Tie Interceptor
A járműves sorozatom következő részében legyen, mondjuk megint egy birodalmi járgány a porondon, mégpedig az egyik kedvenc vadászom. A Tie Interceptor engem mindigis jobban megfogott az agresszív formájával és a gyorsaságával, mint a kissé fapadosnak tűnő Tie Fighter, amiről már gyerekként sem hittem el, hogy komoly erőt képvisel.
A Tie Interceptort a Sienar Systems hozta létre azzal a céllal, hogy a jóval költségesebb Advanced Tie helyett legyen egy hasonlóan gyors, de némiképpen gyengébb és olcsóbb vadász a birodalom légierejében, amely felveszi a versenyt a lázadók A-Wing-jeivel. A típus jól sikerült, ám az A-Wing még így is gyorsabb gép volt egy kicsivel, mint az Interceptor. Yavin előtt 3-ban kezdték el a típus rendszeresítését, ám az endori csata idején még mindig csak a birodalmi vadászok 20%-a volt Interceptor. A típus aztán a későbbiekben is rendszerben maradt és a birodalom maradéka nagy számban alkalmazta.
Ilyen gépeket először a Jedi Visszatérben láthattunk a képernyőn, ahol az endori csatában nagy számban voltak jelen. Itt a harci jelenetek többségében azért jól kivehetően láthatóak voltak, de azért nem voltak túl sokat az előtérben. Természetesen ezen kívül is számos számítógépes játékban, képregényben és könyvben is szerepelt a típus, de feltűnt a Rebels animációs sorozat több epizódjában is. Sőt még a Last Jedi filmben is látható volt egy pillanatra hologram formájában. Mondhatjuk, hogy nem annyira ismert és jellegzetes gép, mint a Tie Fighter, de azért mégiscsak egy nagyjából közismert birodalmi alaptípusról beszélünk.
1983-óta természetesen egészen sokféle játék készült a Tie Interceptor-ból, de valahogy sokkal kevésbé volt előtérben, mint a Tie Fighter, annak ellenére, hogy az alakja szerintem sokkal szemrevalóbb. Azt azért hozzá kell tenni, hogy a Tie Interceptor sem egy túl bonyolult gép, így viszonylag egyszerű dolga volt a gyártóknak a játékok tekintetében. Na de nézzük is meg, hogy milyen járgányokat faragtak belőle az évek során.
Az első kiadás természetesen a vintage érában látott napvilágot, 1983-ban a Return of the Jedi játékvonalban. Ez rögtön egy remek darab volt, amely alakra és jellegre is szinte tökéletesen megidézte a filmben kevéssé látható gépet. Egyedül talán a színe egy kicsit fakóbb, mint kellene, de ez igazán elnézhető neki. Érdekes, hogy a datestamp 1978-as a gépen, miközben csak 83-ban adták ki, de valószínű, hogy ez azért van, mert egy korábbi Tie Fighter pilótafülke volt a kiindulási alapja az alkotóknak. A szárnyak gombnyomásra lepattinthatóak, ami a gép felrobbanását próbálja visszaadni. Ezen kívül a pilótafülke is kinyitható illetve a gép elektronikus funkciókkal is bír, tehát ha elemeket teszünk bele hangokat és fényt is képes kibocsájtani. Pilóta nem járt hozzá, de ez a korai időkben nem is volt jellemző. A csomagolás is nagyon jól sikerült és ez a gép így összességében egy nagyon kemény versenyző a vintage gépek palettáján. El tudom képzelni, hogy az akkori gyerekek mennyire odáig voltak érte.
A következő Tie Interceptor 2001-ben jelent meg a Power of the Jedi sorozatban, Toys R Us exkluzívként. Azt már megszokhattuk, hogy ebben a vonalban a remek és változatos figurák mellett, legalább annyira jó kis járgányok születtek, úgyhogy egyáltalán nem meglepő, hogy a Tie Interceptor is ilyen volt. Ez a gép a vintage változaton alapul, de átfestették és több lényeges elemet is kicseréltek, például a pilótafülke üvege teljesen más. A funkcióik viszont nyilván megegyeznek, kivéve a hang és fény kibocsájtás képességét. A szárnyak gombnyomásra lepattannak és a kabintető is kinyitható. A gép mellé most járt egy Tie Fighter pilóta is, ami teljesen új figura volt és még a térdízülettel is rendelkezett.
