A Revell G.I.Joe makettjei
A 80-as, 90-es években, a vintage G.I.Joe vonal támogatására, legalább ugyanannyi kapcsolódó termék jelent meg, mint a Star Wars vagy a Transformers vonalak esetében. Uzsonnás dobozok, tolltartók, napszemüveg, levélpapír, hátizsákok és minden elképzelhető merch cucc beszerezhető volt G.I.Joe-s kivitelben, nyilván főleg a világ nyugati felén. Természetesen játék jellegű kapcsolódó termékek is voltak, noha nyilvánvalóan kevesebb, hiszen a fő termék maga is játék volt, amiről a gyártó nem akarhatta teljesen elvonni a vásárlók figyelmét. A makettek is lehetnek ilyen kapcsolódó termékek, mert ezeket általában a játékok közé sorolják, noha tényleges játékfunkciójuk nem nagyon van, ugyanakkor a célközönségük (nyilván a bonyolultságuktól függően) egy jó része a gyerekek közül kerül ki. Egy olyan, erősen a járgányokra is építő vonal esetében, mint a G.I.Joe, nem volt egy hülye gondolat maketteket is kiadni, hiszen így a jól ismert járműveket, egy kicsit más formátumban, szintén el lehetett adni, akár ugyanannak a célközönségnek. Talán kevesen tudják, de léteztek is ilyen G.I.Joe makettek is, úgyhogy ma ezekről lesz szó.
A G.I.Joe vonal indításakor az alkotók nagy hangsúlyt fektettek a realisztikus járművekre és a Hasbro-nál eleve úgy is gondolták, hogy a járgány lesz majd a fő termék, ami mellé kiegészítő jelleggel figurákat fognak venni a szülők. Aztán ez később egy kicsit másként lett, a figurák voltak a kelendőbbek, de a járművekre a vintage éra utolsó 1-2 évétől eltekintve mindig nagy hangsúlyt fektettek. A vonal indulása előtt a Hasbro megállapodást kötött az egyik legsikeresebb makettgyártóval, a Revell-el, hogy a legfontosabb Joe járműveket makett formájában is megjelentessék.
Már a 3,75-ös Joe-k debütálásának évében, 1982-ben megjelent három makett készlet, amelyek, szerepeltek a Revell szokásos éves katalógusában is. Az első év három legtipikusabb járgányát, a VAMP-et, a RAM-et és a MOBAT-ot adták ki ilyen formában és egészen jól is sikerültek. Ezek úgynevezett quick build készletek voltak, tehát a kisebb gyerekek is gond nélkül össze tudták rakni őket, viszont mivel ezek makettek, így csak ragasztással lehetett összeállítani a járgányokat. A gyártó egyébként 6 éves kor felett ajánlotta a terméket, ami egy kicsit több volt, mint a 3,75-ös figurák 4+-os megjelölése. A járművek teljes mérete közel akkora volt, mint a rendes, 3,75-ös figurákhoz kiadott járgányoké. 1:25-ös méretarányban készültek. A MOBAT Tank például 30 centi hosszú volt. A nevük azonos volt a Joe dobozokon olvasható eredeti nevekkel, a rövidítések nélkül, tehát a MOBAT Battle Tank, a RAM Rapid Fire, a VAMP pedig Attack Vehicle néven került kiadásra. A színük, a matricáik és a kidolgozottságuk egészen hasonlított a sima Joe járgányokéra, úgyhogy mondhatjuk, hogy egészen jól sikerültek. Ugyanakkor mivel makettekről beszélünk, ezek csak festéssel nyerték el a végleges küllemüket, úgyhogy a katalógusokban látható terepmintás kinézetet is csak így lehetett elérni. A 3 makettből egészen normális mennyiséget sikerült eladni, de a népszerűségük persze messze elmaradt a hagyományos járgányokétól.
Mivel a széria nem volt sikertelen, ezért logikus volt, hogy az 1983-as évben is adnak ki Revell makettkészleteket, de a sors végül másként hozta. A gyártó 1983-as Toy Fair katalógusában látszik is a három új készlet, amit ebben az évben terveztek megjelentetni, de a háromból végülis csak egy került az üzletekbe. Ez pont nem egy új modell volt, hanem csak az első év három járgányát lehetett egy csomagban megszerezni Combat Unit néven. A katalógusban látszódó másik két készlet a Cobra HISS tank és a Dragonfly helikopter voltak, de ezek, így kép alapján (valószínűleg prototípust fényképeztek) nem is hasonlítanak annyira a 3,75-ös járgányokra. Nagy valószínűség szerint a két új készletre nem volt elég nagy az érdeklődés a vásáron, úgyhogy végül nem jelenhettek meg. Emiatt ezekről sajnos nem állnak rendelkezésre részletes képek.
Bár az első szériából azért adtak el bőséggel, azért a maketteket általában össze is rakták a vásárlók. Ezért manapság egy picit nehezen beszerezhetőek ezek a cuccok, bár azért, nem számítanak extrém ritkaságnak. Főleg bontatlanul van értelme a megvásárlásuknak, úgy pedig nem éppen olcsó mulatság a beszerzésük. Érdekes módon nem ezek voltak az egyetlen Joe "makettek", hiszen sokkal később, 1986-ban Japánban a Kabaya Sweets is megjelentetett hasonló készleteket, igaz jóval egyszerűbbeket. Ezek között már megjelent a HISS Tank is.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.