A japán átalakítható X-Wing
Megszokhattuk már, hogy a legelborultabb dolgok Japánból szoktak érkezni, úgyhogy talán nem meglepő az sem, hogy a vintage Star Wars játékoknál is hasonló a helyzet. Korábban már írtam a rakétás R2 illetve a felhúzós R2 / C3PO figurákról ma viszont egy igen érdekes konstrukciójú jármű lesz a soros.
Mielőtt a Popy cég 1980-ban átvette volna a Star Wars licenszet a japán piacon, a Takara cég gyártotta a helyi közönség számára a Star Wars témájú játékokat. A hagyományos Kenner cuccokon kívül több esetben a helyi ízlésvilágnak megfelelő egyedi konstrukciókat is előállítottak, amelyek a mai szemnek már lehet, hogy furcsán hatnak. Azt ugye tudjuk, hogy a Japán játékkultúra meglehetősen robotos orientációval bír, itt születtek meg a Diaclone, Gundam, Gobot stb. játékvonalak, de ezeken kívül is milliónyi átalakítható, kombinálható játék született egészen a 60-as évektől kezdve. Az átalakíthatóság és a kombinálhatóság egy nagyon fontos tulajdonsága volt a helyi játékoknak, ami ekkor még meglehetősen távol állt a nyugati trendektől. A Takara viszont ezt a zsánert megpróbálta ráhúzni néhány, a helyi piacra szánt Star Wars termékre is.
1979-ben látott napvilágot a Takara féle, átalakítható X-Wing jármű, ami az alap külső megjelenésén kívül semmilyen hasonlóságot sem mutat a Kenner féle, azonos időben megjelent darabbal. A járgány alkatrészei makett szerűen, öntőkeretbe foglalva kerültek a dobozba, ezeket kipattintgatva egy ezüstszínű, méretileg a Kenner-esnél picit kisebb X-Winget lehetett összerakni. A járgány rendelkezett működő funkciókkal is, így nyithatóak voltak a szárnyak, a futóművek, a pilótafülke és a fegyverek is rugós kilövővel rendelkeztek. Összerakva elég impozáns darab, bár a pilótafüle kék színe és a gép ezüstös árnyalata is meglehetősen eltér attól, amit a filmben láttunk.
A jármű legfontosabb funkciója viszont az átalakíthatóság volt. A járműtesten kisebb lyukak voltak, amelybe tetszőleges módon bele lehetett illeszteni a hasonló illesztési pontokkal rendelkező alkatrészeket, tehát a hajtóműveket, a fegyvereket és a szárnyakat, így a hagyományos X-Wing mellett számos egyedi konstrukciójú járművet is össze lehetett belőle eszkábálni. Némelyik ilyen öszvér jármű egészen jól néz ki, némelyik pedig borzalmas, de az az egy biztos, hogy a Star Wars világához ezeknek az egyedi konstrukcióknak nem sok köze volt. Ugyanakkor mégis érdekes a koncepció. A Takara kiadta egyébként ezt a járgányt átalakíthatósági funkciók nélkül is, az gyakorlatilag sima makettként funkcionál.
A géphez járt két merev, egyszínű figura is, egy X-Wing Pilot Luke és egy R2, viszont ezek jóval kisebbek voltak, mint a Kenner-es társaik és a pilóta nem rendelkezett mozgatási pontokkal sem. Kicsit engem a SW micro figurákra emlékeztetnek, de nagyobbak annál, illetve valószínű, hogy valamelyik Takarás játékvonalból lett átvéve a formátum.
A gép csomagolása szintén egészen érdekesre sikerült. Itt ugye egy rajzolt X Wing van a dobozon „sréhen” , ami mellett a hagyományos Kenner logótól gyökeresen eltérő Star Wars feliratok látszanak. A borítóképen néhány kis képben azt is látjuk, hogy miféle öszvér járgányokat lehet belőle összerakni. Az egész cucc egy igényes kartondobozba volt csomagolva és járt mellé egy kifejezetten japán Star Wars cuccokat bemutató Takara katalógus is. Talán mondanom sem kell, de ma ezek a játékok igen magas értékkel bírnak, főleg a nyugati gyűjtők számára.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.