Alpine kezdeti concept artjai
Ebben a rovatban már többször is szerepeltek olyan Joe-k, amelyeket a fejlesztés kezdeti időszakában még egyáltalán nem olyannak álmodtak meg, ahogy később a boltok polcain láthattuk őket. A változtatások némely darabnál csekélyek voltak, ám bizonyos esetekben az alkotók, az egész karaktert érintő, gyökeres változtatásokat is végrehajtottak, a megvalósulás felé vezető rögös úton. Ma is egy ilyen gyökeresen megváltoztatott karakter , Alpine kezdeti kinézetéről lesz szó.
Alpine karakterét mindenki ismeri, aki foglalkozik a vintage G.I.Joe-kkal. A színesbőrű, szemüveges hegyivadász ugyan nem a legjellegzetesebb G.I.Joe, amit valaha megalkottak, de egyrészt a figurája nagyjából közkedvelt, másrészt a karakter sokaknak ismert lehet a Sunbow féle rajzfilmekből és az egész estés G.I.Joe rajzfilmből. Alpine egy hegyivadász és a figurája is az erre a haderőnemre jellemző külső jegyeket illetve kiegészítőket kapta….csákányt…csáklyát….kötelet….egy csáklyakilövőt….egy kis automata géppisztolyt (Beretta SMG-12) illetve egy kisebb méretű hegyi hátizsákot, amire fel lehetett pakolni a kiegészítők egy részét.
Úgy tűnik azonban eredetileg Ron Rudat nem éppen ilyennek álmodta meg ezt a karaktert. A legutóbbi Joe érdekességek cikkben már említettem egy céget, akik azzal foglalkoznak, hogy mindenféle játékokkal és játéktervezéssel kapcsolatos relikviákat vásárolnak fel a volt dolgozóktól, majd eladják őket a rajongóknak. Nos, ez a cég most éppen egy rajzmappát árul, amelyben Alpine karakterének és kiegészítőinek a legkorábbi concept artjai láthatóak. A mappát Ron Rudat készítette, de azt nem tudni, hogy tőle került-e a cég birtokába, mindenesetre az látszik, hogy az előzetesen még csak Mountain Trooper névre keresztelt, 1985-re tervezett figura kezdetben nem sok hasonlóságot mutatott a később ténylegesen 1985-ben megjelent Alpine-al.
Az első rajz egy nagyon csupasz és egyszerű karaktert ábrázol. Egy fehérbőrű, bajuszos csókát, aki leginkább Bazookára hasonlít. A sisakja olyan, mint a sima névtelen, zöldruhás Joe-ké, a felsőteste pedig sima izmos, ujjatlan trikóval borított, a nyakánál némi gallérral. A jobb kezében láthatjuk a később is megtartott csákányt, ám a bal kezében egy Mac-10-es látható, így az először megálmodott fegyveren is változtattak. Az biztos, hogy ez a derék harcos köszönő viszonyban sincs a későbbi Alpine-al és a hegyivadász jellegre is csak a csákánya utal.
A második kép nyilván az első tag felturbózott változata. Itt már részletgazdagabb a gatya és a felsőtest is, ráadásul már van keresztbe téve rajta egy táskákkal övezett pánt. A bőrszín és a bajusz még mindig adott, de a sisak már elkezdett karcsúsodni. Itt egy kötelet tettek a kezébe, nem pedig csákányt.
A harmadik már egy kicsit közelebb áll a végleges változathoz. A sisakot elhagyták és megjelent a hegyivadászokra jellemző sapka, amin itt egy védőszemüveg kapott helyet. A végleges figurán ugye ez a szemüveg már az arcon van. A felsőtest itt megint más lett és kapott a nyakába egy távcsövet. A nadrág nagyjából maradt a második változaté, viszont itt mindkét előző változat kiegészítőjét a kezébe rajzolták….van csákány, kötél, sőt a hátára akasztva egy fegyver is.
A negyedik változatnál a kis sapkát felváltotta egy kötött sapka, viszont felkerült a felsőtestére egy álló galléros kabát, amelyen megint keresztbe van vetve egy táskás pánt. A nadrágja megint egy kicsit más lett, viszont a bakancsa gyakorlatilag elnyerte már a végleges formáját. Érdekes látni, hogy itt már a csákány a hátizsákon foglal helyet.
Láthat, hogy a kezdeti terveken szereplő apró ötletekből többet is megtartottak a végleges figurán. Az álló galléros kabát, a bajusz, a kötél, a csákány és a felsőtesten keresztbe vetett „valami” is megmaradt a végleges figuránál. A képek elkészülte után aztán a következő fázisban ezeket az ötleteket összegyúrták és további változtatásokat találtak ki, például a bőrszínt és a nevet illetően. Sajnos a további fejlesztési szakaszokról már nem találtam képet, de a végleges figura előtt még biztosan volt pár fejlesztési lépcsőfok.
A másik két mappában található lapon a hátizsák fejlesztésének korai ötleteit láthatjuk. Több rajzon is megjelenik a csákány rögzítésének lehetősége, így látszik, hogy ez az ötlet már kezdettől fogva jelen volt. Itt a variációk között, már rögtön látható egy olyan rajz is, ami egészen hasonlít a végül megvalósult darabra. Erre módosításképpen utólag rárajzolták azt a peg-et, ami a csákányt tartja.
Az biztos, hogy a változtatások itt végül jót tettek a figurának. Szerintetek jobb lett volna, az első változatok valamelyike vagy a végleges jobban üt? Mondjátok el a véleményeteket kommentben.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.