A szerdai videóban említettem, hogy a klasszikus, vintage Star Wars hátlapok utolérhetetlen megjelenésével csak egyetlen játék csomagolása vehette fel a versenyt…..a G.I.Joe figurák rajzolt cardback-jei… mégpedig főleg a 84 és a 91 közötti figuráké. Ma a -szerintem- legjobban sikerült és egyben a kedvenc G.I.Joe hátlapgrafikáimból állítottam össze egy tízes listát. Korábban ugye a vicces indiai Joe hátlapokról már volt egy összeállításom, most jöjjön a másik, az úgymond pozitív véglet.
Először is betyár nehéz volt tízet kiválasztani. Első körben egy 35-ös listám volt és a végén már nagyon nehéz volt lehúzgálni az egyes tagokat. A hátlapgrafikák ugyanis nagyon színvonalasak voltak a G.I.Joe esetében és véleményem szerint nem kis szerepük volt abban, hogy a játék ekkora sikereket ért el a generációnk köreiben. A játékokat ugyanis akár tetszik akár nem a csomagolás is el tudja adni, úgyhogy a brand, a figura kinézete és a karakter személye mellett a hátlap külső megjelenése is nagy hatást tudott gyakorolni például a kirakatot nézegető gyerekekre. Jómagam is egy ilyen kirakat nézegetős gyerek voltam, úgyhogy a listámat nyilván befolyásolja az is hogy gyerekkoromban melyik Joe hátlapok fogtak meg igazán, de azért a felnőtt gyűjtői szemem is sokat hozzátett. A lista persze totál szubjektív és nyilván minden gyűjtőtársamnál más lenne, így nyugodtan írjátok meg kommentben, hogy nektek melyek a kedvenc G.I.Joe hátlapgrafikáitok.
Elképesztő darabokat voltam kénytelen kihúzni….éppenhogy nem fért fel a listára a v1-es Snow Serpent, az Alley Viper, SM Low Light, B.A.T., Tunnel Rat és Wet Suit sem….pedig azokat is imádom
- Gnawgahyde - 1989
Gyerekkorom egyik kedvenc hátlapja….Fanyűvő figurában is nagyon jól sikerült köszönhetően az agresszív megjelenésének és a rengeteg, karakteres felszerelésnek, de a hátlapgrafikája közelről megnézve talán nem tűnik annyira erősnek. Nem néz ki túl jól a puska és a malacból se látszik túl sok. Ugyanakkor valahogy mégis működik…nem tudom miért tetszik annyira de valamiért gyerekkorom óta imádom ezt a hátlapot. A rajzon látszik hogy Gnawgahyde piszok kemény csóka, erősen feszít karra és a teljes eszköztára látható. A feje agresszív, hörgős, ami nagyon veszélyes külsőt kölcsönöz neki.
- Undertow -1990
Önmagában az Undertow figura is elképesztően jól néz ki. Ezt jól kiegészíti a remek karaktergrafika, ahol is sikerült az egyik legzsiványabb fejű Cobrát megrajzolni. A félszemű arcmaszk nagyon jól sikerült és külön jó, hogy nem úszás vagy egyéb búvártevékenység közben mutatja a karaktert, hanem a siklójárgányán vágtatva. Jól látszik a gép alján található rakéta is, ami mondjuk, a grafikán jóval nagyobbnak néz ki, mint a játék formája, de ez nem is baj. Az egész egy veszélyes, kemény Cobra harcos képét sugallja. Nagyon tetszett már gyerekkoromban is, de ez máig tart. Ráadásul ez a grafika az európai változat színvilágával még mutatósabb is, mint az amerikai Iron Grenadiers-es kék hátlappal.
- Voltar -1988
Voltar…ő egy gyerekkori álmom volt, ami végülis felnőttkoromban hálistennek beteljesült. Kétszer találkoztam vele kirakatban és mindkét alkalommal megfogott az a részletes, vagány gonosz külső, amit ez a hátlapgrafika mutatott. Mai napig vonzza a szemet és szinte nincs olyan nap, hogy ne nézegetném a vitrinemben. A karakter kinézete némiképpen extravagáns, amin csak dob a keselyűje és az érdekes, aranyszínű géppisztolya. Mondhatjuk azt is, hogy a rajz jobban sikerült, mint maga a figura, bár az sem nevezhető éppenséggel rossznak.
- Road Pig - 1988
Road Pig pont a napokban volt nálam a reflektorfényben. A remek figurát csak erősíti a szintén tekintélyt parancsoló hátlapgrafika, amin Road Pig egy igazi izomkolosszusnak tűnik. Gyerekkoromban mindig nézegettem a hátlapjaim checklistjén és szívesen be is szerezném a mai napig bontatlanul. A grafika egyetlen negatívuma a kissé kitekert kéztartás, ami nyilván a csuklóján található nyílpuska mutatása miatt történt, de ettől függetlenül elég ütős az egész csomag.