Jó pár évvel később….2007-ben jelent meg a 30 th Anniversary sorozatban az Elite Tie Interceptor jármű, amely szintén Toys R Us exkluzív volt. A gép félig-meddig újrahasznosítás, hiszen a pilótafülke a 2007-es TAC Tie Fighter-ből, a többi alkatrész pedig a POTJ Tie Interceptorból származik. Kifejezetten ez a festés a Rogue Squadron képregényekben volt látható, tehát ez a járgány ma már szerintem a Legendák táborát erősíti. A szárnyak most is leoldhatóak, a pilótafülke pedig természetesen kinyitható. A jármű mellé járt egy Tie Fighter pilóta figura is, ami a 2004-es Tie Fighter Pilot átfestett változata mégpedig, a 181. repülőszázad színeire festve. A gép maga nagyon jól sikerült, jól mutatnak rajta a piros csíkok és az árnyékolások, a formája pedig szinte tökéletes.
A következő állomás a 2009-es Legacy sorozat volt, amelyben megintcsak Toys R Us exkluzívként jelent meg egy szemrevaló Interceptor. A szárny a POTJ változat újrahasznosítása, ám a pilótafülke teljesen új. A szokásos lerobbanó szárnyak és a nyitható pilótafülke mellett itt még a vezetőülés is kapott egy katapult funkciót. A gép gyakorlatilag úgy jó, ahogy van….még a levehető sisakos pilóta is jól néz ki, amit mellékeltek hozzá. Ez a 2009-es Legacy Imperial Pilots csomagban található Tie Fighter Pilotjának a repackja, de minimális eltérés van a jelzéseik között. Talán ez az egyik legjobb kiadása ennek a járgánynak.
2013-ban a Vintage Collection részeként is kiadtak egy Tie Interceptort, ami Amazon exkluzívként látott napvilágot. Ez ugye annyit tesz, hogy csak az Amazon oldaláról volt megrendelhető. A gép maga új kialakítású volt, noha azért hasonlít a korábbiakra. A formája, a színei és a részletessége gyakorlatilag tökéletes, nem lehet belekötni semmibe. A pilótafülke is nagyon szépen kidolgozott és persze ennél is felnyitható a kabintető. A szárnyak is ugyanúgy lepattinthatóak, ahogyan a korábbi kiadásoknál. A csomagolása gyönyörűen sikerült, ami ekkoriban eléggé általános volt a Vintage Collection járműveknél. Ugye gyakorlatilag egy az egyben megpróbálták lemásolni az eredeti vintage dobozt, de azért könnyen ki lehet szúrni az eltéréseket például az erősebb színeket és a Hasbro emblémát.
Sajnos 2013 óta nem adtak ki újabb darabot, bár szerintem az igény meglenne akár egy Black Series kiadásra is.
Természetesen a típus a Lego-nál sem maradt parlagon és bár relatíve sokféle kiadás létezik az Interceptor-ból azt azért mégsem lehet mondani, hogy egy gyakran kiadott járgányról lenne szó. Úgy is mondhatjuk, hogy nagyon kevés normál méretű szettet csináltak ezidáig belőle.
A 7181 UCS Tie Interceptor volt az első Lego megjelenése a gépnek. 2000-ben jelent meg és 703 elemből állt, ami akkoriban egy elég nagyméretű készletnek számított. A gép megjelenése szép, ámbár nem teljesen tökéletes, főleg a szárnyak tekintetében. A forma és a részletesség jó, de a szárnyak kialakítása egy kissé darabosnak hat legalábbis számomra. A színe némi kékkel lett feldobva, ami egy érdekes dolog, mert a filmben a gép szürke-fekete volt, de néhol enyhén kékes színűnek tűnt. Ezt a kékességet itt valamelyest megvalósították, de szerencsére azért nem estek túlzásba. A készlethez nem járt minifigura és máig egy klasszikus, keresett darabnak számít.
