie szerint túl kapzsi lett a vezetés és Bernie-t lefokozták tanácsadónak úgyhogy hamarosan munkahelyet váltott és a General Millsnél kezdte meg a munkát.
A General Mills ebben az időben felvásárolt egy csomó más kisebb vállalatot. Övék lett a Parker, a Play Doh és a Kenner is. Bernie-t kinevezték a Kenner elnökének és 70-től 78ig ezt a feladatot látta el.
Több sikeres játék kiadását is felügyelte/ösztönözte. A hatmillió dolláros ember, a Play-Doh Barber Shop, a Tree House, a Bionic Woman,a Strawberry Shortcake és a Gondos bocsok játék feltette a Kennert a nagy játékgyártók térképére.
Ami egyértelműen karrierje csúcsa az a Star Wars figurák licenszének megszerzése volt. Felügyelte a játékok tervezését, előállítását és hathatós munkájának következtében ez a játék lett a valaha volt legsikeresebb játék a történelemben.
78-81 között ő volt a General mills alelnöke de rövid ideig maradt csak ebben az adminisztrativ beosztásban. 1981-ben megalapitotta a MAD (Manufacturing and Design) csoportot a General Millsen belül, amely az új,tervezett játékok tulajdonságainak fejlesztéséért és a meglévő játékvonalak megerősítéséért hozott létre.
"Alelnökként az életem tele volt emberekkel és számokkal kapcsolatos problémákkal, anélkül, hogy elég időt tölthettem volna a játékokkal, amit a legjobban élveztem. Ezért megállapodtam a General Mills elnökével, hogy miután egyenesbe hoztam a csoportot... a csoporton belül beindítom a Design és Development részleget. Így született meg a MAD"
A részleg találta ki többek között a Gondos bocsok játékokat és sorozatot illetve több olyan ötletük volt ami nem csak a játékok terén lett sikeres.
1984-ben aztán átment a Hasbrohoz és általános tanácsadóként dolgozott a cégnek. Ezzel Bernie a harmadik alkalommal dolgozott az éppen aktuálisan legsikeresebb játékgyártónál. Főként a játékfejlesztésekkel kapcsolatosan formált véleményt és a tanácsaival segítette a Hasbrot a növekedésben. Dolgozott a Milton Bradley részleggel is pár kevésbé sikeres kisebb játékon.
1988-ban gyakorlatilag nyugdíjba ment de lányával és pár baráttal megalapította a saját kis játékfejlesztő cégét a Bernard Loomis Inc.et és az elkövetkező években számos saját játékot találtak ki. Ezek közül a legsikeresebb a Quints nevű baba sorozat volt, amelyet a Tyco gyártott.
1992-ben beválasztották a játékipar Hall of Fame-jébe.
2006-ban hunyt el, 82 éves korában, Floridában.
Munkatársai elmondása alapján óriási figura volt. Számos vicces történet kering vele kapcsolatban. Sokat elmond róla ez az alábbi kis történet.
"A cég akkori tervezői, Dave Okada és Mark Boudreaux egy alkalommal arról tárgyaltak Loomis-szal, hogy mekkorák is legyenek a Star Wars akciófigurák. Bernie felemelte kezét, hüvelyk és mutatóujjával jelzett egy méretet, és azt mondta: "A figuráknak ekkoráknak kell lenniük." Dave lemérte a távolságot egy vonalzóval, és az 3 és 3/4 inch volt. Néhányan szkeptikusak voltak ezzel a magassággal kapcsolatban, mondván, hogy ki akar ilyen apró figurákkal játszani? De Bernie ragaszkodott a mérethez, mivel szerinte az emberek sok efféle játékot össze akarnak majd gyűjteni, és járművekbe is be szeretnék tenni azokat. "
Hát mit ne mondjak helyes döntés volt ez a méret
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.