Az izraeli G.I.Joe cuccok
Sokszor beszéltünk már róla, hogy a vintage G.I.Joe cuccokat bizony a világ nagy részén árusították valamilyen formában. A szokásos amerikai, kanadai és nyugat-európai piacok mellett számtalan egzotikusabb országban is megjelentek, köztük Kínában, Japánban, Egyiptomban, Argentínában, Venezuelában, Dél-Afrikában, Dél-Koreában, Brazíliában, Mexikóban és persze nálunk is. Ezen egzotikusabb országok pedig szinte kivétel nélkül hozzájárultak valami extra, sokszor egyedi cuccal a nagy egészhez, amit G.I.Joe The Real American Hero-nak nevezünk. Voltak helyek, ahol csak a csomagolás volt más, volt, ahol egyedi licenszelt termékeket találtak ki és persze voltak országok, ahol megjelentek különféle engedéllyel nem rendelkező, bootleg cuccok is (mint pl. nálunk). Sok ilyennel foglalkoztam már, sokféle országból, de ez eddig az izraeli G.I.Joe cuccok nem kerültek sorra, pedig az izraeli piacon is jelent meg 1-2 egyedinek mondható G.I.Joe termék. A mai érdekességes cikk szereplői így az izraeli G.I.Joe cuccok lesznek.
A rajzfilmekhez, illetve a játékokhoz kapcsolódó képeskönyvek kiadása, nem egy új keletű dolog. Ilyenek már jelentek meg a 60-as, 70-es években is, de általában csak Amerikában, vagy Nyugat-Európában. Mondhatjuk, hogy a nyugati piacokon a 80-as évekre ennek már nagy hagyománya volt, így természetesen a G.I.Joe brand se úszta meg a különböző képeskönyvek, hangoskönyvek és színezők kiadását. Amerikában 1983-88 között számtalan ilyen cucc megjelent, előbb a Marvel, majd a Hasbro később pedig a Ballantine Books jóvoltából. A körülbelül 40 ilyen könyv, album vagy kazetta formátumú terméknek ugyanakkor volt néhány közös jellemzője, ami megkülönböztette őket a Marvel-féle G.I.Joe képregényektől, vagy a Sunbow-féle rajzfilmektől. A történetek általában egyediek voltak, nem mutattak átfedést se a képregényekkel, se a rajzfilmmel. Ezen kívül a felhasznált rajzok is egyediek voltak, amelyek az esetek jó részében kifejezetten ezekhez a dolgokhoz készültek, ráadásul sokszor más alkotók rajzolták őket, mint a képregényt vagy a rajzfilmet (de pl. volt, amit Hector Garrido rajzolt). Ebből kifolyólag a karakterek kinézete sokszor egy picit eltért a megszokottól, illetve az illusztrációk általános jellege is más volt, mint a többi produktum esetében.
Az Angliában megjelent Ladybird által kiadott képeskönyvek ugyanakkor mások voltak. Ezek a Sunbow-féle rajzfilmeket vették alapul és az abból vett 1-1 epizód történetét konvertálták át képeskönyv formátumba. Az oldalakon a rajzfilmből kiemelt képek voltak láthatóak, ami mellett a történet, némiképp leegyszerűsítve olvasható. Összesen hat ilyen könyvet adtak ki 1988-ban (Flint’s Vacation, Spy In The Cobra Camp, Tomb Of The Gods, Action Force Go West, Return of the Dinosaurs, Roof of the World), de igazából nem voltak kiemelkedően népszerűek. Az egyes könyvek címei egyébként egy kivétellel nem egyeztek meg a rajzfilm epizódok címeivel, amin alapultak.
Izraelben magukat a figurákat és a járműveket szintén 1988 környékén kezdték el kiadni, de ezek egy az egyben importált, Action Force hátlapos angol kiadású darabok voltak, így a játékok nem tartalmaztak országspecifikus változtatásokat. A jól ismert figurák és járművek mellé ugyanakkor több helyi kísérőterméket is kiadtak. Az egyik a szintén jól ismert Panini-féle G.I.Joe matricásalbum volt, amit ugye számos más országban is megjelentettek helyi nyelven. Ennél az egyetlen változtatás a héber nyelvre történő fordítás volt.
