A múlt héten csináltam egy tízes listát azokból a játékokból, amelyek az általam kedvelt gyerekkori sorozatokhoz kapcsolódtak. A folytatásban, amit még akkor meg is ígértem nektek, most következzen újabb tíz olyan játékvonal, ami szintén a gyerekkorunk sorozataihoz (tehát túlnyomórészt a 80-as 90-es évekhez) köthető, de ezek alapanyagát már nem csíptem annyira.
A múlt heti részben ismertettem az alapokat és azt, hogy milyen elgondolás mentén gyűjtöttem össze a listák egyes tételeit. Sajnos megannyi remek és sokszor kultikus sorozathoz nem készült játék, pedig némelyik esetben teljesen adta volna magát a dolog. Ezért így egy minimális felsorolás szintjén elmondom, hogy emiatt nem szerepelhetett a listán a Renegát (pedig egy Bobby Sixkiller figura milyet ütött volna), az Acapulco Akciócsoport, a Dallas, a Vészhelyzet, a Simlis és a Szende, de sajnos a Walker a Texasi kopóból is csak a dzsipjét adta ki a Johhny Lightning. Ezért ezen a második listán néhány esetben olyan tételek is szerepelnek, aminél maga a sorozat nem volt annyira kultikus vagy kedvelt, viszont sugározták nálunk és készültek hozzá játékok.
Nézzük is akkor a mai szelekciót….
Starsky &Hutch – Mego, 1976
A Starsky &Hutch-ot még az is ismeri (akár a reboot miatt), aki soha nem látott belőle egy részt sem. A klasszikus zsarupárosoknak megágyazó sorozatot Amerikában 76 és 79 között adták, de hazánkban is elkezdték a sugárzását már 79-ben. Én valami ismétlést láthattam, de biztos, hogy többször is belefutottam gyerekkoromban. Nem volt a kedvencem, de azért rossznak se neveztem volna soha. A 70-es években az amerikai Mego volt a sorozatokból készült játékok császára. Az összes fontosabb sorozatból ők készítettek figurákat, így a Starsky &Hutch-hoz is megjelentettek összesen 5, 8 inch-es méretű, öltöztethető figurát. Ezek pontosan ugyanolyanok voltak, mint a többi pl. szuperhősös Mego figurák, csak talán egy picit ingerszegényebbek. Egy csupasz, jól mozgatható, de csak a fej szintjén jól kidolgozott figurát öltöztettek fel, jó minőségű vászonból készült ruhadarabokkal és ez adta ki a hasonlóságot a karakterekkel. A csomagolás ugyanakkor egészen érdekesre sikerült az utcaképet idéző grafikával. A figurák mellé természetesen megcsinálták a legendás Grand Torino-t is, ami ebben a méretben egészen szépen mutat. Összességében ez a vonal a kor viszonyainak teljesen megfelelő, nívós széria volt.
Herkules – Toybiz, 1996
A múlt heti listán a Xena-nál említettem, hogy nagy dilemmában voltam, melyiket, melyik listára tegyem. Végülis a Herkulest tettem a kevésbé kedvelt listámra, noha maga a sorozat előbb készült és sikeresebb is volt, mint a Xena. Úgy is fogalmazhatunk, hogy a Xena, a Herkules spin off sorozata volt, ám valamivel, jobb csajokkal. A Herkulest is mindig néztük, úgyhogy ez is szerves része volt a gyerekkoromnak, noha azért rajongó nem voltam. Csakúgy, mint a Xena-nál, itt is a Marvel figuráiról híres Toybiz készítette a játékokat és őszintén szólva, egészen tűrhetőeket. 14 teljesen jó 5”-es basic figurát, 1 db 10”-es méretű Herkulest, 6 szörny figurát és egy 4 figurából álló olimpiai alvonalat adtak ki 1996-98 között. Ezek közül a szörnyek szerintem kifejezetten remekül sikerültek, jó a kidolgozásuk és nagyon szép éles a festésük. A figurák kidolgozása is teljesen rendben van, bár a Kevin Sorbo-ról mintázott daraboknál nem nagyon találták el a felsőtest és a fej arányát. Egyébként Xena figurája is először ebben a sorozatban jelent meg. Szó, ami szó 1-2 darabot elfogadtam volna gyerekkoromban, főleg a mitológiai lényeget ábrázoló példányokat.
