A játékok alapvetően a gyerekek számára készülnek és abban talán mindenki egyetért, hogy a gyermek a legnagyobb kincs a világon. Éppen ezért a játékok esetében különösen szigorúan be kell tartani a biztonsági előírásokat, nehogy a gyerekek szórakoztatására kitalált tárgyak kárt okozhassanak bennük. Ma már ennek a megelőzésére egészen szigorú és jól működő rendszer létezik, de a történelem során sajnos elég sok olyan eset volt, amikor a játékok veszélyt hordoztak magukban. A játékokat is emberek tervezik, akik néha hibáznak, néha pedig hülye ötleteik vannak, ezért egyáltalán nem meglepő, hogy minden más területhez hasonlóan, a játékiparban se sikerült minden termék biztonságosra, ráadásul a szabályozások se voltak mindig olyan szigorúak, mint manapság. Néha sikerült megelőzni a bajt, de néha viszont nem, úgyhogy szerintem fontos néha beszélni azokról a tipikus esetekről, amelyek korábban bekövetkeztek a játéktörténelem során. Szinte nincs is olyan játékgyártó, akinek ne lett volna valamilyen ügye az évtizedek során, úgyhogy a cikkbe természetesen nem minden esetet írtam bele, de igyekeztem összegyűjteni a legfontosabb és leghíresebb példákat. A gyártók hibái ellenére, azért azt is fontos hangsúlyozni, hogy a bajok megelőzésében azért a szülők előre gondolkodásának és odafigyelésének is mindig nagy szerepe van. Lássuk akkor melyek voltak a játéktörténelem leghíresebb veszélyes játékai.
Austin Magic Pistol – Austin, 1945
A különféle patronos és robbanós pisztolyokkal mindigis akadtak problémák. Erősségtől függően, okozhattak égési, robbanási vagy szem sérüléseket. Az Austin Magic pistol, ami egyébként egy ötletes darab volt, a rossz anyagválasztás miatt tudott ilyesmit okozni. A pisztoly egy pingponglabdaszerű golyót tudott kilőni magából a hátsó részébe betöltött ún. „magic crystal” és víz segítségével. Ez a kristály kalcium karbid volt, ami vízzel érintkezve robbanásos reakciót okozott és ez vetette ki a csőből a labdát. A dologgal két probléma is volt. Egyrészt a kémiai reakció magától is végbe mehetett a levegő nedvességétől, vagy ha véletlenül víz érte, így gyakorlatilag a játék magában is robbanásveszélyes volt. Az anyaghasználat sem volt túl acélos, így a robbanástól akár az egész szétmehetett a gyerek kezében. A másik probléma a kémiai reakció maga, hiszen voltaképpen ez robbanásos elven működött, ami miatt egy csomó Amerikai államban lőfegyvernek minősült. Arról ne is beszéljünk, hogy milyen erővel tudta kilőni magából a labdát. Végül a problémák miatt az 50-es években abbahagyták a gyártását.
Gilbert Atomic Lab – Gilbert, 1950
A Gilbert cég minden egyes terméke olyan volt, mintha direkt a gyerekek ellen hozták volna létre őket, pedig elsősorban a tudományos fejlesztés volt a céljuk. Ugyanakkor manapság nincs egyetlen előírás, vagy biztonsági tanusítvány, aminek az ismeretterjesztő készleteik megfelelnének. A házi ólomkatona öntő készletükkel illetve a gyerek üvegfújó készlettel egy csomó gyerek megégette magát, a kis kémikus készületük pedig olyan vegyszereket tartalmazott, amiből akár házibombát is elő lehetne állítani. A „csúcs” viszont egyértelműen az atomenergiát népszerűsítő Atomic Energy Lab volt, amivel a gyerkőcök egy csomó látványos fizikai kísérletet végezhettek el otthoni körülmények között. Volt benne egy elektroszkóp, egy spintaroszkóp, egy ködkamra, egy Geiger számláló és egy csomó-csomó sugárzó anyag, ami ugyebár nem egy túl szerencsés dolog...Polónium 210, urántartalmú ércminták, ólom 210, cink-65 és ruténium 106 izotóp is volt a dobozban, amivel a különféle sugárzás fajtákat lehetett megfigyelni és ugye ez azért némely esetben eléggé káros lehet az egészségre. Bár ezek nem sugároztak olyan erősen, azért a franc se vette volna meg a gyereknek pláne úgy, hogy ekkoriban azért már tudtak a sugárzás negatív hatásairól. A készlet szerencsére nagyon drága volt, így csak egy évig volt a piacon, ezért gyakorlatilag nem élhette meg, hogy betiltsák. A felhasznált anyagok felezési ideje 1-50 év volt, úgyhogy manapság már nem veszélyesek, bár a gyártó később is váltig állította, hogy a készlet nem jelentett veszélyt a gyerekekre. Ez az egyik leghíresebb darab a listáról, noha mindössze csak 5000 darabot gyártottak belőle.
