Az előző epizódban mutattam nektek egy esetet, amikor egy különlegesnek, ritkának ható figurát az alkotói azért hoztak létre, hogy módosabb gyűjtőket verjenek át vele és így némi haszonra tegyenek szert. Ma ugyanakkor egy egészen másfajta kajli áru lesz a középpontban, amelyet inkább viccből találtak ki, de a kerettörténet annyira hihetőre sikerült, hogy a sztori önálló életre kelt és sokan ténylegesen elhitték a cucc létezését. Konkrét, anyagi kárt ez a darab nem okozott, ugyanakkor az önálló életre kelt hoax-ot annyian elhitték, hogy az a mai napig fel szokott bukkanni a nyugati gyűjtők szóbeszédében. Jöjjön akkor hát a sohasem létezett fekete Wampa legendája….. ami kicsit olyan a figurák dimenziójában, mint a jeti vagy a chupacabra az állatok világában.
A gyűjtő, főleg a különlegesebb darabokhoz vonzódó gyűjtő hisz és hinni akar…. csodálatos ritka variánsokban, mesés prototípusokban és eltérő színű, sosem látott kiegészítőkben, amiket persze pont ő tud megszerezni, megvenni. Ez különösen igaz a vintage Star Wars éra iránt érdeklődőkre, hiszen nincs még egy figura terület, ahol annyi variáns, kereskedelmi forgalomba nem került prototípus és izgalmas nemzetközi kiadás lenne, mint ebben a játékvonalban. Éppen ezért ez a szegmens teljesen alkalmas az átverésekre is, hiszen elméletileg előfordulhat, hogy előkerül valami olyan különleges cucc, amiről senki se hallott korábban. Ezzel ugye sokan megpróbálnak/megpróbáltak visszaélni, de azért olyan eset is előfordult, amikor a gyűjtők hiszékenységével kvázi csak poénból…majdhogynem véletlenül éltek vissza.
2010 szilveszterén az egyik nagy amerikai gyűjtő, úgy gondolta valamilyen okból, hogy megvicceli a társait. Kitalált egy sosem létezett mexikói vintage Star Wars figura variánst a fekete Wampát vagyis Wampa Obscuro-t, ami valószínűleg valamilyen okból megvolt neki custom formában (valószínűleg a cikk legvégén szereplő könyvborító adta az ihletet). A figura képét és az általa kitalált kerettörténetet -komoly hangvételben- közzétette az egyik legnagyobb nemzetközi Star Wars figurákkal szóló fórumon, a mexikói variánsokkal foglalkozó topikban. A custom maga egyébként elég színvonalas munka volt, teljesen gyárinak tűnt, így abszolút alkalmas is volt a feladatára. Bár a játék mellé körített sztori csak elsőre tűnt hihetőnek és volt benne egy rész, amiből mindenkinek azonnal tudnia kellett volna, hogy csak poénról van szó, de a dolgot azért elég sokan komolyan vették, így a hoax önálló életre kelt. A hülyeség pedig a cáfolatok ellenére éveken keresztül terjedt… újabb és újabb gyűjtőket megfertőzve. Jó urban legend módjára a sztori néha mutálódott is… néha elvettek, máskor hozzátettek az emberek, így még 2015-ben is volt olyan gyűjtő, aki komolyan érdeklődött arról, hogy ez a termék igazi volt-e. Kicsit olyan volt ez az egész, mint nálunk a fürdőszobában disznót nevelő vidékiek, vagy a tévedésből a nagymama hamvait elfogyasztó család urban legend-je, ami manapság is sokszor előkerül "igaz" történetként.
A sztorit kitaláló gyűjtő a következőket állította: A fekete Wampa egy mexikói Lily Ledy gyártmányú, eredeti Star Wars figura, ami az egyik legritkább variáns, ami csak létezik a világon. Gyakorlatilag a tökéletes negatívja az eredeti Wampának és a véletlen következménye, ugyanis a Birodalom Visszavág bemutatása előtt, amikor a Kenner már megtervezte a filmhez kapcsolódó figurákat, a mexikói partner Lily Ledy is elkezdte a helyi piacra készülő termékek előkészítését, de ennél a darabnál némi hibát vétettek. A Lily Ledy ténylegesen, licensz alapján, hivatalosan gyártotta és forgalmazta a Kenner Star Wars cuccait a mexikói piacon. Számos más országban is léteztek ilyen partnerségi megállapodások a Kenner és helyi játékgyártók között, így ez a része a sztorinak még rendben is lenne. A figurák elkészítéséhez a Kenner segédanyagokat küldött a többi cégnek, köztük képeket a karakterekről, ami segítette, hogy a helyi szakemberek, egyáltalán tudják, hogy mit fognak gyártani. A –kitalált-történet szerint a Kenner a Wampáról egy fotónegatívot küldött a Lily Ledy-nek, amit szerencsétlen módon egy helyi gyakornok nyitott ki. Az ő dolga volt utána, hogy a festéshez szükséges dokumentációt elkészítse, de a srác a negatív képet nézte, ami miatt mindent feketére írt, ami az eredeti figurán fehér lett volna. Ezért a Lily Ledy fordított színekkel kezdte meg a gyártást, de amikor bemutatták a Birodalom Visszavágot rájöttek a hibára, úgyhogy javították és onnantól kezdve már a hagyományos, fehér színű változatot gyártották. A posztoló azt is állította, hogy a fekete darabok egy része kereskedelmi forgalomba is került, ami a későbbi sztori variációk tükrében egészen érdekes.