TJ Hooker – Glasslite, 1985
A TJ Hooker egy vérbeli 80-as évek eleji rendőrös sorozat volt, amelyben a Star Trek-ből már jól ismert William Shatner fogta el a gonosztevőket. 1982 és 86 között sugározták, de nálunk csak a rendszerváltás környékén adták, úgyhogy gyerekkoromban pont tudtam nézni. Nem kifejezetten rajongtam érte, mert már akkoris voltak hasonló jellegű, de sokkal izgalmasabb sorozatok (pl a Kojak), de azért elvoltam vele. Még arra is emlékszem, hogy az óvodában játszottunk TJ Hookerest, aminek a keretein belül rávetődtem valami gyerek hátára, az meg elesett. Talán annyira nem is meglepő, hogy készültek belőle játékok, hiszen mégiscsak egy rendőrös akciósorozatról volt szó. Ugyanakkor meglehetősen csalódást keltő tény, hogy ebből se készült egy normális, nyugati játékvonal, hanem itt is a brazil Glasslite szerezte meg a jogokat. Az előző epizódban már láthattátok pár alkalommal, hogy a Glasslite milyen játékkészítési elveket követett, úgyhogy nem lesz meglepő, hogy itt is pont ugyanazokat a játékokat adták ki átcímkézve, amiket már láttunk más vonalakban. Figurák tekintetében kiadtak két 3,75”-est….egy TJ Hooker-t és egy majdnem ugyanolyan Vince Romano-t. Ezen kívül négy átcímkézett járgányt és két gift set-et, amiben pont ugyanezeket a cuccokat lehetett megszerezni. Nem túl szép darabok, de 85-ben ezekre biztos volt arrafelé kereslet, legalábbis sokkal valószínűbb, hogy volt, mint a majd tíz évvel későbbi ugyanilyen MacGyver cuccokra.
Captain Power – Mattel, 1987
A Power kapitány több szempontból is unikumnak számít ezen a listán. Egyrészt ez az a sorozat, amit tényleg, őszintén, tiszta szívből rühelltem már gyerekkoromban is. Néha belenéztem, de egyszerűen annyira taszított a megjelenése, hogy nem voltam képes élvezni. (Szinte már látom magam előtt, a „hát de a Power kapitány tök jó volt” kommenteket, de ebben a kérdésben meggyőzhetetlen vagyok) Másrészt ez a többi helyezettel ellentétben egy nagyjából gyerekeknek készülő, de élőszereplős sorozat volt, amiben fontos szerepet kapott, az akkor még nem túl acélos számítógépes animáció. Amerikában és máshol sem volt igazán sikeres. Csak egy évad készült belőle, amelyet 1987-ben vetítettek. Nálunk, ha jól emlékszem a szépemlékű Szív TV-n sugározták, bőven a 90-es években, de igazából nem túl sokszor követtem, úgyhogy nem tudom hányszor ismételhették. A sorozathoz a Mattel készített egy egészen bő játékvonalat. 10 db 4 inch-es figura, 9 elektronikus járgány (amelyekel egymást lehetett egyfajta korai laser tag-ként lövöldözni) és 6 playset jelent meg. Ezek önmagukban szemlélve egészen színvonalasak voltak, bár ez leginkább azért a járgányokra és a playsetekre igaz. A sorozat kaszálása után aztán a játékok is hamar eltűntek a boltok polcairól, a második hullám kiadása után, így ez sem egy túlságosan elterjedt játékvonal.
Dempsey &Makepeace – Rainbow Toys, 1983
Nem is biztos, hogy mindannyian emlékeztek erre a sorozatra. A Dempsey és Makepeace egy angol nyomozós sorozat volt, amelynek a főszerepet egy civakodó rendőr, vegyes páros játszotta. Jellegében egy kicsit hasonlított a Simlis és a Szendére, de ez egyrészt angol sorozat volt, másrészt itt hivatásos rendőrök voltak a címszereplők, nem pedig magánnyomozók. Egyébként a két sorozat totál egy időben készült, szóval nem merül fel a másolás lehetősége. Hazánkban a 80-as évek legvégén adták, majd még több alkalommal ismételték, így mondhatjuk, hogy annó sokszor belefutottam. Én a magam részéről a Simlis és a Szendét jobban szerettem, de azért ez is egy relatíve nézhető sorozat volt. Némiképp meglepő módon a karakterekről készültek akciófigurák, és ahogyan egy angol sorozathoz illik, egy angol cég, a Rainbow Toys készítette ezeket a játékokat. A Rainbow Toys egy kvázi másodvonalas brit játékgyártó volt és a legnagyobb fegyvertényük az volt, hogy ők voltak Angliában a Thundercats játékok disztribútorai, szóval nem voltak igazán fajsúlyos szereplők. A Dempsey & Makepeace vonalban összesen 6 figurát dobtak a piacra, ám ezeket két hármas pakkba rendezve, így a két járművel együtt összesen csak 4 produktumot lehetett a boltokban megvásárolni. Negatív karaktert nem adtak ki, ugyanakkor a figurák és a kiegészítők is tűrhetőek voltak és mivel a két járgány is egészen jól nézett ki, ezért azt mondom, ez a vonal összességében egyáltalán nem volt rossz. Az más kérdés, hogy nem nagyon tudom elképzelni azt a gyereket, aki valaha is, egy Dempsey & Makepeace akciófiguráért sírt volna egy játékboltban.