Easy Bake Oven – Kenner/Hasbro, 1963/2006
A konyhai eszközök játék változatai mindig jelen voltak a játékpalettán és nincs is olyan konyhai eszköz, aminek ne létezne gyerek változata. Ma is vannak működőképes változatok, de az 50-es, 60-as években egy csomó olyan játék is létezett belőlük, ami relatíve erős teljesítménnyel bírt. Volt ilyen játékvasaló és egy rakás más olyan cucc, ami ma már veszélyesnek minősülne. A Kenner 1963-as Easy Bake Oven-je ezek között is úttörő volt, hiszen ez egy működő gyerek sütő volt, amivel valódi süteményeket lehetett előállítani. Nos, ez már akkoriban sem volt egy veszélytelen gép és voltak is ezzel összefüggő sérülések, de ennek ellenére hosszú évtizedekig sikeresen forgalmazták a különféle változatait. A licenszet a Hasbro örökölte meg és 2006-ban ki is hozták a saját verziójukat, amivel azonban sorra jöttek a problémák. A Hasbro rögtön jelentéseket kapott, hogy 29 gyereknek becsípte az ujját a sütőajtó és 5-en ezek közül égési sérüléseket is szenvedtek. A cég és a hatóságok azt tanácsolták, hogy 8 évesnél kisebb gyerekek ne használják a terméket, majd kiadtak egy műanyag rostélyt, ami a sütőre felhelyezve megakadályozza a becsípődést. A javító alkatrész kiadása ellenére további 249 baleset történt a játékkal összefüggésben, amiből 77 tűzeset volt, 16 pedig másod vagy harmadfokú égési sérülés. A kaput végül az tette be, hogy egy kislány megégett ujját amputálni is kellett, úgyhogy a Hasbro visszahívta a 2006 május és 2007 júniusa között értékesített termékeket. Ez összesen 985 000 játékot érintett, de a termék népszerűségét nem törte meg, úgyhogy a mai napig jelennek meg különféle újabb változatai.
Creepy Crawlers – Mattel, 1965
A Creepy Crawlers vagy más néven a Thingmaker játékok, hasonló elven működő játékkészletek voltak, mint az Easy Bake Oven. Voltaképpen ez egy sütő, amiben formázható műanyagból különféle rovarokat és egyéb lény figurákat lehetett előállítani. A játék sikeres volt és többféle témát is ráhúztak, így 1970-ig mintegy 14 féle változatban (volt képregényes és Hot Wheels-es is) is a boltokba került. A sütő rész kb. 199 Celsius fokon működött és teljesen nyitott volt, ami miatt már a forgalmazás első pár évében is egy csomó égési sérülés keletkezett. A 70-es évek végén, valószínűleg ezzel összefüggésben abba is hagyták a gyártását. Ráadásul a sütéshez használt műanyag is mérgező anyagokat tartalmazott, így duplán veszélyes volt. A Mattel viszont hitt a koncepcióban, úgyhogy 1978-ban kikísérleteztek egy sokkal biztonságosabb modellt, ám ez túlságosan lassú volt, így ezt a piacra sem dobták. 1992-ben a Toymax cég megvette a nevet és a koncepciót, a karakterekből akciófigurákat is csináltak, volt belőle rajzfilm és újra a boltokba került a sütő is, egy immáron sokkal biztonságosabb változatban. Ebben már például nem lehet kivenni a cuccot addig, amíg ki nem hűlt a sütőtér. A 2010-es években a Jakks Pacific-hez került a licensz úgyhogy akkoriban ők is kiadták a maguk változatát.
