A Star Wars világa hemzseg az érdekesebbnél érdekesebb lényektől, amelyek minden rajongó elméjébe örökre beégtek. Ezek a különleges „Creature”-ök már a Star Wars játékok hajnalán is nagy figyelmet kaptak és az idők során többször, többféleképpen is visszanyúltak hozzájuk a játékgyártók. A két részes cikkben a legismertebb, legérdekesebb Star Wars Creature-ökről készült játékfigurákat fogom átfutni nagy vonalakban….a Kenner, a Hasbro és a Lego dolgokat nézem elsősorban, így plüssöket és micro figurákat azért ne kérjetek számon rajtam.
Rancor
A Rancort szerintem senkinek sem kell bemutatni. A Jedi Visszatér ikonikus szörnyetege természetesen szinte a kezdetektől fogva jelen volt játék formában és ma is az egyik legkeresettebb Star Wars lény a gyűjtők körében. Először természetesen a Kenner adta ki 1984-ben és már ez az első vintage Rancor is igen pofásan nézett ki. A hátán az egyik csigolya gombként funkcionált és azt lenyomva a figura a száját nyitogatta. A karjai vállban és csuklóban is mozgathatóak voltak, így nagyon változatos pózokat lehet vele kialakítani. A vintage Rancor egyetlen negatívuma a mérete. Sajnos valamivel kisebb, mint kellene, ezért nem egészen jól arányos a figurák méretéhez, a filmben látott arányokat tekintve.
A Rancor nagyon sikeres volt, ezért természetesen a Star Wars figurák újraélesztésekor, a POTF2 érában is kiadták. Ebben az időben szintén nagyon jó Creature Packokat adtak ki és a Rancor sem maradhatott ki a sorból. Ezt a második változatot, csak a POTF2 éra vége felé, 1998-ban adta ki a Kenner, Luke-al és egy szép nagy csonttal egybecsomagolva. Ez a pakk egészen jól megidézi a filmben látott Rancor pit jelentet, de ugyanakkor a figura bizonyos szempontból kevésbé sikerült jól, mint a vintage változat. A Rancor feje itt hajlékonyabb, puha, gumiszerű műanyagból van, nem pedig tömör és persze most az állkapcsát sem tudja csattogtatni. Ezen kívül ugyan a karját, lábát és csuklóját is lehet mozgatni, de a válla nem olyan megoldással mozgatható, mint a vintage-nél, ezért kevésbé lehet vele változatos pózokat beállítani. Maga a figura alapjáraton viszont sokkal részletesebb, mint a korábbi, de ugyanakkor a festésében ezeket a csíkokat nem igazán értem, valószínűleg a bőr gyűrődést akarták ezzel megoldani, de inkább tigris csíkoknak hatnak. A figura mérete viszont nagyobb, mint az 1984-esé, ezért a figurákhoz sokkal jobban arányos.
Ez után mintegy tíz évig nem is csináltak Rancor figurákat, de 2008-ban rögtön kétféle is megjelent. A Legacy Collection-be tartozó Jabba’s Rancor csomag egy elég durva készlet. A hatalmas és részletes Rancor figura mellett természetesen itt is megtalálható egy Luke figura illetve a szokásos csont. A figura az elképesztő részletessége mellett 11 ponton mozgatható (még a feje is forog) és az állkapcsa is becsukható. Elméletileg létezik belőle kétféle színváltozat is, szerintem a sötétebb az inkább közelebb áll a Rancor filmben látott színéhez, mint a világos. Talán egy kicsit ezt a sárga „koptatás” színt kevésbé használhatták volna, de ezt leszámítva ez a Rancor szinte tökéletes. Egyébként sajnos ez egy exkluzív csomag volt és Amerikában csak a Target áruházakban lehetett megvásárolni. (Itthon gondolom nem nagyon lehetett kapni)
A másik 2008-as Rancor a Battle Rancor nevet kapta és ez nem a filmben látható állatkáról lett mintázva. Ez a 30th Collection sorozatban látott napvilágot és a Force Unleashed játékban látható, Feluciai lovas által megült csata Rancort ábrázolja. A Rancor sculptja és képességei azonosak a Legacy Rancoréval, de itt világosabb a festés és kék minták is vannak rajta. A hátán egy hám látható, amelyen egy nyereg foglal helyet. Erre lehet ültetni a Feluciai harcos figurát. Ez a csomag is Target exkluzív volt. Igazán remek, impozáns cucc, de nekem kevésbé jön be, mint az előző a nem hagyományos megjelenése miatt.