M.A.S.H. – Tristar, 1982
A M.A.S.H egy rendkívül sikeres 1972-83 között sugárzott háborús vígjátéksorozat volt, ami az 1970-es azonos című filmen alapult. Az alapszituáció ellenére egy könnyed, vicces széria volt, ami Amerikában elképesztő sikereket ért el, hiszen rengeteg díjat nyert meg és mintegy 11 évad készült belőle. Nálunk is elég sokszor előszedték, bár amikor én láthattam az már tuti nem az első sugárzása volt. Én gyerekkoromban is nagyon kedveltem a háborús témájú dolgokat, de ez valahogy nem fogott meg és nyilván a poénok egy részét sem érthettem. Az ilyen katonás jellegű dolgokból általában szoktak készülni figurák, így a M.A.S.H. szereplőiből is készítettek 8 féle 4 inch-es figurát, 1 playsetet és 2 egészen jól sikerült járgányt. Ezeket a Tristar nevű, számomra teljesen ismeretlen gyártó készítette, ami elvileg nem azonos az ugyanilyen nevű filmstúdióval. A figurák viszonylag fapados kinézetűek voltak és nem kaptak kiegészítőket, de már 10 ponton mozgathatóak voltak. A csomagolás teljesen megidézte a sorozatot, de nagyon jó kérdés, hogy ezeket a játékokat egyáltalán kinek szánták?
VIP- Play Along, 2000
Nagy szívfájdalmam, hogy a sokkal relevánsabb és a 90-es évekre sokkal jellemzőbb Acapulco akciócsoporthoz annó nem készültek játékok. Az mondjuk a másik listán szerepelt volna, de így pótoltam egy másik, talán kevésbé népszerű, de hasonló sorozattal, a VIP, Több, mint Testőr című remekművel. A 90-es években a Baywatch és a Barb Wire jóvoltából Pamela Anderson volt az aktuális szupernő, így okos ötletnek látszott egy teljesen ráépülő, félgagyi akciósorozatot készíteni vele 1998-ban. Ezt ugyan én általában néztem, de annyira limonádé volt, hogy nem túlságosan kedveltem (de a rövidhajú szereplő azért nem volt rossz). Ugyanakkor érdekes módon készültek belőle akciófigurák, a számomra teljesen ismeretlen Play Along nevű cég jóvoltából. A figurák annyira nem is borzalmasak….kicsit anime beütésűek és csak női karakterek születtek. Összesen három figurát adtak ki, amelyeket egybecsomagolva egy hármas pakkban is meg lehetett vásárolni. A karakterek végülis felismerhetőek, a kiegészítők is rendben vannak és azon kívül, hogy szerintem a kutya nem vette őket semmi gond nincs velük. Kicsit emlékeztetnek a 2000-es évek pornósztárokat illetve női WWE pankrátorokat ábrázoló figurákra.
Dukes of Hazzard – Mego, 1981
A Hazárd megye lordjai szintén egy általánosan ismert, hazánkban is vetített sorozat volt, amelyet én leginkább azért vígjátéknak sorolnék be. Ha más miatt nem is, de a legendás kocsi miatt, mindenképpen emlékezetes széria volt, amelyet hazánkban először a 80-as évek közepén sugároztak. Én egészen biztosan később láttam, úgyhogy gyaníthatóan az ismétlésekre emlékszem. Csak úgy, mint a Starsky & Hutch esetében itt is a Mego zsákolta be a játékkészítés jogát, amelyet egy egészen bő, 3,75”-es méretű akciófigura vonal kiadására használtak fel. A Mego, ugye elsősorban a 8 inch-es öltöztethető, babaszerű figuráiról volt híres, de ebben az időszakban már csináltak kisméretű, úgynevezett „pocket heroes” figurákat is. Ennek megfelelően összesen 8 kisméretű figurát, 5 járgányt és 4 nagyméretű figurát küldtek a boltokba. Ezek nem voltak túlságosan kívánatosak, de az az igazság, hogy az alapanyag se volt külsőre valami velőtrázó. Ez már a Mego csődje előtti közvetlen időszak volt, úgyhogy a Dukes of Hazzard játékok hamar kikoptak a boltokból. Ma viszont viszonylag keresett darabok és az áruk is ennek megfelelően egy kicsit borsos.