Lawn Darts – Franklin/Hasbro, 1970
Nem tudom ki és miért gondolta úgy, hogy jó ötlet a piacra dobni egy gigantikus méretű, hegyes darts nyilakból álló készletet, amivel a kertben egy körbe kell betalálni, de a hatvanas években ez egy egészen népszerű játék volt. Több cég is forgalmazta a saját változatát. Csakhogy itt a felépítés alapvetően magában hordozta a sérülés lehetőségét, úgyhogy 1970-ig összesen 6100-an kerültek a kórházba a játékkal összefüggésben. Ezek közül három végződött halállal, de volt, aki kómába is került. Végül a játékot ebben a formájában betiltották, de gyengédebb változatban a mai napig jelennek meg néha hasonló elven működő játékok.
Colonial Viper / Cylon Raider, Mattel, 1979
A listáról ez volt az egyik leghíresebb eset. 1979-ben a Mattel megszerezte a Battlestar Galactica tv sorozat jogait és egy Star Wars-hoz hasonló 3,75”-es játékvonallal próbált meg versenybe szállni a Star Wars figurákkal. A figurákhoz járművek is voltak és ezek egészen formabontó módon rugós rakétakilövőkkel voltak ellátva. A piacra dobást követően a Mattel hamar 7 jelentést kapott a hatóságoktól olyan esetekről, amikor a gyerekek lenyelték vagy belélegezték a kilövő rakétáját, ezért innentől kezdve figyelmeztető matricákat tettek a játékdobozokra. Ennek ellenére mégis megtörtént a baj. Először egy Tom Rosinski nevű kisfiúból kellett kioperálni a lövedéket, majd egy Jeffrey Warren nevű 4 éves gyermek meg is halt a lövedék okozta fulladástól. Én mondjuk, nem tudom, hogy ezt a rakétát hogyan tudták belélegezni, de a rakéta alakja mondjuk valóban nem volt túl szerencsés. A dolog óriási publicitást kapott. A Mattel visszahívta a rakétákat és mindenki, aki visszaszolgáltatta, kapott egy ingyen Hot Wheels autót. A játékokat is áttervezték és kivették belőlük a kilövőt. A szülők nem elégedtek meg ennyivel és beperelték a Mattel-t. Ennek hastására a Battlestar Galactica játékvonalat idő előtt abbahagyták és a rugós kilövők a lövedékeikkel együtt kb 8 évre eltűntek az akciófigurák mellől. A dolognak volt még egy érdekes kihatása, mert a mai napig tartja magát a legenda, hogy a Rocket firing Boba Fett figura emiatt az eset miatt nem jelenhetett meg a vintage Star Wars vonalban, de a valóság az, hogy azt a figurát már a baleset bekövetkezése előtt át kellett tervezni biztonsági megfontolásokból, majd az áttervezett darab nem ment át a minőségi próbákon, így végül abból is elhagyták a kilövőt. Tehát a Boba Fett figurának nincs köze a Battlestar Galactica balesethez.
Entertech– LJN, 1985
Az LJN cég leginkább a borzalmas videójátékairól és a Thundercats figuráiról lehet ismerős, de az az igazság, hogy egészen jól sikerült játékfegyvereket is gyártottak. Az Entertech egy elemmel működő, elektromos meghajtású vizipisztoly volt, ami ugyanakkor rendkívül realisztikusra sikerült. Míg más játékfegyverek általában színesek, vagy egyértelműen műanyag hatásúak voltak, ezek a matt fekete festésükkel messziről egyértelműen eredeti fegyvernek látszódtak, annak ellenére, hogy némelyiken például egy Rambo matrica virított. Amerikában ekkoriban azért akadt bőven fegyveres utcai erőszak, úgyhogy nem igazán volt szerencsés pont olyan fegyverekről realisztikus küllemű játékokat csinálni, amelyeket például az utcai bandaháborúkban is előszeretettel használtak a harcoló felek. Ebből az okból sajnos egy csomó ember meghalt, mert a rendőrök valódi fegyvernek nézték őket, illetve konkrétan használták is ezeket rablásokhoz vagy egyéb bűncselekményekhez. Ez nyilván nem csak az Entertech-et érintette, úgyhogy ezt a játékot nem is tiltották be, de a törvényalkotók olyan szabályozást hoztak, hogy a játékfegyverek csövére egy feltűnő narancssárga elemet kell elhelyezni, amiből (elvileg) messziről látszik, hogy egy játékról van szó. Az Entertech végét végül az LJN cég csődje jelentette 1990-ben.
