A Kenner akciófigura mozgató mechanizmusa
A Kenner a (vintage) Star Wars játékok fejlesztésének éveiben számos esetben adott zöld utat a termékfejlesztők elborult ötleteinek. Ezek némely esetben – ugyanúgy ahogyan más ipari szegmensben is – alapvetően elhibázott és használhatatlan termékeket eredményeztek. A Kenner 1977-85 között folyamatosan kereste az újabb lehetőségeket, hogy az aranytojást tojó Star Wars franchise-ból, hogyan tudnának még több pénz kisajtolni. Ez eredményezte például a Mini rig-eket és a Micro collection-t is. 1981-ben a Kenner egyik mérnöke (sajnos nem tudjuk a nevét) egy igen érdekes ötletet tett le a döntéshozók asztalára. Úgy vélte, hogy a 3,75”-es figurákkal és járművekkel való játék változatosságán még lehetne mit csiszolni és ő ki tudná terjeszteni a játékélményt, egy ún. figura mozgató mechanizmussal.
A Kenner fejesei valamilyen (számomra rejtélyes) oknál fogva megengedték a mérnöknek, hogy megcsinálja a gépet (az ún. Action Figure Articulator-t) és csak a prototípus megtekintése után döntöttek a projekt sorsáról. A prototípusból egy darab létezik. Kézzel készült, főleg sztirolból. Ez gyakorlatilag egy kézbe vehető irányító kar, aminek a billentyűi egy-egy rugóval és műanyag csővel állnak összeköttetésben. A csövek vége menetes volt és egy hagyományos 3,75”-es Star Wars figura (Hoth Rebel Commander) végtagjaiba fúrt lyukakba csavarták azokat. A billentyűk elhúzásával a csövek mozgatták a figura végtagjait (a fejét a hüvelykujjhoz eső gomb), több billentyű elhúzásával pedig egyszerre több mozgást is végre lehetett hajtani a figurával. Mivel így érdekesebb pózok voltak előállíthatóak és még „sétáltatni” is lehetett a figurát ezért a mérnök úgy gondolta, hogy ezáltal változatosabb lesz a játék a gyerekek számára.
A cucc mondjuk úgy, hogy ezer sebből vérzett. Lépjünk túl azon, hogy semmi értelme sem lett volna, de ezen kívül is ronda és magas lett volna az előállítási költsége. Az ekkor már legyártott (több millió) figurához sem lehetett volna felhasználni, hiszen azokon ugye nem voltak lyukak. Ezen kívül a jövőbeli figurák gyártástechnológiáját és a meglévő öntőformákat is gyökeresen át kellett volna alakítani, hogy ez a szerkezet működhessen.
Természetesen a bemutató nem volt fényes siker. Ezeket a negatívumokat a döntéshozók is hamar felismerték és eszük ágában sem volt mindent átalakítani azért, hogy marionettezni lehessen a figurákkal, úgyhogy rövid úton törölték a projektet. A fekete zsákot amúgy a gép letakarására használták, hogy a bemutatón csak a figura mozgására lehessen koncentrálni. Ez az egyetlen létező prototípus és szerencsére nem csak képként maradt fenn. Chris Georgoulias gyűjteményét gazdagítja.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
-Szűcs Gyula- · http://nerdblog.blog.hu/ 2018.11.20. 11:00:11
Emlékszem, anno ezt az ujjal fogott bábus dolgot egészen meta szintre vittük már gyerekként is: "Vigyázz, elkapott egy ötlábú óriáspolip! Jajj, engem is!!!"
:D :D :D