A Jabba the Hutt playset érdekes prototípusa
A Jabba the Hutt playset kétségtelenül a vintage Star Wars éra egyik legjobban sikerült playset-je volt. Szerintem mind a figura, mind a trón sikeresen megidézte (a lehetőségekhez képest) a Jedi Visszatér, Jabba trónterméhez köthető ikonikus jeleneteit. A playset tervezése és előállítása egy viszonylag hosszas folyamat volt, amiben minden egyes elem fokozatosan finomodva érte el a végleges alakját. Ma a Jabba Playset első prototípusáról lesz szó, amelyben a figura és a trón is egy kicsit másként festett, mint a későbbi, boltokba kerülő változat.
Ez volt az első olyan prototípus, amelyen az egész playset egyben volt látható, bár Salacious Crumb figurája ekkor még nem állt készen. Látható, hogy az alapvető elemek és a működő funkciók már ekkor is készen álltak, ám nincs olyan elem, amin ne változtattak volna a későbbiekben. A trón formája majdnem ugyanolyan, de itt még egy kicsit kevésbé szögletes, illetve a perem nem ér le teljesen a földig, tehát nem takarja oldalt a Rancor verem mélységét. A rács mintázata még teljesen más volt, ezt a későbbiekben teljesen átszabták a filmhű mintázatra, továbbá a csapóajtó végig rácsos lett, míg itt még csak részlegesen borította rács. A trón elején található obeliszk fejekből is még csak három látható, a később ezekből négy lett, így a nyakörvet nem csak egybe lehetett befűzni. A nyakörv egyébként nem változott túl sokat, bár itt még a zsinór rész műanyagból volt nem pedig madzagból. A képek kedvéért itt éppen egy Princess Leia figurát használtak a funkció szemléltetéséhez, de később ebből a célból (mivel Slave Leia figura nem létezett) leginkább a Jedi Luke figurát használták a fotózásokhoz. A szélső obeliszkek egy-egy kampós elemhez kapcsolódnak, így a forgatásukkal meg lehet emelni a trón csapóajtaját. Itt szemléltetési célból az emelőkampókat kintre szerelték fel, de nyilvánvaló, hogy ezeknek belül van a helye. Egyébként ezeket az alkatrészeket is áttervezték, így a végleges változat nem is hasonlít erre a kampóra. Az obeliszkek is kidolgozatlanok voltak még, ezeken később nagyon sokat finomítottak.
A trón könyöklő része, amelyen a vízipipa kapott helyet itt még egy kicsit egyenesebb alakú. A későbbiekben ezt enyhén L alakúra tervezték át és picit más lett a formája is. A vízipipa itt még láthatóan csak egy nagyon korai prototípusként létezett, ami még nem is kapta meg az áttetsző részeit. A pipatartó alsó félgömbje viszont már üveges, ugyanakkor a végleges darabon ezt is nagyobbra vették. A pipán magán is még nagyon sokat finomítottak. A szipka itt csak egy nagyon egyszerű, sematikus alakkal bírt, de ehelyett egy teljesen új, bronzos festésű elemet terveztek később, ami jobban illeszkedett a figura kezébe és az áttervezett szájhoz.
A figura is nagyon érdekes, hiszen ez elveiben hasonlít a végleges Jabba figurához, ám ugyanakkor minden elemében eltér attól. Látszik, hogy a felépítés az kezdettől fogva adott volt, van egy farok elem, egy két darabból összerakott test, két mozgatható kar és egy ráhúzható nagyméretű külön fej elem. A fej alakján láthatóan nagyon sokat csiszoltak. Itt még jóval csúcsosabb alakja volt, továbbá a száját és az orrát is teljesen átszabták. A mell redők itt sokkal vékonyabbak voltak még, amitől egy kicsit úgy nézett ki, mintha valaki egy Jabba sapkát húzott volna fel a fejére. Később az egész mell részt lejjebb húzták és oldalt kihagyták belőle a karok helyét, így azok nem a fej alól, hanem kvázi a fejből indultak ki. Ettől a végtermék sokkal inkább hasonlított a filmes szereplőre. A bőr mintázata is egyszerűbb itt még, de ez a változtatás talán nem annyira látványos.
Természetesen a festés is teljesen más volt. Ez a kézzel festett prototípus a halvány alapszínére zöldes plusz festést kapott, amivel gyakorlatilag előre megidézte a sokkal későbbi Jabba figurák megjelenését. A végleges vintage változat viszont egyszínű, mustársárga festést kapott, árnyékolás vagy egyéb plusz festések nélkül. Alapszínében ez szerintem közelebb áll a filmben látható színhez, mint a zöld, úgyhogy talán nem is baj, hogy változtattak. A szeme is erősebb piros, mint a végleges darabé, de e tekintetben is jó, hogy változtattak, mert a forgalomba kerülő Jabba figura szeme, szerintem az egyik legszebb festésű dolog a vintage Star Wars érában.
Mindig érdekes látni, hogy egy ikonikus játék megvalósulása honnan is indult el, de ennél a playset-nél szerintem ez különösen jó. Szinte látni, hogy az alkotók, hol, melyik részletnél milyen új ötleteket tettek hozzá. A vintage Jabba playset-tel én is foglalkoztam egy videóban, úgyhogy ha eddig még nem láttátok volna, szerintem pótoljátok.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.