Rollerblade Barbie – Mattel, 1991
1991-ben a Mattel egy egészen ötletes, ámbár veszélyes Barbie-t dobott a piacra, a szikrázó korcsolyával rendelkező Rollerblade Barbie-t. A működési elve hasonló volt, mint a tűzköves öngyújtóké (teljesen olyan korcsolya alja,mintha öngyújtó lenne), így teljesen egyértelmű, hogy nem volt egy jó ötlet ilyet a kislányok kezébe adni. Bár léteztek ekkoriban más szikrázó játékok is (pl. Transformers-ek), de a Barbie szikrája túl erős volt, ami miatt égési sérüléseket és tüzeket is okozhatott, főleg ha valami textílián tologatták. Konkrét sérülések is köthetőek hozzá és volt olyan gyerek, akinek a ruhája is meggyulladt, ráadásul a műanyag is megolvadt tőle, ami miatt ma a használt példányoknak általában égett műanyag szaga van. Még 1993-ban is forgalmazták, sőt reklámokkal is támogatták, de nem sokkal később befejezték a forgalmazásukat.
G.I.Joe Roadblock – Hasbro, 1992
Erről a témáról volt már szó egy önálló cikkben a blogom hajnalán, de itt van a helye, hogy egyszer bizony a G.I.Joe-kat is sújtotta egy kis minőségi probléma, ami akár veszélyes is lehetett volna. Az 1992-es Roadblock figura egy nem túl szemrevaló, pörgős rotor kilövő kiegészítővel jelent meg, majd nem sokkal a megjelenést követően a Hasbro váratlanul visszahívta a figurákat a boltokból. Nem sokkal később ugyanezt a figurát immáron egy sima, rugós kilövővel adták ki újra, tehát a rotor kilövőt lecserélték. A hivatalos indoklás szerint azért, mert a kilövő túl könnyen eltört, ám ez az indoklás már kb akkor sem állta meg a helyét, úgyhogy inkább a rotor kilövő erőssége lehetett a probléma. Ez ugyanolyan elven működött, mint a Rat járműnél vagy a Transformers Leadfoot figuránál, de ez állítólag sokkal erősebb volt. Mindenesetre a Hasbro magától és gyorsan lépett, így ezekhez nem köthető sérülés vagy baleset, ami miatt mindenképpen jár a cégnek egy piros pont. Nem túl sokat adtak el az eredeti kiegészítővel, úgyhogy a forgalomba került darabok ma rendkívül keresettek és viszonylag ritkák, így eléggé zsebbenyúlós mutatvány beszerezni egyet.
Sky Dancers – Galoob, 1994
A Galoob Sky Dancers nevű, kislányoknak szóló játéka voltaképpen úttörő volt a maga nemében és idejében. Egy felhúzós elven működő, felrepülő tündér figuráról van szó, amihez még rajzfilmsorozat is kapcsolódott. A felreptetés után a figura a műanyag szárnyai segítségével pörög és valameddig a levegőben is marad. A működési elv és a szárnyak ugyanakkor nem voltak biztonságosak, az erősen felrepülő figura megüthette a gyerekeket a szárnyak pedig vágási vagy szemsérülést is okozhattak. Okoztak is, hiszen mintegy 150 esetben jelentettek a játékkal összefüggő, szerencsére nem súlyos sérülést. A jelentéseket visszahívás, majd betiltás követte, így a Galoob többféle hasonló elven működő vonalból, összesen 8,9 millió példányt hívott vissza, majd beszüntették a gyártásukat.