Star Trek (TNG/DS9/Voyager)– Galoob/Playmates 1988-99
A Star Trek sorozatot és filmeket szerintem senkinek se kell bemutatni, hiszen a Star Wars mellett ez a másik igazán nagy sci-fi franchise. Az első TV sorozat még a hatvanas években indult el, de később is számos mozifilmet készítettek még az eredeti szereplőkkel. Az eredeti sorozat alapján annak idején a Mego készített figurákat és voltaképpen ez volt a modern akciófigurák egyik ősattya, hiszen a Star Trek figurák sikere inspirálta George Lucast arra, hogy a Star Wars mellé is mindenképpen készítsenek akciófigurákat. Az eredeti sorozatot nem tudom adták-e a magyar TV csatornák. Én ugyanis sosem voltam egy nagy Star Trek rajongó és gyakorlatilag a JJ féle új filmeken kívül az összes Star Trek sorozat mindig untatott, így ezeket nem nagyon követtem. Ugyanakkor tény, hogy a 80-as, 90-es években több, új Star Trek TV sorozatot is csináltak, amelyek mindegyike sikeres volt a maga nemében. A Next Generation, a Deep Space Nine és a Voyager fontos, közös jellemzője, hogy mindegyikhez adtak ki, külön-külön játékvonalat, ráadásul ezeket nem is ugyanaz a játékgyártó készítette. Először a Galoob próbálkozott, akik a Next Generation játékvonalban, mintegy 10 féle, 3,75”-es figurát és 3 járgányt dobtak a piacra. Ezek hét pontos mozgathatósággal és egészen filmhű kidolgozottsággal rendelkeztek, noha azért volt olyan karakter, ami kevésbé sikerült. A vonal nem találta meg igazán a maga közönségét, ezért a következő két sorozathoz, már a Playmates gyártotta a figurákat, de a Next Generation karaktereiből is kiadtak egy újabb eresztést. Ezek már tíz ponton voltak mozgathatóak, de az alapvető jellegük nem változott, noha a kidolgozottságuk és a felszereltségük természetesen fejlődött. A TNG-ből 93-94-ben mintegy 86 figurát, a DS9 mellé 93-95-ig összesen 27 figurát, a Voyagerhez pedig 95-99 között 21 figurát adtak ki, így a Playmates eléggé a maximumra pörgette a játékmennyiséget. Ezek nagyjából színvonalas, jól kidolgozott játékok voltak, bár engem igazán nem fogtak meg. Elnézést is kérnék, amúgy a trekkie-ktől, hogy ezt a három tökugyanolyan sorozatot egy kalap alá vettem, de hát ez van.
Mork and Mindy – Mattel, 1980
Az egy úr az űrből című vígjátéksorozat Amerikában 1978-82 között volt műsoron és voltaképpen ez ismertette meg az egész világgal Robin Williams-et. Én a magam részéről sosem rajongtam a sitcomokért, ezt pedig még gyerekként is irritálónak tartottam, de tény, ami tény ez egy sikeres sorozat volt. Itthon először 82-ben vetítették a Szombat esti filmkoktél részeként, de később egészen a 2000-es évekig rendszeresen előszedték, úgyhogy gyerekkoromban bizony sokszor belefutottam. Ez nem egy akciódús vagy izgalmas produktum volt, úgyhogy egészen különös, hogy figurákat is készítettek mellé, bár végülis a sorozat könnyed jellege miatt ezt a gyerekek is nézték. No, azért nem túl sok mindent csináltak, hiszen egyedül Mork jelent meg 4 inch-es méretben és a nagyobb méretű Barbie-szerű babákból is csak kettő. Ellenben ehhez a minimális kínálathoz egy járgányt is a boltokba küldtek, ami önmagában nem volt rossz, de gyanítom, hogy valami Barbie újrahasznosítás lehetett. A boltokban azért nem taroltak a Mork & Mindy cuccok, úgyhogy relatíve hamar vége is szakadt a kiadásoknak.
Természetesen most is ismertetem pár szóban, mi az, ami végül nem került fel a listára és miért.
