Zandar és Thrasher érdekességei
A G.I.Joe érdekességek rovatban szerepelt már korábban 1-2 Dreadnok karakter, mégpedig Zartan és Road Pig, akikről igyekeztem minden létező érdekességet egy cikkbe összegyűjteni. Ma szintén két, talán egy kicsit kevésbé ismert rettentővel, Zandar-al és Thrasher-el fogom ugyanezt megtenni, hiszen velük kapcsolatban is van egy csomó olyan információ, amit lehet, hogy eddig nem tudtatok.
Zandar figuráját 1986-ban adták ki normál, single card-os formában. Maga a karakter Zartan illetve Zarana testvére volt, akit csendes, visszahúzódó jellemmel és indián-szerű külsővel álmodtak meg az alkotók. Amíg Zartan az átalakulás és a megtévesztés mestere, Zarana pedig a beépülésben illetve a maszkokban van otthon, addig Zandar a rejtőzködéshez, meg az álcázáshoz ért. Zartan-t adták ki ugye elsőnek, 1984-ben, majd Zarana és Zandar két évvel később csatlakozott hozzá.
Bár a karakter eredeti concept art-ját nem találtam meg, de egy úgynevezett color study-t igen. Ez 1985 körül keletkezett és maga a legendás Joe alkotó, Ron Rudat készítette. A color study egy érdekes cucc... fekete-fehérrel megrajzolják a karaktert, majd később egyfajta színezőként, kipróbálnak rajta különféle színkombinációkat, hogy hogyan nézne ki a szereplő az adott színekben. Ebből születtek meg aztán a figurák festésének végleges színei. Ezen látható is, hogy teljesen más színeket használtak, mint a végleges darabon. Ez a kombináció engem leginkább Zarana DIC rajzfilm-beli színeire emlékeztet. Ehhez az állapothoz képest a végleges figurán egyéb komoly változtatásokat is felfedezhetünk, hiszen lekerült a felsőruházat és felkerült a vállat borító kék karpáncél.
A hátlapon szereplő kép is csalóka egy kicsit. Ezen Zandar villám alakú mellkas tetoválásai elég tekintélyes méretűnek látszanak, míg a figurán sokkal kisebb méretűek lettek.
Ahogy korábban a Zartan-ról szóló cikkben már említettem, Zandar, Zartan és Zarana figuráját hőre érzékeny műanyagból készítették el, ez pedig a gyakorlatban azt jelentette, hogy hő hatására a figurák bőre besötétül….bekékül. Nekem Zandar megvolt gyerekkoromban, de ezt a feature-t én őszintén szólva sosem vettem észre. A legjobban ez a funckió Zartan-nál látszik.
A három testvér figurájának a felkar alkatrésze is azonos, de természetesen a festésük más.
Zandar karakteréből csak egy kiadás készült a vintage érában, ám nemzetközi változatok léteznek belőle, hiszen ez a figura is számos országban megjelent. Indiában két féle csomagolással is kapható volt, amelyek közül a „portré” jellegű cardback-es a ritkább. Maga a figura is eltérő festéssel rendelkezik, mint az amerikai eredeti és sokkal gyengébb minőségű műanyagból van, ahogyan azt az indiai kiadásoknál megszokhattuk. Talán az sem lep meg senkit, hogy ez a kiadás nem kapta meg a fényre sötétedő bőr képességét.
Angliában, a Skandináv országokban és a Benelux államokban is megjelent más-más csomagolásban. Angliában és a Skandináv államokban Action Force márkanév alatt. Ez utóbbi esetben természetesen az ő hátlapképéről is lemontírozták a fegyvert. A figurák viszont teljesen azonosak voltak az amerikai változattal.
Zandar filecardjából többféle variáció is létezik. A korai és a kései változat képei között egészen jelentős eltérés van . A későbbi változaton Zandar haja nem lóg rá annyira, a fejpántra, odébb van a melltetoválás és egyáltalán nem látszik a kékszínű felkar. A karakter ismertető szövege viszont változatlan maradt.
Elég meglepő, de Zandar-nak van polgári neve… Zachary, ami szerintem viszonylag kevéssé illik a karakterhez. A vintage érában persze ez még nem volt meg, a filecard-on csak annyi szerepelt, hogy ő Zartan testvére, de a 2011-es modern kiadású Zandar filecardján, már ott van, hogy az igazi neve bizony Zack…
Zandar szerepelt a Sunbow féle rajzfilmsorozat 2. felében illetve a G.I.Joe the Movie egész estés rajzfilmben is. Mind a két produkcióban az a legendás Peter Cullen volt a karakter szinkronhangja, aki számtalan, más 80-as évekbeli rajzfilmkaraktert is megszólaltatott (sőt a G.I.Joe the Movie-ban Nemezis Enforcer hangja is ő volt). Cullen szinkronizálta például Optimus Prime-ot, de dolgozott a Dino Riders-től kezdve, a Jetson családon át a Tini Nindzsa Teknőcökig mindenféle rajzfilmen. Sőt…az 1987-es Predator filmben is, elvileg az ő hangját használták fel a Ragadozó hangjaihoz. Peter Cullen a mai napig foglalkoztatott szinkronszínésznek számít.