Cabbage Patch Kids Snack Time – Mattel, 1996
A Cabbage Patch Kids egy sikeres, pufiarcú baba brand, ami 1978-óta szinte folyamatosan kapható a boltokban. Több játékgyártó is birtokolta a nevet az évek során, de az ominózus időszakban a Mattel gyártotta a CBK cuccokat. 1996-ban dobták a piacra a rágó funkcióval bíró Snack Time babát, ami a szájába adott műanyag ételeket megrágta és a hátsó oldalon visszakerültek a hátizsákjukba. 1996 karácsonyán kifejezetten népszerű és divatos játék volt. 1997-ben viszont a Mattel önként kivonta őket a forgalomból miután a Connecticut-i hatóságok biztonsági figyelmeztetést adtak ki a játékkal kapcsolatosan. Számos esetben ugyanis a baba bekapta a gyerekek haját vagy sérüléseket szenvedtek tőle, miután bedugták az ujjukat a baba szájába. A belső mechanizmus ugyanis egy forgó fémhenger volt, ráadásul nem is gyengéd, úgyhogy képes volt akár komolyabb sérüléseket is okozni. A Mattel pénzvisszafizetéssel egybekötött visszavásárlási akciót hirdetett, de mivel körülbelül 500 000 darabot adtak el belőle, ezért maradt belőlük a lakosságnál bőven.
Star Wars fénykardok – Hasbro, 1999
Amióta a Star Wars létezik, léteznek a játék fénykardok, amelyek a kezdetektől fogva képesek voltak fény és hanghatásokat kibocsájtani. Mint minden elektromossággal működő játék, ezek is hordoztak magukban kockázatokat, de az első ezzel kapcsolatos gond, csak 1999-ben jelentkezett. Az Episode I-el összefüggésben többféle fénykardot is kiadtak, de ezek elég sok esetben nem működtek megfelelően. A Hasbro 38 túlmelegedésről szóló jelentést kapott, amiből 6 esetben az akkumulátor is felrobbant. 3-an szenvedtek kisebb égési sérüléseket 1 esetben pedig valamitől szemirritáció jelentkezett. A cég viszonylag gyorsan lépett és hamar visszahívták a boltokból a hibás fénykardokat. Két típust érintett a probléma, Qui Gon és Darth Maul kardját, amelyekből összesen 618000 darabot vontak ki a piacról Amerikában illetve további 35000 darabot Kanadában. Egyébként a későbbiek során is óvatosak voltak a boltok az ilyen játékokkal, az angol Woolworths áruház például a Clone Wars idején kiadott játékfénykardokat csak 18 év felettieknek volt hajlandó árusítani.
Batmobile- Mattel, 2004
2004-ben a Mattel rendelkezett a Batman licensszel és némely esetben egészen tűrhető produktumokat küldtek az üzletekbe. A 2004-es kétszemélyes Batmobile se volt rossz, az érdekes formájával és a nagy hátsó szárnyaival. Ez utóbbival volt végül probléma, ugyanis egyrészt elég hegyesre sikerültek, ami önmagában is veszélyforrást jelentett, de ugyanakkor elég rideg műanyagból is voltak, ami törés esetén szúrást vagy vágási sérüléseket is okozhatott. 2003 június és 2004 februárja között összesen 14 esetben történtek a játékkal összefüggő sérülések, főleg vágások, amelyek 4 esetben orvosi kezelést is igényeltek, úgyhogy a Mattel-nek lépnie kellett. Ez a probléma összesen 314 000 legyártott Batmobile-t érintett, amihez egy javítókészletet gyártottak új szárnyakkal. Ezt természetesen ingyen kiküldték a vásárlóknak, úgyhogy könnyedén ki lehetett cserélni a problémás alkatrészeket.