- Pathfinder - 1991
Pathfinder hátlapgrafikája már gyerekként is erősen megfogott. Ez a kalapos, szemüveges fej, a lyukas csővel rendelkező gépágyúk és a hegyes pizzaszeletelő engem megvettek kilóra. A figura egyszerre volt vagány és egyedi, legalábbis nem sok hasonló G.I.Joe figura volt a palettán. Tetszett, hogy ez nem csak egy sima katona volt, hanem kb. egy Krokodil Dundee jó nagy gépágyúkkal. Valahogy az egész grafikából árad a lazaság és mind az amerikai, mind az európai csomagoláson remekül mutat.
- Charbroil -1988
Egy pakk, aminél a hátlapgrafika messze sokkal jobban sikerült, mint maga a figura. Ugyan a felszerelések szépen felöltöztetik, de azért még úgy sem bír annyira vagány külsővel, mint némelyik társa. Viszont a hátlapgrafika….amikor én ezt gyerekként valahol a Nagyvárad tér környékén kiválasztottam magamnak ajándékba, akkor esküszöm azt hittem, hogy egy baromi jó Cobra karaktert látok. Agresszív arckifejezés, erősvonalú, futurisztikus páncélzat, egy Cobra logó szerű jel a sisakon és láng láng láng mindenhol….Charbroil mindent eléget a hátlapon. Nem is csoda, hogy a polcon erre böktem, aztán otthon a kibontás után már kevésbé voltam lelkes, de azért szerettem vele is játszani. A grafika mindenesetre kiváló.
- Fast Draw -1987
Ez a karakter egy két lábon járó rakétatámaszpont. Maga a figura felszerelések nélkül nagyon szürkének hat, ám teljesen feldíszítve nagyon egyedi és mutatós. A grafikája erre még rátesz egy kicsit, mert valahogy még menőbben néz ki rajta a karakter. Éppen kilövi az egyik rakétát és a sisak is baromi jól néz ki rajta. Ez általában nem szokott a gyűjtők kedvenc figurája lenni pedig egy igazi gyöngyszem. Én gyerekkoromban egy húsvétra kaptam meg és nagyon bejött.
- Heat Viper - 1989
A HEAT Viper hátlapját szerintem egyetlen Joe rajongónak se kell bemutatni. Ez egy furcsa, de meglehetősen ötletes karakter, ami az erős színei ellenére is pazarul néz ki. A jó kinézet mellé egy igazán ütős hátlapkép társul, amint a viper éppen a tankelhárító fegyverét használja csípőből. Abba ne menjünk bele, hogy mekkorát repülne a csóka, ha így elsütne egy ilyen fegyvert, de mindenesetre nagyon jól néz ki. A rajz vonzza a tekintetet, figyelemfelkeltő, intenzív és remekül kidolgozott. A karakter pozitúrája is nagyon jól sikerült. Ebből nekem gyerekként két példányom is volt és nagyon sokáig el voltak rakva nekem ezek a hátlapok, de sajnos anyukám szanálását nem élték túl. Manapság ez az egyik első tétel a beszerzendő bontatlan G.I.Joe-k listámon és ha meglesz abszolút előkelő helyet fog kapni a vitrinben.
- Shockwave -1988
Shockwave ismerős lehet, mert a szerintem legjobban sikerült G.I.Joe figurák listáján is előkelő helyet foglalt el. Az elképesztően jó figurára csak rátesz egy lapáttal a remekül sikerült hátlapgrafika, amin egy igazi sejtelmes, veszélyes (már már gonoszba hajló) kommandós látszik az előtérben a 80-as évek elmaradhatatlan akciófilm szereplőjével, az Uzi-val. A bal keze első látásra érdekes, de a kissé rogyasztott beállás miatt látszik, hogy éppen lopakodás közben lett ábrázolva a karakter. Ez a csomag elképesztően működött, amikor ezt megkaptam gyerekként tényleg el voltam tőle ájulva és a mai napig a bakancslistám egyik fontos eleme egy (jó drága) bontatlan Shockwave.
- Techno Viper -1987
Mit is lehet erről a hátlapról mondani, amit még nem mondtam el régebben. Ez nálam az abszolút csúcs. Olyan veszélyesen, sejtelmesen, robotszerűen mutat a karakter a rajzon, hogy már-már jobban néz ki, mint a szintén abszolút remek figura. A testtartás is érdekes, gyakorlatilag akció közben mutatja a viperát, szinte támadó pozícióban, de nincs kitekeredve. Gyerekkoromban mindig megcsodáltam őt a hátlapjaimon és nagyon tetszett még akkor is, ha nem tudtam pontosan mi a nyavalyát csinál azzal a valamivel a kezében.
És nektek melyek a kedvenceitek?
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.