Azért van egy pár dolog, ami egy picit hihetővé tette a sztorit... Maga a figura tényleg eléggé jól nézett ki. Olyan volt, mintha nem festve lenne, hanem gyárilag fekete műanyagból csinálták volna- a festék, a fényesség és a datestamp is teljesen rendben volt. Aki ismeri a Lily Ledy által gyártott Star Wars cuccokat az tudja, hogy a színek tekintetében ők sokszor eltértek az eredeti Kenner színektől, úgyhogy önmagában az eltérő szín még akár igaz is lehetne. A hiba, ismerve a Lily Ledy szervezettségét, akár még reális is lehetett volna, ráadásul nem április elsején tették közzé a sztorit, úgyhogy első látásra, akár el is hihette az ember. Ugyanakkor a történetben illetve a figura külsejében azért több pont is van, amiből azonnal rá kellett volna jönnie mindenkinek, hogy egy átverésről van szó.
Először is nem stimmeltek a dátumok a sztoriban. Nem vehették észre a Birodalom Visszavág bemutatója után a hibát, hiszen a vintage Wampa-t nem a Birodalom Visszavág bemutatója előtt vagy közvetlenül utána, hanem csak 1982-ben adta ki a Kenner. A filmet mexikóban is bemutatták még 1980 december 25.-én., így ennek következtében a mexikói változat is csak jóval a Birodalom Visszavág bemutatója után jelent meg, körülbelül 82-83-ban. Ezen kívül a festés is több ponton érdekességeket mutat. A szabványos Wampa tenyere ugyanis eredetileg fekete…a körme pedig barna...és ha tényleg a negatívot csináltak volna meg, akkor a mexikói darabnál ezeknek fehérnek vagy világosnak kellene lennie, de nem azok. A szarv maradt az eredeti színben, ami szintén érdekes, hiszen akkor ezt is valamilyen másabb árnyalatban színezték volna meg, hiszen a negatívon ez se barnának látszódott volna. A legárulkodóbb mégis talán a szem, ami az eredeti Wampa-n egy sima fekete háromszög volt, ennél viszont fehér….egy fekete pöttyel a közepén. Ha hozott anyagból dolgoztak, miért festettek volna pöttyöt a háromszög közepére? A negatívos dolog se hihető, hiszen a Kenner a partnerek részére ún. color study-t és színmintákat is küldött a festéshez, tehát nem egy szem fénykép alapján tervezték meg sehol a cuccok gyártását. Az már más kérdés, hogy a partnereknél rendszerint nem sikerült minden pont olyan színűre, ahogyan azt a Kenner megálmodta, de ezért is van annyiféle variáns a vintage Star Wars világában.
A dolog tehát több sebből vérzett, de a kitaláló is alá akarta húzni a sztori poén mivoltát azzal, hogy posztolt egy képet az 1984-es Lily Ledy katalógusból, ahol állítása szerint látszik a fekete Wampa, amint felemeli Ackbar Admirálist. Nos, itt a háttér teljesen fekete volt és Ackbar kvázi a levegőben repült, így ez az állítás már önmagában is minden gondolkodó embernek egyértelművé tette – viccről van szó.
A poénba ugyanakkor sok gyűjtő is bekapcsolódott. Többen állították, hogy nekik van ilyen, láttak már ilyet, hallottak róla vagy kellene nekik is egy, így a sztori terjedése megindult és ennek évekkel későbbi hozadékai is lettek. Fejtegető cikkek születtek a témáról, hogy ez vajon igazi, avagy hamisítvány illetve voltak, akik tényszerűen is állították, hogy a dolog igaz. A legmesszebb egy másik híresebb gyűjtő ment, aki 2012-ben csavart is egyet a történeten, a gyűjteménye bemutatásakor. A fickó ugyanis közzétett pár képet egy bontatlannak tűnő, mexikói cimkével ellátott zacskós fekete Wampáról, ami mellé dokumentációt, egy hitelesnek tűnő mailer dobozt és egy eredeti mexikói Star Wars katalógust is helyezett. Állítása szerint, a fekete Wampa létezett, de az eddig bemutatott darabok mind hamisítványok voltak és csak nála van egy igazi, mail in offer-es darab. A története szerint a fekete Wampa-k – a korábbi állításokkal ellentétben- nem kerültek kereskedelmi forgalomba, hanem a véletlenül legyártott, összesen tíz darabot egy mexikói újság nyereményjátékán lehetett megnyerni. A dokumentáció is elvileg erről tanúskodik és ez valóban eredeti Lily Ledy dokumentációnak tűnik, csak úgy, mint a zacskó és a doboz, amiben a figura kapott helyet. Mindazonáltal magáról a figuráról, csak egy bontott képet posztolt később, (ami sokkal inkább festettnek tűnik, mint az első darab) tehát annak ellenére, hogy csupa gyönyörű, eredeti cucc között mutatta meg a figurát, így némiképp ellentmondásba került önmagával. A poénhoz persze ekkor is sokan csatlakoztak, többek között a csinos darabhoz a sztori eredeti kiagyalója is gratulált, de mivel ekkor megint sokan elhitték a dolgot ezért többen is fontosnak tartották egyértelműen leírni – a fekete Wampa nem létezik és sosem létezett. Persze érdekes custom-ként rengeteg embert megmozgatott a dolog, így sokan szerettek volna vásárolni is belőle, már csak a sztori miatt is, de ha minden igaz, a cucc amúgy nem készült nagyobb darabszámban.