CSI Fingerprint Eximanation Kit – CBS, 2006
2006-ban az egyik legsikeresebb sorozat a CSI Helyszínelők volt, ami 2000-től kezdve, mintegy 15 évadon át uralta a TV képernyőket. Furcsa lehet, hogy adtak ki belőle játékot, de a gyerekek számára készített Helyszínelők nyomozó készletek egyébként nem is tűnnek olyan hülye ötletnek. A Fingerprint examination kit egy csomó egyszerűsített nyomozóeszközt, zárószalagot, vegyszereket,és egyszerű eszközöket tartalmazott. El is adtak belőle egy jó párat, amikor is az amerikai azbeszt betegségekkel foglalkozó szervezet, megsejtette, hogy az ujjlenyomatok kimutatására szolgáló fehér por azbesztet tartalmazhat. Jó sok pénzért fel is béreltek egy független szakértőt, aki végül kimutatta, hogy a kínai tesztek és tanusítványok ellenére a por 7%-nyi tremolitot tartalmaz, ami az azbeszt egyik legkártékonyabb, legrákkeltőbb fajtája. Ráadásul ilyen anyag a normális, rendőrség által használt ujjlemnyomat porban sincsen. A készletet a CBS TV csatorna megbízásából, a Planet toys gyártatta Kínában és nagyon valószínű, hogy simán meghamisították a vizsgálati eredményeket. Azt várnánk, hogy egyből nagy balhé lett a dologból, de a CBS csatorna és a kínai gyár nem ismerte el a vizsgálatot és egy jó ideig sikerült elhúzniuk a visszahívást. Végül csak akkor indítottak visszavásárlási programot, amikor több független vizsgálat is kimutatta az azbesztet, illetve a híradóban is szó volt a dologról, de az elcsalt idő alatt is egy csomót eladtak a készletből. A többi CSI készletben is előfordult az anyag, úgyhogy az összeset eltüntették a polcokról.
Mágneses Polly Pocket készletek- Mattel, 2006
A 2000-es években erősen rájárt a rúd a Mattel-re már, már ami a játékvisszahívásokat illeti. Számos Polly Pocket készletben (ahogy korábban nyilván ezer másik játékban is) használtak apró mágneses alkatrészeket, amelyekkel valamelyik játékfunkciót lehetett használni. A baj csak az volt, hogy ezeket az apró mágneseket a kislányok le tudták szedni és elkezdték mű piercingnek használni, amivel ugye szúrás nélkül a helyén tudtak tartani egy-egy apró műékszert. Ez ugye főleg az orr és a száj esetén érdekes, úgyhogy nagy volt a valószínűsége, hogy a mágneseket lenyelték vagy belélegezték volna. Konkrét haláleset nem történt, de sérülések igen, ezért azonnal visszahívtak összesen nyolc féle Polly Pocket készletből, minden legyártott példányt. Ez összesen 2,4 millió példányt érintett és kihatással volt az összes többi mágnessel rendelkező játékra.
Magnetix – Mega, 2006
Hasonló okokból hívták vissza a Mega cég apró mágneses golyókból álló Magnetix nevű építőjátékát is szintén 2006-ban. Itt egy kicsit komolyabb volt a helyzet, mert nagyjából egy év alatt, összesen 1500 esetben jelentkeztek a játékkal összefüggő problémákkal az amerikai egészségügyi intézményekben. Ezek közül 27 volt a műtéti beavatkozást igénylő, komoly probléma és egy végződött halállal. A gyerekek ugye lenyelték az apró, erősen mágneses golyókat és ez bélsérülést, bélelzáródást okozhatott, főleg abban az esetben, ha a több lenyelt darab összeállt a belekben. A Mega mintegy négy millió játékot hívott vissza, de érdekes módon a többi, hasonló játékot gyártó cég ezt nem tette meg. Ma is lehet hasonlókat rendelni gond nélkül a távol-keletről.
Batman figurák – Mattel, 2007
Szintén a mágnesek okozták a problémát a Mattel 2007-es Batman figuráinál is. Összesen 27 esetben jelentették, hogy a viszonylag könnyen leszedhető mágneseket a gyerekek lenyelték vagy a szájukba vették, ezért végül öt féle figurából, összesen 345 000 példányt kellett visszahívni. Az esetleges haláleseteket és a komolyabb sérüléseket így sikerült megelőzni, de ez az eset szintén nem tett jót a Mattel-nek. A Magna Battle Armor Batman, a Magna Fight Wing Batman, a Secret ID Batman, a Flying Fox Batman és egy másik vonalba tartozó, Triple Slash Zolo Roronoa nevű figurát érintett a visszahívás.