Thrasher szintén egy picit kevésbé ismert Dreadnok, akinek a figuráját szintén 1986-ban adta ki a Hasbro. Őt viszont csak sofőrként, a legendás Dreadnok Thunder Machine mellé csomagolva lehetett csak megszerezni. A kissé punk-os megjelenésű, enyhén Mad Max-es ihletésű csapattagból így valamivel kevesebb figura is készült illetve ez a karakter sokkal kevésbé szerepelt a rajzfilmben, vagy a képregényekben, mint a „fősodorbéli” Rettentők.
Thrasher-nek is megmaradt a color study rajza, amit szintén Ron Rudat jegyzett és nagyjából hasonló időben keletkezhetett, mint Zandar-é. Itt a ruha és a karakter jellege gyakorlatilag teljesen azonos a végleges figuráéval, ám a színezésben jóval erősebb hatású kombinációt láthatunk. A pirosat később elvetették és jóval egységesebb szürke-sötétzöld árnyalatokra cserélték. A szögekkel kivert lacrosse ütő tüskéin is sokat finomítottak.
A karakter neve viszonylag nehezen fordítható le, leginkább cséplő eszközt vagy cséplőgépet szoktak ezzel a szóval jelölni. A korai szakaszban persze egy csomó más, nem kevésbé „kedves” néven is futott a figura projektje, így a „Basher” (útonálló), a „Mean-Streak”, a „Bash McFeral” és a „Cruncher” (csikorgó/roppantó) név is a kalapban volt a választáskor.
A Thrasher név viszonylag gyakran felbukkant az akciófigurák története során, de a G.I.Joe figura kapta először ezt a nevet. Persze a többi esetben valamennyire átalakították a megnevezést, de létezik hasonló néven Transformers, pankrációs figura (nyilván mert van hasonló nevű pankrátor), Marvel figura, Monsters figura és McFairlane féle Total Chaos figura is. Ezen kívül ugyanúgy Thrasher néven futott egy Star Brigade G.I.Joe figura is, ami végül nem került kiadásra.
Thrasher végleges, polgári neve Bruno Lacrosse, de ezt a nevet csak 2014-ben kapta meg egy modern képregényben. A vintage figura filecardján és a régi képregényekben nem volt polgári neve. Belga származású és külön vicces, hogy a fegyvere egy szögekkel kivert lacrosse ütő, így a polgári névnél nem törték túl sokat a fejüket a névadók.
2011-ben született a karakterből egy modern figura , amit viszont nem Thrasher-nek, hanem Thunder-nek neveztek el (gondolom jogi problémák miatt). Itt a karakter polgári neve Bruno Cross volt.
Korábban már sokat beszéltem a Hasbro dolgozók sport szeretetéről, ami gyakran visszaköszönt a figurák megjelenésében, vagy történetében. Thrasher több sport utalást is tartalmaz, hiszen van egy lacrosse ütője, amerikai focis jellegű páncélja és számos hokis kiegészítő tarkítja a ruháját.
Thrasher figurájából a vintage érában nem készült újabb változat és nemzetközi variánsok se léteznek belőle, noha a Thunder Machine járgányt számos országban kiadták. Európában az amerikaival teljesen azonos Thrasher figura járt a járgány mellé, Indiában és Venezuelában ugyanakkor nem. Indiában egy random figurát tettek a dobozokba (sokszor Baroness-t), Venezuelában pedig egyáltalán nem adtak hozzá sofőrt.
A Thrasher filecardján olvasható szöveg szerint ő egy középosztálybeli szülőktől származó, vad, romlott gyerek volt, akit nem is fegyelmeztek megfelelően, ezért kezelhetetlen volt. Eredetileg Larry Hama egy jóval erősebb filecard szöveget talált ki a karakterhez, amin az lett volna olvasható, hogy ő kvázi egy állatkínzó szociopata, akinek mind a háziállatai, mind a játszótársai titokzatos baleseteket szenvedtek, ráadásul a szülei halálához is köze lehetett. Ezt érthető okokból a döntéshozók nem engedték át, úgyhogy sokat kellett rajta finomítani.
Thrasher szintén szerepelt a Sunbow féle rajzfilmsorozat 2. felében illetve a G.I.Joe the Movie egész estés rajzfilmben. Az ő szinkronhangja egy Ted Schwartz nevű színész volt, aki többek között Rodimus Prime és Tailgate hangját adta a Transformers rajzfilmsorozatban. Ezen kívül az 1982-es Pókember rajzfilmben is ő volt Peter Parker hangja.
Mind Zandar-al, mind Thrasher-el foglalkoztam már 1-1 videóban.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.