A legutóbbi Rancor kiadás 2015-ben érkezett a kifejezetten gyűjtőknek készülő Black Series sorozat keretein belül. Ez a csomag, amely Jabba’s Rancor Pit néven jött ki, nem csak egy Rancort tartalmaz, hanem majdnem teljes részletességében megadja nekünk a Rancor Pit jelenet élményét. A Rancoron kívül egy Jabba, C3PO, Luke, Slave Leia és egy Gamorrean Guard figurát is tartalmaz a pakk. Maga a Rancor figura viszont csak a 2008-as Legacy kiadás újrafestett változata. Ugyanakkor ebben a színezésben szerintem egy kicsit jobb is lett annál. Jómagam nem rajongok a kifejezetten gyűjtőknek készült kiadásokért, így a Black Series sorozatért sem, de el kell ismerni, hogy ez a csomag elképesztő lett. Nálunk szerintem ezt sem lehetett kapni és Amerikában is csak TRU exkluzívként.
Természetesen a Lego is kiadott Rancor figurát, viszont ezt sajnos csak egyetlen készletben a 2013-ban kiadott Rancor Pit szettben szerezhettük meg. Ez a Rancor figura egyébként több darabból összeépíthető és egészen jól megidézi a filmes Rancort, noha arányaiban egy Lego figurához nyilvánvalóan nem lehet jó a mérete. De ezt a Legonál felesleges is számonkérni. Ez a Lego figura amúgy nem egy olcsó mulatság. Elég ritka, de ugyanakkor keresett, úgyhogy egy legalább 10000 Ft-ot szoktak érte kérni az eladók. Ideje lenne már egy újabb Lego készletnek amelyben szerepelhet ez a fenevad.
Dewback
A Dewback hasonlóan bő játéktörténettel rendelkezik, mint a Rancor. Ez a gyíkszerű lény eredetileg a New Hope elején tűnt fel a háttérben, amikor a Stormtrooper-ek a droidokat keresték. Később a Special Edition-ben már teljes valójában látható volt ez a hátas állat, amelyen egy Sandtrooper „lovagolt”.
A Vintage érában annak ellenére is kiadták, hogy a filmben csak nagyon a háttérben látszódott (úgy tudom eredetileg több is látszódott volna belőle, de ezt nem valósították meg). 1979-ben adták ki és Patrol Dewback megnevezés szerepelt a dobozán. A lény teljesen jól néz ki, enyhén mosolygós arccal rendelkezik és adtak hozzá egy levehető nyerget illetve egy kantárt is. A lábak és a fej mozgathatóak voltak, de a figurát csak a hátán lévő lyukba lehetett beállítani. Ez nem túl elegáns megoldás, de máshogy nem lehetett megoldani akkoriban.
Persze a POTF2 sorozatban is kiadták a kis gyíkot. Itt egy Sandtrooper-rel egybecsomagolva lehetett megszerezni egy egészen pofás kis pakkban. Ez 1997-ben látott napvilágot és a Dewback kidolgozottabb illetve több színnel is meg van festve. A száját is ki lehetett nyitni és a fejét, lábait illetve a farkát is mozgatni lehetett. A hozzá adott Stormtrooper-t itt már rendesen a hátára lehetett ültetni a nagyterpeszes lábbeállításnak köszönhetően.
A POTF éra végén egy óriási 12”-es változatot is kapott a figura. Ez mondjuk egy kicsit üreges gumiszerű érzetet kelt (a farkánál) , de a teste és a festése azért rendben van. A nyereg viszont jóval kevésbé kidolgozott és valahogy a figura se ül rajta olyan szépen. Ez 1998-ben jelent meg egyébként.
Ez után legközelebb 2009-ben a Legacy sorozatban adták ki szimplán Dewback néven a kicsikét. Wallmart exkluzív volt és itt is egy Sandtrooper-t mellékeltek hozzá, bár ez a figura nem igazán volt megkoszolva. Az egész egy kis karton diorámában foglalt helyet, ami a Tatooine dűnéit mutatja nekünk és szerintem ez egészen rendben van. Ennek a Dewback-nek a feje, a lábai és a csuklói is mozognak, a farka viszont nem, ezen kívül jóval magasabb, mint a korábbi kiadások. A festése itt most megint egy kicsit világosabb zöld árnyalatot kapott. Járt hozzá is levehető nyereg illetve zabla és kantár. Szerintem ez a kiadás egészen jól sikerült.
