Roadblock érdekességei
A mai G.I.Joe érdekességes cikkben újfent egy adott karakterről gyűjtöttem össze az érdekesebb információkat. A mai szerencsés választottam Roadblock volt, aki minden szempontból egy G.I.Joe alapkarakternek számít még manapság is.
Roadblock szinte a kezdetek óta jelen van a G.I.Joe történetében…nagy darab, erős, színesbőrű karakter, nagy puskával, akit az évek során mintegy 25 változatban adtak ki figuraként, de szerepelt a rajzfilmekben és a képregényekben is. Az ARAH érában először 1984-ben jelent meg, majd 86-ban kapott is egy második, ráncfelvarrott változatot. Ez a második külső az, ami a G.I.Joe the Movie-ban is látható volt. Az ARAH érában még további öt figura látott napvilágot belőle, köztük a hazánkban is óriási klasszikusnak számító Tiger Force-os változat is. Ez úgy tudom elég sok korombeli embernek az egyik kedvenc figurája volt gyerekkorában. Ezzel összesen hét, különféle külsővel bíró vintage megjelenése volt Roadblock-nak, amivel gyakorlatilag ő a legtöbb vintage változatban megjelent G.I.Joe karakter. A Cobrák oldaláról a csúcstartó, a szintén hét különféle változattal bíró Cobra Commander volt. (Ugyan Hawk-ból is hét féle jelent meg, ám az ő esetében a hét változatba beleszámít a straight arm-swivel arm változtatás is, ami annyit tesz, hogy ott csak a karok voltak mások, tehát a két figura nem különbözik lényegesen)
Mielőtt Roadblock megkapta volna a végleges nevét, sok karakterhez hasonlóan ő is több más „munkanéven” futott. Érdekes, hogy ezek közül többet is újra felhasználtak, más figurákhoz. A Steam Roller nevet végül a G.I.Joe Mobile Command Center sofőrje kapta meg, a Hardball nevet pedig egy baseball játékosra hajazó, szintén színesbőrű karakter. A harmadik munkanév pedig a „Bubba” volt, amit ugyan nem használtak fel, de abszolút illett volna egy ilyen nagydarab karakterhez.
A Sunbow rajzfilmben Roadblock sokszor rímekben beszél. Ez leginkább a normál sorozat epizódokban és a Movie-ban volt tettenérhető, viszont kezdetben, amikor a karakter feltűnt a Revenge of Cobra miniszériában ez még nem volt így, tehát ezt a tulajdonságát csak fokozatosan nyerte el. Különösebb funkciója nem volt a dolognak és nem is olyan kidolgozott rímekre kell gondolni, mint nálunk a Flintstone család esetében. Természetesen a magyar szinkronban ebből nem sokat lehetett érzékelni.
A filecard-on Roadblock másodlagos harci képességének a főzés volt megadva és valóban a rajzfilmben is többször nyilvánult meg az ételekről illetve az egyik epizód végén főzött is. Még az IDW Comics képregénysorozatában is volt egy címlap variáns, amelyen Roadblock szakácsként volt ábrázolva. Sőt, amint a Red Rockets Glare című epizódból megtudjuk, a nagynénje és a nagybátyja gyorséttermet üzemeltettek.
Említettem már többször, hogy a jobb eladhatóság érdekében az európai kiadású G.I.Joe-knál a filecard-on több esetben is megváltoztatták a karakterek születési helyét általában Európai vonatkozású városokra és néha valamennyire a történeten is csiszoltak. Ez Roadblock-al is így történt. Az amerikai filecard-okon minden esetben a Mississippi állambeli Biloxi volt a születési helye, de Európában ezt több, más helyre is megváltoztatták. A v2-es és v3as Roadblock esetében Francia-kongót,Curacao-t a Battle Corps-os kiadás esetében pedig London Brixton nevű kerületét adták meg születési helynek.
A népszerű amerikai TV sorozat az NCIS 5. évadában volt egy epizód, aminek „Identity Crisis” volt a címe és kvázi a G.I.Joe felé mutatott tiszteletadásként is lehet értelmezni. Ebben a részben ugyanis több mellékszereplő neve is utalt 1-1 G.I.Joe karakterre. Az epizódban szereplő egyik halottat például Marvin Hinton-nak hívták, ami Roadblock polgári neve volt a filecard-okon. A feltűnő arcképen pedig egy kerekded fejű, színesbőrű úr volt látható, bizonyos szempontból hasonló, mint Roadblock. Rajta kívül hasonlóképpen feltűnt az epizódban még Grunt, Scarlett, Doc és Cover Girl polgári neve is.
Roadblock Tiger Force-os kiadásából létezik egy kínai változat, aminél a karaktert nem Roadblock-nak, hanem Barricade-nek hívják. A Barricade szó végülis a Roadblock szó szinonímája, de ugyanakkor volt már egy másik G.I.Joe figura, ami ezen a néven futott.
1986-ban a japán Takara is megcsinálta a maga saját piacra szánt G.I.Joe kiadásait. Ebben a körben kiadták Roadblock-ot is, aminél a hátlapkép és a figura nem ugyanazt a figurát ábrázolja… nem harmonizál. A bliszterben ugyanis a terepmintás ruhával ellátott Roadblock v1-es figura található, ugyanakkor a hátlapkép a gyökeresen más ruházattal bíró Roadblock v2 figurát mutatja.
Roadblock Battle Corps-os kiadása kissé viharosra sikerült. Amint arról egyszer már írtam, a figura először egy propelleres kilövővel került a boltokba, amit valószínűleg a veszélyessége miatt visszavontak. Ez után lecserélték a fegyvereit és ismét a boltokba került immáron új felszerelésekkel. Az eredeti, propelleres kiegészítővel ellátott változat ma rengeteget ér.
Roadblock három számítógépes játékban is szerepelt. Választható karakter volt az 1985-ös G.I.Joe the Real American Hero játékban, az 1992-es G.I.Joe The Atlantis Factor játékban, sőt az 1992-es G.I.Joe arcade játékban is.
2002-ben a figurák mellé megjelent Roadblock-ról egy hat inch-es méretű mellszobor is. A karakter külleme az 1986-os Roadblock v2 figura külső megjelenésén alapult. A szobrot a Palisades cég gyártotta és ebben az időben más fontos G.I.Joe karakterekről is adtak ki hasonlókat például Destro-ról vagy Baroness-ről.
Bár Roadblock mindig is színesbőrű karakter volt és mindig így is látszódott a képregényekben, rajzfilmekben és az összes figurában is, de a második G.I.Joe mozifilmben mégis a polinéz származású Dwayne the Rock Johnson személyesítette meg. A testalkat mindenesetre stimmelt.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.