Monster science waterballs – Be Amazing, 2013
A Be Amazing cég által gyártott Monster Science Waterballs játék egy igazán érdekes cucc volt. Többféle csomag is létezett belőle, de mindegyiknek ugyanaz volt az alapelve. Zselés állagú kisebb labdákat kellett a vízbe dobni aztán a mellékelt anyagot kellett mellészórni, amitől a labda térfogata a sokszorosára nőtt. Pókosban is létezett ilyen, és ha már megduzzadt nem is volt vele semmi gond. Viszont önmagában a színes kis labdákat a gyerekek nagyon könnyen cukorkának nézhették, ami egy víz hatására dagadó cucc esetében nem túl szerencsés. A lenyelése esetén bélelzáródást, kiszáradást és egyéb borzalmakat okozhatott, amit külön nehezített, hogy a lenyelése esetén nem látszódott volna a röntgen felvételen. Szerencsére haláleset nem történt, de egy kislány gyomrából ki kellett műteni egy ilyen labdacsot. Összesen 15000 példányt hívtak vissza Észak-Amerikában és a hatóságok be is tiltották a forgalmazását.
De természetesen a sornak itt még nincs vége, hiszen manapság is minden évben előfordulnak olyan esetek, amikor 1-1 játékot valamilyen potenciális veszélyforrás miatt, visszavonnak, vagy betiltanak. Sajnos rengeteg eset vol a felsoroltakon kívül is amit végül nem tettem fel, de ezek jöhetnek akár kommentben.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
kéki béla 2020.06.16. 00:34:45
DFK 2020.06.16. 04:54:50
egyinges 2020.06.16. 05:26:26
Tota12 · http://jatekokapolcrol.blog.hu/ 2020.06.16. 08:01:38
midnight coder 2020.06.16. 08:07:23
Tota12 · http://jatekokapolcrol.blog.hu/ 2020.06.16. 08:08:50
Tota12 · http://jatekokapolcrol.blog.hu/ 2020.06.16. 08:13:25
lamujer 2020.06.16. 08:24:40
Titus Pullo Urbi 2020.06.16. 08:32:19
jollytall 2020.06.16. 08:38:16
Magnetix: Nem ismerem az eredetit, de a klónokban amit láttam, sehol nem mágneses a golyó. Nem is lenne túl praktikus, mert a mágnesnek kellene É-i és D-i pólusának lenni, ami egy gömbszimmetrikus golyón elég esetlen (ld. Föld). Ezért mindig a pálcika volt mágneses, egyik vége É, a másik D, és a golyók sima acélgolyók.
Tota12 · http://jatekokapolcrol.blog.hu/ 2020.06.16. 10:08:27
Ez is ilyen pl bár ez a manapság kapható -
img.grouponcdn.com/stores/soEZvNJD62jWAu5AhVpETxCFMEP/storespi9367431-1000x600/v1/t600x362.jpg
Jaja a wikin 199 fok volt és gondolkodtam is rajta hogy felkerekítem 200-ra, de lehet szerencsésebb lett volna úgy hogy maximum annyi. Végül azért nem 200at irtam mert akkor valaki abba kötött volna bele, hogy a wikin csak 199 van :)
Tota12 · http://jatekokapolcrol.blog.hu/ 2020.06.16. 10:14:49
Tota12 · http://jatekokapolcrol.blog.hu/ 2020.06.16. 10:15:37
tlantos 2020.06.16. 10:32:44
Karolac 2020.06.16. 13:30:05
Karolac 2020.06.16. 13:31:06
Serény Vélemény 2020.06.16. 16:36:36
Serény Vélemény 2020.06.16. 16:39:06
Nem értem egyébként: ha én szülőként tudom, hogy a gyerekem szeret a szájába venni dolgokat, vagy lenyelni, akkor egyszerűen nem veszek neki olyan játékot, ami egyáltalán belefér a szájába...
gyedmaróz 2020.06.16. 17:57:26
(Tényleg szét bírta ütlegelni az ember csuklóját.)
kéki béla 2020.06.16. 19:33:53
Tota12 · http://jatekokapolcrol.blog.hu/ 2020.06.16. 19:49:11
2020.06.16. 20:45:30
Dan da Man 2020.06.17. 08:14:31
Ezt leszámítva viszont érdekes gyűjtés volt, köszi!