A következő Dewback a Movie Heroes sorozatban jelent meg 2012-ben. Ez hasonlít az előző kiadáshoz, mert annak az újrafestett változata, de mégis kevésbé kidolgozottabb hatást kelt. Ugyanannyi ponton mozog természetesen, mint a Legacy-s, de a festés itt sokkal világosabb, inkább sárgás árnyalatú lett. A szerszámok is teljesen ugyanazok, de azok szintén új színt kaptak. Itt nem járt mellé figura, csak egy 3D szemüveg. Amerikában ez is Wallmart exkluzív volt, de ezt Európában is lehetett kapni.
A legújabb Dewback a 6”-es Black Series kiadás a mostani, 2018-as évből. Ez egy elképesztően részletes kiadás, noha sok szempontból szerintem kevésbé elegáns a kivitelezése, mint az előzőeknek. A Dewback figura impozáns, szép a kidolgozottsága és a festése is. De nekem nem tetszik, hogy ennyire látszódnak a mozgatási pontok a lábán, ezt valahogy jobban el kellett volna rejteni. A nyereg levehető, de a kantárt itt például már rögzítették a gyíkhoz. A mellékelt Sandtrooper viszont nagyon szép, a figura és a hozzá adott frankón kidolgozott felszerelések is remekül sikerültek. Én nem vagyok a 6”-es méret barátja (nagyon nem), de egy ilyet azért elfogadnék.
A Lego két féle Dewback figurát adott ki az évek során. Az első 2003-ban jelent meg a 4501 Mos Eisley Cantina készletben. Picikét talán ez mai szemmel már fapados kialakítású, de azért aranyos és az mindenképpen tökjó, hogy ezt darabokból kellett összerakni. Igazából a színe nem az igazi.
A következő, immáron sokkal részletesebb figurát 2014-ben adták ki és szintén egy Mos Eisley Cantina készletben volt megtalálható. A 75052-es készletben adott Dewback színe már jobban hasonlít a filmben látotthoz és a ráépíthető nyereg is részletesebb, viszont maga a figura csak egy darabból áll. Ez sem szokott éppen egy olcsó darab lenni, bár azért a Rancornak combosabb az ára.
Természetesen tudom, hogy volt még Dewbackből Micro, Galactic Heroes, Sideshow meg minden ilyesmi, de most a „rendes” Kenner és a Hasbro kiadásokra szorítkozok csak, tehát légyszi ne linkeljétek be , hogy ezt meg azt kihagytam.
Bantha
A New Hope Buckalakó hátasállata sajnos már sokkal rövidebb figura történelemmel rendelkezik, mint az előző két állatka. A vintage érában folyamatosan tervezték a kiadását, ám végül sosem látott napvilágot. Egyedül concept art és persze azóta custom megoldások léteznek a témában.
A POTF2 érában viszont már kiadták, bát itt is elhúzták egészen 1998-ig a kiadását. Maga a pakk egészen elképesztő, egy szép nagy ablakos dobozban adták ki egy egyedi Tusken figurával egybecsomagolva. Ennél a Banthánál nem spóroltak a szőrrel, lehet, hogy talán egy kicsit túlzásba is estek. A szarva és a kiegészítők viszont egészen jól sikerültek. Ami nekem nem tetszik az a Bantha szája….de tudom, hogy a filmben is ilyen volt, de azért lehetett volna ezen, valamit finomítani. Kicsit olyan mintha egy plüssállat lenne, de ennek ellenére ez egy remek kiadás és mai napig keresett.
A POTF2-es kiadáson kívül sajnos csak egy modern verzió létezik az állatkából és ez a 30th Anniversary Collection sorozatban került kiadásra 2007-ben. Ez a Bantha a POTF változaton alapul, de teljesen új szőrzetet kapott. Azt nem mondom, hogy ez jobban sikerült, mert nekem egy picit szánnivaló hatást kelt, de a szája mindenesetre kevésbé tűnik zavarónak. Maga a pakk viszont nagyon impozáns. Egy egész Buckalakó családot adtak a Bantha mellé, ami két férfi, egy nő és egy gyermek Buckalakót jelent, valamint egy Massif lényt, ami ugye kvázi a Buckalakók kutyája. Egyébként a figurák mindegyike repack, de mégis így egyben egészen szuperül mutatnak.
Sajnos ezen kívül más Bantha kiadás egyelőre, nem létezik, pedig egy igen közkedvelt állatkáról van szó. Talán egyszer majd ezt is előveszik majd a Black Series sorozatban.
Teljesen érthetetlen módon a Lego sem adott még ki sem építhető, sem normál Bantha figurát, pedig a Tuskeneket már jópárszor használták a szettekben. Éppen ezért erre csak MOC megoldások léteznek.
A második részben a Wampa és a Taun Taun figurákat fogom megvizsgálni, tartsatok velem akkor is.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.