Mechanised Droid Factory playset
A Droid Factory egy 1979-es Star Wars playset volt, amelyben előre megadott darabokból különféle droidokat lehetett összeeszkábálni. Egy műanyag diorámán, minden alkatrésznek megvolt a maga kis tárolója és egy nagyobb mozgatható daru szerűség volt a közepén. Alapvetően háromféle droidot lehetett összerakni a cuccokból, köztük egy R2-t is, de akár egészen elrugaszkodott koncepciókat is meg lehetett vele csinálni. A szett alapját később felhasználták a Jabba’s Dungeon playsethez is. Ez volt kb. a leginteraktívabb vintage Star Wars cucc, de nem igazán volt sikeres a piacon (legalábbis nem hozta azokat a számokat, amiket elvárt tőle a sales). Ma a gyűjtők körében ugyanakkor ez a készlet elég keresett és ritka darab, de azt viszont kevesen tudják, hogy terveztek neki egy folytatást is...
A gépesített Droid Factory vagy Droid Factory 2 playset fejlesztése a Kenner egyik vezető mérnökének az ötlete volt. 1980 környékén állt neki kidolgozni a koncepciót, mert véleménye szerint az első Droid Factory gyenge volt és nem teljesítette ki a benne rejlő lehetőségeket, ezért itt egy sokkal kevésbé statikus dolgot szeretett volna megvalósítani. A mérnök (sajnos nem tudjuk a nevét) és egy designer láttak neki a projektnek, engedéllyel, de félig-meddig azért sufni módon. Legalábbis a projekt nem tartozott a Kenner fő csapásirányai közé. Ebben az időben a cég számos felhúzhatós játékot tervezett kiadni, sőt ugye megvásárolták a japán Takara által kifejlesztett felhúzhatós R2 jogait is (erről már írtam korábban, ITT OLVASHATOD), ezért ezt a technológiát akarták az új playsetben is kihasználni. Az volt az elképzelés, hogy a gyerekek olyan saját droidokat építhessenek, amelyek mozognak is.
A playset alapja itt gyakorlatilag egy kinyitható, érdekes formájú doboz lett, amelyet felnyitva alkatrész tároló rekeszek látszanak. Igazából itt a playset, „play set” mivolta veszett el, hiszen akárhogyan is nézem az alkatrészeket leszámítva ez csak egy érdekes formájú doboz… Az oldalára viszont egy emelőszerkezetet terveztek, ami manuálisan mozgott volna, de ezen a téren azért nem eröltették meg magukat. Bár a képen szereplő darab ugye csak egy mock up, úgyhogy valószínűleg a végleges verzió nem lett volna ilyen fapados.
A droidok alkatrészei vegyesek voltak, épp amit találtak, azt tették bele. Jópár cucc az első droid factoryból való, de számos alkatrészt meg egyedileg csináltak meg illetve más játékvonalakból is emeltek át alkatrészeket. A felhúzhatós „motorok”, a japán felhúzható R2 figurából származtak. A droidokat pontosan ugyanolyan elv alapján lehetett összerakni, mint az első playsetnél, csak most felhúzás után mozogtak is. Bizonyos alkatrészekből egy erősen FX-7-re hasonlító, de annál lényegesen kisebb droidot is meg lehetett építeni. Nem maradhatott ki a felhúzós R2 sem, ami ezekkel a lábakkal szerintem elég amorfra sikeredett. Ez nem egyezett meg teljesen a japán változattal, mert a motort és a lábakat is egy kicsit átdolgozták, aminek köszönhetően itt R2 kerekeken siklott, nem a lábán lépegetett. Az első Droid Factory-ban lényegében három droid volt, ebben pedig összesen négyet lehetett volna megépíteni.
Az elkészült mock up-ot bemutatták az illetékeseknek és azok elég alaposan körbejárták a megvalósíthatóság kérdéskörét. Végül a magas költségekre hivatkozva a projektet leállították. A szett sok apró, drágán előállítható alkatrészből állt volna, aminek következtében az egységnyi gyártási költséget legalább 15 dollárra becsülték. Ez azt jelentette, hogy minimum 30-ért kellett volna kirakni a boltokba, hogy nyereséges legyen a cucc, ami viszont nagyon magas összeg volt, hiszen az első változatnak 8-10 dollár volt a végfelhasználói ára. Senki se vette volna meg 30-ért, mozgás ide vagy oda, úgyhogy ez végülis egy jó döntés volt.
Természetesen ebből a készletből csak a képeken látható darab létezik, illetve egy prezentációs rajz. A prototípus Dave Fox tulajdonában áll és mivel a játéktörténelem egy kevéssé ismert és ritka darabkája, ezért az értéke kb. megbecsülhetetlen.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.