Csak jó pár évvel később, 2006-ban látott napvilágot az első, és máig egyetlen normálméretű Tie Interceptor amely a 6206-os számot kapta. Valamiért a Lego nem nagyon törődött ezzel a géppel, pedig ha a Tie Fighter-ből remek közepes méretű szetteket lehetett csinálni, akkor ebből meg pláne lehetne. A 6206-os nem éppen egy tökéletes készlet, de a 208 alkatrészéből egy egészen pofás Interceptor-t lehet összeépíteni. Nagyjából jó a forma és jók az arányok is, de az elemek színénél kicsit túlzottan sok a kék, amelyet a filmben, ekkora mértékben azért nem láttunk. A régebbi készleteknél ilyen előfordul, de itt azért tényleg egy kicsit túlzásba estek, noha egyáltalán nem néz ki rosszul ez a szín. A kidolgozottság a 208 elemhez képest megfelelő. Nem annyira részletes, de nincs kirívó hibája sem. Egy minifigura is járt a készlethez, ami egy Tie Interceptor Pilot és noha ez hasonlít az átlagos Tie Fighter Pilotokhoz ám a sisakja mégis más. Ezt a figurát csak ebben a készletben és az Imperial Landing Craft-ban lehetett megszerezni. Azóta sem adtak ki kifejezetten Interceptor Pilot figurát, hanem a későbbiekben átváltottak a hagyományos TF Pilotra, akik a filmekben is vezették ezt a járművet. Véleményem szerint hatalmas szükség lenne egy 3-400 elemes Lego Interceptorra, mert az azért mégiscsak hallatlan, hogy egy ilyen alaptípust, normál méretben utoljára 2006-ban adtak ki.
Természetesen az Interceptor-t is kiadták az előző két cikkben már említett kis bolygós sorozat első szériájában, 2012-ben. A 9676 Death Star + Tie Interceptor 61 alkatrészből épül fel és a méreteihez képest egészen jól hozza az Interceptor klasszikus formáját. A mellé adott Halálcsillag is teljesen frankó, ahogyan a Tie Fighter Pilot figura is, amelyet ezen kívül mindössze csak egy készletben használtak (persze más fajta TF Pilotból számtalan van).
A 6965 Mini Tie Interceptor egy nagyon kicsi, mindössze 32 alkatrészből felépülő promóciós készlet volt, amelyet polybag-es és dobozos formátumban is kiadtak. Dobozos formájában csak a japán Kabaya Sweets cég promóciójában vett rész, míg zacskós változata a nyugati országokban is megszerezhető volt. Azt nem találtam meg, hogy ilyen formában pontosan hogyan forgalmazták, de gyaníthatóan bizonyos mértékű vásárlás után járt ajándékként. Maga a gép egy micro méretű Interceptor, ami jól hozza a színeket és a formát is. Amit ki lehetett hozni 32 elemből azt itt végülis ki is hozták. Minifigura viszont sajnos nem járt mellé.
A 75031 Tie Interceptor egy micro méretű, 92 alkatrészből álló kis készlet volt, amely mellé egy Tie Fighter Pilot figurát adtak. Én a magam részéről sosem kedveltem igazán ezeket a micro cuccokat, mert ugyan megidézik az eredeti járművet, ám a minifigurákon kívül semmi értelmük. 2014-ben került a boltokba és a nagyon rossz szárny – pilótafülke arány miatt nekem erről a listáról ez a legkevésbé tetsző Interceptor.
A 2016-os 75146 Lego Star Wars Advent Calendar 3. napi meglepetése is egy Tie Interceptor volt, noha ugye egy meglehetősen egyszerű darab. A 16 elemből álló, falatnyi kis járgány viszont még így is sokkal jobban hasonlít a rendes Tie Interceptorra, mint az előző darab. Sokmindent mondjuk nem lehet egy ekkora géppel kezdeni, de a gyerekek azért biztosan örültek neki. Sajnos ez volt a gép eddigi utolsó megjelenése is, ami azért sajnálatos.
A Tie Interceptor egy remek, ámbár nem túl bonyolult gép, ami ugyan ismert és klasszikus darab, ám az évek során mégsem irányult felé akkora figyelem, mint más gépek irányába. Remélem, hogy hamarosan újabb remek játékok fognak belőle készülni, hiszen a gép, piros színben szerepel a Resistance sorozatban is, úgyhogy azt várom, hogy legalább egy frankó új Lego készletet kiadnak belőle a közeljövőben.
Köszönöm, hogy ma is velem tartottatok. A következő részben megint valami olyan gép fog szerepelni, ami a pozitív vagy a semleges oldalt erősíti....esetleg kommentben meg is írhatjátok, hogy mit szeretnétek, bár azért 100%-ra nem ígérem meg, hogy be is tartom :)
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.