Egy másik kísérőtermék volt a képeskönyv sorozat, ami az angol Ladybird féle könyveken alapult, ám ahhoz képest azért némi változtatást is tartalmazott, így ez azért valamelyest egyedinek mondhatóak. Először is Izraelben csak 4 ilyen könyvet adott ki a Modan nevű cég, a 6-ból. Ezek keményebb, vastagabb borítóval, inkább zsebkönyvszerű megjelenéssel és ellentétes irányú kötéssel rendelkeztek, hiszen izraelben ugye visszafelé olvasnak, tehát a könyvek is az ellentétes oldalon nyílnak. Úgyhogy az egész könyvet visszafelé nyomtatták. A borítót jelentősen leegyszerűsítették, így a meglehetősen szép angol borítóképek helyett egy kisebb képen 1-1 G.I.Joe járgány eredeti grafikája volt látható (Hydrofoil, AWE Striker, Skystriker és a Silver Mirage). Az egyes könyvek borítóját egyedi színnel adták ki, amelyek nem egyeztek meg az angol kiadások színeivel, de a könyveket legalább jól meg lehetett különböztetni (kék-zöld-piros-narancs). A könyvben látható képeket meghagyták, ám a szöveget nyilván átalakították héberre, ami miatt a tördelés is némiképp más lett. Ezen kívül az eredeti Ladybird könyvekben voltak pl. karakter ismertető oldalak és egyéb plusz lapok, amelyeknek a nagy részét az izraeliek elhagyták, helyesbítve, két oldalt megtartottak és azt használták fel, mind a négy könyvben.
Jó kérdés, hogy egy ilyen kis piacon miért volt szükség ezeknek a könyveknek a kiadására. Főleg úgy, hogy a Sunbow-féle rajzfilmet adta az izraeli TV ráadásul héber szinkronnal. Az egyik intro, amit ehhez használtak például a G.I.Joe the Movie Egyesült Királyságbeli Action Force-os változatának megvágott verziója volt, ami külön érdekes, hiszen ezt máshol a sima rajzfilmsorozathoz nem használták. A sorozatot egyébként szintén Action Force néven sugározták, amit azonban szóban lefordítottak, ha minden igaz, "Koakh Hamakhatz"-ra. Ezen túl természetesen a G.I.Joe The Movie-t is kiadták náluk héber nyelvű VHS-en.
A héber nyelvű G.I.Joe könyvek szintén nem váltották meg a világot, ám azért fennmaradt belőlük egy jó néhány. Ezek rendszerint fel is szoktak bukkanni az ebay-en, ahol körülbelül darabonként 40-50 dollárért cserélnek gazdát. Egy teljes 4 db-os sorozat, olyan 200-250 dollárt szokott érni, ha szép állapotú.
A harmadik izraeli kísérőtermék viszont meglehetősen egyedi, bár szinte semmilyen információt nem lehet róla találni. Ez egy kártyajáték volt, amit szintén Action Force névvel adtak ki és látszólag eredeti forrásból származó karakter, illetve jármű grafikákat tartalmazott, így vélhetően egy licenszelt produktumról van szó. A kártyák meg voltak számozva, amolyan francia kártya-szerűen, de hogy konkrétan az volt-e vagy, hogy hogyan kellett vele játszani, arról sajnos nem találtam infókat. (de szerintem ez egy sima francia kártyapakli lehetett) A cucc annyira ritka, hogy képeket se nagyon lehet róla találni, nemhogy eladó példányt. A kártyák 9* 5,7 centisek és ha minden igaz 1987-ben jelentek meg. Szerintem nagyon jól néznek ki és nem is értem, hogy ezekkel a klasszikus grafikákkal eddig miért nem adtak még ki francia kártyát (modern grafikákkal tudom, hogy adtak ki).
Ezeken kívül még találtam egy érdekes izraeli cuccot, de erről sajnos nem tudom megállapítani, hogy katalógus (a grafika az katalógusgrafika) volt-e vagy valami más és sajnos semmi kísérő infó nem volt mellé.
Ahogyan azt már sokszor megállapítottuk a G.I.Joe ARAH sorozat sok sok éven keresztül hasított a világ minden táján. A jól ismert amerikai cuccok mellett azonban számtalan országban jelentek meg érdekes, sokszor egyedi cuccok, amelyek mind-mind hozzátettek egy kicsit a nagy egészhez. Ezek jó részéről az átlagos G.I.Joe gyűjtők nem tudnak, pedig ezek is hozzátartoznak az összképhez.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.