Beverly Hills 90210 – Mattel, 1991
Ez a vonal volt a lista tartaléka, de végülis nem tettem fel, ugyanis abban az időben én inkább a Melrose Place-t favorizáltam és ezt gyakorlatilag nem is néztem. A Melrose Place-hez viszont nem készültek figurák. A vonal maga egy kvázi Barbie alvonal volt, ami viszont önálló sorozatként jelent meg.
Battlestar Galactica – Mattel/Trendmasters/Diamond Select, 1979/1996/2006
Sajnos a Battlestar Galacticát avagy magyar nevén a Csillagközi Rombolót diszkvalifikálnom kellett a listákról, bármennyire is kultikus sorozatról van szó. Egészen egyszerűen azért, mert a klasszikus 78-as sorozatot, amihez a Mattel készített játékokat tudtommal nem adták nálunk, így gyerekkoromban sem találkozhattam vele. Az új sorozat pedig, amihez a Diamond Select adott ki figurákat már bőven a 2000-es évek közepén ment, így sajnos a BSG nem felelt meg a címben meghatározott „gyerekkorom” kitételnek. A kettő között egyébként a Trendmasters is csinált BSG figurákat 1996-ban a régi sorozat alapján.
Highlander – Prime Time Toys, 1996
Emlékeztem rá, hogy a mindenki által nézett, de annyira nem jó, Hegylakó című (ami persze a Hegylakó filmeken alapult) filmsorozathoz bizony készültek akciófigurák, de sajnos a cikk írása közben jöttem rá, hogy ezek bizony nem a filmsorozathoz, hanem a sokkal kevésbé ismert Highlander animated rajzfilmsorozathoz kapcsolódtak. Ezért levettem a listáról, hiszen nem felelt meg a feltételeknek. A Conan The Adventurer-el ugyanígy jártam, a játékfigurák sajnos ott is a kevéssé ismert animációs sorozaton alapultak nem pedig a baltaarcú Ralf Moeller főszereplésével készült Herkules klón sorozaton.
Remélem ma is tetszett ez a kis vicces válogatás….ha igen, lájkoljátok a Játékok a Polcról Facebook oldalt.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Gerberus 2019.08.25. 23:02:47
A Dempsey és Makepeace sorozatot kedveltem, a címszereplők a valósagban házasok voltak, Michael Brandon sokfelé felbukkant, például az új Amerika Kapitányban is. Az újdonság számomra, hogy ebból is volt játék, de nem lep meg, ez után a blog után. :)
Mrs Broccoli 2019.08.26. 14:07:04
NEM, nem tökugyanolyan. Ez nem egy filmkritilai blog, mellesleg az beleférne, hogy neked nem tetszik, csak hülyeséget ne írj, légyszi. Nem először ekézed a trekkerek kedvencét, tisztában vagyunk vele, akik olvassuk a blogodat.
Tota12 · http://jatekokapolcrol.blog.hu/ 2019.08.26. 15:44:40
Nem filmkritikai blog de mivel a cikk a sorozatokhoz kapcsolódó játékokról szólt ezért pár szóban ismertettem mindegyiknél a viszonyomat az adott sorozathoz. A ST sorozatokhoz meg ilyen a viszonyom. Nem először ekézem de azért nem is szoktam ekézni :) De bevallom tényleg jó rajta viccelődni ahogyan pl a Csillagkapuval is nagyon szeretek viccelődni, meg még egy csomó mindennel...ez van :) Nem kell érzékenykedni mert semmi komolyabb ekzést nem irtam. A véleményemet meg mindig le fogom irni akkor is ha az épp nem egyezik sokak véleményével. Szerintem itt még egészen finoman és diplomatikusan fogalmaztam, mert pl a Mork és Mindynél erősebb szót használtam
Anak 2019.08.26. 21:18:40
A Csillagkapu kapcsán min viccelődnél? Érdekelne.
A Power kapitánnyal kapcsolatban eléggé ambivalens érzéseim voltak. Bejöttek a katonai jelmezek, de arra emlékszem, hogy Kikapcs kapitánynak hívtam (Power), illetve egy epizódjának a címének eltorzításával azonosítottam anno az egész sorozatot.
Az eredeti cím így hangzott: Power kapitány és a tüzes út, nálam ebből lett a Power kapitány és a tüzes istennyila...valamiért ez nekem sokkal jobban hangzott :)
Persze TJ Hooker is tídzsé kukkerként végzete korábban.
Tota12 · http://jatekokapolcrol.blog.hu/ 2019.08.26. 21:29:17
TJ kukker :D Ez kreativ
Anak 2019.08.26. 22:38:46
Én anno az első évad után lelőttem a sorit így kevés ismeretem van, de annak alapján amit láttam, gyanítom igazad lehet.