Szőrmebevonatos Chewie figurák
A Modern Star Wars érdekességek sorozatban és a vintage figurákról szóló társában is többször írtam már azokról a kísérletekről, amikor a Kenner vagy a Hasbro fejlesztői különféle figura bevonatokkal kísérleteztek. Beszéltünk már a krómhatású vintage figurákról, a színváltós C-3PO kísérletekről és a krómozott R-3PO figuráról is, ám egy igen érdekes próbálkozásról, a plüss jellegű figura bevonatokról még nem. A mai epizódban az ilyen Chewbacca prototípusokról lesz szó.
Chewie egy szőrös, loncsos wookie, ezért már a kezdetektől fogva adta magát az ötlet, hogy a szőrzetét ne műanyagból formázzák meg, hanem valamiféle plüss vagy egyéb műszőr jellegű bevonattal oldják meg a dolgot. Ugyanakkor ez 3,75”-es méretben ez egy meglehetősen nehéz feladat volt, ugyanis a bevonat alatt elvesznének a figura vonásai illetve a mozgatást is nehezebb lenne megoldani. Éppen ezért a vintage időszakban – amikor egyébként előszeretettel alkalmaztak vászonból vagy egyéb puha anyagból készült ruhákat a figuráknál – nem merült fel a plüss vagy a műszőr bevonat alkalmazása. Az első kísérletekig így egészen a 90-es évek közepéig kellett várni amikoris felmerült, hogy egy „hagyományos” műanyag szőrzetű Chewie helyett a karakter Power of the Force-os kiadása legyen egy picit élethűbb, tehát kapjon valamilyen szőr-szerű, simább tapintású bevonatot. A figura tervezése ekkor már alapvetően készen volt, de az alkotók úgy gondolták, hogy ha egy puha, vékony anyagbevonatot visznek fel az alkatrészekre, akkor az nem lesz annyira ormótlan és nem fogja csorbítani se a figura részleteit, se pedig a mozgathatóságát. Az ötlet nem volt ördögtől való, így a koncepcióval egészen sokáig eljutottak. Készültek festett, festetlen, sőt csomagolt prototípusok is különféle színekben.
Végül a döntéshozók a normál, műanyag változat mellett tették le a voksukat, pedig annyira még nem is nézett ki vészesen a végeredmény. Az igaz, hogy az amúgy is vaskos, izmos figurát a bevonat még inkább tömör, széles hatásúvá tette, de a részletesség és a hat pontos mozgathatóság végül tényleg nem szenvedett csorbát. Azért választották végül a sima műanyagot, mert a plüss bevonat túlságosan könnyen lejött a figurákról, ami egyrészt egészségügyi, másrészt minőségi kockázatokat is rejtett magában (korábban a Masters of the Universe szériában megjelent szőrmebevonatú figuráknál is voltak hasonló problémák a 80-as években).
Természetes hatású szőrt végül csak az 1996-ban megjelent 12”-es méretű Collectors Edition figurák kaptak, bár ennél a figuránál azért az alkotók alaposan átestek a ló túloldalára és Chewie túlságosan is loncsos lett.
A szőrmés bevonat története ugyanakkor még nem ér véget a Power of the Force prototípusoknál. A múltkori Power of the Jedi figurákról szóló videómban is említettem, hogy a POTJ sorozat nagy mértékben visszanyúlt a Power of the Force érához, mind küllemben, mind pedig ötletekben. Sok a Power of the Force sorozatba tervezett, de ki nem adott figurát előszedtek ekkor és leporoltak egy csomó olyan ötletet is, ami ekkor már évek óta a fiókban pihent.. ilyen volt például a szőrme bevonatos Chewie ötlete is.
A Power of the Jedi szériában a Dejarik táblás Chewbacca-val kezdtek el kísérletezni, amit eredetileg szintén a Power of the Force szériában terveztek megjelentetni. Természetesen itt se kizárólag csak a bevonatos prototípusokra koncentráltak, készült hagyományos figura is, de megpróbáltak az alap műanyag testre felvinni egy vékony, szőrös anyagréteget. Több mintadarabbal, több színben is kipróbálták a dolgot (ha minden igaz 3 különböző színű prototípus létezik), de mivel a végeredmény meglehetősen rémisztő lett ezért az ötletet végül elvetették. Ezeknél már elvesztek a figura részletei és úgy néztek ki szerencsétlenek mintha szegény Chewie-ra valami kezes-lábas pulóvert húztak volna. Valószínűleg a mozgathatóságra se volt jó hatással a plüssréteg. A figura végül szintén a hagyományos kidolgozottsággal és műanyagból formázott szőrzettel jelent meg.
Bármilyen hihetetlen, de ez a koncepció teljesen a későbbiekben se tűnt el. Bár a 3,75”-es figuráknál tudtommal többé nem kísérleteztek ilyesmivel, de a nagyobb méretű figuráknál később is használták illetve Funko figuráknál manapság is jelen van ez a módszer. A prototípusokat megnézve…lehet, hogy nem is baj, hogy ezek nem kerülhettek a boltokba.
TB
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.