Ez a történet szerencsére, az előző epizódban szereplő R2-val ellentétben nem okozott anyagi kárt senkinek. Mégis mi a baj akkor vele, ami miatt fontosnak tartottam, hogy beszéljünk róla? Egyrészt a történet rávilágított arra, hogy a fénynél, csak a hülyeség képes gyorsabban haladni. A hiszékeny, hinni akaró, illetve a kevésbé tájékozott gyűjtők kapásból el tudják hinni valaminek a létezését, aminek a részletei számos ponton sántítanak. Ezt tekinthetjük akár egy görbe tükörnek is, amit a poén kiagyalója a gyűjtői társadalom elé tartott, de veszélyes is, hiszen megmutatja, hogy a hiszékenységgel visszaélő, rosszindulatú csalóknak nincs nehéz dolguk. Ettől a történettől akár kedvet is kaphattak az ilyenek. A komolyan, komoly emberek által előadott, hihető poén is, mindig veszélyes tud lenni, hiszen sokszor az emberek bármit el tudnak hinni, ha azt egy hitelesnek tűnő ember mondja (köhm…volt Thrawn a Pepcoban sztori). Ezen kívül a hoax terjedését segítette, hogy a hiszékeny gyűjtők egy része cikkeket is írt a témáról, ami miatt az interneten a poén leleplezése mellett legalább annyi helyen megtalálhatóak a semleges vagy a figura létezését alátámasztó írások. Emiatt sajnos a figura be is került egy mexikói kiadásokkal foglalkozó rajongói könyvbe, így van olyan nyomtatott kiadvány is, ami létezőnek tünteti fel ezt a figuraváltozatot. Aki esetleg ebből tájékozódik, az így teljesen félre lesz informálva. Anyagi haszonszerzésre szerencsére nem használták fel a figurát, de azért volt olyan custom készítő, aki készített belőle 1-2 darabot, de szigorúan custom-ként feltüntetve, ami a korrekt hozzáállás.
A történet azért jó urban legend-hez méltóan még mindig előkerül néha. Emiatt több mexikói figuraváltozatokkal foglalkozó gyűjtő is fontosnak tartotta leszögezni youtube műsorokban vagy rádióinterjúkban, hogy egyik történetvariáció sem igaz. A második verzió, miszerint újságban lehetett nyerni a fekete Wampa-kat szintén koholmány, hiszen annak az újságnak semmilyen mail in offer ajánlata vagy nyereményjátéka nem volt a Lily Ledy gyárral közösen. A papírok és a zacskó se ehhez a figurához tartozik, úgyhogy az egész teljesen kitaláció. A fekete Wampa ennek ellenére a vintage Star Wars figurák vicces Loch Ness-i szörnye….hiszen továbbra is bukkannak fel emberek, akik állítják, láttak már ilyet ,volt-van nekik hasonló vagy éppen kérdezik, hogy ez tényleg létezett-e…. továbbá természetesen az alkotó kedvű mémgyárosokat is megihlette a dolog, ami az egésznek ad egy poénos utóízt. Én azért tartottam fontosnak leírni ezt a sztorit, hogy ha esetleg egy ilyen szembe jön veletek, ne higgyétek el, hogy eredeti…. ne adjatok érte sok pénzt és ne üljetek fel ennek a túl jól sikerült poénnak.
A slusszpoén egyébként az, hogy a Star Wars világában valóban létezik egy feketeszínű Wampa szerűség, ami a Westend Games által kiadott Star Wars: The Game Chambers of Questal című könyv borítóján volt látható. A dolog kis szépséghibája, hogy ez elvileg nem egy Wampa, hanem egy Trompa nevű lény… de azért a hasonlóság nyilvánvaló és szerintem az egész történet ebből a borítóból fakadhatott.
Te hiszel benne?... Láttál már?... Volt ilyen a szomszéd Karcsikának?....állítólag találtak egyet Csepelen....:) Véleményem szerint a Loch Ness-i szörnyhöz vagy a Chupacabrához hasonlóan, a fekete Wampa is elő fog kerülni még újra is újra.... mindegy, hogy hányan cáfolják a létezését....Mulder te hinni akarsz. :)
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.